124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Γενικά Θέματα > Συζητήσεις & Απόψεις Χλιδάνεργοι

Συζητήσεις & Απόψεις Ανταλλαγή απόψεων και συζητήσεις γενικού περιεχομένου. Απαγορεύονται τα πολιτικά και αθλητικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-11-07, 23:14   #1
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Χλιδάνεργοι

Κατ' αρχήν ο τίτλος όπως και το κείμενο είναι δανεισμένα από αλλού. Το παραθέτω όμως σχεδόν όπως το πήρα επειδή το βρήκα αρκετά ανδιαφέρον.

"Γνωστή εταιρεία τηλεφωνίας προσπαθεί εδώ και καιρό να καλύψει 200 (διακόσιες) θέσεις εργασίας και δεν μπορεί! Πολύ απλά διότι έχει έρθει αντιμέτωπη με το φαινόμενο των χλιδάνεργων! Είναι η νέα μάστιγα της εποχής μας. Νέοι που αρνούνται να εργαστούν για 700 ευρώ, θεωρώντας ότι ο βασικός μισθός δεν τους "ταιριάζει". Παλαβά πράγματα σε μία ανισόρροπη κοινωνία.

Η εταιρεία, λοιπόν, ζητά 200 άτομα να στελεχώσουν τις υπηρεσίες τηλεφωνικής εξυπηρέτησης των πελατών της. "Προσλάβαμε φέτος 470 άτομα και τα μισά έχουν αποχωρήσει", μας είπε γεμάτος απογοήτευση και συνέχισε: "Οι συνθήκες εργασίας είναι καλές, η εταιρεία είναι εντάξει σε όλες τις υποχρεώσεις της, αλλά όταν έφτανε η ώρα που οι νέοι εργαζόμενοι μάθαιναν την κυκλικότητα του ωραρίου, άνοιγαν την πόρτα και αποχωρούσαν"! Καλά διαβάζετε. Όλοι ήθελαν να δουλεύουν στο ωράριο 8 το πρωί 4 το απόγευμα. Έτσι, τα Σαββατοκύριακα και οι βραδινές βάρδιες αποτελούσαν αιτία παραίτησης!

Η υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών, όμως, πρέπει να δουλεύει και εκτός ωραρίου δημοσίων επιχειρήσεων. Διότι αυτό απαιτούν οι καταναλωτές. Τα ίδια παιδιά που δεν θέλησαν να δουλέψουν μία Κυριακή το μήνα, θα γινόντουσαν έξαλλοι ως καταναλωτές αν ζητούσαν βοήθεια για την τηλεφωνική τους γραμμή Κυριακή μεσημέρι ή απόγευμα και δεν την έβρισκαν.

Μην φανταστείτε ότι η εταιρεία δεν πληρώνει τις υπερωρίες ή τα οριζόμενα από το νόμο. Απλά, τα παιδιά δεν θέλησαν να δουλέψουν με τους όρους της αγοράς. Εντάξει, υπάρχει η δικαιολογία των χαμηλών μισθών. Αλλά ποιος ξεκίνησε την καριέρα του ως διευθυντής και με μισθό χιλιάδων ευρώ; Αυτό είναι το πρώτο ερώτημα. Υπάρχει και δεύτερο: Τα παιδιά αυτά αρνούνται να δουλέψουν για 700 ή 800 ευρώ. Και πώς ζούνε; Η απάντηση βρίσκεται στην υπερβολική αγάπη που τρέφει γι΄ αυτά το οικογενειακό τους περιβάλλον. Όταν οι γονείς, εμείς δηλαδή, δίνουμε το μαξιλάρι για να ακουμπήσει η άρνηση στην παραγωγή, τότε ασφαλώς και δεν θα δουλέψουν για 700 ευρώ το μήνα. Πιθανότατα και ούτε για 1.200...

Είναι μία πραγματικότητα για την οποία δεν ευθύνονται οι κυβερνήσεις, το κράτος ή η άτιμη κοινωνία. Αλλά όλοι εμείς που θέλουμε τα βλαστάρια μας να ζήσουν κοντά μας και μέχρι τα βαθιά τους γεράματα σε μία προστατευτική γυάλα.

Ένα συχνό φαινόμενο (η λέξη "συχνό" δεν μπήκε "κατά λάθος") η αγορά αυτοκινήτου από πολλά από τα παιδιά που έμειναν τελικά στη δουλειά και "καταδέχτηκαν" να δουλέψουν. Και μάλιστα μέσα στο πρώτο δίμηνο. Ξέρετε πώς; Τους το αγόρασε ο πατέρας τους για να μην κουράζονται να πηγαίνουν στην εργασία τους αλλάζοντας δύο συγκοινωνίες!

