124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Γενικά Θέματα > Συζητήσεις & Απόψεις Αντισεισμικά συστήματα του seismic ,σχόλια

Συζητήσεις & Απόψεις Ανταλλαγή απόψεων και συζητήσεις γενικού περιεχομένου. Απαγορεύονται τα πολιτικά και αθλητικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-08-09, 23:50   #1
seismic
Τακτικό Μέλος

Αντισεισμικά συστήματα του seismic ,σχόλια

Για σας Ονομάζομαι Γιάννης Λυμπέρης.Είμαι νέο μέλος με το όνομα χρήστη seismic Είμαι εργολάβος οικοδομών, έχω σπουδάσει εργοδηγός δομικών έργων,και μηχανοτεχνίτης. Δεν είμαι όμως Μηχανικός να γνωρίζω άριστα στατική μελέτη.Κατόρθωσα όμως να πάρω δίπλωμα ευρεσιτεχνίας από τον Ο.Β.Ι για αντισεισμικές πατέντες,που κανένας καθηγητής ή αρμόδιος επιστήμονας δεν μπόρεσε ως τώρα να τις απορρίψει στατικά.Περιμένω από εσάς φιλική κριτική,και θα είναι καλοδεχούμενη γιατί θα με βοηθήσει να βελτιώσω τις πατέντες.Είναι αδύνατον μέσα σε λίγα λόγια να σας μεταφέρω την καινοτομία της εφεύρεσης, και τα σχέδιά της.Για τον λόγω αυτό δείτε την ιστοσελίδα μου,(φυσικά εάν επιτρέπεται,από τούς κανονισμούς αυτής της ιστοσελίδας.)στην διεύθυνση .........................http://antiseismic-systems.com/ Μ.Φ.Χ seismic
Παλιά 08-08-09, 01:18   #2
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

απαιτει ειδικες γνωσεις το θεμα αγαπητε κυριε που,πολυ φοβαμαι,δεν τις εχω...κοιταξα τη σελιδα σας και σας ευχομαι επιτυχια στις προσδοκιες σας.
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-09, 13:13   #3
seismic
Τακτικό Μέλος

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Καταλαβαίνω ότι η ευρεσιτεχνία θέλει ειδικές γνώσεις.Πάντως αν πάτε στης παρακάτω ιστοσελίδες και προπαντός στο michanikos .gr θα καταλάβετε περισσότερα από τον διάλογο που γίνεται μέ τους μηχανικούς του foroum.
γεία σας.Είμαι ο Γιάννης Λυμπέρης με το αντισεισμικό σύστημα για σεισμούς και θύελες Θέλω να σας κρατώ ενήμερo για την εξέλιξη της ευρεσιτεχνίας για να καταλάβεται και εσείς,για τα προβλήματα που αντιμετοπίζω εγώ και οχι μόνο...ως προς την εξέλιξη του προιόντος. α) εαν πατε στο google στην ιστοσελίδα enterprise europe network tie rod υπάρχει η ευρεσιτεχνία σε πολες χώρες (tie rod είναι το όνομα της ευρεσιτεχνίας στα Αγγλικά) β) Εχω ιστοσελίδα για την ευρεσιτεχνία και είναι http://antiseismic-systems.com/ γ) Είμαι μέλος στο forum του Michanikos.gr με το ονομα χρείστη Γιαννης-ιος.Εαν πάτε στης θεματικές κατηγορίες στο (Πολιτικοί Μηχανικοί Υποκατηγορίες οπλισμένο σκυρόδεμα) θα δίτε δύο θέματα που έχω ανοίξει το πρώτο είναι (οπλισμένο σκυρόδεμα και αντισεισμικές πατέντες) και το δεύτερο είναι( Ο ΕΑΚ ο ΟΑΣΠ και οι κλειστές οι πόρτες) Εκεί υπάρχει θέμα ....γιατί λέγονται αλήθειες. Μ.Φ.Χ seismic
Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-08-09, 02:59   #4
seismic
Τακτικό Μέλος

