124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-07-10, 01:12   #46
tilaps
Θαμώνας

Περιοχή: Αθήνα
Μέχρι να το μάθει αυτό όμως ο κάθε νέος χρήστης, το πληρώνει ξέρεις...
Ο χρήστης tilaps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-10, 01:15   #47
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Απλώς, ΔΕΝ αγοράζεις ! Θα βρεθεί άλλη ευκαιρία !!
Πρέπει, νάμαστε οσο πιο σαφείς μπορούμε ! και νομιζω, οτι μπορούμε ! Ο αγοραστής, θέλει σεβασμό !! Μόνο ετσι θα πετύχουμε !
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-10, 01:20   #48
STEL2
Εθισμένος

Μέχρι να το μάθει αυτό όμως ο κάθε νέος χρήστης, το πληρώνει ξέρεις...

Ασε Κώστα ! Εχει καταντήσει κουρστικό ! Ο καθένας πρέπει να προσέχει.., απλά........., οπως προσέχει, ή πρέπει να προσέχει για το κάθε τι, που αφορά κάθε του τί !!! Καλήνύχτα !
Παλιά 11-07-10, 01:23   #49
vsgoldcoins
Τακτικό Μέλος

[QUOTE=tilaps;27316]....... τον καλό Σαμαρείτη να του δώσει φθηνά και άψογα νομίσματα μέσα από δημοπρασίες στο internet ......

Απο τον... Σαμαρειτη που θα παρω αψογα νομισματα και σε καλη τιμη, θα ξαναπάρω. Αυτο δεν θελουν οι πωλειτες? Να τους αγοράζουν τα νομίσματα.
Ο χρήστης vsgoldcoins δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-10, 01:26   #50
tilaps
Θαμώνας

...Αυτο δεν θελουν οι πωλειτες? Να τους αγοράζουν τα νομίσματα.
Εξαρτάται του πωλητές.
Υπάρχουν πωλητές και "πωλητές"...
Παλιά 11-07-10, 01:32   #51
vsgoldcoins
Τακτικό Μέλος

ΠΩΛΗΤΕΣ-ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ σε αυτη την κατηγορια αναφέρομαι...και οχι σαυτους που προσπαθουν να σε εξαπατησουν.
Παλιά 11-07-10, 01:50   #52
tilaps
Θαμώνας

Το ξαναλέω διαφορετικά για να γίνει κατανοητό:
Μέσα στους συλλέκτες υπάρχουν και πωλητές και "πωλητές".

Συλλέκτης δεν σημαίνει απαραίτητα και σωστός στις συναλλαγές του. Οι Συλλέκτες είναι μια μεγάλη κατηγορία ανθρώπων που εμπεριέχει τους πάντες σαν χαρακτήρες, προσωπικότητες, ιδιοσυγκρασίες, κλπ... Ο κάθε αγοραστής καλείται να ξεδιαλύνει την ήρα από το στάρι. Οσο πιο γρήγορα & σωστά το κάνει, τόσο λιγότερο θα τραυματιστεί η τσέπη του και η ψυχική του υγεία...
Παλιά 11-07-10, 12:19   #53
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

kai εγω με τις εταιριες αρχικα ημουν αρνητικος και δεν ηθελα πιστοποιημενα κερματα ομως με τον καιρο αλλαξα.Ειτε γιατι την εχω παθει αγοραζοντας κερματα καθαρισμενα και προβληματικα χωρις απο πριν να το γνωριζω, ειτε γιατι εχω δει πως συμπεριφερονται και πως πιανουν ορισμενοι συλλεκτες και εμποροι νομισματα αξιας.Οποτε καλυτερα αυτα να ηταν πιστοποιημενα.Η πιστοποιηση σε νομισματα XF και κατω δεν εχει καμμια αξια κατα την αποψη μου-εκτος ορισμενων εξαιρεσεων παντα.Το slab to προστατευει το νομισμα οχι απολυτα αλλα το προστατευει.Λαθη παλι, στην αξιολογηση γινονται, αλλα ειναι μεσα στα περιθωριο του ανθρωπινου λαθους κατα ταπεινη μου αποψη.
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-07-10, 12:24   #54
epop
Θαμώνας

