124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Επιστήμες > Νομικά & Πολιτικά Πιστεύεται ότι οι αλλαγές της Υπ. Παιδείας ήταν λάθος;

Νομικά & Πολιτικά Συζητήσεις για πολιτικά και νομικά ζητήματα. Απαγορεύονται αυστηρά οι διαξιφισμοί.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πιστεύεται ότι οι αλλαγές της Υπ. Παιδείας ήταν λάθος;
Ναι 3 33,33%
Όχι 5 55,56%
Δεν γνωρίζω 1 11,11%
Ψήφισαν: 9. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-10-06, 08:35   #1
Greek-Phonecards
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Greek-Phonecards

Περιοχή: Ντύσσελντορφ / Γερμανίας
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Greek-Phonecards
Πιστεύεται ότι οι αλλαγές της Υπ. Παιδείας ήταν λάθος;

Μιας και είχαμε το θέμα των δασκάλων ήθελα να σας ρωτήσω κάτι γιατί εμένα από εδώ (το εξωτερικό) μου φάνηκε λίγο χαζή η αντίδραση.

Πριν αρκετό καιρό η Υπ. Παιδείας είχε προσπαθήσει να περάσει δύο μέτρα τα οποία είχαν προκαλέσει πολύ την κοινή γνώμη.
1ο να μην επιτρέψει την συνέχιση του "αιώνιου φοιτητή".
2o να επιτρέψει τι δημιουργία των ιδ. Πανεπιστημίων.
Δεν έχω καταλάβει ακόμη γιατί ο κόσμος ξεσηκώθηκε....
Ίσως είμαι τρελλός αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκαιο, οι αιώνιοι φοιτητές σε σπάνιες περιπτώσεις δεν μπορούν να σπουδάσουν. Το λέω επειδή γνωρίζω πολλές περιπτώσεις. Φυσικά υπάρχουν και οι καθηγητές καμιά φορά που αφήνουν σπουδαστή επειδή δεν του αρέσει η φάτσα του αλλά και αυτά τα φαινόμενα σπανίζουν.
Τώρα όσον αφορά τα ιδιωτικά πανεμιστήμια... είναι μία καλή ιδέα με κάποιες προϊποθέσεις μάλιστα η αλύτερη εδώ και χρόνια στον τομέα της παιδείας.
Καταρχίν θα υπάρξουν νέες θέσεις εργασίας, δεν φεύγει το χρήμα στο εξωτερικό και όσοι θέλουν μπορούν να σπουδάσουν.
Θα ήθελα την γνώμη σας
Ο χρήστης Greek-Phonecards δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-06, 11:21   #2
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Εγώ είμαι υπέρ των μέτρων. Επειδή έχω σπουδάσει, έχω εικόνα της κατάστασης όσο αφορά και τα δύο ζητήματα. Είναι πάρα πολλοί οι εκ πεποιθήσεως αιώνιοι φοιτητές, οι οποίοι ζούνε εις βάρος του κράτους και των υπολοίπων φοιτητών. Όσο για τα δημόσια ιδρύματα, μία απογοήτευση είναι (οι εξαιρέσεις υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα) είτε από υποδομές, είτε από οργάνωση. Καθηγητές που παρακάμπτουν τα βιβλία του υπουργείου για να πουλήσουν τις δικές τους (κάκιστες) σημειώσεις, γραμματείες επανδρωμένες με ακατάλληλους υπαλλήλους, βιβλιοθήκες που μοιράζουν βιβλία λίγο πριν την εξεταστική κλπ.
Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια δε θα εξοβελίσουν τα δημόσια. Απλά θα συμπληρώσουν το κενό. ΄Οποιος δεν μπορέσει να περάσει σε δημόσια σχολή, δε θα χρειαστεί να μεταναστεύσει για να σπουδάσει με ό,τι θετικό αυτό συνεπάγεται για τις οικογενειακές και κρατικές τσέπες. Τα δημόσια (κατ' ευφημισμόν δωρεάν αφού όλοι μας πληρώνουμε για τη λειτουργία τους) θα συνεχίσουν να υφίστανται με τη μορφή που έχουν. Αν φοβόνται οι πανεπιστημιακοί τη σύγκριση και τα (οπισθοδρομικά) κεκτημένα, δεν πρέπει να παίζουν στην πλάτη των φοιτητών. Ας μιλήσουν ευθέως για τα αιτήματά τους και όχι να βάζουν τα παιδάκια με τις ντουντούκες να τους κάνουν τη δουλειά. Όπως και οι πολιτικοί δεν πρέπει να εκμεταλλεύονται για μικροκομματικές σκοπιμότητες και ψηφοθηρικούς λόγους κάθε αναμπουμπούλα. Όσοι πολιτικοί αντιτάχθηκαν στο μέτρο, έχουν στείλει τα δικά τους παιδιά σε ιδιωτικά (ακόμα και η Παπαρήγα στο Hill έστειλε τα δικά της).
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-06, 11:46   #3
VAGPAN
Banned

