124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Ηλεκτρονικά Συστήματα & Συσκευές > Συστήματα Ήχου & Εικόνας Υψηλή Πιστότητα

Συστήματα Ήχου & Εικόνας Συζητήσεις & απόψεις σχετικά με θέματα ήχου & εικόνας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-10-06, 18:25   #16
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Τι Standon? Εχω το ίδιο πικ απ με την 881S γιατί προσφάτως έσπασε η Boboli της Blue Note. Εναν ενισχυτή Marantz δεκαετίας και ηχεία της Crystal Audio. Ακούω αξιοπρεπώς αλλά σίγουρα θέλω άλλο ενισχυτή. Κάποια στιγμή λέω να "χτυπήσω" έναν Musical Fidelity ολοκληρωμένο και μία νέα κεφαλή Blue Note. Μετά έχουν σειρά τα ηχεία..
Δεν έχω αποφασίσει ακόμα γι αυτά..
Eσύ Γιάννη, ασχολείσαι ακόμα μ' αυτά. Εγώ, τάχω παραιτήσει κάμποσα χρόνια τώρα, και δεν ξέρω κάν που βρίσκεται η τεχνολογία, και "τι παίζει", σ' αυτά.

Μεγάλη μου καψούρα, ηταν τα Δανέζικα Bang & Olufsen (αν το γράφω σωστά)..

Το 1977, είχα κατασκευάσει μόνος μου, τα πρώτα ηχεία..Ειχα δεί το σχεδιάγραμμα, στόν Ήχο ή στην Τεχνική Εκλογή τότε. Ήταν ενα κίτ, με 3 μεγάφωνα της Philips, απο σιδερόξυλο, εξωτερική επένδυση με δέρμα, και croos over, 3 δρόμων..Μεγάφωνα τέρατα...,το γούφερ θυμάμαι ηταν γύρω στα 55 χιλιοστά, βάρος πάνω απο 15 κιλά το καθένα, και ύψος μισό μέτρο......Εβγαζαν 80w RMS..
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-06, 18:26   #17
aris
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη aris

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Πριν καμποσα χρονια(+-20) μια ηταν η Standon μακραν η καλιτερη.
Ο χρήστης aris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-06, 18:31   #18
STEL2
Εθισμένος

Eτσι νομίζω και εγώ Άρη

Κυριαρχούσανε τα πικ-άπ Technics, και Dual, Ενισχυτές Technics ,Marantz, Pionner, και απο ηχεία, τα Bose φυσικά, και αλλα που δεν θυμάμαι τώρα

Γενικά, θυμάμαι, οτι ηταν καλύτερα τα Ιαπωνικά, πικ-άπ και ενισχυτές, και απο ηχεία Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα
Παλιά 25-10-06, 18:32   #19
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Στέλιο δεν ασχολούμαι και τόσο όσο νομίζεις, απλώς παρακολουθώ τον χώρο για να μη μένω απέξω..
Ακούω που και που από κανένα φίλο αλλά για να πάρω ένα αξιόλογο συγκρότημα θέλω 5-7 χιλιάρικα.
Προτιμώ να αγοράζω κανένα βινύλιο όταν μπορώ παρά να δώσω τόσα χρήματα, δεν μου περρισεύουν και έχω άλλες προτεραιότητες προς το παρόν.
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-06, 18:33   #20
aris
Καθημερινό Μέλος

Παντος ακομα και τωρα αν εχεις μια Standon εισαι πανω απο τον μεσο ορο κατα πολυ. Και δεν χαλανε και ευκολα οπος οι νεοτερες.
Παλιά 25-10-06, 18:43   #21
aris
Καθημερινό Μέλος

Eτσι νομίζω και εγώ Άρη

Κυριαρχούσανε τα πικ-άπ Technics, και Dual, Ενισχυτές Technics ,Marantz, Pionner, και απο ηχεία, τα Bose φυσικά, και αλλα που δεν θυμάμαι τώρα