Μην βιαστείτε να πείτε ότι αυτά συμβαίνουν κάπου αλλού. Εδώ συμβαίνουν, στην Ελλάδα. Και μη φανταστείτε ότι δεν θα είμαστε εμείς αύριο που δεν θα κάνουμε το ίδιο!"!
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-11-07, 23:18   #2
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Και η απάντηση όπως δημοσιεύθηκε στη ίδια σελίδα δύο μέρες μετά:

"Ονομάζομαι Π.Β. και ο λόγος για τον οποίο σας στέλνω αυτό το e-mail είναι το άρθρο σας για την νέα γενιά, όπως ονομάζεται η γενιά των 700 ευρώ ή αλλιώς όπως πολύ καλά θέσατε ως χλιδάνεργοι! Ανήκω δυστυχώς σε αυτήν την 'κατηγορία' νέων ανθρώπων και θέλω με αυτό το e-mail να καταθέσω τη δική μου θέση σε αυτό το άρθρο σας.

Οι αιτίες και οι λόγοι που έχουν δημιουργήσει τη γενιά αυτή είναι πάρα πολλοί και θέλουν ώρες συζήτησης και ανάλυσης. Το θέμα είναι πολυδιάστατο και θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος.

Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι στη χώρα μας υπάρχει σαφέστατα επιλεκτική ανεργία, οι λεγόμενοι χλιδάνεργοι. Ναι υπάρχουν δουλειές και αρκετές μάλιστα, αλλά δουλειές που ούτε κατά διάνοια η γενιά η δική μου δεν θέλει να στραφεί, μόνο στην περίπτωση που υπάρχει εξαιρετική ανάγκη και οι λόγοι πάρα πολλοί.

Η γενιά των γονιών 50 ετών και άνω που ανήκουν και οι δικοί μου, μας μεγάλωσε με τις καλύτερες προδιαγραφές και ο κυριότερος λόγος είναι γιατί στη δική τους πορεία αντιμετώπισαν αρκετές δυσκολίες προσωπικές, κοινωνικές αλλά και πολιτικές, μια περίοδο που στη χώρα μας υπήρξαν αρκετές αλλαγές. Η γενιά λοιπόν αυτή και δικαιολογημένα ήθελε και θέλει το καλύτερο για τα παιδιά της, όπως και κάθε φυσιολογικός γονιός. Σε μία χώρα που η λέξη 'ΠΑΙΔΕΙΑ' τείνει να εξαλειφθεί και που η έννοια ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ δεν υπήρξε, δεν υπάρχει και από ό,τι φαίνεται δεν πρόκειται να υπάρξει, δημιουργεί τις καταλληλότερες προϋποθέσεις το φαινόμενο αυτό που λέτε να γιγαντωθεί, με απρόβλεπτες συνέπειες!

Με καμία λοιπόν βάση όταν έρχεται το ερώτημα στην ηλικία των παιδιών σας μετά το 'λύκειο' 'τι;' ουσιαστικές απαντήσεις δεν υπάρχουν. Πολλοί αποφασίζουν να ακολουθήσουν το όνειρό τους (π.χ γιατροί κτλ), άλλοι αποφασίζουν να σπουδάσουν το επάγγελμα που έχει ακολουθήσει κάποιος γονιός μιας και η αποκατάσταση είναι ευκολότερη, οι περισσότεροι όμως πάνε με το ρεύμα με συνέπεια αυτή η χώρα να μην έχει τη δυνατότητα να απορροφήσει όλους τους επαγγελματίες σε όλους τους κλάδους.

Στην πρώτη κατηγορία είτε το πραγματοποιούν και μπράβο τους, αλλά στους περισσότερους μετατρέπεται σε εφιάλτη (βλέπε τα χρόνια που θέλει ειδίκευση ένας γιατρός και μισθός ύστερα). Η δεύτερη κατηγορία είναι οι τυχεροί και η τελευταία, αυτοί δηλαδή που πάνε με το ρεύμα καταλήγουν στο φαινόμενο που αναφέρετε.

Στην ανισόρροπη κοινωνία που ζούμε όλοι ξεκινάμε με κάποια όνειρα με τη στήριξη τις περισσότερες φορές των γονιών μας. Όπως και εγώ έτσι και χιλιάδες παιδιά έκαναν και κάνουν την κυριότερη επένδυση στη ζωή τους, μιας και στο site το κοινό πεδίο όλων είναι οι επενδύσεις, που δεν είναι άλλη από την ανώτερη/τατη μόρφωση. Δυστυχώς όμως όπως και οι στατιστικές δείχνουν η επένδυση αυτή για τους περισσότερους πέφτει στο κενό. Οι περισσότεροι έχουν δαπανήσει απίστευτο χρόνο αλλά και απίστευτο χρήμα! Γονείς και παιδιά βρίσκονται δυστυχώς σε αδιέξοδο και από ό,τι αντιλαμβάνομαι από άλλα άρθρα στον τύπο δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο! Αυτό είναι και το παρήγορο... είναι όμως;

Αναφέρετε το παράδειγμα με τη συγκεκριμένη εταιρεία και ειλικρινά έχω όλη την καλή θέληση να πιστέψω τον εκπρόσωπό της, όμως τα πράγματα στις περισσότερες εταιρείες δεν είναι έτσι, και θα μπορούσα να σας γράφω ώρες ατελείωτες, ακόμα και για εταιρείες που αποτελούν χρηματιστηριακά πρότυπα, για τις πραγματικές εργασιακές συνθήκες που επικρατούν και για την άποψη των εργαζομένων σε αυτές!