Το πείραμα φίλοι μου αν και το έχω κάνει σε φορτηγό (όπως ανέφερα τον τρόπο πάρα πάνω) θα το κάνω και σε πανεπιστήμιο.Θα είθε λα όμως να σας θυμίσω ότι στην πραγματικότητα η ευρεσιτεχνία έχει δοκιμαστή και από πραγματικούς σεισμούς, και από την μεγαλύτερη Ιαπωνική σεισμική βάση.Δηλαδή έμμεσα χωρίς να το ξέρουν έκαναν το πείραμα για μένα στην Κίνα και στην Ιαπωνία, και η δικιά μου παρατηρητικότητα συνέλαβε αυτό που πραγματικά συνέβενε και το έκανα πατέντα.Συγκεκριμένα στην Κίνα οι παγόδες είναι τα μόνα κτήρια που εδώ και αιώνες έχουν δοκιμαστεί ανελλιπώς από τους σεισμούς, και κανένα δεν κατέρρευσε.Το κατασκευαστικό τους προτέρημα είναι ότι τα διαπερνά ένας κορμός δένδρου στο κέντρο τους, συνδέοντας τους τρεις -τέσσερις κατά τα άλλα ασύνδετους ορόφους, εξασφαλίζοντας συνοχή και προστασία στον κάθετο άξονα του κτηρίου, που αδυνατή να παραμορφωθεί.Αυτό κάνει και η εφεύρεση, τοποθετώντας αντί για κορμό δένδρου, το φρεάτιο του προτεταμένου ανελκυστήρα(ανσανσέρ) στο κέντρο του κτηρίου,βιδώνοντάς το με το έδαφος με τον μηχανισμό του ελκυστήρα. Στην Ιαπωνία σε μια από της μεγαλύτερες σεισμικές βάσεις του κόσμου, είχαν κατασκευάσει έναν σκελετό από σκυρόδεμα πέντε ορόφων, που το εμβαδόν κάθε ορόφου ξεπερνούσε τα 200 τ.μ.Στην προσπάθειά τους να προστατεύσουν την σεισμική βάση από την πτώση του δοκιμαζόμενου σκελετού,κατασκεύασαν μία τετράγωνη σίδερο σκαλωσιά και την βίδωσαν πάνω στην σεισμική βάση δύο μέτρα μακριά από τον σκελετό.Κατά την διάρκεια του πειράματος σπάσανε πάνω-κάτω όλες οι κολόνες του ισογείου πέρνωντας μια κλίση 45 μοιρών και ο σκελετός γέρνοντας με δύναμη ακούμπησε στην σιδερένια σκαλωσιά, χωρίς αυτή να πάθει το τίποτα.Το ίδιο κάνει και η εφεύρεση.Η διαφορά είναι ότι εγώ τοποθέτησα την σιδεροσκαλωσιά (φρεάτιο ανελκυστήρα)στο κέντρο του κτηρίου γιά καλήτερη στασιμότητα, και για την σύσφιξει αντί για βίδες, χρησιμοποίησα προένταση με τον μηχανισμό του ελκυστήρα, μεταξύ του εδάφους και του ελκυστήρα κάνοντας αυτά τα δύο μέρει ένα σώμα. Οπότε στην πραγματικότητα η ευρεσιτεχνία έχει δοκιμαστεί και φυσικά, και τεχνικά και η όλη άλλη περαιτέρω δοκιμή θα γίνει απλά για διαδικαστικούς λόγους. Μ.Φ.Χ seismic
Παλιά 21-08-09, 11:23   #5
seismic
Τακτικό Μέλος

