124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά Παλαιά νομίσματα.

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-09-10, 02:19   #16
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Αν οντως ειναι ετσι, τα νομίσματα ειναι πρόσφατα θαμμένα..., δεν ξέρω...ισως ....
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-10, 02:20   #17
NMS
Θαμώνας

Οσο αγορα πλαστοτητα νομισματος... (δεν αναφερομαι σε αυτο συγκεκριμενα!), μην ξεχναμε οτι πλαστα ή απομιμισεις βαρβαρικων φυλλων υπηρχαν απο τοτε!

Φυσικα παντα κανουμε φιλολογικες συζητησεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NMS : 24-05-13 στις 14:52.
Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-10, 02:27   #18
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Μπορεί να υπήρχαν..., δεν ξέρω.., αλλά αν δείς σύγχρονες κόπιες, που κάνουν μπάμ απο μακρυά (πολύ άμβλωση στα ανάγλυφα μέρη), σε τέτοιου είδους νομίσματα, θα καταλάβεις. Σόρυ φίλε Νίκο, αλλά την κάνω για ύπνο..., νάμαστε γεροί αυριο, να την συνεχίσουμε την κουβέντα...Καλό ξημέρωμα !
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-10, 02:43   #19
NMS
Θαμώνας

δεν εχεις και αδικο.... εχω δει στο ξενο σαιτ κατι απιστευτες κοπιες... και σχολιαζονταν και στο φορουμ το σαιτ... μιλαμε για κομματια που δεν βγηκαν για τουριστες αλλα για να κοροιδεψουν συλλεκτες!!!

Καλη νυχτα φιλε μου!! καλο ξημερωμα!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NMS : 24-05-13 στις 14:52.
Παλιά 02-09-10, 17:54   #20
Dikiforos
Θαμώνας

Τα νομισματα ειναι ρωμαικα και φαινεται οτι ηταν στο χωμα αλλα οχι βαθια, ή ηταν στην επιφανεια του εδαφους, πανω σε χωμα! η διαβρωση πρεπει να διμιουργηθηκε ετσι, χωρις να ειμαι σιγουρος! Καποιες φορες η εδαφικη διαβρωση απο τις βροχες φερνουν στο φως μικρα αρχαια αντικειμενα...

Ειναι περιπου απο το 320 μΧ εως το 361 μΧ! Νομιζω οτι διακρινω ενα του Μεγαλου Κωνσταντινου που φοραει πεπλο πενθους στο κεφαλι του.... καποια νομισματα μαλλον του Κωνσταντιου Β' ή του Κωνσταντινου Β' , και ενα του Κωνσταντινου Γαλλου (χωρις στεφανι σοτ κεφαλι), ισως να εχει και καποιο του Ιουλιανου του Παραβατη (360-363μΧ). Ενα που δειχνεις αθαρα σχετικα την πισω οψη, πρεπει να ειναι του Κωνσταντιου Β' και κοπηκε στην Σισκια (ειναι στην σημερινη Κροατια)!

Θελουν καθαρισμα για καλυτερη αναγνωριση του αυτοκρατορα...

Αναφερεις οτι αλλα ψαχνατε και αλλα βρηκατε.... δηλαδη τι ψαχνατε; αν ηταν σε αρχαιολογικη ζωνη ειστε παρανομοι! Οτιδηποτε αρχαιο βρεθει σε λαθρανασκαφη, ή σε αρχαιολογικη ζωνη ανηκει στο Ελληνικο κρατος και η κατοχη του ειναι παρανομη! Πρεπει να δηλωνεται ή να παραδιδεται στην Αρχαιολογικη εφορια της περιοχης γιατι ο νομος και η ποινη ειναι....

