124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-03-09, 22:57   #31
partizan44
Banned

Το avatar του χρήστη partizan44

Σταυρος στρατιωτικης αξιας, με αλλα και χωρις σπαθια οπως βλεπετε στη φωτογραφια .
Ο σταυρος χωρις σπαθια απονεμηθη σε μαχιμους αλλα και αμαχους για εξαιρετικες πραξεις πισω ομως απο την πρωτη γραμμη,εν αντιθεση με τον σταυρο και τα διασταυρωμενα ξιφη που εδιδετο μονο σε στρατιωτες με εξαιρετικες υπηρεσιες.Ηταν δηλ.θα λεγαμε μια διακριση κατω απο τον σιδηρουν σταυρο ο οποιος εδιδετο για γενναιοτιτα στο πεδιο της μαχης.
Οπως καταλαβατε προκειτε για ενα χαμηλης αναθεσης μεταλλιο του οποιου η τιμη ειναι χαμηλη,υπαρχει ακομα σε μεγαλα νουμερα προς διαθεση και δεν εβαλε τον copy maker σε βασανα ωστε να τον κοπιαρι.
Προσοχη στον κρικο να υπαρχει παντα κατασκευαστης και το αναγλυφο μερος του σταυρου να ειναι καθαρο σε γραμμες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 26-03-09 στις 21:45.
Ο χρήστης partizan44 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-09, 21:54   #32
partizan44
Banned

Μετάλλιο αξίας

Προκειτε για ενα πολεμικο μεταλλιο που διδετο αποκλειστικα σε πολιτες που εργαζονταν σε στρατιωτικα και μη εργοστασια και υπερεβεναν εαυτους θα λεγαμε στην παραγωγη.
Υσχιουν τα ιδια με παραπανω ως αναφορα το repro μερος,και το μεγαλο αριθμο παραγωγης του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 26-03-09 στις 22:07.
Παλιά 26-03-09, 22:57   #33
partizan44
Banned

Μετάλλιο ανατολικού μετώπου.
Παλιά 27-03-09, 19:17   #34
partizan44
Banned

Σε αυτη την πολυ καλη φωτογραφια θα μπορεστε να δειτε ολες αυτες τις λεπτομερειες που θα σας βοηθησουν να ανιχνευσετε ενα μουφα μεταλλιο ανατολικου μετωπου,η ονομασια του μαρτυρα την προελευση και το λογο σχεδιασμο του.
Απονεμηθη σε ζωντες αλλα και θανοντες μαχημους κατα την χειμερινη εκστρατεια στη ρωσια το χειμωνα του 1941-42
Προκειτε για ενα πολυ ομορφο μεταλλιο που χερει μεγαλης εκτιμησης απο τους συλλεκτες,ειναι κατασκευασμενο απο ψευδαργυρο και νικελιο με διαμ.36χιλ.
Εχω πιασει πολλα μεταλλια στα χερια μου και εχω κανει εκτιμησης σε πολλους φιλους και γνωστους,ενα μεταλλιο που δεν πιστευα οτι θα το ειχαν κοπιαρι ηταν και το παραπανω,ετσι οταν το επιασα στα χερια μου αναμεσα στα αλλα που ειχε φερει ο φιλος το προσπερασα,γιατι λεω σιγα μην....αυτο! αλλα ποτε μην λες ποτε.
Μας το εφερε λοιπον απο την γερμανια μαζι με αλλα 4-5 αν θυμαμαι καλα τα οποια ηταν αστερια,εβαλε ο εμπορακος και το μουφα το οποιο πρεπει να παραδεχτω οτι ηταν σουπερ copy,αλλα μολις ειδε την μπανανα στο τραπεζι δεν κρατηθηκε, επεσε με τα μουτρα στο φαι (το τεστ της μπανανας).
Το διασκεδαζουμε και λιγο συναγωνιστες !!
Τι πρεπει λοιπον να προσεξουμε? τις καθαρες καθετες και ορθογωνιες γραμμες που σχηματιζουν τη σβαστικα,τους αεραγωγους του κρανους,τα αναγλυφα γραμματα στο πισω μερος του μεταλλιου να εξεχουν καθαρα και ομοια υψομετρικα,ομοιος και το ξιφος που διασταυρωνετε με το κλαδι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 27-03-09 στις 20:50.
Παλιά 27-03-09, 21:03   #35
partizan44
Banned

