124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Τέχνες & Πολιτισμός > Βιβλία Ενας λύκος μα τι λύκος! Της Σιλβί Πουαλεβέ

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-08-08, 15:06   #1
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Ενας λύκος μα τι λύκος! Της Σιλβί Πουαλεβέ

«Γεια σας. Είμαι ο πρίγκιπας Λύκος, από τη μεγάλη οικογένεια των Λευκολύκων.
Ερχομαι από τη Λευκοχώρα, μια χώρα μακρινή και κατάλευκη.
Όπως θα καταλάβατε είμαι ένας Λύκος διαφορετικός, με καλή ανατροφή, ευγενικός και καλοντυμένος»

Ο πρίγκιπας Λύκος, έπειτα από ένα μακρύ και κουραστικό ταξίδι, φορτωμένος με δύο μεγάλες βαλίτσες φτάνει επιτέλους στο σπίτι του.
Τα μάτια του λάμπουν από ευτυχία.

Μόλις τακτοποίησε τα πράγματα του και έβαλε μουσική, όπως έκανε κάθε αριστοκράτης, βγήκε να θαυμάσει τον ανθισμένο κήπο.
Καθώς πότιζε τις πανέμορφες μαργαρίτες, πρόσεξε ένα φτωχόσπιτο, που έμοιαζε περισσότερο με καλύβα.

Τότε θυμήθηκε τα λόγια της αγαπημένης του μητέρας, που του έμαθε τους καλούς τρόπους και τον συμβούλευε πάντα: «Για να έχεις φίλους τους γείτονές σου, πρέπει να είσαι πολύ ευγενικός μαζί τους»

Ετσι λοιπόν λίγο αργότερα, τακ, τακ, τακ, ο πρίγκιπας χτυπάει τη πόρτα του φτωχόσπιτου, κρατώντας ένα δώρο.
Τρία βρώμικα γουρουνάκια του ανοίγουν γκρινιάζοντας.
«Συγγνώμη για την ενόχληση», λέει ο πρίγκιπας.
«Είμαι ο καινούργιος σας γείτονας και ήρθα να σας γνωρίσω…»
«Τι είναι αυτά που λες?» τον διακόπτει ένα από τα τρία γουρουνάκια..
«Νομίζεις ότι σε πιστέψαμε. Ασε τις ευγένειες και τα καμώματα. Ο λύκος είναι πάντα λύκος, άγριος κλεφτοκοτάς, γουρουνοπνίχτης και προβατοκυνηγός»
«Κάνετε λάθος φίλοι μου. Εγώ ήθελα μονάχα……»
Και πριν προλάβει να τελειώσει την κουβέντα τα τρία γουρουνάκια του έκλεισαν τη πόρτα.

Ο πρίγκιπας λύκος έφυγε στεναχωρημένος. Καθώς περπατούσε, σκεφτόταν πως με τον καιρό τα γουρουνάκια θα άλλαζαν συμπεριφορά και θυμήθηκε πάλι τη μητέρα του, που πάντα του έλεγε: «Γεια να είσαι αγαπητός στους γείτονές σου, πρέπει να είσαι ευγενικός μαζί τους , όχι μόνο μια, μα δυο φορές».

Ο πρίγκιπας Λύκος δεν το βάζει κάτω, Τακ τακ τακ, ξαναχτυπάει τη πόρτα του φτωχόσπιτου.
«Πάλι εσύ!» του λένε μαζί και τα τρία γουρουνάκια. «Γεια να δούμε τι έχεις εδώ μέσα», λέει το πιο μεγαλόσωμο και του αρπάζει το δώρο απ’ τα χέρια.
«Σιγά τα λάχανα! Δεν έχει τίποτα που να αξίζει».
Και τότε το γουρουνάκι πού στεκόταν στη πόρτα έβαλε τις φωνές:
«Μπορεί να είσαι ευγενικός αλλά για μας ο λύκος είναι πάντα λύκος, άγριος κλεφτοκοτάς, γουρουνοπνίχτης και προβατοκυνηγός. Εμπρός πάρε δρόμο από δω. Χάσου!»

Ο ευγενικός πρίγκιπας τα έχασε. Δεν μπορούσε να το πιστέψει. Ποτέ και κανένας δεν του είχε φερθεί μ’αυτόν τον απαίσιο τρόπο.
Γυρίζοντας στο όμορφο σπίτι του σκέφτηκε ξανά τα λόγια της μητέρας του: «Για να είναι φίλοι οι γείτονες, πρέπει να είσαι ευγενικός μαζί τους, όχι μόνο δυο αλλά και τρεις φορές»
Ετσι, λοιπόν, ο πρίγκιπας Λύκος, αποφάσισε να δώσει άλλη μια ευκαιρία στους κακούς γείτονές του. Ετοίμασε μια ωραία πρόσκληση και έγραφε:
«Αγαπητοί μου γείτονες, θα χαρώ να σας δω το βράδυ στο σπίτι μου, για να φάμε και να γνωριστούμε καλύτερα., Πρίγκιπας Λύκος»
Υστερα πήγε στο σπίτι που έμεναν τα γουρουνάκια και την άφησε στο γραμματοκιβώτιο.

