124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Καταστάσεις νομισμάτων

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-07-10, 06:13   #1
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Καταστάσεις νομισμάτων

Καλημέρα !!

Θα ήθελα να αναφερθώ λίγο, στις καταστάσεις των νομισμάτων, σχετικά με τις δημοπρασίες που παρουσιάζονται εδώ, στο 124sold !

Αν παρατηρήσετε προσεχτικά, θα δείτε, οτι κάποιοι, δεν αναφέρονται καθόλου σε καταστάσεις, (αυτό βλέπετε, αυτό πέρνετε), που ίσως, ΙΣΩΣ λέω, ειναι και το πιο σωστό τελικά...., βέβαια, υπάρχει μια διχογνωμία πάνω σ΄αυτό- τουλάχιστον εκ μέρους μου, ως προς το οτι ο νέος που μπαίνει τώρα στον χώρο, δεν μπορεί να τα γνωρίζει αυτά, οπότε σ' αυτήν την περίπτωση, καλύτερο θα ήταν να αναφερόταν η υποκειμενική κατάσταση του νομίσματος.(υποκειμενικά πάντα, και οχι να τον ξεγελάσουμε- γιατί αυτό, ειναι ενα άλλο κεφάλαιο, που θέλει συζήτηση, στην οποία ομως αν αναπτυχθεί, δεν θα μετέχω, λόγω του οτι πουλάω).
Κάποιοι άλλοι πάλι, αναγράφουν κατάσταση, μόνο οταν πρόκειται για καλό κομμάτι, ισως γιατί θέλουν να δείξουν, οτι ενα καλό κομμάτι, ειναι και ακριβό (χωρίς νάχουν άδικο- υποκειμενικά πάντα κρίνοντας), και κάποιοι άλλοι, οπως εγώ, γράφουν πάντα κατάσταση, γιατί ετσι νομίζουν οτι ειναι σωστό να αναφέρεται (και που ειναι παγκοσμίως αποδεκτό), οταν πωλείται κάτι (υποκειμενικό κι αυτό).

Αυτά, οσον αφορά τους πωλητές !

Οσον αφορά τους αγοραστές τώρα.

Κάποιους τους ενδαφέρουν, μόνο proof κομμάτια και μπάνικα.. (αυτη η κατηγορία, δεν ενδειαφέρεται για καταστάσεις κατώτερες, αλλά για συνήθως σύγχρονα κομμάτια, που απλώς, τους αρέσουν- περί ορέξεως κλπ), κάποιους άλλους δεν τους ενδειαφέρουν καθόλου οι καταστάσεις, ακόμα και για δεύτερα κομμάτια, αρκεί να τους ικανοποιεί το αποτέλεσμα, οπότε δεν δίνουν περετέρω σημασία, αφού, η σχέση τιμής/κατάστασης, τους ικανοποιεί, ή τουλάχιστον, απ΄οσο μπορούν, ή ειναι σε θέση να γνωρίζουν, τους ικανοποιεί, και τέλος, υπάρχει και μια μερίδα συλλεκτών, που δίνουν πολύ βάση στην κατάσταση- γιατί αλλωστε, απ' αυτό κρίνεται και η τιμή !

Το θέμα ειναι τώρα, οτι οι εκτιμήσεις, πωλητών και αγορατών, μπορεί να μην συμπίπτουν (συμβαίνει πολάκις, για αυτό είπα παραπάνω, οτι αυτοί που δεν αναφέρουν κατάσταση, ισως ειναι και οι πιο σωστοί)..., οπως εχω ξαναπεί και παλαιώτερα, αυτού του είδους οι συλλέκτες, αφού κρίνουν υποκειμενικά την κατάσταση του νομίσματος (είτε συμφωνούν, είτε διαφωνούν), να προχωρήσουν ή οχι, αν η υποκειμενική τους εκτίμηση για την κατάσταση, φαίνεται συμφέρουσα, ή οχι, σε σχέση με την τιμή. Εγώ τουλάχιστον, αυτό κάνω πάντα !

Αυτοί που αναλαμβάνουν το ρίσκο (οπως εγώ), να αναφέρουν πάντα κατάσταση (γιατί περί ρίσκου πρόκειται τελικά- οι άλλοι που δεν αναγράφουν, δεν παίρνουν κανένα ρίσκο πάνω σ' αυτό- προσωπική άποψη- τουλάχιστον για την Ελληνική κοινωνία, γιατί εξω, αυτό θεωρείται αυατόδεικτο- με ολες τις συνέπειες αυτού)

Τελικά, τί ? Προσέχουμε, για να εχουμε ! Βέβαια αυτό, δεν αφορά τους νέους, οι οποίοι μπαίνουν τώρα στον χώρο και οι οποίοι, μερχι να μάθουν τι ακριβώς αγοράζουν, θα περάσει κάποιος καιρός (οπως ολοι μας άλλωστε)..., το θέμα ειναι τουλάχιστον κατ' εμέ να εισαι οσο πιο αντικειμενικός γίνεται..., αυτοί που νομίζουν, οτι τα ξέρουν, ή τα έμαθαν ολα, μέσα σε μικρό χρόνο, απλώς πλανώνται.............Το νόμισμα ειναι, συνεχής μάθηση...