Μια αλλη παραμετρος που εχει σχεση με την γνησιοτητα ενος μεταλλιου ειναι και η κορδελα αναρτησης ή ταινια οπως ονομαζεται.
Κυκλοφορουν σε δυο συνδιασμους,ο ενας γνησιο μεταλλιο με μουφα ταινια και ο αλλος ψευτικο μεταλλιο με γνησια ταινια και αυτη κουτση,δηλ.ο εμπορακος την εχει πετσοκοψη για να κομπλαρη δυο με τρεια μεταλλια,γιατι εναι πιο υψηλη τιμη ενος μεταλλιου με ταινια.
Ο ευκολος τροπος ειναι η λαμπα black light οπως ονομαζεται και θα την συναντησουμε παρακατω οταν αναφερθω στα ιματια και γενικα τα υφασματα.
Ενας αλλος τροπος ειναι να μην ειναι γυαλιστερη και ακαμπτη,λογο τις μεγαλης προσμιξης με ινες πολυεστερα.
Παλιά 28-03-09, 12:21   #36
aetos21
Νέο Μέλος

Μια αλλη παραμετρος που εχει σχεση με την γνησιοτητα ενος μεταλλιου ειναι και η κορδελα αναρτησης ή ταινια οπως ονομαζεται.
Κυκλοφορουν σε δυο συνδιασμους,ο ενας γνησιο μεταλλιο με μουφα ταινια και ο αλλος ψευτικο μεταλλιο με γνησια ταινια και αυτη κουτση,δηλ.ο εμπορακος την εχει πετσοκοψη για να κομπλαρη δυο με τρεια μεταλλια,γιατι εναι πιο υψηλη τιμη ενος μεταλλιου με ταινια.
Ο ευκολος τροπος ειναι η λαμπα black light οπως ονομαζεται και θα την συναντησουμε παρακατω οταν αναφερθω στα ιματια και γενικα τα υφασματα.
Ενας αλλος τροπος ειναι να μην ειναι γυαλιστερη και ακαμπτη,λογο τις μεγαλης προσμιξης με ινες πολυεστερα.
αγαπητε φιλε θελω να σου πω ενα μεγαλο μπραβο . για της πληροφορειες και των υλικων των μεταλλιων. και αν μπορεις και εχεις χρονο να βαζεις και εκτος απο τα γνησια να βαζεις και μη γνησια στην ιδια σεληδα οστε να ειναι ποιο ενφανες οι διαφορες . μπραβο για μια ακομα φορα . ο φιλος σου σταματης
Ο χρήστης aetos21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-09, 13:23   #37
LOC
Guest

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ συλλεκτικά με τα στρατιωτικά αντικείμενα,ενα μεγάλο μπράβο και απο μένα για την εξαιρετική παρουσίαση του θέματος.
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-09, 22:39   #38
deleted_member
Banned

Το avatar του χρήστη deleted_member

Ρε Χρηστο????Το παρακολουθω το θεμα σου αλλα αρχιζω να ψιλοβαριεμε..... Βαλε και κανα χρυσο σταυρο να ανοιξει το ματακι μου!!!! Ολο ασημι και χαλκο κοντευω να κοιμηθω!!
Ο χρήστης deleted_member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-09, 00:32   #39
partizan44
Banned

Ρε Χρηστο????Το παρακολουθω το θεμα σου αλλα αρχιζω να ψιλοβαριεμε..... Βαλε και κανα χρυσο σταυρο να ανοιξει το ματακι μου!!!! Ολο ασημι και χαλκο κοντευω να κοιμηθω!!
H ταμπελα στο καταστημα <φιλε μου> γραφει για ρομαντικους συλλεκτες στρατιωτικων,μην περιμενεις να δεις κατι χρυσο εδω.....κανε μια βολτα λιγο παρακατω,αν δεν βρεις κατι ανοιξε ενα νεο θεμα,ξερεις εσυ,εχω δυο λιρες,εχω τρεις λυρες,εχω ενα καημο κ.λ.π,και για να σου θυμισω και τα λογια σου εκαστος στο ειδος του και ο λουμιδης στους καφεδες
Παλιά 29-03-09, 00:40   #40
partizan44
Banned