Ολα αυτα δεν τα λεω για να σε φοβησω ή οτιδηποτε αλλο... απλα για ενημερωση και προφυλαξη, ετσι;
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.....οπως καλα ξερουν οι περισσοτεροι δεν κατεχω πραμα απο νομισματα,αλλο ειναι το στοιχειο μου,και γι αυτο οπως καθε χρονο ανεβηκαμε στα ανταρτοχωρια της συντροφισσας μου για 15αυγουστο,αλλα και για να "παιξουμε" με τον Μ.ανιχνευτη μας στα διασελα και στο ποταμι,οπου εχουν γινει μαχες κατα τον εμφυλιο και βρισκουμε που και που κανενα καλυκα.Τα νομισματα βρεθηκαν στο ποταμι κατω απο λασπη και αναμεσα στις ριζες απο τα πλατανια,που μας εκανε να σκεφτουμε οτι ισως να τα κατεβασε το νερο,μιας και ο τοπος δεν ειναι αρχαιολογικος.Αυτο που βλεπετε καθαρισμενο,απλως το χτυπησαμε με μια πενσα και εφηγε απο πανω του μια φλοιδα απο πετρωμα.Τα υπολοπα ειναι ενα σωμα μια ψυχη λιωμενα απο την διαβρωση και πετρωμενα.Επιδει γνωριζω απο πρωτο χερι πια θα ειναι η καταληξη,και η συμπεριφορα του Ελληνικου κρατους και της πολιτειας,στα ιστορικα αντικειμενα που της παραχωρουν οι πολιτες,θα τα θαψω στο κατωι μου.Δεν παει ο νους σας ποσα ασημοκεντημενα καριοφυλλια,παλες,σπαθες,οπλα και στολες ειναι ντανιασμενα στο υπογειο του Πολεμικου μας Μουσειου.
Ο χρήστης Dikiforos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-10, 23:38   #21
NMS
Θαμώνας

ενδιαφερον συλλογη με καλυκες και στρατιωτικα πραγματα του πολεμου! καμια φορα και εδω βγαινει κανενας καλυκας Ιταλικος... και ισως Γερμανικος... δεν ξερω πως ξεχωρισονται οι Γερμανικοι, αλλα οι ιταλικοι ειναι ευκολα αναγνωρισιμοι απο το SMI ή απο τον ιδιο τον καλυκα... (μπροστα εχει μικροτερο ανοιγμα)!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NMS : 24-05-13 στις 14:51.
Παλιά 03-09-10, 21:52   #22
Dikiforos
Θαμώνας

ενδιαφερον συλλογη με καλυκες και στρατιωτικα πραγματα του πολεμου! καμια φορα και εδω βγαινει κανενας καλυκας Ιταλικος... και ισως Γερμανικος... δεν ξερω πως ξεχωρισονται οι Γερμανικοι, αλλα οι ιταλικοι ειναι ευκολα αναγνωρισιμοι απο το SMI ή απο τον ιδιο τον καλυκα... (μπροστα εχει μικροτερο ανοιγμα)![/QUOTE]

To νερο της βροχης..ναι αγαπητε μου.Το μαζευουμε το χειμωνα οχι μονο για να ποτιζουμε το καλοκαιρι το μποστανι και τα φυτα μας,αλλα πριν το περναμε και απο ψιλη κρισαρα για ψηγματα χρυσου.Γεφυρια-ξωκλησια-ποταμια τελος......εχουμε αρχισει να καλοβλεπουμε τα ελατα και τα πλατανια.Δεν ξερω αν ενθυμηστε τη συνεβη μετα απο φωτια σε ελατοδασος και το τι επεσε στο εδαφος,τα οποια οπως καταλαβατε ηταν δεμενα πανω στα δεντρα.
Επιτρεψτε μου να γνωριζω απο πρωτο χερι τι συμβενει στα πολεμικα μουσεια,και ειδικα για το δικο μας των Αθηνων.Φιλος του πολεμικου μουσειου,και προσωπικος φιλος του πρωην συντηρητη και συλλεκτη Π.οπλων,συνταξιοδοτουμενο πλεον, του πολεμικου μας μουσειου,Ι.Δεγλερη.
Εδω και καιρο εχει ξεκινησει μια μεγαλη προσπαθεια απο ενα νεο Ελληνα εφοπλιστη και συλλεκτη για τη δημιουργεια ενος Ιδρυματος-Μουσειου,που θα περιλαμβανει ενα τεραστιο ογκο υλικου με πανω απο 2.500 στρατιωτικες στολες,Ελληνικες και Ευρωπαικες,οχηματα,οπλισμο και επωνημα στρατιωτικα αντικειμενα,και που θα καλυπτει ιστορικα γεγονοτα απο βαλκανικους εως Β'ΠΠ.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 6,5.jpg (43,5 KB, 72 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dikiforos : 08-02-12 στις 14:08.
Παλιά 04-09-10, 21:09   #23
Dikiforos
Θαμώνας

Και εδω τα φυσιγγια απο Mauser 8X57
Και αυτα απο τη μανα γη!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 8X57.jpg (29,8 KB, 63 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dikiforos : 08-02-12 στις 14:08.
Παλιά 04-09-10, 21:25   #24
NMS
Θαμώνας

Ομορφα!!!