Οι καθαρες και κοντινες φωτο ειναι οι μοναδικες που μπορουν να προφυλλαξουν τον αγοραστη.Πρεπει να ξερει ο καθενας τι αγοραζει.
Ομολογω οτι αν περισσοτεροι εστελναν τα νομσματα τους για πιστοποιηση θα καταλαβαιναν οτι πολλα ακυκλοφορητα που αγοραζουν δεν ειναι ακυκλοφορητα.Και η κατασταση στο νομισμα ειναι εναςψ απο τους κυριοτερους παραγοντες καθορισμου της αξιας του.
Παλιά 11-07-10, 15:25   #55
vsgoldcoins
Τακτικό Μέλος

Οσα καθαρίζονται δεν πιστοποιούνται καθόλου η εξαρτάτε σε τι ποσοστό έχουμε επέμβει, σε τι εκταση?
Παλιά 11-07-10, 15:32   #56
vsgoldcoins
Τακτικό Μέλος

t....Ισως απλα να τα περασεις με ενα βαμβακι με καθαρο αχρωμο οινοπνευμα για να σταματησεις το vedigree(πρασινιλα) που ειναι η ασθενεια του χαλκου.Kαι αυτο βλεπω πρασινιλα σε πρωιμα σταδια.Αυτα τα ολιγα.....
.

Χάλκινα νομίσματα που έχουν την πρασινίλα, αξίζει να τα αγοράσουμε, η κάποια στιγμή θα υποστούν μεγάλη ζημιά?
Παλιά 11-07-10, 15:36   #57
vsgoldcoins
Τακτικό Μέλος

Ορισμένα χάλκινα η επιφάνειά τους φαίνεται πορώδες υποθέτω πως έχουν υποστεί διάβρωση. Είναι κατι ανησυχητικό... ?Συνεχίζει να διαβρωνετε το νόμισμα..?
Παλιά 11-07-10, 16:01   #58
epop
Θαμώνας

Οσα καθαρίζονται δεν πιστοποιούνται καθόλου η εξαρτάτε σε τι ποσοστό έχουμε επέμβει, σε τι εκταση?

οσα ειναι καθαρισμενα παλια δεν τα εβαζαν καθολου στο πλαστικο κουτι.Τα τελευταια 2 χρονια οι εταιριες αλλαξαν πολιτικη,σωστα κατα την αποψη μου αφου το κουτι το πληρωνεις,και τωρα τα βαζουν και γραφουν την κατασταση τους.Δεν τους δινουν βαθμο αλλα γραφουν την κατασταση και το βαθμο καθαρισματος που εχουν υποστει.
Δηλαδη θα δωσουν την εξης περιγραφη UNC DETAILS, AU DETAILS, XF DETAILS, ,VF DETAILS και ουτω καθεξης.Πανω απο αυτο θα γραψουν και την αιτια που γα το καθαρισμα ειναι SURFACE HAIRLINES(το συχνοτερο),BRUSHED,BURNISHED,IMPROPERLY CLEANED ,POLISHED, SPOT REMOVALS,WHIZZED κτλ
Παλιά 11-07-10, 16:15   #59
epop
Θαμώνας

Na βαλω και μια φωτο σαν παραδειγμα απο την συλλογη μου να μεν το 30δραχμο ειναι ακυκλοφορητο αλλα απο τον προηγουμενο κατοχο του ειχε υποστει το απαλο καθαρισμο που λενε ολοι οι συλλεκτες ''οδοντοκρεμα του εβαλα και μετα το επλεινα και το ετριψα με ενα πολυ μαλακο πανι.Δεν επαθε τιποτα, ελαμψε.''
Αυτο το μαλακο πανι του κανει ομως γραμμες στο λουστρο, κυκλικες, και ετσι οι graders του βαζουν Surface Hairlines που σημαινει ελαφρο καθαρισμα σε ελευθερη μεταφραση.
Παλιά 11-07-10, 16:27   #60
STEL2
Εθισμένος

Ακυκλοφόρητο καθαρισμένο, δεν υφίσταται. Γιατί, αφού ειναι καθαρισμένο = οχι ακυκλοφόρητο.

Για μένα τα καθαρισμένα, απο VF και πάνω, ειναι μια κατάσταση κάτω. Ενα XF καθαρισμένο= VF δηλαδή.
Παλαιώτερα, ο ANACS, δεν ξέρω αν το κάνει και τώρα ακόμα, εγραφε AU details, cleaned, NET XF.
Αυτο νομίζω ειναι και το σωστό..., αυτο που ακολουθεί η NGC, δεν μου αρέσει
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:21.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.