124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Επιστήμες > Υγεία & Ιατρική Τριχοπτωση ;

Υγεία & Ιατρική Συζητήσεις, απορίες, νέα και ειδήσεις από τον χώρο της ιατρικής.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-02-10, 18:18   #1
ThomasGTX
Νέο Μέλος

Τριχοπτωση ;

Παιδια καλησπερα, ειμαι 18 χρονων και εχω μια ανυσηχια για τα μαλλια μου... Εδω και καποιους μηνες 3-4 εχω υπερβολικη τριχοπτωση

Λοιπον σε καθε χτενισμα πεφτουν περιπου 15-20 τριχες και στο μαξιλαρι μου βρισκω καπου στις 5-6. Πηγα σε δερματολογο (αφου ημουν 3 μερες χωρις λουσιμο) και αρχισε να μου τραβαει μαλλια αλλα δεν πεφτανε!!! Ενω οταν χτενιζομαι αρχιζουν και πεφτουν πολυ εντονα!! Για να συμβαινει αυτο ; Μηπως ειναι τιποτα ιδεα μου ολα αυτα ; Σας παρακαλω πες τε μου την γνωμη σας να με καθισυχασετε...

Ευχαριστω εκ των προτερων...
Ο χρήστης ThomasGTX δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 20:46   #2
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να χάνουμε 50-100 τρίχες καθημερινά, οι οποίες γίνονται αντιληπτές, γιατί μένουν πάνω στη βούρτσα μετά το χτένισμα. Σε κάθε χρονική στιγμή και υπό φυσιολογικές συνθήκες το 85% του συνόλου των μαλλιών μας αναπτύσσεται, ενώ το υπολειπόμενο 15% πέφτει.

Χαλάρωσε παλληκάρι...
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 20:54   #3
ThomasGTX
Νέο Μέλος

Λες τελικα να ειναι ιδεα μου και να ειναι ψυχολογικο. Λες να θεωρω και να νομιζω οτι θα μεινω φαλακρος ; Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ισως να ειναι και τελικα στο μυαλο μου ! Παντως πως θα καταλαβω οτι εχω αρχισει να χανω πολυ εντονα μαλλια ; μεσα σε αυτους τους μηνες θαρρεις πως θα ειχα αισθητη διαφορα αν μου επεφταν τοσα πολλα μαλλια και δεν ανανεωνονταν ;
Παλιά 09-02-10, 21:21   #4
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

φιλε μου, μονο ο δερματολογος σου μπορει να σου πει.βεβαια κι αυτος δυσκολα μπορει να επεμβει αν η κατασταση ειναι κληρονομικη.εισαι παρα πολυ νεος αγαπητε μου,και ανησυχεις για τιποτενια πραγματα.προσωπικα ειμαι σαν τη μαιμου αλλα παλι ειμαι δυστυχης!καθε ανθρωπος προσπαθει να κανει πιο απλη τη ζωη του και γω ασχολουμαι με τις τριχες!αν ημουν φαλακρος θα εκανα στο κεφαλι μου ενα ψεκασμα με AZAX με διπλασιο αμμονιαζολ και θα εφεγγα μεσα στη νυχτα.με μαλλια η χωρις μαλλια θα εισαι ακριβως ο ιδιος !μην αγχωνεσαι καθολου.η ευτυχια στη ζωη δεν ταυτιζεται με τις τριχες!βρες καμια φιλεναδιτσα,γελα,πιες καμια καφεδαρα κι ασε τις τριχες να κουρευονται...οσο τις παρατηρεις,τοσο θα νομιζεις οτι αραιωνουν...
Ο χρήστης enantios είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 21:30   #5
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

σκεφτομαι επισης,οτι θα γλυτωνα και το λουσιμο!μετα το AZAX θα περναγα κι ενα γιαλιστικο και θα ελαμπα σαν ηλιος!βαρεθηκα πια να κουρευομαι και να ξυριζομαι!τα αφησα κι εγω κι εγινα σαν τον προφητη Ηλια!
Ο χρήστης enantios είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-10, 23:09   #6
zampias
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη zampias

Λες τελικα να ειναι ιδεα μου και να ειναι ψυχολογικο. Λες να θεωρω και να νομιζω οτι θα μεινω φαλακρος ; Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ισως να ειναι και τελικα στο μυαλο μου ! Παντως πως θα καταλαβω οτι εχω αρχισει να χανω πολυ εντονα μαλλια ; μεσα σε αυτους τους μηνες θαρρεις πως θα ειχα αισθητη διαφορα αν μου επεφταν τοσα πολλα μαλλια και δεν ανανεωνονταν ;
Καλησπερα φιλε αυτο που εχει σημασια ειναι να μη σε παρει απο κατω η ψυχολογια ειναι το Α και το Ω. Οπως σου ειπε και ο ΕΝΑΝΤΙΟΣ χαλαρωσε μα δεν ειναι τιποτα,συμβουλεψου και εναν δερματολογο και κανε οτι σου πει.Μην στεναχωριεσαι εισαι μικρος ακομα για να στεναχωριεσαι για τετοια πραγματα.
Ο χρήστης zampias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-10, 09:42   #7
ThomasGTX
Νέο Μέλος

ναι, το θεμα ειναι οτι πηγα σε δερματολογο να μ φυγει η ιδεα αλλα τραβουσε μαλλια και δεν πεφτανε ... μηπως φοβηθηκαν ... ; λολ! Ενω οταν χτενιζομαι ριχνω τουλαχιστον 15 τριχες.... Προφανως ηξερε σε ποια σημεια να τραβηξει σωστα ;
Παλιά 10-02-10, 18:46   #8
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Ενω οταν χτενιζομαι ριχνω τουλαχιστον 15 τριχες....
Ξαναπήγαινε και πες του αντί να σου τραβήξει τα μαλλιά να σου κάνει ένα χτένισμα.
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-10, 21:06   #9
LOC
Guest

Μην στενοχωριέσαι παλληκάρι μου, με τα μέτρα σε ασφαλιστικό,φορολογικό κλπ. κλπ. σιγά σιγά καραφλιάζουμε όλοι, αντρες-γυναίκες......
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-10, 01:13   #10
parade
Νέο Μέλος

Διάβασα ένα άρθρο για την τριχόπτωση και ανάλογα με την αιτιολογία της διακρίνεται σε:
Διατροφική τριχόπτωση,
Τριχόπτωση συστηματικών νοσημάτων
Τριχόπτωση ορμονικής αιτιολογίας
Φαρμακογενής τριχόπτωση
Τριχόπτωση οφειλόμενη σε τοπικά νοσήματα και τοπικούς κακούς χειρισμούς
Ψυχογενής τριχόπτωση
Τριχόπτωση οφειλόμενη σε κληρονομικούς παράγοντες

Νομίζω οτι θα είναι δύσκολο να καταλάβεις από μόνος σου ποιά είναι η αιτία ή οι αιτίες που την προκαλούν και θα σου πρότεινα σε συνεργασία με τον γιατρό σου να προσπαθήσεις να βρεις την αιτία. Ισως είναι και ο μόνος τρόπος να δόσεις λύση στο θέμα σου.
Ο χρήστης parade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
υγεία

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:46.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.