124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Ποικιλιες σε κοπες ελληνικων νομισματων.

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-07-10, 02:27   #1
NMS
Θαμώνας

Ποικιλιες σε κοπες ελληνικων νομισματων.

Γεια σα ολους!

Συγνωμη προκαταβολικα αν το θεμα που βαζω εχει ηδη γραφτει ή συζητηθει στο παρελθον!

εχω μπερδευτει λιγο με καποιες ποικιλιες....

Το 20 δραχμο του 1973 το μεγαλο, ο πυλαρινος αναφερει 7 ποικιλιες ενω σε ενα site ειδα 4!

Επισεις, το 100δραχμο του 1990 αλλου αναφερονται 2 ποικιλιες, αλλου 3 αλλου 4!

τι γινεται με αυτα; τι ισχυει τελικα; και αν ειναι δυνατον... μπορει καποιος να βαλει και φωτογραφιες των ποικιλιων ωστε να μπορουν ολοι να ξεχωριζουν με ευκολια τι εχουν και τι ψαχνουν;

Α... για ναμ ην το ξεχασω.... εχω και 2 αποριουλες...

1) η ποικιλια των λεπτων αριθμων στο 2 δραχμο του 1926 ειναι γνωστη... αλλα... ειναι μονο στο 2 δραχμο και οχι στα αλλα; αν υπαρχει και στα αλλα... μιλαμε και σε αυτα με το "Β"; Μεχρι στιγμης εχω ακουσει μονο για το 2δραχμο, αλλα νομιζω οτι εχω μια δραχμη ετσι! εχω το κονονικο και το αλλο ειναι με λεπτοτερους αριθμους στην ημερομηνια, αλλα και ενα 50 λεπτα με "Β" οπου το ενα εχει και το 50 αλλα και τα γραμματα και την ημερομηνια με πιο χονδρους χαρακτηρες.... δυστυχως δεν εχω φωτογραφικη ή σκανερ... για να σας τα δειξω... το πολυμηχανημα μου καηκε με κεραυνο και δεν πηρα αλλο!

2) η ποικιλια στον Παυλο με το ρουφηγμενο μαγουλο... σε ποια νομισματα την συνανταμε, και σε νομισμα με φθορα, ειναι εμφανες η διαφορα αυτη;

Σας ευχαριστω!
Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-10, 13:52   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Γειά σου Νίκο,

με τις πικοιλίες στα μεταπολιτευτικά, απο 1973 και μετά, γίνεται χαμός. Υπάρχουν ακόμα και στου 1973Β, πικοιλίες (διαφορές σε γράμματα κλπ). Τα βιβλία τα αναφέρουν, εγώ ομως δεν ασχολούμαι μ' αυτά, για τον απλούστατο λόγο, οτι σχεδόν κανείς δεν ασχολείται. Οταν βάζω σε δημοπρασία, 100άρικο του '90, χωρίς την εσω οδόντωση, στο 1 ευρώ, και δεν χτυπιέται κάν, τι ν΄ασχοληθείς ? Πρόσφατα δε, ανακάλυψαν και άλλη πικοιλία, ή για ν' ακριβολογώ, την ανακάλυψε η NGC, στο 10άρικο του 1988, που την ονόμασε "σπασμένη μύτη", και σλαμπαρίστηκε σαν πικοιλία τέτοια. Τώρα απο που κι ως που, αυτό ειναι άλλου παπά ευαγγέλιο !

Και στα 26άρια που αναφέρεις, γίνεται χαμός..., 7 πικοιλίες νομίζω στο δίδραχμο μόνο, αλλά και στα άλλα, με μικροδιαφορές (ποιός ασχολείται?)...Ο Καραμίτσος στον κατάλογό του τα αναφέρει

Το ρουφηγμένο μάγουλο, βρίσκεται στα 54άρια (σε ολα), με το πιο εύκολο απ΄ολα το τάλληρο, που ειναι πιο κοινό απο το κανονικό, ενω στα άλλα συμβαίνει το αντίθετο, που ξεχωρίζει, οταν ειναι σε κατάσταση XF και πάνω. Σε χαμηλώτερες καταστάσεις δεν εχω δεί..., ισως να γίνεται πλάκα, και να μην αναγνωρίζεται...