Καλημέρα, και καλή βδομάδα........, άντε πάτε και κανα μπάνιο καλοκαιριάτικα, και αφήστε τα νομίσματα....Συνιδητοποιήστε, πόσα καλοκαίρια μας εχουν μείνει ακόμα !!

ΥΓ. Αυτό το πόστ, δεν αποτελεί κάτι ιδιαίτερο.., απλώς ειναι μια κατάσταση, που μου εχει αφήσει η εμπειρία, ολα αυτά τα χρόνια (μήν κολλάτε ομως σ' αυτό ! Ολοι κάνουμε λάθη)
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-07-10, 06:48   #2
STEL2
Εθισμένος

Ερώτηση λοιπόν, πρός αγοραστές !

Τι θεωρείτε καλύτερο ?

Να αναγράφετε κατάσταση, ή οχι ?
Παλιά 12-07-10, 06:56   #3
STEL2
Εθισμένος

Και μην μου πείτε, εξαρτάται, απο την αντικειμενικότητα, ή όχι..

Η ερώτηση ειναι απλή 1
Με ενα Ναι, ή ενα Οχι !

Ν αναγράφεται ή Οχι ?
Παλιά 12-07-10, 23:33   #5
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

προσωπικα,φιλοι μου,παντα μου αρεσει ο καθε πωλητης να γραφει την κατασταση του νομισματος.να λεει:πουλαω αυτο το νομισμα -σε αυτη την κατασταση-με αυτα τα στοιχεια.τωρα,αν διαφωνω μαζι του,αυτο ειναι αλλο θεμα.θα προτιμω να αγοραζω απο αυτους με τους οποιους συμφωνω...
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-10, 23:02   #6
tilaps
Θαμώνας

Περιοχή: Αθήνα
...Τι θεωρείτε καλύτερο ?
Να αναγράφετε κατάσταση, ή οχι ?
OXI..!

Και ο λόγος είναι απλός: Σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό οι χαρακτηρισμοί των πωλητών στις δημοπρασίες (σε όσες αναγράφονται) είναι ΜΗ ρεαλιστικοί και ΔΕΝ ανταποκρίνονται στην πραγματική κατάσταση του νομίσματος, με αποτέλεσμα να ξεγελιέται ο αγοραστής - ειδικά μάλιστα εάν δεν υπάρχουν καθαρές & μεγάλες φωτογραφίες.

Η προσωπική μου εμπειρία μέχρι σήμερα σαν αγοραστής έχει δείξει αυτό, οπότε θεωρώ καλύτερο και πιο έντιμο να μην αναφέρεται κατάσταση, αλλά να περιγράφεται αναλυτικά η πραγματικότητα (ή να μην γράφεται τίποτα σχετικό) και να μπαίνουν αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες, ώστε ο εκάστοτε αγοραστής να κρίνει μόνος του. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω στην κατοχή μου περισσότερα από 4.000 νομίσματα και πάνω από 100 από αυτά έχουν αγοραστεί σαν UNC ή ακόμα και σαν UNC/BU... (τα περισσότερα από εδώ). Σας πληροφορώ λοιπόν ότι μόνο τα 20 (και αυτά με το ζόρι...) είναι πράγματι ακυκλοφόρητα ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι από μία έως δύο κατηγορίες κάτω... Και το ίδιο συμβαίνει σχεδόν με όλων των κατηγοριών τα νομίσματα που έχω πάρει από εδώ - ή έστω με την συντριπτική τους πλειοψηφία. Συνεπώς δεν είναι δυνατόν να συγκαταλέγομαι πλέον ανάμεσα σε αυτούς που θέλουν την αναγραφή της κατάστασης από τους πωλητές, γιατί απλά αυτή αποδείχθηκε ότι δεν είναι ρεαλιστική (συνήθως) με αποτέλεσμα περισσότερο να ξεγελά και λιγότερο να ενημερώνει τον αγοραστή.

