124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Τέχνες & Πολιτισμός > Βιβλία O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-11-09, 21:33   #16
sac
Guest

Δεν μπορώ παρά να παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο, φίλε diver. Ένα forum είναι μια παρέα κι ο «αλεξιπτωτιστής» που έρχεται απρόσκλητος για να ενημερώσει για κάτι –σημαντικό για τον ίδιο κι ίσως αδιάφορο για την παρέα- δεν δίνει ίσως την καλύτερη εντύπωση. Όμως, έλα και στη θέση μου... Κυκλοφορώ στο διαδίκτυο και postάρω σε καμιά εκατοστή fora. Με ένα και μοναδικό πάντα σκοπό να ενημερώσω για τον δικό μου «στόχο και όραμα ζωής» και δυστυχώς μη έχοντας τον χρόνο για «έναν καφέ» και ίσως για «μια φιλική κουβεντούλα».
Όπου με «μαλώνουν» στέκομαι και κουβεντιάζω κι αν δεις, στο παρελθόν είχα postάρει και σε κάποια άλλα θέματα στο 124. Όμως πίστεψέ με, αν και σας αγαπάω όλους κι εδώ και στα άλλα -όσο κι αν μπορεί να φαίνεται αυτό υποκριτικό ή παράξενο- δεν έχω πάντα τον καιρό για «τον καφέ» και την «φιλική κουβεντούλα»...
Και στο forum του NickMarvel (http://nickmarvel.forumup.gr/ κι όχι στο 57) που postάρω συχνά είναι κι εκεί «στόχος και όραμα ζωής» αν θα διαβάσεις λίγο τα διάφορα topics.
Για όλ’ αυτά, συγχωρέστε με κι εσύ κι οι άλλοι φίλοι στο 124. Το «προϊόν μου» είναι κάτι που ευτυχώς ψυχαγώγησε και βοήθησε κάποιους και η ενημέρωση -την προτιμώ από τη «διαφήμιση»- ίσως χρειαστεί σε κάποιον κι εδώ... ίσως και όχι.
Χαίρομαι πραγματικά που τα είπαμε κι αν σας στενοχώρησα, συγχωρέστε με.
Αν ο καθένας μας ενημερώνει για το "έργο ζωής" του, σωθήκαμε...
Ο χρήστης sac δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-11-09, 17:40   #17
nickmarvel
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη nickmarvel

Αν ο καθένας μας ενημερώνει για το "έργο ζωής" του, σωθήκαμε...

Κι όμως, φίλε sac,
Όλοι μας αυτό δεν κάνουμε; Τις απόψεις μας δεν προβάλλουμε ακόμη και στην πιο απλή συζήτηση; Τι το περίεργο στη δήλωση κάποιου από μας ότι οι ενέργειές του εκφράζουν τους στόχους και τα πιστεύω του;
Ο χρήστης nickmarvel δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-11-09, 18:39   #18
sac
Guest

Κι όμως, φίλε sac,
Όλοι μας αυτό δεν κάνουμε; Τις απόψεις μας δεν προβάλλουμε ακόμη και στην πιο απλή συζήτηση; Τι το περίεργο στη δήλωση κάποιου από μας ότι οι ενέργειές του εκφράζουν τους στόχους και τα πιστεύω του;
Επειδή εκεί που δουλεύω έχουμε πήξει στα ψώνια, δεν θέλω άλλα, ευχαριστώ.

Κάποια στιγμή σκέφτηκα να γράψω και βιβλίο "Η επιστήμη των ψωνίων. Κοινά ψώνια και προχωρημένα ψώνια."
Παλιά 18-11-09, 19:31   #19
nickmarvel
Νέο Μέλος

Επειδή εκεί που δουλεύω έχουμε πήξει στα ψώνια, δεν θέλω άλλα, ευχαριστώ.

Σε καταλαβαίνω... Πού δουλεύεις;
Παλιά 18-11-09, 19:53   #20
sac
Guest

Σε καταλαβαίνω... Πού δουλεύεις;
Επειδή εσύ θα μας βάλεις και καμιά φωτιά, δεν εννούσα την τωρινή μου δουλειά...