Περιοχή: Βεροια
Καθε λογικος ανθρωπος ειναι υπερ των μετρων.Αυτα που λεει ο diver ειναι αληθεια και μπορω να τα επιβεβαιωσω και εγω.Υπαρχουν ατομα στα πανεπιστημια που δεν τους ενδιαφερει καθολου η σχολη τους και γραφονται χωρις να πατανε ποτε.Υπαρχει πουθενα αλλου στον κοσμο αυτο το φαινομενο?Οχι.Δεν θα πρεπει,λοιπον, να σταματησει καποτε και εδω?
Οσο για τα ιδιωτικα πανεπιστημια,θα ειναι μια πολυ καλη λυση για αυτους που αποτυγχανουν να περασουν στις πανελληνιες.Το να βγει δηλαδη καποιος εξω και να παρει ενα πτυχιο αμφιβολου ποιοτητος ειναι καλυτερα?Δεν εχουν ακουστει και λιγα για τον τροπο που παιρνουν πτυχιο σε Ρουμανια και αλλες χωρες της Νοτιοανατολικης Ευρωπης.
Ο χρήστης VAGPAN δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-06, 12:18   #4
Greek-Phonecards
Καθημερινός Θαμώνας

Στο σημείο αυτό πρέπει να διευκρινίσω κάτι...

Στο αρχικό κείμενο έγραψα ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι καλά αλλά με κάποιους όρους.

Οι όροι αυτοί είναι οι εξής...
  • κατ αρχίν τα μαθήματα θα πρέπει να είναι τα ίδια με των κρατικών πανεπιστημίων και η ίλη επίσης.
  • οι εξετάσεις να γίνονται όχι στα ιδιωτικά αλλά στα κρατικά κτήρια την ίδια ακριβώς στιγμή για όλους και με τα ίδια ακριβώς θέματα
  • και τέλος το πτυχίο θα είναι όμοιο του κρατικού πανεπιστημίου για να μην πω ότι το κάθε κρατικό πανεπιστήμιο θα επιβλέπει ένα ή δύο ιδιωτικά και θα εκδίδει γι αυτά πτυχία.
Τώρα πρέπει επίσης να γράψω και κάτι άλλο που έχει σχέση με το νέο σύστημα εισαγωγής σπουδαστών, σε σχέση με τα δύο αυτά μέτρα.
Πολλές σχολές κλείνουνε ή ακόμη χειρότερα, μένουν ανοικτές με μονοψήφιο αριθμό φοιτητών. Αυτό δεν είναι άσκοπη σπατάλη δημοσίου χρήματος;

Εάν δεν θέλουν να κάνουν ιδσιωτικά πανεπιστήμια, ασ αφήσουν τις χαζοεξετάσεις και ας αφήσουν όλους όσους θέλουν να σπουδάσουν ελεύθερα όπως είναι και σε πολλές χώρες του κόσμου.
Παλιά 08-10-06, 15:12   #5
VAGPAN
Banned

Θα χαιρομουν παντως να διαβαζα και τις αποψεις αυτων που ψηφισαν ναι.
Να μας πουν γιατι ειναι υπερ των αιωνιων φοιτητων και κατα των ιδιωτικων πανεπιστημιων.
Παλιά 08-10-06, 15:25   #6
FAERY
Super Moderator

Το avatar του χρήστη FAERY

Περιοχή: Διαδίκτυο
Δεν ξέρω να σας πω για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά μπορώ να σας πω για τα ιδιωτικά δημοτικά.

Α ί σ χ ο ς ! Πεταμένα λεφτά και ουσία μηδέν ή κοντά στο μηδέν.

