124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩ

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-01-12, 22:29   #1
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΥΡΩ

Υπάρχει κάποιος στο Φόρουμ να μας διαφωτίσει σχετικά με τις ιδιαιτερότητες, σπανιότητες και να μας πληροφορήσει για τους “δύσκολους” αριθμούς ή και τα λάθη που κυκλοφορούν;

Αυτό το ανοίγω, γιατί πήρε το μάτι μου στις πωλήσεις χαρτονομισμάτων του Sold, το παρακάτω 5 Ευρω, που έχει πολύ.... ενδιαφέρον.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 5 EYRO.jpg (54,5 KB, 92 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 5 EYRO 2.jpg (69,6 KB, 61 εμφανίσεις)
Ο χρήστης celhel5010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 03:53   #2
NMS
Θαμώνας

για να πω την αληθεια... δεν ξερω πολλα για τους κωδικους... plate numbers κτλ.. αλλα ελληνικα ευρω χαρτονομισματα ακυκλοφορητα ειναι πολυ σπανια! ειδικα τα 200 ευρω τα ελληνικα (με το Υ), κοπηκαν μολις 4 εκατομμυρια τεμαχια, ενω των 500 ευρω ελληνικα μολις 1 εκατομμυριο!

γενικα για τα ελληνικα υπαρχουν οι εξεις ποικιλιες...στον μικρο κωδικο που δειχνει την εκτυπωτικη πλακα, της θεση του χαρτονομισματος - που ηταν αλλα και το αρχικο γραμμα δειχνει το εκτυπωτηριο! δεν κοπηκαν ολα στην ελλαδα... αλλα και στο εξωτερικο για λογαριασμο αυτης...

(ο μικρος κωδικος... που βρισκεται στην μπροστα οψη.... ΔΕΝ ειναι ο αριθμος σειρας που στα ελληνικα ειναι παντα μπροστα με Υ)

εχουμε λοιπον...παντα για την ελλαδα!

5 ευρω με μικρο κωδικο να ξεκιναει απο Ν ή Ρ
10 ευρω με μικρο κωδικο να ξεκιναει απο Ν ή F
20 ευρω με μικρο κωδικο απο Ν
50 ευρω με μικρο κωδικο απο Ν ή G
100 ευρω με μικρο κωδικο απο P ή G
200 ευρω με μικρο κωδικο νομιζω R
500 ευρω με μικρο κωδικο νομιζω R

τι ειναι αυτα τωρα...

Το Ν ειναι Τραπεζα ελλαδος
το P ειναι Giesecke & Devrient
το F ειναι εθνικη τραπεζα αυστριας
το G ειναι Joh. Enschede
το R ειναι Bundesdruckerei (το γερμανικο νομισματοκοπειο)

αυτα ειναι παντα με την υπογραφη του Duinsenberg τα πρωτα δηλαδη! πρωτα κυκλοφορησαν αυτα που κοπηκαν στο εξωτερικο για λογαριασμο της ελλαδας...

στα τελη αν θυμαμαι καλα του 2003 αλλαξε η υπογραφη μιας και ηταν νεος στην θεση τπυ προεδρου του ευρωπαικου νομισματικου ινστιτουτου...
αυτος ηταν ο Trichet.... και στα ελληνικα ευρωχαρτονομισματα βλεπουμε την υπογραφη του μονο στα 10 και 20 ευρω! δεν κοψαμε αλλα νεα...

απο τον Νοεμβριο του 2011... αλλαξε παλι ο προεδρος και ειναι ο Dragi. ακομα δεν εχουμε δει χαρτονομισματα με την υπογραφη του... και.... αραγε θα προλαβουμε να δουμε σε ελληνικα;;;

* καλο ειναι να τα βρειτε ακυκλοφορητα! εχουν συλλεκτικη αξια... κυκλοφορημενα... αν και ακομα και ετσι ειναι σχετικα δυσκολα να τα δεις στην κυκλοφορια... δεν πιανουν τοσα οσο ακυκλοφορητα! Λογικο δεν ειναι;;;

δυσκολα ειναι και αλλων κρατων... συνηθως νεωτερων... ή μικρων! πχ.. μαλτα (F), κυπρος(G), σλοβακια(E), σλοβενια(H)..... δηλαδη με κωδικους αριθμους κρατους. εχει παρει γραμμα και η εσθονια (D) αλλα ακομα δεν εχει κοψει δικο της!
τα κρατη που αναφερα... εχουν κοψει μονο 20 ευρα και αυτα ειναι κατοπιν παραγγελιας σε νομισματοκοπεια του εξωτερικου!