Και για να προλάβω αντιδράσεις, σας παραπέμπω απλώς στην σελίδα 5 του Hellas coins/Καραμήτσος, όπου περιγράφονται αναλυτικά και με φωτογραφίες οι διάφορες κατηγορίες κατάστασης. Αν εσείς θεωρείτε ότι αυτά αντιπροσωπεύονται σωστά στις διάφορες περιγραφές καταστάσεων που διαβάζουμε εδώ στις δημοπρασίες, τότε πάω πάσο... και ζητώ και ειλικρινώς συγνώμη από όποιον τυχών προσεβλήθη από τα παραπάνω...

Σ.Σ.: Ο πραγματικά μεγάλος Χαμός γίνεται στην κατηγορία των AUNC όπου πραγματικά εκεί μπαίνουν με πολύ μεγάλη ευκολία νομίσματα που δεν θα έπρεπε να μπαίνουν. Επειδή ένα νόμισμα είναι γενικά καθαρό και σε καλή κατάσταση, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να το χαρακτηρίζουμε σαν "σχεδόν ακυκλοφόρητο". Λίγο μέτρο νομίζω ότι δεν βλάφτει... αντίθετα μάλιστα δείχνει ΣΕΒΑΣΜΟ στον αγοραστή και μπορεί πραγματικά να τον κάνει να ξαναψωνίσει. Διαφορετικά... πάει το πουλάκι, πέταξε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tilaps : 16-07-10 στις 13:16. Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Ο χρήστης tilaps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-10, 23:11   #7
tilaps
Θαμώνας

Και ένα άλλο θέμα που θέλω να θίξω, είναι σχετικά με τα proof...

Proof ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ αλλά ΤΡΟΠΟΣ κοπής (ή ποιότητα κοπής αν θέλετε). Ούτε συνεπάγεται ότι είναι ακυκλοφόρητο, γιατί ένα proof μπορεί να μην είναι UNC αλλά παρακάτω - αν έχει γρατζουνιές και χτυπήματα από κακή διαχείριση του ιδιοκτήτη του.

Συνεπώς μην γράφετε σαν κατάσταση για ένα νόμισμα ότι είναι proof, γιατί αυτό είναι λάθος.
Παλιά 16-07-10, 02:32   #8
STEL2
Εθισμένος

Πολύ ωραία λοιπόν ! Πράγματι, ισως ειναι πιο τίμιο..., άλλωστε το εχω πει κι εγώ ! Διαβάστε ! Τιο ιδιο πράγμα λέω !

Αλλά, το μπαλάκι, περνάει πλέον στον αγοραστή ! Δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί, για τίποτα ! Αν ο αγοραστής, εχει περισσότερη εμπειρία, γιατί να τον φωρτόνουμε με τα δικά μας, τα υποκειμενικά ? Πράγματι ! Συμφωνώ ! Και επειδή, εγραψα κάπου αλλού, τι ισως πρέπει να αφουγκραστούμε, τι οι αγοραστές ζητούν, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ ΜΟΥ (Αυτό βλέπΕτε, αυτό πέρνετε- κρίνεται μόνοι σας- ΙΣΩς ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΙΜΙΟ- ΣΥΜΦΩΝΩ). Οι υπεύθυνοι είστε πλέον εσείς ! Και στις δημοπρασίες, και στο φόρουμ !!!!!!!!!! Μήν σας παρασύρουμε κιόλας !

Επίσης, αν με ρωτήσει κάποιος για κατάσταση μέσω μέϊλ, εννοείτε πως δεν πρόκειται να την δώσω, την υποκειμενική μου κατάσταση.........Μάτια εχει, και βλέπει..Οπως και στο φόρουμ ! Μάλλον, άδικα μιλάμε..........ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ........
Παλιά 16-07-10, 02:39   #9
STEL2
Εθισμένος

Καλά, εχετε να δείτε απο τώρα και στο εξής, κάτι δημοπρασίες που θα τρίβετε τα μάτια σας !! 700 εικόνες, μπρός, πίσω, αριστερά, δεξιά, και οσοι εχετε γνώση, κρίνετε !! ΑΛΛΩΣΤΕ, ΟΤΙ ΔΗΤΕ, ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ..Μήν πείτε και στην τελική, μπροστά στον καθρέπτη, οτι πιαστήακατε και μαλ..ς !!
Παλιά 16-07-10, 02:52   #10
STEL2
Εθισμένος

Ουφ.., σκέφτομαι πως θα διορθώσω 2000 δημοπρασίες, που σε ΟΛΕΣ αναφέρω κατάσταση !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STEL2 : 16-07-10 στις 02:53. Αιτία: μ
Παλιά 16-07-10, 09:29   #11
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

