124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά σειρα lunar-year of the dragon.

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-02-12, 00:16   #1
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

σειρα lunar-year of the dragon.

το νομισματοκοπειο του perth australia, φιλοι μου, εκοψε νομισμα 10 κιλων ασημιου,καθαροτητας 999,με το ανωτερω θεμα!για παρα πολυ βαρεις συλλεκτες...το εκοψε σε 500 κοματια.αν μη τι αλλο,ειναι ενα βαρυ νομισμα!!!!!!!!!!αντε και σε 100ακιλο!βεβαια το προβλημα θα ειναι η μεταφορα...
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:η τιμη του νομισματος 10 κιλων ειναι γυρω στα 17.000 δολλαρια!εναλλακτικα γινεται και τραπεζι...
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-12, 00:20   #2
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

αν πω οτι δεν θα ηθελα ενα,θα ελεγα ψεματα...100ακιλο εννοω...
Παλιά 01-02-12, 00:35   #3
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

οι λατρεις του χρυσου ας μην ανησυχουν...βγηκε και σε 10 κιλα χρυσο καθαρο!σπευσατε πριν εξαντληθουν τα τεμαχια!!!!!!!!για το χρυσο δε γραφει τιμη....
Παλιά 02-02-12, 10:39   #4
morgan
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη morgan

μεχρι το κιλο ειναι καλα..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0386.jpg (90,7 KB, 27 εμφανίσεις)
Ο χρήστης morgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-12, 10:40   #5
morgan
Καθημερινό Μέλος

δρακος
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg IMG_0385.jpg (91,9 KB, 27 εμφανίσεις)
Παλιά 02-02-12, 10:42   #6
morgan
Καθημερινό Μέλος

αγαπητε γιωργο , δεν πιστευω να σε στεναχωρει που ειναι 999
Παλιά 02-02-12, 11:41   #7
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Ωραία νομίσματα, εξαιρετική λεπτομέρεια, απο ενα απο τα καλύτερα νομισματοκοπεία του κόσμου. Αλλά οτι δεν ειναι νόμισμα κυκλοφορίας, ειναι αδιάφορο, εως άχρηστο για μένα (υποκειμενικά μιλάω)
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-12, 12:09   #8
morgan
Καθημερινό Μέλος

Ωραία νομίσματα, εξαιρετική λεπτομέρεια, απο ενα απο τα καλύτερα νομισματοκοπεία του κόσμου. Αλλά οτι δεν ειναι νόμισμα κυκλοφορίας, ειναι αδιάφορο, εως άχρηστο για μένα (υποκειμενικά μιλάω)
το οτι δεν ειναι νομισμα κυκλοφοριας στελιο ειναι το μονο μειον , τα θετικα για μενα ειναι τα εξης

- εξαιρετικη λεπτομερια και perth mint οπως προανεφερες
- μικρο premium αν τα παρεις το τρεχον ετος
- ανοδικη τιμη λογω ανοδος του ασημιου
- ανοδικη τιμη λογω οτι καθε χρονο τα ζητανε και περισσοτεροι
- 999 καθαρο ασημι
- δεν εχουν καμμια σχεση με τα δικα μας αναμνηστικα που στοιχιζουν μεταλλο 20 ευρω και πωλουνται 100 και εχουν κοπει πχ 5000 κερματα και τα 4500 ειναι αμεσα διαθεσιμα
Παλιά 02-02-12, 13:34   #9
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Συμφωνώ με ολα τα ανωτέρω Διονύση, αλλά μίλησα υποκειμενικά. Εμένα αν δεν ειναι νόμισμα κυκλοφορίας, απλώς δεν μου κάνει "κλίκ". Αλλο ενα νόμισμα που ξέρεις οτι εχει τεθεί σε κυκλοφορία, και να το βρίσκεις εσύ ακυκλοφόρητο. Εκεί ειναι η ηδονή, και το ξέρεις κι εσύ πολύ καλά αυτό, και άλλο ενα που υπάρχει μόνο σε ακυκλοφόρητο, γιατί κάποιο νομισματοκοπείο αποφάσισε να βγάλει ενα χ αριθμό για εισπρακτικούς λόγους, για να πουλήσει το ασήμι του, στο υπερπολλαπλάσιο.
Ωραία, δεν λέω, αλλά εργα τέχνης πιο πολύ, και οχι νομίσματα..

