124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Γενικά Θέματα > Νέα & Ειδήσεις Τέλεση μυστηρίων

Νέα & Ειδήσεις Ειδήσεις, πληροφορίες, επίκαιρα γεγονότα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-01-07, 21:03   #1
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Τέλεση μυστηρίων

Σύμφωνα με απόφαση της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου στο εξής θα απαγορεύεται η τέλεση των μυστηρίων του γάμου και της βάπτισης εκτός των ενοριακών ιερών ναών. Η εγκύκλιος που εστάλη στις μητροπόλεις δεν επιτρέπει, δηλαδή, να γίνονται γάμοι και βαπτίσεις σε ιδιωτικά παρεκκλήσια και υπαίθριους χώρους.

Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της ΔΙΣ, μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως Ανθιμο αυτό συνέβη επειδή αρκετοί αρχιερείς εξέφρασαν παράπονα και διαμαρτυρίες για την τέλεση μυστηρίων, χωρίς τάξη και ευλάβεια σε ιδιωτικά εκκλησάκια και «κτήματα» που προσφέρουν μετά και τελετή δεξίωσης.

«Το μυστήριο χάνει την ιερότητά του», τόνισε «οι προσκεκλημένοι είναι όρθιοι, μιλούν στα κινητά, γελούν, καπνίζουν και μασούν μαστίχα».

Πηγή: in.gr

Δικά μου σχόλια αργότερα. Να δω τα δικά σας?
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-07, 22:45   #2
FAERY
Super Moderator

Το avatar του χρήστη FAERY

Περιοχή: Διαδίκτυο
Τρίχες. Τρίχες και μάλιστα κατσαρές!

Όλα αυτά τα κάνουν γιατί δεν θέλουν να χάνουν "πελατεία" από την ενορία.

θα έπρεπε να δείτε τι μούτρα είχε ο παππάς της ενορίας μας όταν είχαμε πάει να του ζητήσουμε χαρτί για να κάνουμε την βάφτιση του μεγάλου μας γιού σε άλλη εκκλησία.

Να σκεφτείτε ότι το δεύτερο το βαφτίσαμε στην ενορία μας γιατί δεν θέλαμε να ξαναμπούμε σε αυτή την διαδικασία.

Όμως στο πρώτο είχαμε σοβαρό λόγο που δεν θέλαμε να γίνει εκεί. Σε τέτοιες περιπτώσεις δηλαδή τι θα γίνεται;

Εν κατακλείδι, με τούτα και με κείνα διώχνουν τον κόσμο από την εκκλησία. Λες και στις μεγάλες εκκλησίες δεν στέκονται έξω και καπνίζουν! Λες και του Θεού του νοιάζει που θα γίνει το μυστήριο....

...Έχω και πονοκέφαλο!
Ο χρήστης FAERY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-07, 01:45   #3
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Η ταπεινή μου γνώμη συμπλέει με αυτή της προλαλήσασας ναράιδας περί τριχώματος περμανάντ.
Που το είδαν γραμμένο ότι τα μυστήρια σε ξωκλήσια ή παρεκλήσια δεν είναι έγκυρα? Σε ποιους ναούς κάνουν οι συντάκτες της παρούσης απόφασης τη δουλειά τους και βλέπουν κόσμο καθιστό, αμίλητο και εν τάξει? Γιατί σε όσους ναούς έχω εγώ παρακολουθήσει μυστήρια, η εικόνα μόνο ευλαβική και κατανυκτική δεν είναι.
Ο δικός μου χαρακτηρισμός είναι σε αρχαϊζουσα ελληνικήν : "ΠΑΠΑΡΙΕΣ"
Ο μαϊντανός τους νοιάζει. Γιατί όταν πας στο μαγαζάκι τους σε αρχίζουν "τόσο για να ανάψουμε τους πολυέλαιους, τόσο για να βάλουμε χαλί, τόσο για τη νεοκώρο, τόσο για τους ψάλτες, τόσο για το ναό (chic)".