δυσκολα ειναι και του λουξεμβουργου που... δεν εβγαλε λογο κολληματος με την νομοθεσια του Μεγαλου δουκατου. συμφωνα με την νομοθεσια... πρεπει ολα τα νομισματα και χαρτονομισματα του Λουξεμβουργου να φερουν την κεφαλη του δουκα! στα νομισματα ηταν ολα οκ... ακομα και οι κοινες οψεις σε συλλεκτικα 2 ευρα... ειναι ελαφρως τροποποιημενα στο λουξεμβουργο... εχοντας ενα κυκλοκι με το κεφαλι του ηγεμονα! Στα χαρτονομισματα ομως αυτο δεν γινεται... ετσι... ενω εχουν παρει δικο τους γραμμα (R)... δεν το χρησιμοποιουν αλλα παραγγελνουν χαρτονομισματα (να κοπουν για αυτους) χρησιμοποιωντας ομως αλλο κωδικο γραμμα... αυτο της χωρας που το νομισματοκοπειο της πηρε την παραγκελια!

γνωριζω μονο ενα των 20 ευρω... με κωδικο L261 αν θυμαμαι καλα... οπου το L ειναι για την φιλανδια... και το 261 ειναι τα τρια πρωτα νουμερα του αριθμου σειρας του χαρτονομισματος... υπαρχουν και αλλα... μαλλον ειναι και το 260... αλλα...

για αυτο της φωτογραφιας.... επειδη ανηκει σε ανοιχτη δημοπρασια αλλου φιλου χρηστη.... πρεπει πρωτα να παρω με ποστ του εδω το οκ και απο τον ιδιο αλλα και απο τον υπευθυνο του φορουμ, για να μην υπαρχει προβλημα...και να ειναι και ενταξει απεναντι τους!
Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 10:09   #3
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

Χρήσιμα και εποικοδομητικά όλα αυτά, αλλά νομίζω πως .. μόλις το ακουμπάμε.
Το θέμα κατά τη γνώμη μου, είναι κατά πολύ μεγαλύτερο !
Όποιος άλλος φίλος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας συμμετάσχει στην κουβέντα.
Έχει εκδοθεί επίσης στην Ελλάδα κάποιο βιβλίο σχετικό?
Ο χρήστης celhel5010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 11:58   #4
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
για αυτο της φωτογραφιας.... επειδη ανηκει σε ανοιχτη δημοπρασια αλλου φιλου χρηστη.... πρεπει πρωτα να παρω με ποστ του εδω το οκ και απο τον ιδιο αλλα και απο τον υπευθυνο του φορουμ, για να μην υπαρχει προβλημα...και να ειναι και ενταξει απεναντι τους!
Κανονικά δεν επιτρέπεται, αλλά αν ο Κώστας, που δεν γράφει πια στο φόρουμ, σου δώσει το οκ, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 12:21   #5
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Μαζέψτε τα, σε 10 χρόνια θα είναι άκρως συλλεκτικά.. Κρίμα που είναι ψηλό το κόστος για τη τσέπη μου..
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-12, 15:25   #6
NMS
Θαμώνας

Ο κωστας μου εστειλε μυνημα προσωπικο με το οκ.... δεν ηξερα οτι δεν γραφει πια.. κριμα!

το χαρτονομισμα του Κωστα ειναι αυθεντικοτατο αλλα δεν ειναι σφαλμα... δυσυτχως ή πολλη χρηση ή η ακαταλληλη χρηση μπορουν να φερουν το χαρτονομισμα ετσι!