Οσο για την σύγκριση που κάνεις με τα Ελληνικά αναμνηστικά, νομίζω δεν χωρά τέτοια σύγκριση, για τον απλούστατο λόγο, οτι αυτοί εκεί, κάνουν αυτή την δουλειά κάθε χρόνο, και με διαφορετικές εκδόσεις, ενώ εμείς, κάθε 4-5 χρόνια βγάζουμε ενα (μιλάω για τα δραχμικά αναμνηστικά, γιατί νομίζω σ' αυτά αναφέρεσαι, που ειναι και ακριβά, και οχι τα ευρώ )
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-12, 14:00   #10
LOC
Guest

Συμφωνώ απόλυτα με τον Στέλιο, θεωρώ οτι αυτου του τύπου τα νομίσματα είναι πιο πολύ επενδυτικά και οχι τόσο συλλεκτικά.Αν δεν τα βρώ την μια χρονιά θα τα βρώ την άλλη πχ.αμερικάνικα,μεξικάνικα κλπ. Δεν είναι το ιδιο με ενα ασημένιο νόμισμα που ξέρεις οτι δεν πρόκειται να ξανακοπεί και του οποίου η τιμή δεν μπορεί να υπολογιστεί μονο με κομπιουτεράκι -τοσα γραμμαρια Χ τοσο η τρέχουσα τιμή ασημιού....
  Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-12, 14:53   #11
morgan
Καθημερινό Μέλος

στελιο αναφερομαι στα αχρηστα "ευρω αναμνηστικα", τα οποια εχουν πολλαπλασια τιμη της ονομαστικης της , οπως πχ ασημενια 10 ευρω spesial olympics κτλ. που σαν μεταλλο εχουν μιας ουγγιας και δεν τα βρισκεις λιγοτερο απο 250 και τα 2 μαζι , οπως καλας - καζατζακης και πολλα αλλα που εχουν φυγει πολυ οι τιμες τους χωρις να εχουν καποιο ιδιεταιρο θεμα και στην ουσια χωρις να το αξιζουν κατ εμε.

για τα κυκλοφοριας συμφωνω σε οτι λες ! τα αναμνηστικα ομως τα ελληνικα τα απομυθοποιησα τελειως. σιγουρα ολα τα ευρω αλλα και μερικα απο τις δραχμες.
Παλιά 02-02-12, 15:03   #12
morgan
Καθημερινό Μέλος

Συμφωνώ απόλυτα με τον Στέλιο, θεωρώ οτι αυτου του τύπου τα νομίσματα είναι πιο πολύ επενδυτικά και οχι τόσο συλλεκτικά.Αν δεν τα βρώ την μια χρονιά θα τα βρώ την άλλη πχ.αμερικάνικα,μεξικάνικα κλπ. Δεν είναι το ιδιο με ενα ασημένιο νόμισμα που ξέρεις οτι δεν πρόκειται να ξανακοπεί και του οποίου η τιμή δεν μπορεί να υπολογιστεί μονο με κομπιουτεράκι -τοσα γραμμαρια Χ τοσο η τρέχουσα τιμή ασημιού....
κυρια ολγα ,
ουτε τα lunar του 12 δεν θα ξανακοπουμε του χρονου ,

να ειστε σιγουρη πως ολα τα αναμνηστικα απο το 1900 και μετα τα βρισκετε οτι ωρα θελετε , πριν 2 χρονια πηγα σε ενα μαγαζι να αγορασω ενα ασημενιο 100αρικο 1935(1940) προ εκπληξεως ειδα οτι ο εμπορος μου εβγαλε μπροστα μου να διαλεξω αναμεσα απο 12 τεμαχια , ακομα περασαν απο τα χερια μου αλλα 3 μεσα σε αυτα τα 2 χρονια , αρα 12 και 3 = 15 τεμαχια ειδα μονο εγω .
σε ενα αναμνηστικο που εχει κοψει 500 τεμαχια.
Παλιά 02-02-12, 15:04   #13
diaylosark
Θαμώνας

Κατα την δικη μου αποψη αφενως ειναι πανεμορφα τα Αυστραλιανα σχεδον ολα ,και δευτερο τα θεωρω μονο επενδυτικα ειδικα τα εως 5 ΟΖ που ειδικα τα τελευταια χρονια εχουν αρκετα μεγαλο mintage,εξαιρω ισως μερικα διουγκα koukabyrra τα οποια θεωρω οτι εχουν αρκετα μεγαλη υπεραξια λογο του πολυ χαμηλου mintages,ομως οπως προανεφερα ειναι μονο επενδυτικα αλλα χαιρεσαι να τα βλεπεις.
Ο χρήστης diaylosark δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-12, 15:49   #14
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

προσωπικα μου αρεσουν να τα βλεπω(μονο τα ασημενια)...δε με ενδιαφερει η υπεραξια...ειναι νομισματα-κοσμηματα!!!!!!!!!ειναι εργα τεχνης!(μικροτεχνια).
Παλιά 02-02-12, 15:50   #15
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

ευχαριστως θα αγοραζα κι ενα χρυσο,αν εβγαινε σε λευκοχρυσο...αλλο πραγμα ο λευκοχρυσος!
επισης ,αν εβγαινε,θα μου αρεσε σε πλατινα!
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:46.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.