124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Γενικά Θέματα > Ατυχείς Συναλλαγές Παραπλανητικές περιγραφές δημοπρασιών

Ατυχείς Συναλλαγές Εμπειρίες από ατυχείς συναλλαγές και ενημέρωση μελών για κακόβουλους χρήστες. Απαγορεύονται ρητά οι δημόσιες διαμάχες.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-10-08, 17:41   #1
agghas
Νέο Μέλος

Stop Παραπλανητικές περιγραφές δημοπρασιών

Γεια χαρά...
Αν και καινούργιος στην παρέα σας, θεωρώ ότι η εμπειρία μου με δημοπρασίες τύπου e-*** είναι αρκετά μεγάλη ώστε να μου επιτρέπει να κάνω κάποια σχόλια σχετικά με τον τρόπο που διαφημίζουν κάποιοι τις δημοπρασίες τους.
Θεωρώ απαράδεκτο λοιπόν, να χαρακτηρίζονται ψευδώς κάποια γραμματόσημα super σπάνια ή να αναφέρονται ως ολοκληρωμένη σειρά κ.ο.κ.
Στην παρούσα φάση δεν θέλω να αναφέρω συγκεκριμένα παραδείγματα, αλλά θεωρώ πως η παραπλανητική διαφήμιση απομακρύνει τελικά τους νέους συλλέκτες. Κάποιος μπορεί να ξεκινάει τώρα την ενασχόλησή του με τη συλλογή γραμματοσήμων χωρίς να έχει κάποιον Βλαστό δίπλα του. Χωρίς να μπορεί να τσεκάρει δηλαδή σπανιότητα ή αξία. Ένα γραμματόσημο του 1950 μπορεί να θεωρηθεί σπάνιο από κάποιον αδαή ακόμα και αν ουσιαστικά στοιχίζει μόνο 10 λεπτά βάσει καταλόγου. Δεν είναι τίμιο και ηθικό να του πουλάμε παραμύθια.
Όταν αποφάσισα να στείλω ένα "συμβουλευτικό" mail σε πωλητή που ακολουθεί αυτήν την τακτική, πήρα ως απάντηση ένα "τσαμπουκαλεμένο" μήνυμα που λίγο πολύ μου ζητούσε με πολύ άσχημο τρόπο να μην τον ξαναενοχλήσω.
Δεν ξέρω ποια είναι η δική σας γνώμη αλλά θεωρώ αυτές τις τακτικές, επαναλαμβάνω, απαράδεκτες.
Με πολύ χαρά "ανακάλυψα" το 124sold. Είναι κρίμα όμως που μαζί του ανακάλυψα και έναν τέτοιο "μικρό" χρήστη.
Ο χρήστης agghas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-08, 18:42   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Γειά σου φίλε, και καλοσώρισες στο 124sold !

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου
Οι παραπλανιτικές περιγραφές, ειναι ο σημαντικώτερος παράγων, απομάκρυνσης του Συλλέκτη, απο το χόμπυ

Υπάρχει βέβαια, και η άλλη παράμετρος..., οτι μόνο ενας "βλάκας" (ας το πω ετσι), θα πάει να αγοράσει αμέσως κάτι χωρίς προηγουμένως να το ψάξει το αντικείμενο και απο άλλον πωλητή. Και ευτυχώς, η πλειοψηφία ειναι σωστοί εδώ μέσα...
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-08, 19:49   #3
FAERY
Super Moderator

Το avatar του χρήστη FAERY

Περιοχή: Διαδίκτυο
Θα ήτανε καλύτερο κατα την γνώμη μου να μην χαρακτηρίζουμε πωλητές οι αγοραστές διότι υπάρχει η αφέλεια των αγοραστών όπως υπάρχει και η άγνοια των πωλητών. Ενδεχομένως ο πωλητής να μην γνωρίζει καλά το αντικείμενο και γι αυτό να το θεωρεί και σπάνιο ή πολύτιμο.

Όταν πριν αρκετά χρόνια είχα αποφασίσει να αγοράσω μια συλλογή ελληνικών γραμ/μων νόμιζα ότι ήτανε πραγματική τύχη να βρώ όλες αυτές τις παλιές σειρές. Μετά μπήκα στο ίντερνετ και διαπίστωσα ότι τελικά δεν ήτανε ούτε σπάνιες, ούτε δυσεύρετες. Ήτανε δε και κατα πολύ φθηνότερες από όσο τις είχα αγοράσει...

Συμβαίνουν αυτά, εντός και εκτός δικτύου.

Καλώς όρισες και από εμενα!
Ο χρήστης FAERY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-11, 16:14   #4
tilaps
Θαμώνας

Περιοχή: Αθήνα
Για μια ακόμη φορά στην κατηγορία των χρυσών νομισμάτων ο γνωστός "κύριος" έχει βάλει επίχρυσο κομμάτι ΧΩΡΙΣ καν να το αναφέρει ΚΑΘΑΡΑ αλλά αντίθετα γράφει ότι μπούρδα μπορεί προκειμένου να εξαπατήσει του αδαείς που θα το δουν. Πουλάει μία ουγκιά "καθαρό χρυσό" για 75 ευρώ...!

http://www.124sold.gr/categories.php?parent=2081

Παρακαλώ πολύ όσους ενδιαφέρονται για να μην συνεχιστεί πλέον αυτό το αίσχος στο site, και για την προστασία των αγοραστών -αλλά και των πωλητών- να μπουν και να κάνουν καταγγελία για τη συγκεκριμένη δημοπρασία (εγώ το έκανα ήδη). Επίσης παρακαλώ πολύ τη διεύθυνση της σελίδας να προβεί σε όποια κίνηση αυτή νομίζει ώστε να ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ κάτι παρόμοιο από τον εν λόγω πωλητή, ο οποίος το κάνει συστηματικά και χωρίς την παραμικρή αιδώ...
Ο χρήστης tilaps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-11, 16:39   #5
tilaps
Θαμώνας

Περιοχή: Αθήνα
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στην διεύθυνση του site για την ακαριαία αντίδραση και εύχομαι να μην ξαναδούμε παρόμοια φαινόμενα στο μέλλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tilaps : 14-06-11 στις 16:52.
Ο χρήστης tilaps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-11, 18:35   #6
diaylosark
Θαμώνας

Επισης εχει μεταφερει προιοντα και σε αλλες δυο Ελληνικες σελιδες δημοπρασιων,ακριβως με τον ιδιο τροπο παραπλανησης,θα τον ξεχωρισουν οι αγοραστες αμμεσως και απο τις αρνητικες αξιολογησεις του,απο τα πανακριβα μεταφορικα εξοδα που ζητα,και απο την προκλητικοτατη φραση του οτι σε χρηστες με κατω απο 10 θετικες δεν στελνει εαν δεν προηγηθει καταθεση τραπεζης ,κοινως μας ζητα να γινουμε χαιβανια,ελεος....
Ο χρήστης diaylosark δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:59.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.