η πολυ χρηση ειναι λογικο να φερει την φθορα... και η ταινια ειναι σαν να ξηραινεται εκει και φευγει πελλες πελλες.... αν το χαρτονομισμα βραχηκε αρκετα... και αφεθηκε στον ηλιο... ισως να συντελεσε στο να χαιρετησει η γραμμη!
απο χτες ψαχνω να βρω ενα αρθρο που κρατησα αλλα δεν το βρισκω... εκει ηταν τεστ αντοχης αναμεσα στ χαρτονομισμα του ευρω και το χιλιαρικο μας... (1000 δραχμες...). οπου και το χιλιαρικο νικησε κατα κρατος!

εκει θυμαμαι οτι ελεγε.... οτι αν πας να σιδερωσεις το χαρτονομισμα του ευρω και η πλακα του σιδερου ειναι πολυ ζεστη..... η μεταλλικη ταινια φευγει απο το χαρτονομισμα και κολλαει στην πλακα... (που μαλλον την καταστραφει... γιατι αντε να την βγαλεις μετα την ταινια...), αλλα φευγει και στην πισω πλευρα μια αλλη παχια γραμμη απο χρυσο... που γραφει την αξια του χαρτονομισματος...
ετσι το χαρτονομισμα με μια απροσεκτη κινηση γινεται αχρηστο.... στο θεμα οτι δεν περναει! λογικα το αλλαζει η τραπεζα Ελλαδος αλλα..
προσφατα... εδωσαν στην κοπελια μου ενα 5 ευρω ρεστα που η μεταλικκη ταινια ηταν μισοσβησμενη απο κακη χρηση... (ακομα και πλυση σε πλυντηριο - ξεχασμενο χαρτονομισμα σε τζεπη παντελονιου - μπορει να το κανει αυτο... σταδιακα..γιατι "καταστεφεται" το υποστρωμα της ταινιας.. το χαρτι... που ξηρενεται ή δεν ξερω και εγω τι...), και οταν το πιγε πισω στην ιδια ταμια... δεν το δεχοταν πισω... ασχετα αν ειχαν περασει μολις λιγη ωρα.... σε αλλο μαγαζι το δεχτηκαν!

γενικα... οταν ειχαν παρει χαμπαρι καποιοι το τι γινοταν... το εκαναν και εβγαζαν ετσι χαρτονομισματα με σπανια λαθη....
φυσικα... υπαρχουν και κανονικα λαθη που τους λειπει οντως το μεταλλικο στοιχειο... αλλα ξεχωριζουν.... τα περισσοτερα...γιατι οσο να ειναι... το ακυκλοφορητο παραμενει ακυκλοφορητο.. ενω με το σιδερο το πυρακτωμενο... χανεται αυτο...

οπως ειπα... λογικα η αξια του παραμενει η ονομαστικη απλα πρεπει να αλλαχθει στην ΤΕ...

φιλε Celhel (σορρυ εχω ξεχασει το ονομα σου...), το ξερω... αλλα δυστυχως δεν ξερω πολλα για τους κωδικους... ειχα βρει ενα site... το ειχα χασει, μου το εδωσε ξανα ενας φιλος, αλλα οταν πεθανε το κομπιουτερ μου τα εχασα παλι....

αυτο που θυμαμαι ειναι οτι στα ελληνικα 50 ευρα.... το ποιο σπανιο ειναι αυτο με plate number G013, μετα το G014 και μετα ερχονται τα με το Ν...

100 ρικα... για να πω την αληθεια.. ειναι πολυ δυσκολο να δει πια ελληνικο.... 200 και 500 δεν τα εχω δει ποτε τα ελληνικα... δυστυχως!