Επίσης υπάρχει και το τάλληρο του '54, σε medal strike (δύσκολο, δεν ξέρω μόνο, πόσοι ενδειαφέρονται, αν ενδειαφέρονται, για ολα αυτά)
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-10, 08:41   #3
magnik
Νέο Μέλος

καλημερα Γενικα πιστευω οτι δεν υπαρχει σχετικη πληροφοριση με τις ποικιλιες των νομισματων. ειναι ενα θεμα που απασχολει και εμενα ομως δεν σας κρυβω οτι ειμαι και εγω μπερδεμενος, περα απο τις πολυ γνωστες ποικιλιες απο τα ταληρα του 30 και το 30αρικο του 1964 εχω ψαξει και εχω θεσει ερωτημα σε φορουμ και ουδεποτε απαντηθηκε. θα προτεινα στους πιο εμπειρους και σε αυτους που εχουν περασει απο τα χερια τους πολλα νομισματα να φτιαξουν μια λιστα με τις πολυ γνωστες ποικιλιες ( αυτες που συναντιουνται πιο πολυ ) απο το 2000 και προς τα πισω. ειναι ενα θεμα που με ενδιαφερει αρκετα τωρα που καταφερα και συμπληρωσα τα ελληνικα απο το 2000 εως το 1900 περιπου και δεν μιλαω για χουντας κ.τ.λ. αλλα κατι δραχμες με ανθεμιο, χωρις ανθεμιο κατι 20αρια με πεπλα κ.τ.λ. τι ισχυει τελικα και ποια απο αυτα ειναι σχετικα ευκολα και αξιξουν μια θεση στη συλλογη ενος συλλεκτη περα απο την αξια των νομισματων που φανταζομαι δεν ειναι και πολυ μεγαλη.Ευχαριστω για το χρονο σας
Ο χρήστης magnik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-07-10, 12:13   #4
STEL2
Εθισμένος

Δραχμές χωρίς ανθέμιο, δεν νομίζω να υφίσταται..., αν υπάρχουν κάποιες, πρόκειται για σφάλματα, ακτύπητο δηλ. το ανθέμιο, γιατί μετά θα μιλούσαμε για δοκίμια- κατα την γνώμη μου- και οχι για πικοιλίες. Στο 30άρι, του '64 πρόκειται για άλλη κοπή, απο άλλο νομισματοκοπείο, οπως και στο τάλληρο του '30. Και στα 10λεπτα του '22, συναντάμε πικοιλία, το thin ή το thick plancet, διαφορά στο πάχος, και βάρος, αλλά στα 22άρια, μπορεί να βρούμε 30 τέτοια, με διαφιορετικά βάρη, ή διαφορές στο πάχος. Θα τα ονομάσουμε ομως ολα πικοιλίες ?
Παλιά 23-07-10, 17:29   #5
STEL2
Εθισμένος

Θα προσπαθήσω σύντομα, να συντάξω εναν πίνακα με τις πικοιλίες του 20ου αιώνα, αφού συγκεντώσω πρώτα στοιχεία, απο διάφορα βιβλία
Παλιά 23-07-10, 17:44   #6
NMS
Θαμώνας

Ωωωω!!! Να'σαι καλα Στελιο!!!