Και δεν είναι τα 700 ευρώ το πρόβλημα, ειλικρινά! Το έχω θέσει σε άπειρες συζητήσεις. Με αυτόν το μισθό είμαστε και παραείμαστε χλιδάτοι στο πατρικό μας σπίτι. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όταν θελήσουμε να δημιουργήσουμε τη δική μας πραγματικότητα, και αυτό γιατί απλά δεν γίνεται! Χωρίς ειλικρινά να θέλω να γίνω κακός οιωνός τα χειρότερα έπονται!

Σημ.: Θα δώσω και ένα μικρό παράδειγμα για να μην κουράσω της ΑΛΛΗΣ πραγματικότητας! Μεγάλη εταιρεία από αυτές που μπορεί να θαυμάζουμε για τα εταιρικά της κέρδη και την αναπτυξιακή της πορεία, υποχρεώνει την υπογραφή υπεύθυνης δήλωσης ότι ο υποψήφιος δεν θα διεκδικήσει τα 'νόμιμα' για τα πτυχία που έχει! Για ρωτήστε και τον εκπρόσωπο της εταιρείας... ισχύει και εκεί; Μην απορείτε λοιπόν ούτε εσείς ούτε ο εκπρόσωπος γιατί μετά από καιρό φεύγουν. Μήπως γιατί ο καθένας μας κοιτάει το καλύτερο για τη ζωή του και τέλος πάντων να δει την 'επένδυσή' του κάποια στιγμή να πιάνει τόπο;"
Παλιά 11-11-07, 23:29   #3
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Φυσικά δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Δεν είναι υποχρεωτικά η μία ή η άλλη άποψη σωστή. Μπορεί η αλήθεια να είναι στη μέση ή και παντού.

Πριν λίγες μέρες άκουσα μία μητέρα να περιγράφει την ιστορία του γιού της. Κάμποσα χρόνια πριν, δεν του κολλήσανε ένσημα στην επιχείρηση που δούλεψε για λιγους μήνες, αυτός αποχώρησε και μέχρι σήμερα, στα 35 του δεν ξαναδούλεψε. Πόλεμος στο κατεστημένο...

Σημ. Την ιστορία αυτή την περιέγραφε η ταλαιπωρημένη μάνα στη γραμματέα ενός πολιτικού, από τον οποίο ευελπιστούσε να αποκατασταθεί ο γιόκας της.
Παλιά 12-11-07, 16:47   #4
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Φυσικά δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Δεν είναι υποχρεωτικά η μία ή η άλλη άποψη σωστή. Μπορεί η αλήθεια να είναι στη μέση ή και παντού.

Πριν λίγες μέρες άκουσα μία μητέρα να περιγράφει την ιστορία του γιού της. Κάμποσα χρόνια πριν, δεν του κολλήσανε ένσημα στην επιχείρηση που δούλεψε για λιγους μήνες, αυτός αποχώρησε και μέχρι σήμερα, στα 35 του δεν ξαναδούλεψε. Πόλεμος στο κατεστημένο...