Κατά τα άλλα, αν με καταλαβαίνεις, ΑΕΙ ΠΑΡΑΤΑ ΜΕ!
Παλιά 18-11-09, 22:18   #21
Dikiforos
Θαμώνας

Mπραβο δασκαλακο!ωραιους τροπους εχεις...συγχαρητηρια !!φενεσε ανθρωπος που αγαπα τον διαλογο, και ιδιαιτερα δε τις αμπελοφιλοσοφιες
δεν μενει παρα να σε θαυμασουμε στο επομενο λογυδριο σου...
Ο χρήστης Dikiforos δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 18-11-09, 23:23   #22
sac
Guest

Mπραβο δασκαλακο!ωραιους τροπους εχεις...συγχαρητηρια !!φενεσε ανθρωπος που αγαπα τον διαλογο, και ιδιαιτερα δε τις αμπελοφιλοσοφιες
δεν μενει παρα να σε θαυμασουμε στο επομενο λογυδριο σου...
Μου αρέσει η φιλοσοφία, αλλά απεχθάνομαι τα ψώνια. Τι να κάνουμε, άνθρωπος είμαι και εγώ...

Άλλωστε, το λογικό είναι να παίρνεις από τον καθένα ό,τι κρίνεις σωστό και να κράζεις ό,τι βρίσκεις λάθος. Μην "τσιμπάς" πουθενά ;-)

Ο Καλδάρας το είχε γράψει, νομίζω.
Άσε με στο μεθοκόπι,
έτσι είν' οι ανθρώποι.
τόσο αμαρτωλοί κι ωραίοι,
τόσο άνθρωποι...
Παλιά 19-11-09, 00:15   #23
sac
Guest

Για τους μικρούς και μεγάλους φίλους των μυθιστορημάτων φαντασίας, κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα σημαντικό "παιδικό" βιβλίο το οποίο αξίζει της προσοχής μας:

O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο

(ISBN: 960-630-933-9)

Πρόκειται στην ουσία για μια θετική, ορθόδοξη απάντηση στην έντεχνη προώθηση του αποκρυφισμού και της 'νέας εποχής'. Προσφέρει πλούσιες πληροφορίες για μικρούς και μεγάλους, πολύτιμα πνευματικά αντισώματα και μηνύματα ζωής. Όπως παραδείγματος χάριν, την δύναμη της "ευχής", Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με ή την διδασκαλία του Αγίου Σεραφείμ του Σάρωφ περί απόκτησης του Αγίου Πνεύματος. Κι αυτά σε ένα 'παιδικό' βιβλίο το οποίο με την πολυεπίπεδη υπόθεσή του κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή ως το τέλος!

Το βιβλίο του Mark Elias Johnes έχει προσαρμόσει στα Ελληνικά ο Γιάννης Μηλιώνης, μέλος Δ.Σ. της Π.Ε.Γ. και συγγραφέας του βιβλίου "Ναι ή ΟΧΙ στον Χάρυ Πότερ;". Χορηγός της έκδοσης είναι το Κέντρο Ενοριακής Διακονίας του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Πατρών. Το βιβλίο παρουσιάζεται επίσημα στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

http://www.ppu.gr/index_nm.html

Λίγα λόγια για την υπόθεση:
Ο Νίκος Βερβελίδης είναι ένα σύγχρονο, καθημερινό αγόρι που ζει την πραγματικότητα, την περιπέτεια, το θαύμα της ζωής.
Η αισιοδοξία και η ελπίδα για την εξέλιξή του, αφημένες στην πρόνοια του Θεού, στην αγάπη των δικών του, αλλά και στην προσωπική του προσπάθεια, κάνουν την κάθε στιγμή της ημέρας γεμάτη ενδιαφέρον. Μια πραγματική περιπέτεια.
Ο Νίκος Βερβελίδης -ο Νικ Μάρβελ, όπως τον φωνάζουν οι φίλοι και συμμαθητές του, για την ζωντάνια, την υπομονή και τον καλό χαρακτήρα του- δεν έχει ανάγκη από “μαγείες” για να ζήσει έντονα, έντιμα, υπεύθυνα. Μια ζωή γεμάτη θαύματα!

http://nickmarvel.forumup.gr/

Παρ' όλα αυτά, κάθε λέξη που διαβάζω εδώ, μου φέρνει αναγούλα.