Τρία χρόνια πήγε ο γιός μου, από πρώτη ως τρίτη δημοτικού. Όταν τελικά στην τετάρτη δημοτικού πήγαμε στο δημόσιο αναγκαστήκαμε να αντιμετωπίσουμε την σκληρή πραγματικότητα.

Όλα τα παιδάκια αντέγραφαν από τον πίνακα στο δικό τους τετράδιο και αφού τελείωναν, έγραφαν και του γιού μου ο οποίος δεν προλάβαινε!!!

Και δεν ήτανε ότι το συγκεκριμένο ιδιωτικό δεν ήτανε καλό γιατί σε αυτά τα χρόνια λόγω μετακόμισης αλλάξαμε αλλά...τα ίδια και χειρότερα.

Τα δε παιδιά των ιδιωτικών...κακομαθημένα και αλλοπρόσαλα στην πλειοψηφία τους. Αφήστε που κλέβανε κιόλας!

Δημόσιο και πάλι δημόσιο! Το μόνο που με ανησυχεί είναι το γυμνάσιο αλλά γι αυτό θα πούμε σε άλλο θέμα.
Ο χρήστης FAERY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-06, 17:12   #7
VAGPAN
Banned

Τωρα μπερδευτηκα.Ψηφισες υπερ των ιδιωτικων πανεπιστημιων αλλα εισαι γενικοτερα κατα της ιδιωτικης εκπαιδευσης???
Παλιά 08-10-06, 17:15   #8
NHL
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη NHL

Mιας και ψηφισα οφειλ να πω και γω την γνωμη μου και γιατι ψηφισα οτι η Υπουργος Παιδειας ειναι ΛΑΘΟΣ>

α) Ως προυποσχεθεν Επιδομα (οπως και οι αλλες ανεκλπληρωτες υποσχεσεις του Πρωθυπουργου προεκλογικα) επρεπε να δοθει και στο ακερεο.Ομως φευ...
β) Ως σταση της κας Υπουργου ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΗ, καθως και τα λεγομενα της που θιγουν ολοκληρο τον Διδασκαλικο Κλαδο (καθως και ολοκληρη την ΔΟΕ)...
γ) Ως γνωστον ζουμε σε μια πανεμορφη χωρα που ομως ερχεται πρωτη στην ΑΚΡΙΒΕΙΑ καθως και ΠΡΩΤΗ(!!!) στους μισθους και τις αμοιβες ολων ανεξαιρετως των Ελληνων. Ακομη και των Προυχοντων (οι αντιστοιχοι προυχοντες στην Ευρωπη παιρνουν πολυ περισοτερα των Ελληνων).

δ)+ε)+.....ω) Θαπρεπε να γεμισω ολοκληρο το Φορουμ και να εξαντλησω 10+ Αλφαβητα για το τι και πως επρεπε να διαχιριστει το θεμα των εσαει φτωχων Δασκαλακων των παιδιων και της Ιστοριας τουτου του Τοπου η κα Υπουργος.....

Τωρα να πω και την γνωμη μου περι Ιδιωτικων και Δημοσιων Πανεπιστημιων και εν γενει Σχολειων.
Παντοτε οι Πρωτοι στις Ανωτατες Πανεπιστημιακες σχολες, ηταν οι απο Δημοσια Λυκεια μαθητες!!!
Στα Δημοσια για κεινους που θελουν να προχωρησουν (με διαβασμα και με λιγο Φροντιστηριο) ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ!
Για τους τεμπεληδες θαναι παντα Τεμπεληδες ακομα και οταν βγουν στον αγωνα της ζωης.Θαναι παντα ΠΑΡΑΚΑΤΙΑΝΟΙ και ΒΟΛΕΨΑΚΗΔΕΣ (αν εχουν καοια "μεσα" του μπαμπα) και γενικα ΠΑΝΤΑ ΘΑΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ.
Σαφως και υπαρχουν και Ιδιωτικα Πανεπιστημια στο εξωτερικο αλλα ξεχωριζουν "ΩΣ ΑΔΑΜΑΝΤΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΡΝΙΑΧΤΟ" αυτα τα Πανεπιστημια.
Αλωστε και εκει για να μπεις (ΑΝ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ) με εξετασεις μπαινεις και αν δεν εχεις καλο βαθμο και "ΣΟΥΤΑΡΟΥΝ" την επομενη χρονια....