Σημ. Την ιστορία αυτή την περιέγραφε η ταλαιπωρημένη μάνα στη γραμματέα ενός πολιτικού, από τον οποίο ευελπιστούσε να αποκατασταθεί ο γιόκας της.
Δηλαδή Κυριάκο τι προτείνεις? Να δουλεύουμε χωρίς ένσημα? Με 700 ευρώ το μήνα? Εγώ θα έλεγα ο νεαρός αυτός να είχε κάνει μία καταγγελία στον εργοδότη και ο εργοδότης να είχε πληρώσει καμμιά εκατοστή χιλιάδες ευρώ πρόστιμο.
Με αυτό το σκεπτικό η φουκαριάρα η μανούλα έπρεπε να πει στο γιο της να πάει να δουλέψει και με 300 ευρώ το μήνα ίσα ίσα γαι να βγάζει τα τσιγάρα του να μη την επιβαρύνει..
Το θέμα είναι ότι κανείς δεν αντιδρά σε όλα αυτά, το να μην έχεις ασφάλεια στη Γερμανία, Ολλανδία, Γαλλία είναι αδιανόητο.. Εδώ γιατί να είναι ευνόητο?
Αν παίρνεις 700 ευρώ στην Ολλανδία, Γαλλία, Γερμανία είσαι φτωχός.. Εδώ είσαι φιλότιμος για να μην επιβαρύνεις τη μαμά σου..
Αν λοιπόν είμαστε στην Ευρωπαική Ενωση κανείς δεν θα επιβάρυνε τη μαμά του για τον απλό λόγο ότι όλοι αυτοί θα ήταν άστεγοι ή clochard στους δρόμους..
Το κοινωνικό πρόβλημα στην Ελλάδα δεν φαίνεται επειδή οι οικογενειακοί δεσμοί είναι ακόμα ισχυροί...
Αν δεν ήταν να δεις τι θα γινόταν..
Τελικά θέλουμε σύγκλιση ή να γίνουμε τριτοκοσμικοί τύποι με 500 ευρώ βασικό μισθό χωρίς κοινωνική ασφάλιση? Δική μας επιλογή είναι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vinyl Break : 12-11-07 στις 17:09.
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-07, 21:43   #5
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη dreambuilder

Περιοχή: Athens
Απλώς έχουμε γεμίσει Τεμπέληδες, κι αυτό είναι κυρίως θέμα Έλλειψης σωστής παιδείας (και διαπαιδαγώγησης) και από το σχολείο, αλλά κυρίως από το σπίτι...
Τα ποσοστά της ανεργίας είναι τελείως πλασματικά...οι πιο πολλοί βολεύονται με τα λεφτά του "μπαμπά" και της "μαμάς", ζουν στο πατρικό τους μέχρι τα 35 και δεν καταδέχονται να δουλέψουν...
Προσωπικά όταν ακούω για κάποιον ότι ψάχνει καιρό για δουλειά και δεν βρίσκει, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να τον προσλάβω ποτέ γιατί κατά 99% δεν θέλει να δουλέψει...
Ο χρήστης dreambuilder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-11-07, 23:30   #6
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Δηλαδή Κυριάκο τι προτείνεις? Να δουλεύουμε χωρίς ένσημα? Με 700 ευρώ το μήνα? Εγώ θα έλεγα ο νεαρός αυτός να είχε κάνει μία καταγγελία στον εργοδότη και ο εργοδότης να είχε πληρώσει καμμιά εκατοστή χιλιάδες ευρώ πρόστιμο.
Με αυτό το σκεπτικό η φουκαριάρα η μανούλα έπρεπε να πει στο γιο της να πάει να δουλέψει και με 300 ευρώ το μήνα ίσα ίσα γαι να βγάζει τα τσιγάρα του να μη την επιβαρύνει..
Το θέμα είναι ότι κανείς δεν αντιδρά σε όλα αυτά, το να μην έχεις ασφάλεια στη Γερμανία, Ολλανδία, Γαλλία είναι αδιανόητο.. Εδώ γιατί να είναι ευνόητο?
Αν παίρνεις 700 ευρώ στην Ολλανδία, Γαλλία, Γερμανία είσαι φτωχός.. Εδώ είσαι φιλότιμος για να μην επιβαρύνεις τη μαμά σου..
Αν λοιπόν είμαστε στην Ευρωπαική Ενωση κανείς δεν θα επιβάρυνε τη μαμά του για τον απλό λόγο ότι όλοι αυτοί θα ήταν άστεγοι ή clochard στους δρόμους..
Το κοινωνικό πρόβλημα στην Ελλάδα δεν φαίνεται επειδή οι οικογενειακοί δεσμοί είναι ακόμα ισχυροί...
Αν δεν ήταν να δεις τι θα γινόταν..
Τελικά θέλουμε σύγκλιση ή να γίνουμε τριτοκοσμικοί τύποι με 500 ευρώ βασικό μισθό χωρίς κοινωνική ασφάλιση? Δική μας επιλογή είναι..

Ναι φίλε, προτιμότερο είναι να πάει να δουλέψει για 300 παρά να κάθεται στα 35 του και να κάνει ταβανοσκόπηση, η να απλώνει από ένα πόδι σε κάθε καρέκλα στην πλατεία απολαμβάνοντας τον φραπέ και το τσιγαράκι του με τα λεφτά της μαμάς.
Ναι, στην υπόλοιπη Ευρώπη τα πράγματα είναι διαφορετικά αλλά εδώ κολυμπάμε με αυτά που έχουμε. Και εμένα μου έχουν φάει και ένσημα και λεφτά και ξέρω πως είναι, αλλά έχω δουλέψει και γκαρσόνι και ζωγράφος μεγάλων επιφανειών (μπογιατζής) και σε μάντρα με ξύλα, παρότι μηχανολόγος μέχρι να βρω κάτι καλύτερο. Ποτέ δεν είπα "Θα με συντηρείτε γέροι μέχρι να αδειάσει μία διευθυντική θέση σε ΔΕΚΟ" ή "Τα δικά μου προσόντα χαραμίζονται στην Ελλάδα, αλλά μένω εδώ μέχρι να γίνουμε Ευρώπη, και να βρω κάτι που να μου αξίζει".