Τι ακριβώς τον ενοχλεί ο Χάρρυ Πότερ; Αν θέλει να πουλήσει το βιβλίο του, ας το πουλήσει, αλλά τι τον ενοχλούν οι άλλοι και τους δυσφημεί;

----------------------------------------------------

Ανέκδοτο: Συζητώντας με συναδέλφους της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, "πρότεινα" να αλλάξουμε κάποια "πρότυπα" που δίνουμε στα παιδιά μας. Να μην τους λέμε παραμύθια με πρίγκιπες και κοιμώμενες βασιλοπούλες, αλλά με τραυματισμένες αντάρτισσες και λαΊκούς κομμισάριους.

Εγώ το έλεγα για ανέκδοτο. Αυτός το λέει σοβαρά.

-----------------------------------------------------

Δηλαδή όλα τα παραμύθια με δράκους και υπερφυσικές δυνάμεις πρέπει να τα διαγράψουμε, για χάρη της "θρησκευτικής ορθότητας"; Και τον άη-Βασίλη, ακόμα;

----------------------------------------------------

Άντε, μην πω κι άλλα και ξεφτιλιστώ περισσότερο...
Παλιά 19-11-09, 15:49   #24
nickmarvel
Νέο Μέλος

Τι ακριβώς τον ενοχλεί ο Χάρρυ Πότερ; ...
Ανέκδοτο: ...να αλλάξουμε κάποια "πρότυπα" που δίνουμε στα παιδιά μας. Να μην τους λέμε παραμύθια με πρίγκιπες και κοιμώμενες βασιλοπούλες, αλλά με τραυματισμένες αντάρτισσες και λαϊκούς κομμισάριους.

Εγώ το έλεγα για ανέκδοτο. Αυτός το λέει σοβαρά.
Δηλαδή όλα τα παραμύθια με δράκους και υπερφυσικές δυνάμεις πρέπει να τα διαγράψουμε, για χάρη της "θρησκευτικής ορθότητας"; Και τον άη-Βασίλη, ακόμα;
Άντε, μην πω κι άλλα και ξεφτιλιστώ περισσότερο...
Φίλε sac,
Κατ’ αρχήν μην έχεις την αίσθηση ότι ξεφτιλίζεσαι. Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Έχεις άποψη· κι απ’ τη σκοπιά αυτή ιδωμένη, έχεις σωστή άποψη.

Υπάρχει μόνο ένα λεπτό σημείο που επειδή δεν έχεις προφανώς ασχοληθεί, σου διαφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες. Δεν έχεις ίσως ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό και την παραθρησκεία -από τη σκοπιά του μελετητή εννοώ- και το πόσο οι τάσεις αυτές διαστρεβλώνουν τον χαρακτήρα των παιδιών μας. Δεν έχεις ίσως μελετήσει σε βάθος το σύνδρομο της Νέας Εποχής του Υδροχόου κι ίσως δεν έχεις αντιληφθεί την πλύση εγκεφάλου που υφιστάμεθα από παντού (ΜΜΕ κ.λπ.) επάνω σ’ αυτό το θέμα.

Είναι, λοιπόν, φυσικό να θεωρείς το Χάρι Πότερ ένα ακόμη παραμύθι «με δράκους και υπερφυσικές δυνάμεις». Όσο για τον χοντρούλη Pere Noel ή Santa Clause αν προτιμάς της Coca-Cola δεν θα υπεισέλθω περισσότερο...

Όσο για τις αντάρτισσες και τους κομισάριους... τι λες, δεν το ξανασκέφτεσαι;
Παλιά 19-11-09, 16:08   #25
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

nickmarvel μου καταλαβαίνω απόλυτα την έκρηξη του sac και συμφωνώ 99% μαζί του.. Αν μιλούσαμε από κοντά και άκουγα τέτοιες απόψεις δεν θα ήμουν καθόλου ευγενής στις απαντήσεις μου.. Πιστεύω όμως ότι στα δημόσια φόρουμ πρέπει να είσαι ευγενικότερος.. Αυτό για λόγους που δεν είναι του παρόντος..

Πρώτα απ όλα μπορείς να μας ξεκαθαρίσεις ποια η διαφορά της θρησκείας από την παραθρησκεία?.. Πρώτιστα η θρησκεία κακοποιεί παιδικές ψυχούλες, το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί το παθε και η δικιά μου, όταν ήταν παιδική.. Δεν θέλω να ξεκινήσω τέτοια κουβέντα γιατί δεν έχω καμιά όρεξη να γράφω "σεντόνια" και να προσπαθώ να εξηγώ τα αυτονόητα..