λογω του οτι δεν κοβουμε πια εμεις χαρτονομισματα αλλων αξιων εκτος 10 και 20, αλλα κια λογω τουριστων εχουμε γεμισει με ξενα ευρω! η ΤΕ εδινε προσφατα ακυκλοφορητα απο δεσμιδες 5 ευρω και ηταν ξενα! δεν θυμαμαι αν ηταν γαλλικα...
δεν νομιζω να ηταν παραγγελια δικη μας... απλα...
λογο του οτι τα χαρτονομισματα των 5 ευρω χρησιμοποιουνται πολυ... και λογω του οτι δεν εχουν κοπει νεα παρα μονο το 2002... (την στιγμη που το 2003 αλλαξε ο προεδρος αρα και η υπογραφη.... επρεπε οσα κοβονταν να εχουν την νεα υπογραφη... δεν εχουμε κατι τετοιο οποτε....), και η διαρκεια ζωης των χαρτονομισματων απο χαρτι ειναι μερικες εβδομαδες μονο.....και με το σκεπτικο οτι η ΕΕ παντα αποσυρει τα αρκετα κυκλοφορημενα κομματια για να εχει στην κυκλοφορια συνεχεια καλης ποιοτητας χαρτονομισματα.... , θα πει οτι.... δεν υπαρχουν πια και πολλα... εν κυκλοφορια... ποσο μαλλον και ακυκλοφορητα..... με εξαιρεση παντα ντηλερς που κρατησαν καποιες δεσμιδες... και... ευτυχως...
Παλιά 19-01-12, 20:52   #7
STEL2
Εθισμένος

Για πές μου τώρα Νίκο, ειναι τίποτα αυτά ?
Μου τα εφερε σήμερα ο ταχυδρόμος, και ειναι κολλαριστά
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 46.jpg (26,8 KB, 107 εμφανίσεις)
Παλιά 19-01-12, 21:01   #8
NMS
Θαμώνας

αυτα ειναι Ολλανδικα.... περισοτερο παιζει ρολο ο μικρος κωδικος στην μπροστα οψη γιατι καποιες φορες υπαρχουν εκτυπωσεις και αλλου.... αχ.. μακαρι να ειχα το site εκεινο που ειχε ολα τα plate numbers και ποια ειναι σπανια....

δεν ξερω πολλα για αλλα... αλλα πρεπει να υπαρχει κατι για να τα βλεπουν.... στο eurobilltracker στο φορουμ για τα νομισματα και χαρτονομισματα κατα καιρους αναφερονται καποια που ειναι σπανια...

Στελιο... στις φωτο που δειχνεις.. φαινεται και η αλλη γραμμη η χρυση που αναφερω στο αλλο μου ποστ.. οτι φευγει και αυτη.....

τωρα... βλεποντας τους αριθμους σειρας... παιζει να ειναι και συνεχομενα χαρτονομισματα... ή κοντινα... αν εχω καταλαβει ακομα τι παιζει, και πως ξεχωριζεις τα συνεχομενα αλλα δεν ειναι οπως τα ξερουμε! δεν ειναι το συνεχομενο πχ του 12345678 το 12345679 αλλα αλλο κοντινο σε αριθμο...
σε αυτο τον τομεα ειμαι μπερδεμενος... πρεπει να το ψαξω...
Παλιά 19-01-12, 21:20   #9
STEL2
Εθισμένος

Νομίζω ειναι συνεχόμενα νούμερα. Νομίζω πάνε ανα 9 νούμερα. Αμα προσθέσεις (νομίζω), τα νούμερα βγάζουν πάντα άθροισμα 1.
Παλιά 19-01-12, 21:26   #10
NMS
Θαμώνας

Στελιο.... βρηκα οτι για να μπορεσουν να φερουν το check sum να ειναι το ιδιο αναλογα την χωρα η διαφορα ειναι 9 αριθμοι! αρα..... τα 2 απο αυτα που εχεις... ειναι οσο κι αν ακουγεται τρελλο.... συνεχομενοι αριθμοι!

το Ρ23911182172 και το Ρ23911182181 ειναι συνεχωμενα χαρτονομισματα!!!

σε περιπτωση που δεν γνωριζεται για το check sum θα τα πω πολυ γενικα και μπακαλικα...οπωε το εχω καταλαβει και εγω...
ειναι λοιπον κατι σαν στοιχειο ασφαλειας... καθε χωρα εχει εναν ειδικο αριθμο απο πριν... ο αριθμος αυτος τωρα που πρεπει να χρησιμοποιειτε.... καθε χαρτονομισμα εχει ενα μοναδικο αριθμο πανω του... πχ ενα απο τα δικα σου...