Φυσικά και ο ασυνείδητος εργοδότης πρέπει να πληρώσει, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για να μην ξαναδουλέψει στη ζωή του.

Όσο για τους "οικογενειακούς δεσμούς", ναι, είναι ισχυρότεροι, αλλά αν δεν υπήρχαν, θα αναγκαζόντουσαν τα κωλόπαιδα να δουλέψουν και δεν θα βολευόντουσαν στην αδυναμία των γονέων.

Όσο για τα διλήμματα 500 και τρίτος κόσμος ή 2500 και Ευρώπη, δε μου λένε τίποτα. Ίσα ίσα που μου φέρνουν στο μυαλό συγκεκριμένους πολιτικούς, πιο ξύλινους και από κούτσουρα, με μυαλά και ιδεολογίες ξεπερασμένες και κατηργημένες εδώ και καιρό. Υπάρχει πάντα η λύση του βάζουμε τον κώλο μας κάτω, δουλεύουμε, προσφέρουμε και μετά απαιτούμε.
Παλιά 13-11-07, 00:23   #7
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να κοιτάω το ταβάνι ή να πεθάνω της πείνας παρά να δουλέψω για 300 ευρώ.. Και έχω κάπου 7000 ένσημα κολλημένα και άλλα 1000 ακόλλητα (δική μου επιλογή, όχι του εργοδότη)
Τους εργοδότες που σου φάγανε κάποια ένσημα έπρεπε εσύ και όλοι να τους καταγγέλετε στον επόπτη εργασίας για να μη το ξανακάνουν.
Είναι κι αυτοί λόγοι που δεν πάμε μπροστά όχι μόνο αυτοί που αναφέρεις.
Σύμφωνα με στατιστικές οι Ελληνες δουλεύουν τις περισσότερες ώρες στη ΕΟΚ και είναι οι πιο κακοπληρωμένοι.. Και σίγουρα για την ανεργία δεν φταίνε οι άνεργοι.. Επειδή ξέρω πολλούς πιστεύω μεταξύ των οποίων και πολλούς φίλους πιστεύω ότι το χλιδάνεργοι είναιπροσβολή σ' αυτούς..

Για να καταλάβεις το σκεπτικό μου προτιμάω να κάθετε αύριο ο γιος μου να πίνει φραπέδες και να τους πληρώνω παρά να πάει να δουλέψει για 300 ευρώ χωρίς ένσημα..
Αν υπάρξουν πολλοί που το κάνουν αυτό σε λίγο θα δουλεύω και γω για 300 ευρώ.
Παλιά 13-11-07, 02:08   #8
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Τα ποσοστά της ανεργίας είναι τελείως πλασματικά...οι πιο πολλοί βολεύονται με τα λεφτά του "μπαμπά" και της "μαμάς", ζουν στο πατρικό τους μέχρι τα 35 και δεν καταδέχονται να δουλέψουν...
Συμφωνώ ότι τα ποσοστά ανεργίας είναι πλασματικά και αυτό γιατί αν δεν γραφτείς στον ΟΑΕΔ δεν θεωρείσαι άνεργος.. Πολλοί Ελληνες δεν το κάνουν και σίγουρα η ανεργία είναι σαφώς μεγαλύτερη..
Αυτό που κατάλαβα από το ποστ είναι ότι για την ανεργία φταίνε οι άνεργοι επειδή είναι τεμπέληδες, με αυτό το σκεπτικό για τους βιασμούς φταίνε τα θύματα που κούνησαν τον κ... τους και για τον βομβαρδισμό του ΙΡΑΚ οι κακοί Ιρακινοί που προκάλεσαν τους φουκαράδες τους Αμερικάνους.

Το παράδειγμα των 35άρηδων δεν το ξέρω ή δεν ξέρω πολλούς τέτοιους. Ξέρω όμως άτομα με πτυχίο που ψάχνουν μέχρι τα 30 δουλειά και τελικά καταλήγουν στην οικοδομή ή εποχιακοί σε κανένα δήμο..
Αυτοί φταίνε? Οποιος το πιστεύει ας μου το τεκμηριώσει.