Τα παραμυθάκια για τα παιδιά είναι ανώδυνα μπροστά στη "θρησκευτική ορθότητα" που μας λέει ο sac..
Οι θρησκείες από μόνες τους είναι μία συσσώρευση παραμυθιών και λάθος εκτιμήσεων για γενιές ολόκληρες.. Παραμυθιών επώδυνων και αντιανθρώπινων εις τους αιώνας των αιώνων αμήν..
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-11-09, 16:37   #26
nickmarvel
Νέο Μέλος

nickmarvel μου καταλαβαίνω απόλυτα την έκρηξη του sac και συμφωνώ 99% μαζί του.. Αν μιλούσαμε από κοντά και άκουγα τέτοιες απόψεις δεν θα ήμουν καθόλου ευγενής στις απαντήσεις μου... Πιστεύω όμως ότι στα δημόσια φόρουμ πρέπει να είσαι ευγενικότερος... Αυτό για λόγους που δεν είναι του παρόντος...

Πρώτα απ όλα μπορείς να μας ξεκαθαρίσεις ποια η διαφορά της θρησκείας από την παραθρησκεία?.. Πρώτιστα η θρησκεία κακοποιεί παιδικές ψυχούλες, το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί το παθε και η δικιά μου, όταν ήταν παιδική... Δεν θέλω να ξεκινήσω τέτοια κουβέντα γιατί δεν έχω καμιά όρεξη να γράφω "σεντόνια" και να προσπαθώ να εξηγώ τα αυτονόητα..

Τα παραμυθάκια για τα παιδιά είναι ανώδυνα μπροστά στη "θρησκευτική ορθότητα" που μας λέει ο sac..
Οι θρησκείες από μόνες τους είναι μία συσσώρευση παραμυθιών και λάθος εκτιμήσεων για γενιές ολόκληρες.. Παραμυθιών επώδυνων και αντιανθρώπινων εις τους αιώνας των αιώνων αμήν...
Φίλε Vinyl Break,
Είναι τεράστιο το θέμα...
Μια μικρή επίσκεψη στο www.ppu.gr ίσως ξεκαθαρίσει τι είναι για μένα και για τους άλλους συνεργάτες μας η παραθρησκεία.

Θρησκεία είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να βρει το Θεό. Η νους του ανθρώπου έχει όρια κι ο Θεός υπάρχει πέραν από τα όρια του νου του ανθρώπου. Γι’ αυτό, στην καλύτερη περίπτωση, ο θρησκεύων άνθρωπος να ανακαλύψει τα ίχνη του Θεού στη δημιουργία όχι όμως τον ίδιο το Θεό.

Αυτά ισχύουν για τη θρησκεία του Ισλάμ, τη Χριστιανική θρησκεία, την Εβραϊκή κι όλες τις άλλες θρησκείες.
Παλιά 19-11-09, 19:25   #27
sac
Guest

Υπάρχει μόνο ένα λεπτό σημείο που επειδή δεν έχεις προφανώς ασχοληθεί, σου διαφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες. Δεν έχεις ίσως ασχοληθεί με τον αποκρυφισμό και την παραθρησκεία -από τη σκοπιά του μελετητή εννοώ- και το πόσο οι τάσεις αυτές διαστρεβλώνουν τον χαρακτήρα των παιδιών μας. Δεν έχεις ίσως μελετήσει σε βάθος το σύνδρομο της Νέας Εποχής του Υδροχόου κι ίσως δεν έχεις αντιληφθεί την πλύση εγκεφάλου που υφιστάμεθα από παντού (ΜΜΕ κ.λπ.) επάνω σ’ αυτό το θέμα.
Τι λε, ρε μάγκα! Τόσους τσιμεντόλιθους παιδαγωγικής και εξελικτικής ψυχολογίας που διάβαζα στο Πανεπιστήμιο, ξέχασαν να αναφερθούν στο σύνδρομο της Νέας Εποχής του Υδροχόου!!!!