παντως ειλικρινα επλιζω να ασχολουνται περισσοτεροι με τις ποικιλιες των νομισματων της Ελλαδας! δεν μιλαω για τα πολυ παλια νομισματα που ειναι και δυσκολα και ακριβα... αλλα για αυτα που ειναι σχετικα πιο φτηνα και ευκολα... του 20 αιωνα! και αυτα ανοικουν στην νομισματικη ιτσορια της ελλαδας... οποτε...
Παλιά 23-09-10, 18:30   #7
magnik
Νέο Μέλος

Αλλο ενα θεμα που δεν βρηκε ανταποκριση. ισως δεν ασχολειται κανενας πια με τα νομισματα και τις πικιλιες τους, εχουν πεσει ολοι ( λογω κρισης ) στις λιρες και στο χρυσο.
Ο χρήστης magnik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 20:00   #8
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

μωρε κιτρινισε ο ντουνιας...!ποιες ποικιλιες και πρασινα αλογα;λιρες,διλιρα,πεντολιρα....δυστυχως δεν υπαρχουν δεκαλιρα....
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 01:52   #9
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Γιατι δεν γραφετε τοτε εσεις για τις ποικιλιες των νομισματων?
Γιατι περιμενετε παντα απο τους αλλους?
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 02:26   #10
NMS
Θαμώνας

πραγματικα μακαρι να ηξερα τις ποικιλιες και θα τις εγραφα, αλλα δυστυχως δεν τις γνωριζω και γι'αυτο ανοιξα και το θεμα αυτο!

εδω επεσα απο τα συννεφα οταν ο Στελιος ειπε οτι υπαρχουν 6 ποικιλιες στο 2 δραχμο του 1926! Εγω ηξερα 2, με λεπτα γραμματα και το κανονικο!

εχω μπερδευτει πολυ και με τα 20 δραχμα του 1973.... πανικος! Αλλου βλεπω 3 ποικιλιες, αλλου 7!!! Στο κατοσταρικο του 1990 αλλου βλεπω 2, αλλου 3, αλλου 4!!!
Μεχρι και ποικιλια οπου το Α στο ΒΕΡΓΙΝΑ ειναι γεμιστο (χωρις την τρυπα)!

Τελευταια ειδα και για ποικιλιες στις θεσεις των σηματων νομισματοκοπειου σε καποια νομισματα....

Εχω χαθει τελειως!
Καλο θα ηταν να υπηρχαν μαζεμενες καπου ολες οι ποικιλιες των απλων νομισματων!

Αν λοιπον γνωριζει καποιος καποια πραγματα, και εχει και φωτογραφιες κτλ, καλο θα ηταν και θα τον ευχαριστουσα πολυ αν βοηθουσε!
Παλιά 24-09-10, 12:52   #11
STEL2
Εθισμένος

Σχετικά με τις πικοιλίες Νίκο, υπάρχει κάποια ασάφεια. Π.χ. στο 10λεπτο του 1912, χωρίς πυρσούς, κάποιοι το ονομάζουν δοκίμιο, γιατί δεν φέρει τα σήματα του νομ/πείου (πυρσούς)..., ομως επειδή βρίσκονται κάμποσα κομμάτια, για δοκίμιο, και μάλιστα κυκλοφορημένα, κάποιοι άλλοι λένε οτι πρόκειται για πικοιλία. Τα νομίσματα του '12, κοβόντουσαν μέχρι το 1920 νομίζω..Στα τάλληρα του '54, αυτά τα medal strike, κάποιοι τα ονομάζουν και αυτά δοκίμια, ομως επειδή ολα - οσα ελάχιστα, εχουν βρεθεί, ειναι κυκλοφορημένα, κάποιοι λένε οτι πρόκειται για λάθος, και τα κατατάσουν στις πικοιλίες...Στα νομίσματα 10 λεπτών του 1922, οπως είπα και παραπάνω, εχουν βρεθεί πάνω απο 7 διαφορετικά βάρη, ή πάχη, θα τα ονομάσουμε ολα πικοιλίες ? Στα εικοσάρικα του 1973Β, λέγεται για 5 πικοιλίες (μισό, ολόκληρο, μικρό- φιδάκι), και άλλες 2 στα γράμματα της στεφάνης (μικρά-μεγάλα), ενδεχομένως, να εχουν εντοπιστεί και άλλες. Για τα δίδραχμα του '26, μίλησα για 7 πικοιλίες, συμπεριλαμβάνοντας και αυτά, που κατ' αλλους (και για τον Καραμίτσο) θεωρούνται δοκίμια (τόνος στο "Ε", στο όνομα χαράκτη, παχύτερα γράμματα, σηκωμένο "Ε", χωρίς οδόντωση). Λένε και για το 50λεπτο του 1962, το χωρίς οδόντωση. Πόσοι τόχουν δεί ποτέ αυτό ?
Παλιά 24-09-10, 13:10   #12
NMS
Θαμώνας

καλα....αυτο το 50λεπτο του 1962 χωρις οδοντωση ειναι....

