124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Βοηθεια σ'ενα ασχετο

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-05-10, 00:04   #1
kostas636
Νέο Μέλος

Βοηθεια σ'ενα ασχετο

Παιδες εχω δυο χρυσες λυρες αγγλιας και επειδη χρειαζομαι επειγοντος μετρητα θελω να μου πειτε αν αξιζουν κατι παραπανω αλλιως να παω να τις σκοτωσω στη τραπεζα....Εψαξα στο forum αλλα δε βρηκα κατι για τις συγκεκριμενες.

Η πρωτη ειναι αυτη: http://www.goldsovereigns.co.uk/1886victoriashield.html και εχει το S κατω απο το κεφαλι

Η δευτερη ειναι αυτη: http://www.goldsovereigns.co.uk/1897sovereign.html και πρεπει να εχει κατω απο το κεφαλι το ΥΙ οπως φαινεται στη φωτο αλλα δε μπορω να διακρινω ακριβως.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας...
Ο χρήστης kostas636 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-10, 10:04   #2
nikos2341
Νέο Μέλος

Καλημερα!Αμα ενδιαφερεσαι της αγοραζω 450 και τις δυο. Το τηλ μου ειναι 6944148424.
Ο χρήστης nikos2341 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 16:16   #3
kostas636
Νέο Μέλος

Καλημερα παιδια...Συγνωμη που απανταω τωρα αλλα ημουν εκτος αθηνων...
Ευχαριστω τα παιδια για το ενδιαφερον τους αλλα πρωτα θα ηθελα μου πει καποιος αν αξιζουν οπως λεω παραπανω κατι περισσοτερο απο τη τιμη μιας κλασικης λυρας.
Ο χρήστης kostas636 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 20:30   #4
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Φιλε οπως καταλαβαινεις η τιμη μιας λιρας ειναι συναρτηση της καταστασης και της ημερομηνιας.Εσυ μας παραθετεις μονο την ημερομηνια, που στις συγκεκριμενες ειναι κοινη χρονια με μεγαλο τιραζ (πολλα κομματια).
Οποτε σαν ημερομηνιες δεν λενε τιποτα.Την κατασταση των νομισματων δεν μπορουμε να την γνωριζιυμε γιατι τα νομισματα που παραθετεις ειναι φωτο απο ξενο site.Αν θελεις να σου πουμε παραπανω θα πρεπει να ανεβασεις φωτο.Αν εχουν φθορα απο χρηση οι λιρες σου τοτε η τιμη ειναι αυτη που δινει η τραπεζα της Ελλαδος.
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 20:56   #5
pollop
Τακτικό Μέλος

Δεν είναι σπάνιες αυτές οι δύο. Αν είναι σε σχετικά καλή κατάσταση η 1886 S, λόγω ασπίδας θα πιάσει μερικά ευρώ παραπάνω (10 - 20 ευρώ).
Ο χρήστης pollop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 20:59   #6
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

1886 sydney εχει και shield(ασπιδα) και Αγιο Γεωργιο.
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-10, 21:01   #7
pollop
Τακτικό Μέλος

Ναι απλά είδα στο λινκ που έδειξε την ασπίδα. Αλλά ξαναδιαβάζοντας την περιγραφή λέει για S κάτω από το κεφάλι οπότε μάλλον εννοεί αγ γεώργιο - με μπέρδεψε τώρα :-)
Παλιά 14-06-10, 21:37   #8
diofantis
Νέο Μέλος

Καλησπερα και απο εμενα, καινουριο μελος και παρα πολλες ερωτησεις.
Η πρωτη μου ερωτηση, το παρακατω δεν ειναι λιρα αγγλιας?
http://www.esk.gr/thematologia_syl_i...ectionId=373#a

γιατι ειναι τοσο ακριβη? εχει διαφορα απο την λιρα που αγοραζεις απο την τραπεζα?

ευχαριστω.
Ο χρήστης diofantis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-10, 21:41   #9
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

αγαπητε κυριε ο ελληνικος συλλεκτικος κυκλος πουλαει πολυ-πολυ ακριβα.κατα την ταπεινη μου γνωμη δε συμφερει να αγοραζει καποιος απο εκει.
Ο χρήστης enantios είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-10, 21:43   #10
diofantis
Νέο Μέλος

υπαρχει καποιος αλλος λογος (εκτος του προφανους "κερδος") για τον οποιο ειναι τοσο ακριβως?
δηλαδη αν θελω να αγορασω το συγκεκριμενο νομισμα θα το βρω στην τραπεζα?
ειμαι ασχετος ετσι, το ομολογω.
ευχαριστω
Παλιά 14-06-10, 22:05   #11
zampias
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη zampias