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ συλλεκτικά με τα στρατιωτικά αντικείμενα,ενα μεγάλο μπράβο και απο μένα για την εξαιρετική παρουσίαση του θέματος.
Να'στε καλά σας ευχαριστώ και τους δύο για τα καλά σας λόγια.
Παλιά 29-03-09, 00:47   #41
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Ρε συ Χρήστο, μήπως εχεις τίποτα απο απο λευκόχρυσο, ή απο πλατίνα?
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-09, 11:06   #42
deleted_member
Banned

Στασου τωρα Χριστο γιατι εγω δεν το παω στα αστεια το θεμα μαθαινουμε και πεντε πραγματα..... Με λιγα λογια μου λες οτι ολοκληρη Χιτλερικη αυτοκρατορια ΔΕΝ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ ή ΜΕΤΑΛΙΑ??? Τωρα αν δεν εχουν πεσει στην συλλογη σου αλλου παπα ευαγγελιο αλλα λογικα πρεπει να υπαρχουν..... Ειναι ετσι ή δεν δοθηκαν-υπηρχαν ποτε τετοια μεταλια???
Τα φωτα σας παρακαλω
Παλιά 29-03-09, 20:05   #43
partizan44
Banned

Στασου τωρα Χριστο γιατι εγω δεν το παω στα αστεια το θεμα μαθαινουμε και πεντε πραγματα..... Με λιγα λογια μου λες οτι ολοκληρη Χιτλερικη αυτοκρατορια ΔΕΝ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΥΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ ή ΜΕΤΑΛΙΑ??? Τωρα αν δεν εχουν πεσει στην συλλογη σου αλλου παπα ευαγγελιο αλλα λογικα πρεπει να υπαρχουν..... Ειναι ετσι ή δεν δοθηκαν-υπηρχαν ποτε τετοια μεταλια???
Τα φωτα σας παρακαλω
Φιλε μου καλε,καλε μου φιλε γιωργη,εισαι μπερδεμενος τοσο πολυ με αυτες τις μικρες ομορφουλες (λυρες) οπως της προσφωνης και νομιζεις οτι για να εχει κατι αξια πρεπει να ειναι κατασκευασμενο απο χρυσο,αρα και τα μεταλλια.
Δεν λεω απλη η σκεψη σου,αλλα εκφραζει εναν πραγματιστη η ενα golden boys.
H αξια ενος μεταλλιου φιλε μου δεν εγκητε στο υλικο κατασκευης αλλα στη φυση θεσμοθετησης του.
Τωρα χρυσα μεταλλια δεν κατασκευαστηκαν,γιατι ουτως η αλλος ειχαν το ιδιο σκεπτικο που ανεφερα παραπανω,ειχαν ομως χρυσα μερη,οπως τα χρυσα φυλλα δρυος μετα ξιφων και μη,στον σταυρο των ιπποτων,επισης εχω αναφερει παραπανω και τα διαμαντια που πλαισιωνουν την ιδια απονομη.
Αν εισαι καλο παιδι θα σου πω αργοτερα για τον χαμενο θησαυρο των ναζί,και ειδικα για τις χρυσοπλακες που φυγαδευτηκαν με υποβρυχιο κατα το τελος του πολεμου αλλα ποτε δεν εφτασαν στον προορισμο τους.
Παλιά 29-03-09, 21:04   #44
deleted_member
Banned

Αν εισαι καλο παιδι θα σου πω αργοτερα για τον χαμενο θησαυρο των ναζί,και ειδικα για τις χρυσοπλακες που φυγαδευτηκαν με υποβρυχιο κατα το τελος του πολεμου αλλα ποτε δεν εφτασαν στον προορισμο τους.
Δωσε μου την πορεια που ακολουθησε και ετοιμαζω την μασκα-αναπνευστηρα-βατραχοπεδιλα
Παλιά 29-03-09, 21:21   #45
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

συγχαρητηρια για τη δουλεια που κανεις ,αγαπητε φιλε, κ.Χρηστο.παρατηρησα οτι ,τοσο στα νομισματα οσο και στα παρασημα,δεν εχει αποτυπωθει η μορφη του Χιτλερ.πως ενας ανθρωπος με τοσο μεγαλο εγωισμο και φιλαυτια δεν απαιτησε ποτε κατι τετοιο;ζητω συγνωμη που η ερωτηση μου ειναι πιο γενικη απο το θεμα.Φιλικα. Γιωργος Ιωαννινα
Ο χρήστης enantios είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
δημοπρασίες , στρατιωτικά αντικείμενα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:56.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.