Επειτα μπήκε στη κουζίνα και στρώθηκε στη δουλειά.
Κατέβασε από ένα ράφι της βιβλιοθήκης το «Οδηγό μαγειρικής» και ακολούθησε ότι έλεγε η συνταγή. Σε λίγο μια θαυμάσια μυρωδιά άρχισε να γαργαλάει τα ρουθούνια του.

Πριν ακόμα βραδιάσει….
Τακ, τακ, τακ, τα τρία γουρουνάκια χτυπούν τη πόρτα του.
«Τι θα φάμε?» φωνάζουν σπρώχνοντας το ένα το άλλο.
Ο πρίγκιπας τα κοιτάζει ήρεμος και συνεχίζει να είναι ευγενικός, όπως απαιτούν οι καλοί του τρόποι.
Ξύνει το σαγόνι του και λέει: «Για να σας ευχαριστήσω αγαπητοί μου, έφτιαξα για σας ένα βουνό μακαρόνια. Εριξα πάνω τους ένα ποτάμι από σάλτσα και τους έβαλα ένα καπέλο τριμμένη γραβιέρα».

Τα τρία γουρουνάκια δεν πίστευαν στ’ αυτιά τους, και θόλωσαν τα μάτια τους. Τα μεγάλα ξύλινα όμως τα είδαν και τα άδειασαν στο λεπτό.
«Δεν έχεις τίποτα άλλο?» ρωτάει το πιο μεγαλόγωμο.
«Πεινάμε ακόμα. Μ’αυτά θα τη βγάλεις?»

Κι αμέσως μετά βάλθηκαν να ψάχνουν. Δεν άργησαν πολύ να ανακαλύψουν τα γλυκά στο τραπέζι. Ορμησαν στα σοκολατάκια, στις τάρτες, στις κρέμες και στα αμυγδαλωτά. Δεν άφησαν τίποτα.
«Μόνο αυτά έχεις?» ρώτησαν όλα μαζί σαν σε χορωδία. «Πεινάμε ακόμη. Κι εσένα μπορούμε να φάμε. Αλλωστε δεν έχουμε δοκιμάσει ποτέ Λύκο»

Ο πρίγκιπας Λύκος ταράχτηκε. Αυτό δεν το περίμενε ποτέ. Η ευγενική του ανατροφή, όμως, δεν του επέτρεπε να χάσει τη ψυχραιμία του.
«Αγαπητοί μου γείτονες, αν θα σας ευχαριστούσε τόσο μπορείτε να με φάτε»
Τα τρία γουρουνάκια πλησίασαν απειλητικά, δείχνοντας τα δόντια τους..

Τότε ο Λύκος τα έκανε τρεις μπουκιές και ξάπλωσε στο κρεβάτι του. Χμ, δεν ήταν πολύ ευγενικό να τα φάω και τα τρία μαζί σκέφτηκε.. Επρεπε να τους φερθώ καλύτερα. Η αριστοκρατική μου καταγωγή, οι καλοί μου τρόποι…
Αμαν πια τι χολοσκάω,
στο κάτω κάτω Λύκος είμαι, άγριος κλεφτοκοτάς, γουρουνοπνίχτης και προβατοκυνηγός. Τι κι αν είμαι πρίγκιπας!

Κάθε παραμύθι έχει μία γραφή και εκατό αναγνώσεις..
Ο πρίγκιπας Λύκος μπορεί να παραπέμπει στο Φρουδικό πρότυπο του ευνουχισμένου, στο σοσιαλιστικό του μεγαλοαστού και της υποχθόνιας και βρωμερής εργατικής τάξης που όσο περισσότερα της δίνεις τόσα πιο πολλά ζητάει, σε μία πνευματική αναζήτηση ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο..
Αυτή είναι και η ομορφιά του, οι πολλές ερμηνείες, κάτι είχε πει και ο Ταρκόφσκι γι’ αυτό..

Αφιερωμένο εξαιρετικά στον Βλαδίμηρο Πούτιν… Όχι για την ιστορία του και τη μέθοδο αναρρίχησης του, όχι για τη Δημοκρατία των μαφιόζων που πρεσβεύει, αλλά γιατί ξανασήκωσε έναν ολόκληρο λαό εκεί που του άξιζε, στο προσκήνιο της Ιστορίας..
Δεν είναι τυχαίο που ήταν το πρόσωπο της χρονιάς που πέρασε..
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:54.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.