υπαρχει καποιος αλλος λογος (εκτος του προφανους "κερδος") για τον οποιο ειναι τοσο ακριβως?
δηλαδη αν θελω να αγορασω το συγκεκριμενο νομισμα θα το βρω στην τραπεζα?
ειμαι ασχετος ετσι, το ομολογω.
ευχαριστω
Αμα σου περισευουν τα χρηματα αγορασετη.Οπως σου ειπε και ο ΕΝΑΝΤΙΟΣο Σ.Κ πουλαει ακριβα.Μια απλη λιρα ειναι απλα ειναι ΠΡΟΥΦ δηλ. λαμπερη ακυκλοφορητη.Η τραπεζα σημερα πουλαει 275 εσυ θα πας να δωσεις τοσα χρηματα τζαμπα;Ελπιζω να βοηθησα.
Ο χρήστης zampias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-10, 00:46   #12
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Καλησπερα και απο εμενα, καινουριο μελος και παρα πολλες ερωτησεις.
Η πρωτη μου ερωτηση, το παρακατω δεν ειναι λιρα αγγλιας?
http://www.esk.gr/thematologia_syl_i...ectionId=373#a

γιατι ειναι τοσο ακριβη? εχει διαφορα απο την λιρα που αγοραζεις απο την τραπεζα?

ευχαριστω.
Η συγκεκριμένη λίρα ειναι ακριβώτερη, γιατι εχει κοπεί σε μόνο 7.500 κομμάτια.΄Κάποιοι, μπορεί να αγοράζουν λίρες, ανεξαρτήτου ημερομηνίας, περισότερο σαν επένδυση, οταν ειναι κοντά στην τιμή του χρυσού, αυτο ομως δεν σημαίνει, οτι και κάποιοι δεν μαζεύουν συλλεκτικότητα, οπως ειναι αυτή του 2010 ! Βέβαια, ο Συλλ. Κύκλος, την εχει ακριβή..., στο νομισματοκοπείο της Αγγλίας, την βρίσκεις με 390 ευρώ !

Η Τράπεζα της Ελλάδος, δεν εχει τέτοιες λίρες
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-10, 09:37   #13
diofantis
Νέο Μέλος

Σε ευχαριστω για την απαντηση, αυτα που λες τα υποψιαζομουν αλλα ηθελα να τα επιβεβαιωσω απο καποιον που ασχολειτε περισσοτερο αποτι εγω.

Οποτε κατω απο αυτο το σκεπτικο που αναφερεται πιο πανω, 3 ερωτησεις:
1ον) πως τις ξεχωριζεις απο τις "κοινες" λιρες?
μηπως επειδη συνοδευεται απο πιστοποιητικα?
2ον) μακροπροθεσμα, ως συλλεκτικα κομματια λογο τιραζ, δεν θα εχουν μεγαλυτερη αξια?
3ον) αληθεια οι "κοινες" αντιστοιχες λιρες του 2010 που μπορεις να αγορασεις απο την ΕΤ τι τιραζ εχουν?

ευχαριστω
Παλιά 15-06-10, 10:55   #14
pollop
Τακτικό Μέλος

Αγαπητέ φίλε μια ταπεινή γνώμη από μένα είναι ότι σε αυτή την τιμή δεν πρόκειται να κάνεις ποτέ απόσβεση επενδυτικά σε αυτό το νόμισμα. Ακόμα και gold pandas από την δεκαετία του 80 που έχουν κοπεί σε μερικές χιλιάδες κομμάτια και έχουν πολλούς συλλέκτες που τα μαζεύουν μανιωδώς συν μια δυναμική αγορά 1 δις+ Κινέζων που ανέρχεται οικονομικά, με το ζόρι πιάνουν τα σπανιότερα από αυτά 100% πάνω από την τιμή του μετάλλου τους. 7500 κομμάτια δεν είναι σπάνιο για bullion coins και συνήθως μετά από μερικά χρόνια τα sovereigns χάνουν το πρίμιουμ που πληρώνεις την πρώτη χρονιά και διαπραγματεύονται κοντά στην τιμή μετάλλου. Με 40 ευρώ πάνω από την τιμή μετάλλου αγόρασα πιστοποιημένο σχεδόν ακυκλοφόρητο sovereign 150 ετών από το ναυάγιο του Douro το οποίο έχει και μια ιστορία από πίσω του ότι έμεινε 100+ χρόνια στα νερά του ατλαντικού. Γνώμη μου, με αυτά τα 498 ευρώ που χρεώνει ο συλλεκτικός κύκλος, βρες μια προσφορά από αλλού για κάποιο bullion μισής ουγκιάς και αγόρασε το.
Παλιά 15-06-10, 11:04   #15
diofantis
Νέο Μέλος

να 'σαι καλα φιλε μου.
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
λίρες , λίρες αγγλίας , χρυσές λίρες

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:17.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.