Έχουν χάσει πια κάθε μέτρο και ίχνος σοβαρότητας

ΥΓ Ο γάμος που έχει μείνει ανεξίτηλος στο μυαλό μου είναι ενός ζεύγους ορειβατών οι οποίοι παντρευτήκανε στην ύπαιθρο, στους πρόποδες της Πάρνηθας, δίπλα σε ένα μικρό εκκλησάκι και μία πηγή. Χωρίς πολυέλαιους, μεγάφωνα, χαλιά και χάλια.
Παλιά 12-01-07, 21:13   #4
Luthien
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Luthien

Περιοχή: Athens
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Luthien
Έτσι είναι όπως τα λέτε. Ο γάμος και η βάπτιση είναι μυστήρια που δεν τα κανεις κάθε τρεις και λίγο. Ο ναός που θα γίνουν πρέπει να έχει και την θρησκευτικότητα και την αίσθηση που θέλεις να δώσεις για εκείνη την ιδιαίτερη ημέρα. Τι δηλαδή, θα πρέπει να κάνεις μεταδημότευση για να παντρευτείς στην εκκλησία που θέλεις;
Όταν βαπτίσαμε τον Μιχαήλ ο παπάς μας είπε ότι δεν μπορεί να γίνει το μυστήριο εκτός του ναού γιατί το έχει απαγορεύσει η αρχιεπισκοπή γιατί κάνουν παράπονα οι υπόλοιπες ενορίες ότι φεύγουν "οι πελάτες". Να αναφέρω ότι η εκκλησία έχει ένα πολύ όμορφο υπαίθριο χώρο ιδανικό για μυστήρια τους καλοκαιρινούς μήνες. Ελεύθερη αγορά είμαστε, ο καθένας ψωνίζει από όποιο μαγαζί του αρέσει περισσότερο.
Ο χρήστης Luthien δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-07, 07:26   #5
Greek-Phonecards
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Greek-Phonecards

Περιοχή: Ντύσσελντορφ / Γερμανίας
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Greek-Phonecards
Η εκκλησία πάει με κάθε τρόπο να μας την "σπάσει".

Οι γάμοι γίνονται πλέον στις εκκλησίες μόνο και μόνο για τον ρομαντισμό τους και ίσως επειδή το θέλουν έτσι οι γονείς αυτών που παντρεύονται, για να μην τους χαλάσουν το χατίρι. (γνώμη μου πάντα)

Βέβαια το γεγονός ότι η εκκλησία έχει ορίσει ανάλογα την μητρόπολη και την "ταρίφα" σε σχέση μή βάπτιση κάνει την κατανόηση του γεγονότος πιο απλή. Στην καβάλα για παράδειγμα η ταρίφα ήταν πριν από τρία χρόνια 100€ ο γάμος και 50€ η βάπτιση.

Και προς Θεού.... όχι ρύζι.... τζίζ κακά.

Το κακό ήταν ότι εγώ είχα κάνει και γάμο και βάπτισι και είχα κουμπάρους από κρήτη και τα παίξανε οι καημένοι.

Το κακό είναι ότι φτάσαμε στην εποχή όπου οι σταυροφορίες ξεκινήσανε να κατακτήσουν τις τσέπες του απλού πιστού λαού ο οποίος ενώ δεν τα βγάζει καλά - καλά πέρα ρίχνει τον τελευταίο του οβολό για ένα καλό.

Κάποια στιγμή όλοι οι γάμοι θα γίνονται μόνο στα δημαρχία και τότε θα δούνε τι θα έχουν οι τραγοπαπάδες. (φυσικά και υπάρχουν και πραγματικά παπάδες που έχουν τις τσέπες των ιματίων τους ραμμένες... όμως είναι πολύ λίγοι δυστυχώς. )
Ο χρήστης Greek-Phonecards δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-07, 18:17   #6
Luthien
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Luthien

Περιοχή: Athens
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Luthien
(φυσικά και υπάρχουν και πραγματικά παπάδες που έχουν τις τσέπες των ιματίων τους ραμμένες... όμως είναι πολύ λίγοι δυστυχώς. )