Λοιπον θελει ΚΟΤΣΙΑ για να κανεις Ιδιωτικα Ανωτατα Εκπαιδευτικα Ιδρυματα ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ετσι απλα με ενα διαταγμα!
Αν δημιουργηθουν ως αυτως οι συνεπειες θα ειναι οι γνωστες: ΑΜΑΘΕΙΑ - ΠΟΛΛΟΙ "ΤΕΛΕΙΟΦΗΤΟΙ"(ΚΗΦΗΝΕΣ)-ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ(ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ)-και το σημαντικοτερο ΠΙΑΣΙΜΟ ΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (μια και διαθετουν "ΜΕΣΟΝ" και "ΧΡΗΜΑ") και πολλα - πολλα υπολοιπα που θαπρεπε ωρες να εξιστορησω σε τουτον εδω τον χωρο.
Γιαυτο λοιπον αγαπητοι χρηστες, ψηφισα οτι οι "ΑΛΛΑΓΕΣ" στην Παιδεια ειαι λαθος, η τουλαχιστον "ΧΩΡΙΣ ΒΑΡΥΤΗΤΑ" και "ΠΡΟΧΕΙΡΟΙ" χωρις καμια ιδιαιτερη μελετη.....................
Ο χρήστης NHL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-06, 17:23   #9
VAGPAN
Banned

Ειχα την εντυπωση οτι σε αυτο το post μιλουσαμε για δυο συγκεκριμενα μετρα και οχι για την γενικοτερη οικονομικη πολιτικη της κυβερνησης απεναντι στους δασκαλους.
Παλιά 08-10-06, 19:24   #10
dimis74
Τακτικό Μέλος

Ειχα την εντυπωση οτι σε αυτο το post μιλουσαμε για δυο συγκεκριμενα μετρα και οχι για την γενικοτερη οικονομικη πολιτικη της κυβερνησης απεναντι στους δασκαλους.
Nομιζω οτι οι υπουργος καλα εκανε και ειρωνευτηκε τους εκπαιδευτικους για τις τρελες απαιτησεις τους.
Επιτελους οι ελληνες θα πρεπει να δουμε την αληθεια με τα ματια μας.οι ποιο πολλοι χρηστες εδω μεσα ειμαστε εμποροι.Αν δουμε απο τα προιοντα μας δεν μπορουμε να κανουμε δουλεια τι κανουμε?
Κλεινουμε την επειχηρηση η αναζητουμε λυσεις πως θα την κανουμε καλυτερη την δουλεια μας.Αλλα παντα παλευουμε.Λοιπον αν οι δασκαλοι δεν ειναι ικανοποιημενοι απο το εισοδημα τους μπορουν να παρουν μια κολα χαρτι να υπογραψουν την παραιτηση τους και να αναζητησουν το μελλον τους εκτος της παιδιειας.Και εγω θελω να κανω ενα μαγαζι το οποιο να μου φερνει 10000 ετρω το μηνα καθαρα κερδη.Θα παω να κλεισω το υπουργειο οικονομικων και θα ζηταω φοροδωρα τισ ταξης των 120000 ευρω το χρονο.Δεν ειμαστε καλα.
Με εκανε εντυπωση για το θρασσος που εχουν και λενε στην τηλεοραση οτι κανουμε ιδιαιτερα και δεν αντεδρασε ενας εισαγγελεας να τους μαγκωσει.

Οταν δημιουργηθηκε το σδοε εκανε κατι επειχηρησεις για να βγαλει λαυρακια.
Πηγε σε δημους και ζητουσε τις λιστες Θανατων για να κανει ελεγχο σε γραφεια κηδειων αν κοβουν αποδειξεις.Επισης το ιδιο και με τους γαμους ζητουσε απο τα ζευγαρια να πουν ποσο πληρωσαν το νυφικο τους και απο που.
Αλλη μια επειχηρηση που κανανε ηταν να εμφανιστουν σε ενα σχολικο συγκροτημα στην αθηνα και παρουσιαστηκαν στις ταξεις σαν ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.Ρωτουσαν ποια παιδια κανουν φροντηστιριο και με ποιον καθηγητη η δασκαλο.Ξερετε ποσοι δημοσιοι υπαλληλοι βγηκαν απο την υποθεση.και δεν απολυθηκε κανενας.το μεσο ορο ηταν 10000δρχ την ωρα.