Οι γερμανικοι καλυκες εχουν καποιο σημα που καταλαβαινονται, ή ειναι απο το διαμετρημα; γιατι εχω νομιζω λιγους τετοιους αλλα καποιοι εχουν το SMI της Ιταλιας! Μαλλον οι ιταλοι ειχαν και Μαουζερ οπλα!

Απο τα γεμιστηρακια αυτα δεν εχω κανενα ακομα! που θα παει...

Στους καλυκες... οι 2 πρωτοι ειναι αβολιδοτοι; σαν να εχουν δαντελωτο τελειωμα...

επισεις οι 2 πρωτες βολιδες... εχουν περιεργο σχημα (εχουν ραβδωσεις);

Σορρυ, δεν ξερω και πολλα απο αυτα αλλα οταν βρισκω κατι το κραταω... οχι πολλα πραγματα... κανενα καλυκα, κανενα κουμπι, σηματακι...

Οι γεμιστηρες αυτοι ηταν μιας χρησεως;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NMS : 04-09-10 στις 21:36.
Παλιά 06-09-10, 22:17   #25
Dikiforos
Θαμώνας

Ομορφα!!!

Οι γερμανικοι καλυκες εχουν καποιο σημα που καταλαβαινονται, ή ειναι απο το διαμετρημα; γιατι εχω νομιζω λιγους τετοιους αλλα καποιοι εχουν το SMI της Ιταλιας! Μαλλον οι ιταλοι ειχαν και Μαουζερ οπλα!

Απο τα γεμιστηρακια αυτα δεν εχω κανενα ακομα! που θα παει...

Στους καλυκες... οι 2 πρωτοι ειναι αβολιδοτοι; σαν να εχουν δαντελωτο τελειωμα...

επισεις οι 2 πρωτες βολιδες... εχουν περιεργο σχημα (εχουν ραβδωσεις);

Σορρυ, δεν ξερω και πολλα απο αυτα αλλα οταν βρισκω κατι το κραταω... οχι πολλα πραγματα... κανενα καλυκα, κανενα κουμπι, σηματακι...

Οι γεμιστηρες αυτοι ηταν μιας χρησεως;

Αρκετα σαν αυτα που αναφερεις,με αστεροειδες κλεισιμο,εχω βρει στο Μεσολογγι.Ειναι αβολιδωτα και τα χρησιμοποιουμε μονο για ριψη οπλοβομβιδων.Οι συνδετηρες οχι δεν ειναι μιας χρησης.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07505.jpg (33,1 KB, 51 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07504.jpg (27,5 KB, 53 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07506.jpg (22,8 KB, 52 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dikiforos : 08-02-12 στις 14:03.
Παλιά 07-09-10, 01:12   #26
NMS
Θαμώνας

ΩΩΩΩ!!! η διαφορα ειναι μεγαλη!! Περιεργες σφαιρες ειχα οι Ιταλοι! Οι γερμανικες ειναι πιο κοντα σε αυτες που εχουμε τωρα....

Πωπω.... απο γεμιστηρες και σφαιρες εισαι φοβερος!!! εγω εχω μια ιταλικη γεμιστηρα αλλα ειναι το μαυρο της το χαλι! αν παω να βαλω σφαιρα μεσα... μαλλον θα μου μεινει στα χερια... ηδη εχει ενα σχισιμο...

ωστε οι αβολιδοτες ηταν για οπλοβομβιδες!!! ειναι και αυτες του πολεμου ε;;
Ομορφες!! που να βρεις τετοια εδω! οι πλειοψηφια στους καλυκες εδω ειναι σαπισμενοι, οχι ολοκληροι... οποτε που να βρεις και αβολιδοτο τετοιο!

ειχα παει "σχολειο" στο στρατο για οπλοβομβιδες και βομβιδοβολα! δεν θυμαμαι τι αβολιδοτο ηταν που ειχαν βαλει μεσα στο οπλο! Ηταν ετοιμο!
Παντως δεν νομιζω να ηταν σαν το αβολιδοτο ασκησεως....

Θυμαμαι μια ιστορια και γελαω, οταν πηγα να ριξω με βομβιδοβολο! μου ειχαν δωσει εκπαιδευτικη που εβγαζε ποστοκαλι φωσφορουχο χρωμα!
ειχαν βαλει τους στοχουσ πολυ κοντα στην κρυπτη.... σχεδον πανω της!