Φίλοι μου θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω με απλή μηχανική πώς κατανέμω,και μετατρέπω της δυνάμεις του σεισμού από δυναμικές σε κινητικές και της αποσβήνω ώστε αυτές να μην είναι καταστροφικές για την δομική κατασκευή.Ξέρουμε ότι οι δυνάμεις της μηχανικής που επιδρούν πάνω σε ένα σώμα χωρίζονται σε δύο κατηγορίες,της δυναμικές και της κινητικές.Θα σας αναλύσω ένα απλό πείραμα για να καταλάβουμε μετά που βασίζετε η μέθοδος της ευρεσιτεχνίας.Αν πάρουμε ένα λάστιχο και πακτώσουμε το ένατου άκρο στο κάτω μέρος ενός τοίχου, και το άλλο του άκρο το πακτώσουμε σε ένα φορτηγάκι και κινήσομε το φορτηγάκι έτσι ώστε να τεντωθεί το λάστιχο,τότε παρατηρούμε ότι δημιουργείτε μια δυναμική Αν αφήσουμε το φορτηγάκι θα δούμε ότι αυτό θα κινηθεί προς τον τοίχο μετατρέποντας την δυναμική σε κινητική ενέργεια.Το φορτηγάκι αυτό δεν θα σταματούσε και θα συνέχιζε να έχει κινητική ενέργεια για πάντα αν δεν υπήρχαν οι δυνάμεις αντίστασις προερχόμενες από την αντίσταση της ατμόσφαιρας,την μηχανική αντίσταση της τριβής των τροχών,αλλά και την μεγάλη αντίσταση του τοίχου προερχόμενη από την σύγκρουσή του πάνω σε αυτόν.Από το πάρα πάνω πείραμα συμπεράνουμε τα εξής.α) Η δυναμική μπορεί να μετατραπεί σε κινητική δύναμη,και το αντίστροφο. β)Το φορτηγάκι σταματάει λόγο μηχανικών δυνάμεων βίαιων ή μη.Αν αυτό σταματήσει πάνω στον τοίχο,τότε το σταμάτημα θα είναι βίαιο παραμορφώνοντας το φορτηγάκι.Αν όμως δεν υφίσταται ο τοίχος αυτό πάλη θα σταμάταγε από την επίδραση των άλλων δυνάμεων,χωρίς όμως να παραμορφωθεί λόγω σταδιακής κατανομής των δυνάμεων αυτών.Το ίδιο κάνει και η μέθοδος κατανομής δυνάμεων της ευρεσιτεχνίας.Μετατρέπει την δυναμική του σεισμού σε κινητική στον φέροντα οργανισμό χρησιμοποιώντας της δύο συνεχείς βάσεις με την προσθήκη των ελαστικών μεταξύ των ,και εν συνεχεία ο φέροντας οργανισμός μετατρέπει την κινητική του ενέργεια σε ενέργεια ομαλής κρούσης και απόσβεσις πάνω στο φρεάτιο του ανελκυστήρα το οποίο είναι πακτωμένο και άκαμπτο με το έδαφος.Για την ομαλή απόσβεσης της κινητικής ενέργειας παρεμβάλλουμε ανάμεσα στον φέροντα και το φρεάτιο του ανελκυστήρα(στο διάκενο) ή ελαστικά, ή σαμπρέλες με αέρα ή υδραυλικά συστήματα ή ελατήρια. Μ.Φ.Χ seismic
Παλιά 25-08-09, 16:22   #6
seismic
Τακτικό Μέλος

Φίλοι μου μόλις η ευρεσιτεχνία έγινε Διεθνής.
http://v3.espacenet.com/searchResult...3%C7&=&=&=&=&=

Συμπαγής | Εκτύπωση | Export Βελτιστοποίηση Αναζήτησης

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1 αποτέλεσμα βρέθηκε στη βάση δεδομένων Worldwide για:
WO2009101454 ως αριθμό δημοσίευσης
(Η σειρά εμφάνισης των αποτελεσμάτων είναι ανάλογη με την ημερομηνία φόρτωσης των εγγράφων στη βάσης δεδομένων)

1 TIE ROD FOR STRUCTURAL PROJECTS στα έγγραφά μου
Εφευρέτης: LYMBERIS IOANNIS [GR] Καταθέτης: LYMBERIS IOANNIS [GR]
EC: E02D5/80D; E02D5/80C IPC: E02D5/80; E21D21/00; E02D5/80; (+1)

Στοιχεία Δημοσίευσης: WO2009101454 (A1) — 2009-08-20

Τα δεδομένα προέρχονται από τη βάση δεδομένων esp@cenet — Worldwide
Παλιά 12-09-09, 14:07   #7
seismic
Τακτικό Μέλος

Φίλοι Μηχανικοί και Αναγνώστες. Όπως γνωρίζεται η ευρεσιτεχνία πέρασε την Διεθνή έκθεση έρευνας, και έγινε διεθνή δημοσίευση. Από εδώ και πέρα χρειάζονται πολλά χρήματα για την κατοχύρωση των πνευματικών δικαιωμάτων σε κάθε μία χώρα ξεχωριστά. Οι χώρες είναι 200 και η κάθε μία στοιχίζει μέσω όρο 3000 ευρώ. Στην προσπάθειά μου να κατοχυρώσω όσες πιο πολλές συμφέρουσες χώρες μπορώ, σας κάνω την εξής πρόταση. Όποιος από εσάς θέλει και μπορεί να με βοηθήσει οικονομικά να κατοχυρώσω μία ή και περισσότερες χώρες, του παραχωρώ το 50% των πνευματικών μου δικαιωμάτων επί της χώρας, ή των χωρών που θα με βοηθήσει οικονομικά στην κατοχύρωση. Επικοινωνία μέσα από την ιστοσελίδα http://antiseismic-systems.com/
Παλιά 12-09-09, 18:29   #8
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

Καλημέρα!

Πολύ ενδιαφέρουσα η ευρεσιτεχνία σας, αλλά έχω εδώ και χρόνια μια απορία....

Είδαμε χθες πάλι αφιέρωμα για την 11η Σεπτεμβρίου, και ξαναβλέπαμε τις φρικιαστικές εικόνες με τους δίδυμους πύργους.

