124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Γραμματόσημα Εκτίμηση Συλλογής - Ρουμανία

Γραμματόσημα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές γραμ/μων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-01-13, 11:21   #1
vvVvv
Νέο Μέλος

Εκτίμηση Συλλογής - Ρουμανία

Γειά σε όλους τους φιλοτελιστές

Έχω στην κατοχή μου μια συλλογή γραμματοσήμων απο Ρουμανία απο το 1872 εως το 45. Απο μια πρόχειρη έρευνα δεν μπόρεσα να βρώ πολλά στοιχεία για την σημερινή αξία τους. Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα να το ψάξω ή κάποιος ειδικός που θα μπορεί να τα εκτιμήσει; ή κάποιος κατάλογος; Επίσης μέσα στην συλλογή υπάρχει μια κάρτα του 1910( με γραμματόσημα Ρουμανίας και τόπο αποστολής τα Ιωάννινα (Αλβανίας τότε). Έχει μεγαλύτερη αξία απο τα γραμματόσημα μόνα τους? Να προσθέσω πως δεν με ενδιαφέρει η πώληση καθώς η συγκεκριμένη συλλογή έχει συναισθηματική αξία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.
Ο χρήστης vvVvv δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-13, 11:41   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Γειά σου φίλε. Αφού δεν σ' ενδειαφέρει η πώλησή της, τότε το καλύτερο που εχεις να κάνεις, πιστεύω, ειναι να αγοράσεις εναν κατάλογο ξένων γραμματοσήμων (Scott ή Yvert ή Mitchell), οι κυριώτεροι, και να καθίσεις να την εκτιμήσεις μόνος σου
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-13, 12:04   #3
vvVvv
Νέο Μέλος

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Παρ'όλο που δεν είμαι απο αυτούς που τα περιμένουν όλα στο πιάτο εδώ δυστυχώς σηκώνω τα χέρια ψηλά. Με την πρόθεση να το ψάξω μόνος μου ξεκίνησα αλλά έχασα την μπάλα.. είναι πολλά τα γραμματόσημα, οι γνώσεις και ο χρόνος μου περιορισμένος. Πήρα μια πρόχειρη απάντηση απο το ιμπει για ορισμένα.

Σε μια αναζήτηση βρήκα αυτήν την ιστοσελίδα http://www.romaniastamps.com/ που έχει εναν αναλυτικότατο κατάλογο αλλά χωρίς αξίες και κάποιες κωδικοποιήσεις που δεν καταλαβαίνω.
Οι κατάλογοι που αναφέρεις έχουν όλες τις εκδόσεις όλων των χωρών? πάει ανα χώρα? που μπορώ να τους προμηθευτώ στην Αθήνα και ποιος κατά την γνώμη σου είναι ο καλύτερος;
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να το κάνει αυτό (και έναντι κάποιου τιμήματος ίσως..)
Παλιά 30-01-13, 12:20   #4
STEL2
Εθισμένος

Oι κατάλογοι συνήθως σου δίνουν μια ιδέα, για το τι στο περίπου παίζει, και πολύ λίγο ανταποκρίνονται στις τιμές της αγοράς....Επειδή, απ' οτι βλέπω η συλλογή σου ειναι παλιά, ισως εχει κάποια αξία- που δεν ξέρω καθότι δεν ασχολούμαι με ξένο γραμ/μο, αλλα΄συνήθως κυμαίνονται απο 30-50% απο τις τιμές καταλόγων....

Εδώ σε δημοπρασία, υπάρχει κατάλογος, αλλά ειναι λίγο παλιός

http://www.124sold.gr/auctiondetails.php?id=7976361

αν θές, επικοινώνησε και με τον χρήστη που πουλά τον κατάλογο..., ισως θελήσει να σε κατατοπίσει, ή να σου αξιολογήσει την συλλογή, μιας και ειναι απο Αθήνα..
Παλιά 30-01-13, 14:38   #5
thanasislarisa
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη thanasislarisa