Οσο για το "εδώ κολυμπάμε μ' αυτά που έχουμε" του diver το θεωρώ ηττοπαθές, αντί να προσπαθούμε να φτιάξουν οι συνθήκες κολύμβησης κολυμπάμε και στα σκ... προκειμένου να επιβιώσουμε..
Παλιά 13-11-07, 02:26   #9
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Καλό θα ήταν αν γίνεται να μαθαίναμε και το αντικείμενο της τηλεφωνικής εταιρείας, τι κάνουν οι τηλεφωνητές? Εχω πολλά να πω γι' αυτές και για τις εργασιακές συνθήκες...
Μήπως είναι απ' αυτές που διεκδικούν ληξιπρόθεσμα δάνεια και σε παίρνουν στη δουλειά σου ή 2 τη νύχτα και σου σπάνε τα νεύρα?
Η από αυτές που σε παίρνουν με απόκρυψη για να σου πουλήσουν οτιδήποτε?

Αν όλοι οι πελάτες κάνουν μάλιστα και αυτό που έκανα προχθές σε μία υπάλληλο της Αλφα Μπανκ σίγουρα εργαζόμενος εκεί δεν θα κάτσει πάνω από δύο μήνες..

Με παίρνει λοιπόν με απόκρυψη να μου ζητήσει κάποια στοιχεία για μια κάρτα που θα μου έβγαζαν.. Ο διάλογος τώρα..
-Και που ξέρω ότι είστε από την Αλφα? Γιατί με πέρνετε με απόκρυψη, μπορεί να είστε οποιαδήποτε
-Μα είναι τηλεφωνικό κέντρο..
-Καλά και τι με ενδιαφέρει εμένα, θα σας δώσω προσωπικά στοιχεία χωρίς να μπορώ να εξακριβώσω ποιος είναι?
-.......
-Πάρτε με σας παρακαλώ και να φαίνονται τα στοιχεία σας..

Μετά από μισή ώρα με πήραν από κινητό...
Αν σου πέφτουν 5-10 τέτοιοι τη μέρα σε δυο μήνες βαράς ενέσεις..
Παλιά 13-11-07, 09:12   #10
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη dreambuilder

Περιοχή: Athens
Συμφωνώ ότι τα ποσοστά ανεργίας είναι πλασματικά και αυτό γιατί αν δεν γραφτείς στον ΟΑΕΔ δεν θεωρείσαι άνεργος.. Πολλοί Ελληνες δεν το κάνουν και σίγουρα η ανεργία είναι σαφώς μεγαλύτερη..
Αυτό που κατάλαβα από το ποστ είναι ότι για την ανεργία φταίνε οι άνεργοι επειδή είναι τεμπέληδες, με αυτό το σκεπτικό για τους βιασμούς φταίνε τα θύματα που κούνησαν τον κ... τους και για τον βομβαρδισμό του ΙΡΑΚ οι κακοί Ιρακινοί που προκάλεσαν τους φουκαράδες τους Αμερικάνους.

Το παράδειγμα των 35άρηδων δεν το ξέρω ή δεν ξέρω πολλούς τέτοιους. Ξέρω όμως άτομα με πτυχίο που ψάχνουν μέχρι τα 30 δουλειά και τελικά καταλήγουν στην οικοδομή ή εποχιακοί σε κανένα δήμο..

Οσο για το "εδώ κολυμπάμε μ' αυτά που έχουμε" του diver το θεωρώ ηττοπαθές, αντί να προσπαθούμε να φτιάξουν οι συνθήκες κολύμβησης κολυμπάμε και στα σκ... προκειμένου να επιβιώσουμε..
Δεν ζεις στην Αθήνα, γι' αυτό δεν ξέρεις πολλούς τέτοιους...
Προσωπικά πιστεύω ότι οι πραγματικοί άνεργοι δεν είναι ούτε το 10% απ' όσους χαραμοφάϊδες ταίζει ο ΟΑΕΔ με τα λεφτά μας...
Όποιος θέλει να βρει δουλειά, βρίσκει το πολύ σε 2 μήνες. Αν δεν βρει, τότε έχει πρόβλημα χαρακτήρα ή είναι βολεμένος...Τίποτε άλλο...
Ο χρήστης dreambuilder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-07, 13:03   #11
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να κοιτάω το ταβάνι ή να πεθάνω της πείνας παρά να δουλέψω για 300 ευρώ..
Τους εργοδότες που σου φάγανε κάποια ένσημα έπρεπε εσύ και όλοι να τους καταγγέλετε στον επόπτη εργασίας για να μη το ξανακάνουν.
Σύμφωνα με στατιστικές οι Ελληνες δουλεύουν τις περισσότερες ώρες στη ΕΟΚ και είναι οι πιο κακοπληρωμένοι.. Και σίγουρα για την ανεργία δεν φταίνε οι άνεργοι.. Επειδή ξέρω πολλούς πιστεύω μεταξύ των οποίων και πολλούς φίλους πιστεύω ότι το χλιδάνεργοι είναι προσβολή σ' αυτούς..