Μιας και το ανάφερες, όταν πήγα να πάρω ευχή στην σαράντηση του παιδιού, ήταν το πρώτο κείμενο από τα κείμενα της εκκλησίας που κατανόησα απολύτως. Αιτία ο παπάς. Διάβαζε αργά κα καθαρά το κείμενο κοιτάζοντας πότε το παιδί πότε εμένα, υπογραμίζοντας με το βλέμα του την σημασία των
λόγων του. Σου ενέπνεε εμπιστοσύνη, ηρεμία και δεν ήταν και σαν φούρναρης.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του. Ίσως να μπορεί να βοηθήσει ο Θοδωρής, η εκκλησία ήταν η Μεταμόρφωση του Σωτήρος στον Άλιμο.
Μετά λένε γιατί δεν γίνεται ησυχία κατά την διάρκεια των μυστηρίων από τους καλεσμένους. Αν καταλάβαιναν τι άκουγαν μπορεί να είχαν και την διάθεση να παρακολουθούσαν το μυστήριο.
Ο χρήστης Luthien δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-01-07, 00:11   #7
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη d33theo

Πατερ Δημητρης λεγεται!
Ο χρήστης d33theo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-08-08, 22:57   #8
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Άκουσα και ένα ωραίο.

Ξέρετε γιατί ο γάμος είναι μυστήριο?
Γιατί με άλλη γυναίκα μπαίνεις στην εκκλησία και με άλλη βγαίνεις.
Παλιά 12-08-08, 00:44   #9
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Άκουσα και ένα ωραίο.

Καλόοοοοο..
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-08-08, 02:34   #10
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Άκουσα και ένα ωραίο.

Παλιά 20-08-08, 16:03   #11
domresvanis
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη domresvanis

Περιοχή: AUSTRALIA/MELBOURNE
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην domresvanis
Εγω παιδια παντρευτηκα σε ενα λοφο με τεραστια δεντρα με θεα τη θαλασσα.Η γυναικα που μας παντρεψε ηταν ελευθερος επαγγελματιας εξουσιοδοτημενη απο το κρατος και ο γαμος ειναι νομιμος.Επισης διαλεξαμε εμεις τα λογια που ειπε η γυναικα που μας παντρεψε καθως και τα λογια που ειπε ο ενας στον αλλο.Ηπιαμε τα κρασια μας, ολοι το ευχαριστηθηκανε με το παραπανω και μετα πηγαμε για φαγητο.ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ετσι οπως οσο ημουν στην ΕΛΛΑΔΑ ουτε στο καλυτερο ονειρο μου δεν θα το ειχα δει.Ας ΜΗΝ ξεχναμε ποιος κατεστρεψε την ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ,ΤΟΥΣ ΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ.ΜΗΝ ξεχναμε ποιος ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ποιος ειναι κατα του ΕΡΩΤΑ της ΓΥΝΑΙΚΑΣ του ΧΟΡΟΥ του ΘΕΑΤΡΟΥ της ΜΟΥΣΙΚΗΣ της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ και ποιος ΑΠΕΙΛΟΥΣΕ ΜΕ ΑΦΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821...Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΛΛΑ οι εκπροσωποι του στην πορεια ΞΕΥΤΙΛΙΣΑΝΕ οτι ΟΣΙΟ ΚΑΙ ΙΕΡΟ υπηρχε μεσα του στο ονομα των συμφεροντων.Και για να τελειωσω πιστευω οτι ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ οτι ο χριστιανισμος ΔΕΝ ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ αλλα ΕΒΡΑΙΚΗ...Και ποιος ειναι ο ειδωλολατρης και ποιος ο φανατικος ,ποιος κοιταζει τον κολο του και ποιος την κοιλια του ,ποιος τρομοκρατει με την κολαση που δεν υπαρχει και ποιος μας παραμυθιαζει με τον παραδεισο που θα παμε ελπιζω καποια στιγμη ολοι να το καταλαβουμε...Παρολα αυτα καποιοι αληθινοι ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ασκιτες μακρια απο το συστημα με τα ματια μαυρισμενα και χωρις κοιλια προσευχονται για ολους εμας....
Ο χρήστης domresvanis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-08, 17:46   #12
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

.Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ
Ολες οι μονοθειστικές θρησκείες είναι κακές.. Ενας θεός, ένας αφέντης, μια εξουσία.. Πολιτική και θρησκευτική μαζί.. Βλέπε Ισλάμ.. Καμμία ελευθερία βούλησης...