Απο τα 200 μετρα τραβαω μια και βρηκα την κρυπτη μεσα!!! Ο συνταγματαρχης παρακολουθουσε την βολη και ηταν ακριβως πισω μου! δεν ειδε χρωμα κτλ, και απορησε! ρωτησε τον αξιωματικο βολης αν ηταν αφλογιστια αλλα πηρα την απαντηση απο τον ξαφνιασμενο λοχαγο...οτι η βολη πηγε μεσα στην κρυπτη! ο συνταγματαρχης φρικαρε και φωναζε να παει καποιος να δει, γιατι νομιζε οτι μεσα στην κρυπτη ηταν στρατιωτες, ενω εγω ειπα.... πωπω τριποντο που εβαλα παλι!!! Ο συνταγματαρχης με κοιταξε σαστισμενος και μεχρι να του πουνε οτι δεν υπηρχε κανεις μεσα.... και μονο το βλεμμα του με εστελνε να υπηρετισω περα απο τα συνορα!!! Ετσι κι αλλιως συνορα ημουν ηδη!

Οταν πηγα κοντα.... ολη η κρυπτη ηταν ποστοκαλι!!! αν ηταν στρατιωτες μεσα.... και ζουσαν θα ηταν σαν ολλανδοι σε μουντιαλ! και η μπογια δεν εβαινε... τουλαχιστον ευκολα!!! Ευτυχως παντως....δεν πηρα κανεναν στο λαιμο μου!

Εχει πολλα συνδετηρακια μαουζερ; μωρε... ενα θα το θελα να λεω οτι εχω και ενα γερμανικο τετοιο.... αλλα... ποσο κανει;
Η συλλογη μου ειναι της πλακας και πολυ μικρη, οποτε...

Ο νονος μου ειχε βρει στην λερο παλια, στο βουνο κατι περιεργο! το εχω εγω τωρα!
ειναι ενα σημα γιατρου αλλα η καρφιτσα ειναι σπασμενη! ειναι μπρουτζινο και δεν ηταν ουτε γερμανικο ουτε ιταλικο ουτε εγγλεζικο! ειναι μια οβαλ ασπιδα με κορωνα στην οροφη, ενα σπαθι και μια ιατρικη ραβδος χιαστι! ψαχνοντας βρηκα οτι ειναι στρατιωτικου γιατρου της Ολλανδιας, του β' παγκοσμιου! Μαλλον κανενας γερμανος το πηρε απο κανεναν για σουβενιρ αλλα το εχασε στο βουνο!
Κατι τετοια μικρακια εχω... εχω ενα σημα πλοιου ιταλικου με το ονομα LIRA, ενα υποβρυχιο ιταλικο... ενα σημα μηχανικου μαλλον υδροπλανων (ειχε στην Λερο...) ενα δαχτυλιδι με τον Μουσολινι που φτιαχνονταν στην Λερο, και ενα κομματι απο δαχτυλιδι γερμανικο που το βρηκα εδω στην ροδο! ειναι μονο το πανω μερος και δειχνει πλοια και αεροπλανα και λει κατι σαν παμε για την Αγγλια... εκστρατευουμε για την αγγλια....
Α!! εχω και 2 στρατιωτικες ταυτοτητες! μια ιταλικη και μια στρογγυλη μεταλικη, μοιαζει με αγγλικη αλλα εχει ιταλικο ονομα πανω της! περιεργο! Γερμανικη που να βρεις...
Παλιά 07-09-10, 01:25   #27
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

αγαπητε κ.κ.Νικο,ο κ.Χρηστος εχει τετοια συλλογη που ΑΝΕΤΑ μπορει να κανει αναπαρασταση μαχων του Β πακοσμιου πολεμου!
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-09-10, 16:16   #28
nimalgr
Νέο Μέλος

Αλλα ψαχναμε,και αλλα βρηκαμε! γνωριζετε περι τινος προκειται?

Συνημμένο Αρχείο 618

Συνημμένο Αρχείο 619
Φίλε μου και μόνο που τα βάζεις στο διαδίκτυο είναι...φωτιά!!!!
Ο νόμος το λέει ξεκάθαρα. Κάτω από το 1830 αν θυμάμαι καλά, όλα απαγορεύονται να τα κατέχει κάποιος.
Ο χρήστης nimalgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:17.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.