Για να καταλάβεις το σκεπτικό μου προτιμάω να κάθετε αύριο ο γιος μου να πίνει φραπέδες και να τους πληρώνω παρά να πάει να δουλέψει για 300 ευρώ χωρίς ένσημα..
Αν υπάρξουν πολλοί που το κάνουν αυτό σε λίγο θα δουλεύω και γω για 300 ευρώ.
Εγώ όταν τελείωσα το σχολείο προτίμησα να δουλέψω για 800 δραχμές την ώρα παρά να επιβαρύνω τους γονείς μου με τα έξοδά μου. Αυτό θεώρησα αξιοπρεπές και αυτό έκανα. Ούτε τους ρώτησα, ούτε ζήτησα τη βοήθειά τους. Απλά μία μέρα γύρισα σπίτι και τους ενημέρωσα ότι έπιασα δουλειά προκειμένου να καλύπτω τα έξοδά μου έτσι ώστε να ξαναδώσω πανελλαδικές.

Όσο για τις στατιστικές, είναι ο καλύτερος τρόπος για να πεις ψέματα. Γιατί είναι διαφορετικό το "εργάζομαι" από το "παρευρίσκομαι στο χώρο εργασίας". Και είναι γνωστό σε όλους το πόσο σκοτώνονται στη δουλειά οι εργαζόμενοι στο μαγαλύτερο Έλληνα εργοδότη (ελληνικό δημόσιο).

Στη μάντρα με τα ξύλα στην οποία εργάστηκα ένα φεγγάρι, δούλευαν μόνο πακιστανοί. Ήρθε μία μέρα ένας έλληνας, παρακαλώντας για δουλειά. Τον πήρε το αφεντικό, δούλεψε μία μέρα και την επόμενη ξέρεις τι γύρισε και του είπε? "Μένω Περιστέρι και θέλω μία ώρα με το αυτοκίνητο να έρθω και μία να γυρίσω. Αυτές τις ώρες να μου τις δώσεις υπερωρίες". Και μετά μου λες για ανεργία. Τεμπελιά υπάρχει, όχι ανεργία. Υπάρχουν δουλειές που είναι καλές και άλλες που δεν είναι. Αν θέλεις να δουλέψεις όμως, θα δουλέψεις και κάτω από δύσκολες συνθήκες μέχρι να βρεις το καλύτερο. Δεν υπάρχει δικαιολογία. Τι σημαίνει πτυχιούχος?

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί υπάρχει ανεργία στους έλληνες αλλά όχι στους πακιστανούς? Μήπως επειδή η δικιά τους μύτη είναι από κατασκευής λίγο χαμηλότερη?

Όσο για το κολύμπι, δεν υπονόησα την ηττοπάθεια. Απέκλεισα την παραίτηση με φτηνές δικαιολογίες. Κολυμπάς φίλε με αυτό που έχεις για να μη βυθιστείς στα σκατά και πας στην όχθη. Γιατί να περιμένεις με τον φραπέ στο χέρι και το χαρτζηλίκι της μαμάς να φτιάξουν τα πράγματα, είναι κατρακύλα και κατάντια.

Την ξέρεις την ιστορία με τα βατράχια που πέσανε στο γάλα? Το ένα είδε ότι όσο κι αν κολυμπούσε δε γινόταν τιποτα, τα παράτησε και πήγε στον πάτο. Το άλλο συνέχισε να κολυμπά αν και δεν έβλεπε αποτέλεσμα. Στο τέλος όμως το γάλα με το πολύ χτύπημα έπηξε και το βατράχι κατάφερε και βγήκε.

Δουλειά θέλει φίλε για να αλλάξουν τα πράγματα. Ούτε φραπέδες, ούτε πορείες, ούτε πανώ, ούτε συνδικαλιστές του κώλου, ούτε εγώ δεν ξέρω τι.
Παλιά 13-11-07, 16:03   #12
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Δεν ζεις στην Αθήνα, γι' αυτό δεν ξέρεις πολλούς τέτοιους...
Προσωπικά πιστεύω ότι οι πραγματικοί άνεργοι δεν είναι ούτε το 10% απ' όσους χαραμοφάϊδες ταίζει ο ΟΑΕΔ με τα λεφτά μας...
Όποιος θέλει να βρει δουλειά, βρίσκει το πολύ σε 2 μήνες. Αν δεν βρει, τότε έχει πρόβλημα χαρακτήρα ή είναι βολεμένος...Τίποτε άλλο...
Για έναν χρόνο ταίζει ο ΟΑΕΔ τους "χαραμοφάηδες".. Οι Γερμανοί και οι Δανοί τους ταίζουν μέχρι να βρούν δουλειά στην ειδικότητά τους και δεν άκουσα κανένα Γερμανό να κλαίγετε για τα λεφτά του..
Παλιά 13-11-07, 16:25   #13
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Δουλειά θέλει φίλε για να αλλάξουν τα πράγματα. Ούτε φραπέδες, ούτε πορείες, ούτε πανώ, ούτε συνδικαλιστές του κώλου, ούτε εγώ δεν ξέρω τι.
Κυριάκο δουλειά θέλει αλλά πληρωμένη.. Η αντίδραση ήταν στο "δουλεύω και με 300 ευρώ"
Οχι δουλεύω με αυτό που λέει η συλλογική σύμβαση με 700 περίπου και με όλα τα ένσημα κολλημένα..
Δεν μπορεί κανένας εργοδότης να κατηγορήσει τον εργαζόμενο αν δεν είναι εντάξει και αυτός μαζί.