Γενικά, θυμάμαι, οτι ηταν καλύτερα τα Ιαπωνικά, πικ-άπ και ενισχυτές, και απο ηχεία Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα
Τα πικ-απ Technics (MK2 η32 QUARTZ-DRIVE) η καπως ετσι ηταν τα best αλλα οι εποχες αλλαζουν. παντος την αντοχη τον τωτε δεν την εχουν τα τωρινα.
τα κασετοφωνα τα nakamitci τα θυμασαι?
Παλιά 25-10-06, 18:44   #22
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

http://www.needledoctor.com/Bluenote...2&category=365
Αυτή που μου έσπασε..

http://homepages.tcp.co.uk/~nroberts...0prologue'
Οικονομικός και άριστος ενισχυτής.

http://www.usedrecords.gr/
Μεταχειρισμένα βινύλια.. Αριστα!!!

http://www.ikarosmusic.gr/
Αναλώσιμα...

http://www.needledoctor.com/
Αριστο site..

Και μια κεφαλή της Blue Note, όνειρο θερινής νυκτός. http://www.needledoctor.com/Bluenote...2&category=365
Παλιά 25-10-06, 18:46   #23
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Τα πικ-απ Technics (MK2 η32 QUARTZ-DRIVE) η καπως ετσι ηταν τα best αλλα οι εποχες αλλαζουν. παντος την αντοχη τον τωτε δεν την εχουν τα τωρινα.
Εχασες... Είχε παρουσίαση ένα το τελευταίο High Fidelity..
Παλιά 25-10-06, 18:50   #24
STEL2
Εθισμένος

Τα ΜΚ2, ήταν περισσότερο επαγγελματικά, νομίζω..

Τα nakamitci ??..χεχε..,σίγουρα τα καλύτερα...,πόσο κάνανε ομως τότε? Θυμάσαι?
Παλιά 25-10-06, 18:57   #25
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Τα ΜΚ2, ήταν περισσότερο επαγγελματικά, νομίζω..

Τα nakamitci ??..χεχε..,σίγουρα τα καλύτερα...,πόσο κάνανε ομως τότε? Θυμάσαι?
Εξαψήφιο αριθμό δραχμών αν θυμάμαι καλά..
Το mk2 είναι ακόμα άριστο σαν επαγγελματικό και ακόμα πιο άριστο για ακρόαση στο σπίτι..
Παλιά 25-10-06, 18:57   #26
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη dreambuilder