Πρεπει να ειναι πραγματικα δοκιμιο! Αλλιως που ειναι; το πολυ να το εχουν δει 2-3....και αν!!!

Ουτε φωτογραφια του δεν εχω δει! Καπου ειχα διαβασει οτι 2 που το ειχαν δει, δεν ειναι πια στην ζωη! Ισως να παιζει η ιδια ιστορια σαν αυτη με την δραχμη του 1976 με τους 4 φλοκους... που καποιοι το ειχα περασει σαν ποικιλια ενω ειναι δοκιμιο!

Κατι ασχετο... βλεποντας σε μια δημοπρασια αλλου, σε εναν καταλογο, ειδα δοκιμια 1 και 2 δραχμων σε αλουμινιο! ηταν τα νομισματα του 1976-86! Πολυ ομορφα κατ εμε!
Δεν θα ελεγα οχι να κυκλοφορουσαν!

Στην Αμερικη, ειχαν κοπει καποια δοκιμια του 1 σεντ σε αλουμινιο και ελαχιστα ειχα παει σε χερια συλλεκτων! τα υπολοιπα ειχα καταστραφει! το κρατος μετα απο λιγο διαστημα ειχε απαγορευσει με νομο την κατοχη τετοιων νομισματων γιατι ανοικαν στο κρατος! αν το ειχες επρεπε να το δωσεις αλλιως ησουν παρανομος!
Ενας αμερικανος συλλεκτης το εγραψε αυτο! Τι παραξενα πραγματα ειναι αυτα!! ας μαζευαν πρωτα τους υπαλληλους τους που εκαναν την λαμογια για να βγαλουν φραγκα...
Παλιά 24-09-10, 13:31   #13
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

50 λεπτα 1921;δοκιμιο ειναι;
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-09-10, 13:40   #14
STEL2
Εθισμένος

Κανονική κοπή ειναι, και τα 2..., και αυτό που κόπηκε στο Heiton (H), και αυτό που κόπηκε στο King Norton (KN), ομως δεν κυκλοφόρησαν ποτέ, γιατί τα μέταλλα ανέβηκαν κείνη την εποχή, και το μέταλλό τους, ήταν παραπάνω απο 50 λεπτά..Αυτά αρ΄γότερα τα ελιωσαν στην Αυστρία (Βιέννη), και εφτιαξαν τα δίφραγκα του 1926
Παλιά 24-09-10, 14:07   #15
STEL2
Εθισμένος

ας μαζευαν πρωτα τους υπαλληλους τους που εκαναν την λαμογια για να βγαλουν φραγκα...
Καλά αυτό, ουτε να το συζητάς.
Εδώ δεν βγάλανε τα μπλίστερ, των 1976,1980,1982,1984, που τα ονομάζουν Prooflike, και τα πουλάν πανάκριβα ? Ο Καραμίτσος τα αναφέρει στον κατάλογό του, ομως, δεν ειναι επίσημα αυτά, ασχέτως το τι ισχυρίζονται κάποιοι, αφού δεν εχουν πάνω το σηματάκι της τράπεζας. Εχω ακούσει διάφορες ιστορίες, γιατί τα νομίσματα πράγματι ειναι καλύτερα μέσα σ' αυτά τα μπλίστερ..., οτι εβγαλαν 200 τέτοια μπλίστερ, απο κάθε χρονιά, απο τα πρώτα που εβγαλε η μήτρα, και τα συσκέυασαν στα μπλίστερ..
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
ελληνικά νομίσματα , δραχμή

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:41.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.