Οι Πακιστανοί δεν έχουν ανεργία γιατί δουλεύουν και με 10 ευρώ για να επιβιώσουν.. Δηλαδή τι θέλεις να γίνουμε "Πακιστανοί" στον τόπο μας?

Χωρίς πορείες και διαμαρτυρίες και συνδικαλιστές του κώλου θα δούλευες ακόμα 14ωρο με 1 ευρώ την ώρα..

Και γω δούλεψα από τα 15.. Τα καλοκαίρια που δεν είχα σχολείο. Μετά μη σου πω τι δουλειές έκανα. Φορτωεκφορτωτής, ελασματουργός, ηλεκροσυγκολλητής, ρεσεψιονίστ..

Μπορώ να σου αναφέρω 10δες παραδείγματα εργοδοτικής αυθαιρεσίας μιας και εδώ οι εργασιακές συνθήκες είναι χειρότερες από της Αθήνας... Δεν φταίνε οι εργαζόμενοι πάντα, συνήθως φταίνε λιγότερο..

Επιμένω, τελικά θέλουμε σύγκλιση?(γιατί μπήκαμε τελικά στη κουφάλα την ΕΟΚ?) ή να δουλέυουμε σαν Πακιστανοί για να μη βρίσκουν δουλειά οι Πακιστανοί?

Αν δεχθούμε ότι και οι στατιστικές λένε ψέμματα, τότε ποιος λέει αλήθεια? Καλύτερα να μη συζητάμε καθόλου.

Περιμένω ακόμα απάντηση στο ερώτημα του νέου που σπούδασε και έψαχνε δουλειά μέχρι τα 30 για να γίνει τελικά οικοδόμος.. Φταίει αυτός?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vinyl Break : 13-11-07 στις 16:55.
Παλιά 13-11-07, 22:33   #14
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Η ανεργία παίδες, ήταν φυσικό επακόλουθο, της πολιτικής που ακολουθήθηκε για την ενταξη στην ΕΟΚ (κυρίως, μείωση του πληθωρισμού, για να πιάσουμε τα κρητήρια της ενταξης)

Ανοίξανε τα σύνορα, ήρθανε απο ολα τα μέρη του κόσμου ολοι οι πεινασμένοι, που δούλευαν για ενα κομμάτι ψωμί (κυριολεκτικά), και επεσαν τα μεροκάμματα

Αυτό φυσικά πρός οφελος των εργοδοτών, που ευρισκαν φτηνά εργατικά χέρια, και ετσι μείωσαν το κόστος παραγωγής........... ,με χαμηλώτερο κόστος παραγωγής, πάγωσαν οι τιμές των προϊόντων (για να μήν αυξηθεί ο πληθωρισμός), και ετσι οι εργοδότες, πάλι στο κέρδος ήταν !!

Αλλά ο ελληνας, που είχε συνιθίσει σε άλλα μεροκάμματα (μιλάω για άρπα κολα δουλιές), δεν μπόρεσε να το εστερνιστεί αυτό (και καλώς, κατα την άποψή μου), και την έκανε μς ελαφρά πηδηματάκια

Εχω ενα φιλαράκι, που δουλευει οικοδομές
Μου λέει

"Στέλιο, το 1992, δούλευα 3 μεροκάματα την βδομάδα, και περνούσα ολη την βδομάδα...., τώρα δουλεύω 6, και πάλι δεν μου φτάνουν................., ασε που για να πιάσει δουλεία σε οικοδομή.., πρέπει νάχεις αλβανική υποικοότητα )

Το πρόβλημα λοιπόν, το δημιούργησαν οι πολιτικοί, και αυτοί πρέπει να το λύσουν

Για αυτό τους ψιφίσαμε άλλωστε....!!!
(οσοι τους ψίφησαν!!)
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-07, 22:41   #15
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Ποιά σύγκλιση ρε Γιάννη?

Αν τα καταφέρουμε σε 20 χρόνια να συγκλίνουμε, πάλι ευχαριστημένοι πρέπει νάμαστε !!

Αλλά δεν το βλέπω !
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
κοινωνικά θέματα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:00.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.