Περιοχή: Athens
Πικάπ - κατασκευή δική μου σε συνδυασμό με μια κεφαλή της Clear Audio (Alpha). Παλαιότερα είχα μια Van Den Hull - MC2, αλλά όταν χάλασε, δεν είχα τόσα λεφτά να την αντικαταστήσω, οπότε αγόρασα την κατά πολύ φτηνότερη Clear Audio με μόλις 105 χιλιαρικάκια (ναι ήταν πριν το ευρώ) και η οποία παίζει ακόμη αξιοπρεπέστατα. Προενισχυτής και τελικός - πάλι δικές μου κατασκευές (λαμπίτσες σε τάξη Α΄) και ηχεία τα Comete της Triangle ή όταν θέλω κάτι πιο εντυπωσιακό, βάζω τα 804 της B&W που μου έχουν ξεμείνει...
Όσον αφορά την Ύψιλον που αναφέρθηκε παραπάνω, είναι μία σοβαρότατη εταιρεία με έδρα την Ηλιούπολη, η οποία κατασκευάζει κορυφαίους ενισχυτές (και Hi-Fi και επαγγελματικούς) και την έχει ένας φιλαράκος, με τον οποίο ήμασταν μαζί στη σχολή και δουλεύαμε μαζί την δεκαετία του '80.
Εκτός από την Ύψιλον όμως και τα αδέλφια Τσακιρίδη, υπάρχουν πάμπολλες Ελληνικές εταιρείες που κατασκευάζουν αξιολογότατες συσκευές οι οποίες εντυπωσιάζουν στο εξωτερικό. Δυστυχώς όμως η αγορά της Ελλάδας είναι τόσο μικρή, που δεν φτάνει για να συντηρήσει όλους αυτούς τους κατασκευαστές (οι οποίοι παρεπιπτόντως δεν έχουν καμία βοήθεια από το κράτος - τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία απ' αυτούς), με αποτέλεσμα είτε να φυτοζωούν, είτε να καταφεύγουν σε άλλες αγορές, χωρίς τα μηχανήματα τους να γίνονται γνωστά στη χώρα μας...
Ο χρήστης dreambuilder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-06, 19:00   #27
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Πικάπ - κατασκευή δική μου σε συνδυασμό με μια κεφαλή της Clear Audio (Alpha). Παλαιότερα είχα μια Van Den Hull - MC2, αλλά όταν χάλασε, δεν είχα τόσα λεφτά να την αντικαταστήσω, οπότε αγόρασα την κατά πολύ φτηνότερη Clear Audio με μόλις 105 χιλιαρικάκια (ναι ήταν πριν το ευρώ) και η οποία παίζει ακόμη αξιοπρεπέστατα. Προενισχυτής και τελικός - πάλι δικές μου κατασκευές (λαμπίτσες σε τάξη Α΄) και ηχεία τα Comete της Triangle ή όταν θέλω κάτι πιο εντυπωσιακό, βάζω τα 804 της B&W που μου έχουν ξεμείνει...
Όσον αφορά την Ύψιλον που αναφέρθηκε παραπάνω, είναι μία σοβαρότατη εταιρεία με έδρα την Ηλιούπολη, η οποία κατασκευάζει κορυφαίους ενισχυτές (και Hi-Fi και επαγγελματικούς) και την έχει ένας φιλαράκος, με τον οποίο ήμασταν μαζί στη σχολή και δουλεύαμε μαζί την δεκαετία του '80.
Εκτός από την Ύψιλον όμως και τα αδέλφια Τσακιρίδη, υπάρχουν πάμπολλες Ελληνικές εταιρείες που κατασκευάζουν αξιολογότατες συσκευές οι οποίες εντυπωσιάζουν στο εξωτερικό. Δυστυχώς όμως η αγορά της Ελλάδας είναι τόσο μικρή, που δεν φτάνει για να συντηρήσει όλους αυτούς τους κατασκευαστές (οι οποίοι παρεπιπτόντως δεν έχουν καμία βοήθεια από το κράτος - τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία απ' αυτούς), με αποτέλεσμα είτε να φυτοζωούν, είτε να καταφεύγουν σε άλλες αγορές, χωρίς τα μηχανήματα τους να γίνονται γνωστά στη χώρα μας...
Μάλλον είσαι ο πιο σχετικός με το αντικείμενο..
Σου περισσεύει καμμία λαμπίτσα?
Παλιά 25-10-06, 19:03   #28
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη dreambuilder

Περιοχή: Athens
Περισσεύουν αρκετές λαμπίτσες, το θέμα είναι ότι πλέον έχουν πολύ χαμηλό WAF (Wife Acceptance Factor ή αλλιώς Συντελεστή Αποδοχής Συζύγου) επειδή δεν "παίζουν" home cinema...
Ο χρήστης dreambuilder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-06, 19:08   #29
STEL2
Εθισμένος

Παρεπιπτόντως, Γιάννη προσοχή...!! Εχεις αντιβάϊρους? Στο λίνκ που εδωσες "http://homepages.tcp.co.uk/~nroberts...0prologue'
Οικονομικός και άριστος ενισχυτής.", το Νόρτον μου εβγαλε ιό !!
Παλιά 25-10-06, 19:20   #30
aris
Καθημερινό Μέλος

Εχασες... Είχε παρουσίαση ένα το τελευταίο High Fidelity..
Ειχαμε ενα το μοναδικο διπλοκασετο που γυριζε της κασετες με μηχανισμο για να παιξη την αλλη μερια. Το 83 εκανε 670.000 δρχ σε 36 γραματια αλλα παει(θυμα κλοπης). Επαιζε 17 χρονια χωρις σερβις(εκτος απο τον καθαρισμο της κεφαλης που του εκανα) και θα παιζη ακομα οπου ειναι. Για βρες μου ενα τωρα με τετοιες αντοχες. Η εστω μια τετοια κεφαλη.
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:46.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.