(Και αυτό το απαντάω για χάρη του Dikifiros, που δικαιολογημένα με έκραξε...)
Παλιά 19-11-09, 19:26   #28
sac
Guest

Όσο για τις αντάρτισσες και τους κομισάριους... τι λες, δεν το ξανασκέφτεσαι;
Το ξανασκέφτηκα. Στάλιν που σού χρειάζεται...
Παλιά 19-11-09, 19:42   #29
sac
Guest

Αρχική Δημοσίευση από

Πού γίνεται ο προσηλυτισμός;
Ο προσηλυτισμός του θύματος μπορεί να γίνει οπουδήποτε: Στο δρόμο, στη βιβλιοθήκη, στο ταχυδρομείο. Στη στρατιωτική μονάδα, στο γραφείο σας, στο σπίτι σας. Στα Γυμνάσια και Λύκεια. Σε εκδηλώσεις για αστέγους, πτωχούς, αναξιοπαθούντες, καταπολέμησης ναρκωτικών, προστασίας του περιβάλλοντος, φεστιβάλ ειρήνης. Σε θεραπευτήρια και νοσοκομεία. Σε γυμναστήρια και ινστιτούτα. Σε φροντιστήρια και σπουδαστικές ενώσεις, έξω από αμφιθέατρα, σε φοιτητικές οργανώσεις κι όπου συγκεντρώνονται πολλοί νέοι. Σε συνέδρια, σεμινάρια αυτοβελτίωσης, εκπαιδευτικές συνεδριάσεις. Από αφίσες στο δρόμο αλλά και στις βιτρίνες σοβαρών καταστημάτων. Σε πάρτι, εστιατόρια, κέντρα διασκεδάσεως, γήπεδα, συναυλίες, ντισκοτέκ. Στη εργασία σας. Ακόμη και στις Δημόσιες Υπηρεσίες (Υπουργεία, Οργανισμούς) όπου στρατευμένα μέλη δρουν συστηματικά. Στους πολιτιστικούς φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης. Και μέσα στα Σχολεία. Οι λατρείες έχουν εισβάλλει και στο χώρο της εκπαίδευσης. 'Ιδρυσαν Νηπιαγωγεία και Παιδικούς Σταθμούς. Σε δημόσια σχολεία υπηρετούν εκπαιδευτικοί που είναι οπαδοί "λατρειών". (Ο "Όμιλος Μελετών", του Νίκου Καζάνα, το "Καφέ Σχολείο", του Κώστα Φωτεινού, η Αρμονική Ζωή, του Μπομπ Νάτζεμη είναι κάποιες από τις οργανώσεις αυτού του προσανατολισμού).
Για εξήγησέ μας τι εννοείς εδώ, πριω σε "τυλίξω σε μια κόλλα χαρτί". Ότι συνάδελφοι καθηγητές, γυμναστές και προπονητές κάνουν προσυλιτισμό, αντί να εφαρμόζουν τους νόμους του κράτους και τα προγράμματα του υπουργείου (Παιδείας ή Αθλητισμού);

Για κάν' το μας λιανά, γιατί... θα παρακαλάς να πας φυλακή (αυτό είναι απειλή).
Παλιά 19-11-09, 19:59   #30
sac
Guest

Αρχική Δημοσίευση από
Πότε και από ποιόν υπάρχει κίνδυνος;
...
Ο κίνδυνος μπορεί να προέρχεται από τον οποιονδήποτε και ειδικά: Από ανθρώπους που είναι υπερβολικά φιλικοί ή δείχνουν ενδιαφέρον για τις προτιμήσεις μας και τα προβλήματά μας. Από ανθρώπους με απλές λύσεις σε παγκόσμια προβλήματα. Από κάποιους που σας βρίσκουν "πολύ ενδιαφέροντα" και γνωρίζουν ότι έχετε επαφές, επιρροή ή και οικονομικούς πόρους.
Εδώ είσαι πολύ ακριβής και εξηγείς γιατί μου προκαλείς αναγούλα (γιατί ταιριάζεις στην περιγραφή).

Τα πάντα όλα!

Με την ευκαιρία να ενημερώσω οποιονδήποτε ενδιαφέρεται ότι:
- στα ελληνικά δημόσια σχολεία
- στους αθλητικούς συλλόγους που είναι μέλη ελληνικών ομοσπονδιών (ΕΠΟ, ΕΟΚ, ΣΕΓΑΣ, ΕΚΟΦ κλπ)
- στα ελληνικά δημόσια και δημοτικά γυμναστήρια, γήπεδα, κολυμβητήρια κλπ
- στον Ελληνικό Στρατό
δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για τα παιδιά μας, ό,τι και λέει αυτός ο ... αχαρακτήριστος...
Κλειστό Θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:49.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.