Αυτό που μου κάνει τρομερή εντύπωση, είναι πως οι δίδυμοι πύργοι αν και έπεσαν ολόκληρα αεροπλάνα επάνω τους με τεράστια ταχύτητα, ώθηση και βάρος, δεν έπεσαν. Αυτό που έκανε τα κτίρια να πέσουν ήταν οι τρομερή θερμοκρασία λόγω της φωτιάς απο τα καύσιμα που είχε αναπτυχθεί, και όχι καθεαυτή η πρόσκρουση!

Και μιλάμε για ουρανοξύστες που είχαν πολλές δεκαετίες στην πλάτη τους. Εδώ στην Ελλάδα, με έναν σεισμό (βλέπε Πάρνηθα) καταρρέουν ακόμα και δυόροφα σπίτια.

Τελικά είναι τόσο μπροστά οι Αμερικάνοι σε ζητήματα στατικότητας και αντισεισμικότητας; Επίσης η πρόσκρουση στους δίδυμους πύργους και η κατάρρευση μετά, δημιούργησε ταρακούνημα 6-7 ρίχτερ, όμως όλα τα γειτονικά κτίρια δεν έπαθαν τίποτα!

Ακούω τα σχόλια σας........
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-09, 19:22   #9
seismic
Τακτικό Μέλος

Φίλε Syllektis έχεις δίκαιο ότι η θερμοκρασία είναι αυτή που έκανε τους δίδυμους πύργους να πέσουν. Αφού έλιωσαν τα σίδερα των υποστυλωμάτων το βάρος των πάνω ορόφων έριξαν τους κάτω. Η πλάγια σύγκρουση του αεροπλάνου ήταν πράγματι πολύ μεγάλη. Αλλά η δύναμη του σεισμού είναι διαφορετική,με κύρια διαφορά την επανάληψη της κίνησης δεξιά αριστερά,και πάνω κάτω, για αρκετή ώρα. Αυτό κουράζει τους κόμβους των κτηρίων προσθετικά, και καταρρέουν. Μ.Φ.Χ seismic
Παλιά 12-09-09, 19:56   #10
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

Φίλε Syllektis έχεις δίκαιο ότι η θερμοκρασία είναι αυτή που έκανε τους δίδυμους πύργους να πέσουν. Αφού έλιωσαν τα σίδερα των υποστυλωμάτων το βάρος των πάνω ορόφων έριξαν τους κάτω. Η πλάγια σύγκρουση του αεροπλάνου ήταν πράγματι πολύ μεγάλη. Αλλά η δύναμη του σεισμού είναι διαφορετική,με κύρια διαφορά την επανάληψη της κίνησης δεξιά αριστερά,και πάνω κάτω, για αρκετή ώρα. Αυτό κουράζει τους κόμβους των κτηρίων προσθετικά, και καταρρέουν. Μ.Φ.Χ seismic

Κατάλαβα! 'Ομως αν και το χτύπημα ήταν τεράστιου μεγέθους, τα κτίρια έπεσαν μετά απο 15 και 30 λεπτά αντίστοιχα, λόγω θερμοκρασίας. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-09, 20:06   #11
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

αγαπητε κυριε,αναρωτιεμαι αν μπορει να σας βοηθησει μια μεγαλη κατασκευαστικη εταιρεια.ενας ιδιωτης ποσα χρηματα να εχει...
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-09, 21:42   #12
seismic
Τακτικό Μέλος