Ρ 2311182145..... ετσι; θα πρεπει το αθροισμα των αριθμων αυτων να βγαζει τελικα τον μονοψηφιο check sum που εχει η χωρα! σε περιπτωση που το αθροισμα ειναι 2ψηφιο προσθετεις τα 2 νουμερα μεχρι να βγει μονοψηφιος αριθμος!

το check sum της ολλανδιας ειναι 1 το ιδιο εχει και η ελλαδα αλλα και η κυπρος αν θυμαμαι καλα...

ετσι 2+3+9+1+1+1+8+2+1+4+5 = 37 -> 3+7 = 10 -> 1+0 = 1 αρα το χαρτονομισμα ειναι οκ και γνησιο! στο wikipedia θα βρειτε αρκετα παραπανω...

υποψιν... αλλες χωρες εχουν αλλα check sum αρα βγαινει και αλλος αριθμος! τωρα τα νουμερα πανε αν 9 γιατι 9 ειναι οι μονοψηφιοι αριθμοι!
Παλιά 21-01-12, 19:27   #11
margiriou
Νέο Μέλος

Γειά σας και από εδώ
θα προσπαθήσω να κάνω μια ανάλυση για τα ευρώ χαρτονομίσματα.
Ως τώρα έχουν εκτυπωθεί 925 συνδυασμοί διαφορετικών ευρώ χαρτονομισμάτων(5-500).
Bιβλίο ελληνικό δεν υπάρχει.
Το κατά πόσο σπάνιο είναι κάποιο χαρτονομίσμα ευρώ εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.
Πιο σημαντικός είναι η συχνότητα εμφάνισης του χαρτονομίσματος στις ευρωπαϊκές βάσεις δεδομένων (eurobilltracker, κτλπ)
άλλος παράγοντας είναι η ποιότητα του (fine, xfine, unc)
άλλος παράγοντας είναι η χρονολογία έκδοσης (του 2002 ειναι πιο δυσεύρετα)
άλλος παράγοντας ειναι το τιράζ και μερικές φορές παίζει ρόλο το νούμερο του χαρτονομίσματος.

Τα ελληνικά ευρώ είναι γενικώς σπάνια (πιο πολύ σε ακυκλοφόρητη κατάσταση)

Το serial number αλλάζει κάθε 9 νούμερα στο τέλος ,του stel τα 2 πρώτα είναι συνεχομενα νουμερα, δηλαδή παει 45,54,63,72,81,90
επισης παιζει ρόλο και το μπροστινό νουμερο μέσα στο αστεράκι , του stel μάλλον αρχιζει από Ε , το οποίο χαρτονομίσμα είναι αρκετά συχνό.
Ο χρήστης margiriou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 01:16   #12
peleus
Νέο Μέλος

Εχω κανη θεμα με τα Χαρτονομισματα σε ευρω και εχω δωση την απαντηση σε ολα αυτα τα ερωτηματα οτι υπαρχη καταλογος-μελετη.9 mail που ελαβα απο χρηστες ολοι ρωτουσαν μα φαινεται οτι η γνωση ειναι ακριβη για αυτο αποσυρω την δημοπρασια για τον Καταλογο χαρονομισματων σε ευρω(πλεον θα ειναι στις κλειστες μου για οποιον ενδιαφερεται)
Ο χρήστης peleus δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 10:43   #13
kostas269
Τακτικό Μέλος

Περιοχή: Athens
Ενδιαφέρομαι εγώ.
Εχεις πμ.
Ο χρήστης kostas269 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 11:10   #14
peleus
Νέο Μέλος

Γιατι πραγμα ενδιαφερεσαι??????και τι ειναι το πμ που γραφεις
Ο χρήστης peleus δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 12:36   #15
kostas269
Τακτικό Μέλος

Περιοχή: Athens
Μα για τον κατάλογο φυσικά.
Το πμ είναι η συντομογραφία του Προσωπικού Μηνύματος.
(έχεις πμ = σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα)
Ο χρήστης kostas269 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
δημοπρασιες , δημοπρασίες

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:34.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.