Παράγωγα του Ιουδαισμού, του πρώτου διδάξαντος..
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-08, 18:24   #13
domresvanis
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη domresvanis

Περιοχή: AUSTRALIA/MELBOURNE
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην domresvanis
ok σε γενικες γραμμες συμφωνω αλλα δεν μπορω να εξομοιωσω τον τραγοπαπα με την κοιλαρα με τον καλοκαγαθο παππουλη που καλως η κακως πιστευει σε καποια καλα στοιχεια του χριστιανισμου(που πολυ πιθανο να τα οικειοποιηθηκε απο την ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ) ΟΥΤΕ να βαλω στην ιδια μοιρα τον μουσουλμανο φανατικο απο τους γκριζους λυκους με ενα απλο τουρκο μικροαστο που σου λεει οτι δεν εχει τιποτα να χωρισει με τους Ελληνες και οτι οι γονεις του πριν απο χρονια μια χαρα ζουσαν με τους Ελληνες και δεν εχει κανενα προβλημα να το κανει και αυτος αλλα αντιθετως γουσταρει κιολας.Λαος ο ενας λαος και ο αλλος.Τα ιδια παλουκια λιγο πολυ περνανε και οι δυο τους.Απο την αλλη πιστευω οτι μια θρησκεια ειναι καλη η κακη αναλογα ΠΩΣ την χρησιμοποιει ο ανθρωπος οπως και το ΟΠΛΟ δεν ειναι καλο η κακο .Αυτο εξαρτιεται απο το πως το χρησιμοποιει ο ανθρωπος.......
Ο χρήστης domresvanis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-08, 20:01   #14
partizan44
Banned

Το avatar του χρήστη partizan44

ok σε γενικες γραμμες συμφωνω αλλα δεν μπορω να εξομοιωσω τον τραγοπαπα με την κοιλαρα με τον καλοκαγαθο παππουλη που καλως η κακως πιστευει σε καποια καλα στοιχεια του χριστιανισμου(που πολυ πιθανο να τα οικειοποιηθηκε απο την ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ) ΟΥΤΕ να βαλω στην ιδια μοιρα τον μουσουλμανο φανατικο απο τους γκριζους λυκους με ενα απλο τουρκο μικροαστο που σου λεει οτι δεν εχει τιποτα να χωρισει με τους Ελληνες και οτι οι γονεις του πριν απο χρονια μια χαρα ζουσαν με τους Ελληνες και δεν εχει κανενα προβλημα να το κανει και αυτος αλλα αντιθετως γουσταρει κιολας.Λαος ο ενας λαος και ο αλλος.Τα ιδια παλουκια λιγο πολυ περνανε και οι δυο τους.Απο την αλλη πιστευω οτι μια θρησκεια ειναι καλη η κακη αναλογα ΠΩΣ την χρησιμοποιει ο ανθρωπος οπως και το ΟΠΛΟ δεν ειναι καλο η κακο .Αυτο εξαρτιεται απο το πως το χρησιμοποιει ο ανθρωπος.......
Εχετε την καλησπερα μου και τις ευχες μου για ενα καλο χειμωνα.
Ετσι πολυ απλα θα συμφωνισω με τον προλαλησαντα φιλο,και θα πω οτι ο λογος του με βρισκει απολυτα συμφωνο...
Το ονομα σου φιλε μου?
Ο χρήστης partizan44 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-08, 22:32   #15
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Εχετε την καλησπερα μου και τις ευχες μου για ενα καλο χειμωνα.
Ετσι πολυ απλα θα συμφωνισω με τον προλαλησαντα φιλο,και θα πω οτι ο λογος του με βρισκει απολυτα συμφωνο...
Το ονομα σου φιλε μου?
Νομιζω οτι εχει απολητο δικιο και θα το επεκτεινω λιγο λεγοντασ οτι καθε θρησκεια ειναι προιον του ανθρωπου και δει της εκαστοτε κυβερνωσας ταξης που δεν ξερς αν αυτοι που λιμενοντε τον πλουτο της γης εχουν θρησκευτικη συνηδηση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
κοινωνικά θέματα , θρησκεία

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:49.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.