προσωπικα δυσκολευομαι πολυ να βγαλω ακρη απο φωτογραφιες...
Παλιά 16-07-10, 11:02   #12
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Ενταξει Στελιο απο αυτους που απαντησαν μονο ο Κωστας δεν θελει την αναγραφη.Εσυ παλι θα αλλαξεις ολες τις δημοπρασιες σου?
Ο καθενας δουλευει οπως θελει και παρουσιαζει τα πραγματα οπως επιθυμει.Αλλος πουλα με φωτο απο το ιντερνετ,αλλος βαζει καταστασεις, αλλος οχι,αλλος εκει που θελει.αυτες οι συζητησεις ειναι ατερμονες και δεν βγαζουν πουθενα.Οπως παλιοτερα που ειχαμε κανει με τα επιχρυσα και τα fake, και ομως τα ιδια παντελακη μου, τα ιδια παντελη μου.
Ο κριτης ειναι ο αγοραστης και αν δεν παθει δεν θα μαθει.Εγω εχω φαει ουκ ολιγες πατατες.Ολοι περνανε απο αυτο το σταδιο. Το θεμα ειναι το δις εξαμαρτειν ουκ...
Αλλα εκει πια η περιπτωση ειναι ανιατη.
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-10, 11:08   #13
pollop
Τακτικό Μέλος

Κανονικά πρέπει να αναφέρεται η κατάσταση. Δεν μπορεί ο άλλος να έχει την ίδια εικόνα από μια φωτο με αυτή που έχει το νόμισμα στα χέρια του ή κάτω από ένα στερεοσκοπικό μικροσκόπιο. Από εκεί και πέρα είναι θέμα αξιοπιστίας του πωλητή πόσο σοβαρά θα πρέπει να λαμβάνει ο αγοραστής την κατάσταση που αναφέρεται. Γενικά πάντως όποιος ασχοληθεί με θέματα που δεν κατέχει καλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι κατά μέσο όρο θα βγαίνει χαμένος στην τιμή που πληρώνει. Γι αυτό και εγώ ο φουκαράς ασχολούμαι μόνο με bullion τιμές για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο. Το σωστό όμως είναι να αναγράφεται η κατάσταση.
Ο χρήστης pollop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-07-10, 12:42   #14
tilaps
Θαμώνας

Η απάντησή σου Στέλιο δείχνει να το έχεις πάρει κάπως προσωπικά (μπορεί να κάνω και λάθος όμως) πράγμα που δεν είναι σωστό, γιατί όσα ανέφερα αποτελούν μια γενικότερη τοποθέτησή μου στο θέμα και δεν απευθύνθηκα προσωπικά σε κανέναν, ούτε κατονόμασα ούτε υπονόησα κάποιον - πολύ περισσότερο εσένα, που είσαι από αυτούς που έχουν τις πιο αναλυτικές περιγραφές και τις πιο καθαρές φωτογραφίες στις δημοπρασίες τους. Και συμφωνώ με τον Ανάργυρο ότι αυτές οι συζητήσεις είναι ατέρμονες και ουσιαστικά δεν βγάζουν πουθενά. Απλώς αποτελούν ευκαιρία να πει κάποιος τον "πόνο" του ας πούμε, και να θίξει μια κατάσταση ελπίζοντας ότι αυτό μπορεί να οδηγήσει σε κάτι καλύτερο γενικότερα.

Και θεωρώ περιττό να διευκρινίσω δύο πράγματα, αλλά το κάνω:

Πρώτον: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΩΛΗΤΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ..!

Δεύτερον: Σαφώς και θα ήμουν υπέρ της αναγραφής, με την προϋπόθεση όμως ότι αυτή θα είναι αντικειμενική & πραγματική της κατάστασης του νομίσματος, και ΔΕΝ θα επιχειρεί να ξεγελάσει ή να παραπλανήσει ή να δικαιολογήσει μια τιμή που δεν αξίζει στην πραγματικότητα. Κάποιοι το κάνουν αυτό, κάποιοι άλλοι όχι. Ο κάθε αγοραστής τελικά πληρώνει και το μαθαίνει στην πορεία αυτό. Και έτσι ξεχωρίζει σιγά-σιγά την ήρα από το στάρι... Το πρόβλημα είναι ότι χρειάζεται πρώτα να το πληρώσει αυτό - και καμιά φορά ακριβά! - και εκεί είναι που τσινάω εγώ...
Παλιά 16-07-10, 12:57   #15
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

αγαπητοι μου φιλοι,ας μη διυλιζουμε τον κωνωπα.εδω και οι εταιρειες πιστοποιησης εχουν το υποκειμενικο στοιχειο στις κρισεις τους!ποσο μαλλον ενας απλος πωλητης.πρεπει να πω οτι σε προσωπικο επιπεδο,ουδενα παραπονο εχω...ειμαι πολυ-πολυ ευχαριστημενος απο ολους τους κ.κ.πωλητες.
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:19.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.