Η συλλογή σου, φίλτατε, σίγουρα θα έχει κάποια αξία,εξαρτώμενη βέβαια από την κατάσταση των γραμματοσήμων.Όπως ισχύει για όλη την ανατολική Ευρώπη,τα προπολεμικά είναι σαφώς αξιολογότερα και από καλλιτεχνικής άποψης,και είχαν πολύ λιγότερα αντίτυπα,αφού μετά τον πόλεμο εμπορευματοποιήθηκαν σε υπερβολικό βαθμό.Πολλοί μάλιστα δεν τα συμπεριλαμβάνουν καν στη συλλογή τους. Αν πάρεις τον Μίχελ, θα δεις μετά το '45 '50 να βγάζουν μέχρι και 300 -400 κομμάτια ανά έτος, πράγμα που ρίχνει την αξία τους... Στον MICHEL θα βρεις και τα άλλα ανατολικά κράτη εκτός από ανατ.Γερμανία που έχει ειδικό κατάλογο και Γιουγκοσλαυία που την εντάσσει στην Δυτική Ευρώπη. Ο κατάλογος είναι στα γερμανικά και ανάλογα με το έτος έκδοσης οι τιμές σε Ε ή DM στο 50% της ονομαστικής,όπως είπε και ο Στελ2. Γενικά ,όμως , λάβε περισσότερο υπ'όψιν σου τον κατάλογο στην ταξινόμηση της συλλογής (αφού τότε επανεξέδιδαν με δυσδιάκριτες εκ πρώτης όψεως διαφορές τα ίδια θέματα πχ χρώμα, υδατόσημο, οδόντωση που δυσκολεύει την ταυτοποίηση) παρά στην εκτίμηση αξίας.Για μένα το να αναγνωρίσω δυο τέτοια γραμματόσημα και να τα τοποθετήσω αναλόγως μου δίνει μεγάλη ικανοποίηση, ελπίζω και για σένα.Υπομονή και καλή διασκέδαση .
Ο χρήστης thanasislarisa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-13, 10:44   #6
vvVvv
Νέο Μέλος

Ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντήσεις.
Η συγκεκριμένη συλλογή είναι ήδη ταξινομημένη σε άλμπουμ με κάποιο τρόπο και έχει κάποιες σημειώσεις αλλά είναι χειρόγραφα ρουμάνικα και δεν τα καταλαβαίνω..
Πράγματι για τα παλαιότερα γραμ/μα της συλλογής οι διαφορές είναι δυσδιάκριτες και τα ελαττώματα πάρα πολλά. Ακόμα και τα χρώματα δυσκολεύομαι να τα ξεχωρίσω.. (violet, dark blue-violet, pale violet, reddish violet.. )
Όπως ανέφερα δεν με ενδιαφέρει η πώληση -για συναισθηματικούς λόγους - αλλά -δυστυχώς- ούτε και η περαιτέρω σοβαρή ενασχόλησή μου με την συλλογή λόγω πολύ περιορισμένου χρόνου -προς το παρόν ελπίζω.
Ευχαριστώ και πάλι για της πληροφορίες
Παλιά 31-01-13, 11:00   #7
STEL2
Εθισμένος

Δυστυχώς ή ευτυχώς, η ενασχόληση με τα συλλεκτικά απαιτεί να εχεις αρκετό χρόνο διαθέσιμο, και αφιέρωση αρκετών ωρών πάνω στο αντικείμενο, αλλά τα συναισθήματα που σου προσφέρει ορισμένες φορές, ειναι η ανταμοιβή.

Εχω καθίσει ώρες σε κάποιες περιπτώσεις, κοιτάζοντας και ψάχνοντας ενα νόμισμα ή ενα γραμματόσημμο, αλλά τελικά η τελική βεβαιότητα της ανακάλυψής σου, περι του τι ειναι αυτό που εχεις στα χέρια σου, ειναι ολα τα λεφτά..
Παλιά 31-01-13, 12:51   #8
thanasislarisa
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη thanasislarisa

Oπότε ,που να πας και σε γερμανικά χρώματα,(hell,dunkel,lilapurpur,grunlich blau,scharlach,turkisch,lilarosa,weiss) .Κάτι σαν το μπορδοροδοκόκκινο της μοκετοπωλήτριας.
Ο χρήστης thanasislarisa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
γραμματόσημα , ρουμανία

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:47.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.