αγαπητε κυριε,αναρωτιεμαι αν μπορει να σας βοηθησει μια μεγαλη κατασκευαστικη εταιρεια.ενας ιδιωτης ποσα χρηματα να εχει...
Φίλε enantios Π.Χ όταν δόσεις 3000 ευρώ παίρνεις το 50% των πνευματικών δικαιωμάτων της Αμερικής π.χ Δηλαδή για 20 χρόνια που ισχύει το δίπλωμα θα προσπαθούμε να βρούμε εταιρείες κατασκευής, και όποια το κατασκευάζει για εμπορεία ή όποιος χρησιμοποιεί το προιόν ή την μέθοδο κατασκευής στην Αμερική θα μας δίνει το 50% επί των κερδών το οποίο και θα μοιραζόμαστε. Τα Πνευματικά δικαιώματα σου δίνουν το δικαίωμα για 20 χρόνια του μονοπωλίου στην χώρα που το κατοχυρώνεις, και μόνο εσύ που έχεις τα πνευματικά δικαιώματα, μπορείς να τα πουλήσεις, να το νοικιάσεις, ή να το κατασκευάσεις μόνος σου και να το πουλήσεις. Κανένας άλλος δεν έχει το δικαίωμα κατασκευής και πώλησης αν δεν έχει έγγραφη εντολή του κάτοχου των πνευματικών δικαιωμάτων, διότι διώκεται ποινικά. Δηλαδή αν κάποιος μου δώσει τα έξοδα κατοχύρωσης της Αμερικής, που είναι 3000 ευρώ, του βάζω υπογραφή στον δικηγόρο, ότι για αυτόν τον λόγω του εκχωρώ το 50% των πνευματικών μου δικαιωμάτων,για την χώρα αυτή. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα 200 κράτη για 20 χρόνια. Αυτό το κάνω διότι δεν διαθέτω τα έξοδα κατοχύρωσης για όλες τις χώρες,και προκειμένου να τις χάσω, καλύτερα να τις μοιραστώ μαζί σας, ή με κάποια εταιρεία που θα τις κατοχυρώσει όλες μαζί, για να έχει για 20 χρόνια το μονοπώλιο μαζί μου, διεθνώς.
Παλιά 12-09-09, 23:26   #13
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Κύριε Λυμπέρη μου καλό κουράγιο στην προσπάθεια σας.. Ποστάρισα την ιστοσελίδα σας σε 2-3 φίλους μηχανικούς και μου είπαν ότι φαίνεται από καλή μέχρι άριστη η ιδέα σας...
Προσωπική μου άποψη πάντως είναι αν θέλετε να προχωρήσει χρειάζεται άλλου είδους προβολή.. Με το διαδίκτυο ασχολούνται πολλοί σήμερα αλλά όχι αυτοί που πρέπει, ενημερώνονται από άλλες πηγές, δυστυχώς..

Θα πρότεινα άλλους τρόπους προβολής της ιδέας: τοπικός τύπος, τηλεόραση και διασυνδέσεις..

Τι θα ήταν η φύση χωρίς στατιστική? Όμως κι αυτή ανύπαρκτη στο καλωσόρισες του Χάους..

Νίκος Μουρίκης
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-09, 23:50   #14
seismic
Τακτικό Μέλος

Φίλε Vinyl Break ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Κάνω και άλλες προσπάθειες που δεν γνωρίζεται. Εάν πας στο google και γράψειςenterprise europe network tie rod Θα δεις ότι με διαφημίζει το μεγαλύτερο τεχνολογικό site στον κόσμο, σε 40 χώρες. Tie rod είναι το όνομα της ευρεσιτεχνίας στα Αγγλικά. Μ.Φ.Χ seismic
Παλιά 08-10-09, 20:42   #15
seismic
Τακτικό Μέλος

http://www.youtube.com/watch?v=3z4YL...layer_embedded Στην Ιαπωνία σε μια από της μεγαλύτερες σεισμικές βάσεις του κόσμου, είχαν κατασκευάσει έναν σκελετό από σκυρόδεμα πέντε ορόφων, που το εμβαδόν κάθε ορόφου ξεπερνούσε τα 200 τ.μ.Στην προσπάθειά τους να προστατεύσουν την σεισμική βάση από την πτώση του δοκιμαζόμενου σκελετού,κατασκεύασαν μία τετράγωνη σίδερο σκαλωσιά και την βίδωσαν πάνω στην σεισμική βάση δύο μέτρα μακριά από τον σκελετό.Κατά την διάρκεια του πειράματος σπάσανε πάνω-κάτω όλες οι κολόνες του ισογείου πέρνωντας μια κλίση 45 μοιρών και ο σκελετός γέρνοντας με δύναμη ακούμπησε στην σιδερένια σκαλωσιά, χωρίς αυτή να πάθει το τίποτα.Το ίδιο κάνει και η εφεύρεση.Η διαφορά είναι ότι εγώ τοποθέτησα την σιδεροσκαλωσιά (φρεάτιο ανελκυστήρα)στο κέντρο του κτηρίου γιά καλήτερη στασιμότητα, και για την σύσφιξει αντί για βίδες, χρησιμοποίησα προένταση με τον μηχανισμό του ελκυστήρα, μεταξύ του εδάφους και του ελκυστήρα κάνοντας αυτά τα δύο μέρει ένα σώμα. Οπότε στην πραγματικότητα η ευρεσιτεχνία έχει δοκιμαστεί και φυσικά, και τεχνικά και η όλη άλλη περαιτέρω δοκιμή θα γίνει απλά για διαδικαστικούς λόγους. Μ.Φ.Χ seismic (Απόσπασμα από την απάντηση 4 και youtube από την Ιαπωνική βάση που έκανε κατά λάθος το πείραμα για μένα όπως ανέφερα )

Ταμπέλες (tags)
αντιανεμικά συστήματα , σεισμοί

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:35.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.