Τωρα για τα ιδιωτικα πανεπηστημια ειμαι υπερ σε οτι γινεται δεν ειμαι κατα σε οτι δεν γινεται.
δηλαδη ειναι καλυτερα που πανε και σπουδαζουν στην βουλγαρια αγγλια αυστρια κτλ
Ο χρήστης dimis74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-06, 20:23   #11
Greek-Phonecards
Καθημερινός Θαμώνας

Μιας και είχα την ιδέα να γράψω αυτό το θέμα πρέπει να κάνω μία ΜΙΚΡΗ διευκρίνηση.

Προς dimis74 και NHL...

Η ερώτηση ήταν άλλη, όχι περί οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης. Ήταν το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων και την κατάργηση των αιωνίων φοιτητών.

Και μία μικρή κριτική προς το τελευταίο σχόλιο του NHL...

Αυτοί που έχουν μέσον μπορούν και αγοράζουν τα πτυχία ή δεν τα χρειάζονται για να βολευτούν.
Παλιά 08-10-06, 21:03   #12
VAGPAN
Banned

Λοιπον αν οι δασκαλοι δεν ειναι ικανοποιημενοι απο το εισοδημα τους μπορουν να παρουν μια κολα χαρτι να υπογραψουν την παραιτηση τους και να αναζητησουν το μελλον τους εκτος της παιδιειας.Και εγω θελω να κανω ενα μαγαζι το οποιο να μου φερνει 10000 ευρω το μηνα καθαρα κερδη.Θα παω να κλεισω το υπουργειο οικονομικων και θα ζηταω φοροδωρα της ταξης των 120000 ευρω το χρονο.Δεν ειμαστε καλα.
----------------------------------------------------------------------
Ακριβως,αυτη ειναι η λογικη αποψη.Εχεις απολυτο δικιο.Ενας που δεν ειναι ικανοποιημενος απο τις απολαβες φευγει,δεν καθεται να ταλαιπωρει και τον ιδιο και την επιχειρηση που εργαζεται.
Παλιά 08-10-06, 23:02   #13
NHL
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη NHL

Αρχική Δημοσίευση από

Αυτοί που έχουν μέσον μπορούν και αγοράζουν τα πτυχία ή δεν τα χρειάζονται για να βολευτούν.
Oποιος εχει ματια βλεπει, κι ευτυχως πιστευω εχουν ματια ΠΟΛΛΟΙ και ΚΑΛΑ
Ο χρήστης NHL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-06, 04:37   #14
VAGPAN
Banned

--------------------------------------------------------------------------

Και να μην τα χρειαζονται,τα παιρνουν για να τα εχουν και μονο
Παλιά 09-10-06, 14:43   #15
dimis74
Τακτικό Μέλος

Μιας και είχα την ιδέα να γράψω αυτό το θέμα πρέπει να κάνω μία ΜΙΚΡΗ διευκρίνηση.

Προς dimis74 και NHL...

Η ερώτηση ήταν άλλη, όχι περί οικονομικής πολιτικής της κυβέρνησης. Ήταν το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων και την κατάργηση των αιωνίων φοιτητών.

Μια που εκανες την διευκρινηση και σε ευχαριστω γιαυτο νομιζω οτι οι αιωνιοι φοιτητες πρεπει να εξαφανιστουν.Ξερετε τι κοστος εχει ενας φοιτητης στο Υπ παιδειας.Και ειμαι σιγουρος οτι οι ποιο πολλοι φητοιτες ειναι πλουσιοπαιδα τα οποια πανε να παρουν ενα χαρτι για να το βαλει η μαμα στο τοιχο.Αν ειναι ετσι ας κανω και αλλα 5 χρονια master στο clubbing για να ειναι ακομη ποιο περιφανοι οι γονεις.
Οσο για την Ιδ πανεπηστημια να ανοιξουν προκειμενου να αγοραζουν πτυχια απο βουλγαρια.Εδω στο πανεπηστιμιο των σκοπιων βγαιναν δασκαλοι σε 2.5 χρονια.Και ενα καλο πακετακι σε δικατσα και ειναι ετοιμος για διορισμο.Και αν διοριστω τραβαω και μια απεργια γιατι δεν μου δινουν 1400ευρω,μιας και τοσα εξοδα εκανα για να σπουδασω.
Ο χρήστης dimis74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:53.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.