124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-03-09, 20:26   #16
partizan44
Banned

Το avatar του χρήστη partizan44

κυριε χρηστο καλησπερα τα συγχαρητηριαμου για την προσπαθεια που κανετε να ενημερωσετε και να βοηθησετε καινουργιουσ συλεκτες οπωσ εμενα και φανταζομαι και πολλους αλλους ωστε να μην πεφτουμε ευκολα σε παγιδες. νασται καλα,και παντα τετοια.θα το παρακολουθω.

Να 'στε καλα.
Οπως εχω πει και παραπανω αναμφιβολα τα γερμανικα αντικειμενα και δε τα μεταλλια ειναι αυτα που εχουν υποστει και την μεγαλη αντιγραφη (κοπια).
Κορυφη ολων ειναι ο γερμανικος σταυρος (iron cross) και των τριων διαβαθμησεων,Α' και Β' ταξεως και ο σταυρος των ιπποτων.
Δεν θα μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες σχετικα με την προελευση του,παρα μονο οτι σχεδιαστης του ηταν ο Hans escher και ακολουθουν κατοπιν οι 30 διαφορετικοι κατασκευαστες.
Ο κωδικος του καθε κατασκευαστη αναγραφωταν με ποντα στο δαχτυλιδι της κορδελας για τον Β'ταξεως και ηταν συνηθως με εναν, δυο αριθμους η και αμαρκαριστος (δεν ειναι λαθος)
Ηταν κατασκευασμενος απο τρεια μερη,με δυο καπακια κατασκευασμενα απο ασημενιο νικελ (η οπως το λενε german nikel) και το σιδερενιο κεντρο που αναγραφει τη χρονολογια και φερει τη σβαστικα.Το κεντρο ειχε υποστει μια ειδικη κατεργασια,ωστε να δωσει αυτο το μαυρο ματ αποτελεσμα,δηλ βαφη γιαλιστερη και κατοπιν ψησιμο σε φουρνο.
Κατοπιν φανταστητε αυτα τα τρεια κομματια να ενωθουν,τα δυο καπακια και στη μεση το μαυρο κεντρο,(σαντουιτς) μετα τα κολουσαν στο χερι,και οχι σε καποιο μηχανημα παραγωγης.
Μετα ερχοταν η λειανση των ακρων,οι γωνιες παλι με το χερι και τη χρηση αλοιφης.Ολη αυτη η κατεργασια οπως καταλαβενετε εβγαζε μια υπεροχη ποιοτητα που συναμα αντανακλουσε το υψος αυτης της απονομης.
Οι διαστασεις του γνησιου ειναι 44χιλ.τη σβαστικα στα 11χιλ. και 30 χαρακιες στο αναγλυφο περιγραμμα.Η σβαστικα ειναι καλα κεντραρισμενη,δεν ξεφευγη πανω-κατω,αριστερα-δεξια,και εχει καθαρες και ομοιες γραμμες στο σχημα της,εν αντιθεση με το αντιγραφο (copy-replica-γνησιο αντιγραφο) που ειναι κατασκευασμενο ειτε απο ενα μονο κοματι λευκοσιδερο,αλλα και τρεια να ειναι θα παρατηρησετε οι ακρες θα ειναι κοφτερες και τετραγωνισμενες,χωρις να εχουν υποστει λειανση(ποιος θα κανει λειανση στο λε/σιδηρο με αλοιφη στο χερι),λυγιζει ευκολα με λιγη δυναμη,η σβαστικα δεν ειναι κενραρισμενη(ειναι παντα πιο χαμηλα) ειναι 9,5 χιλ.και οι χαρακιες 20 αντι 30 οπως ειπα παραπανω.Τη βαφη του κεντρου,αλλες φορες θα τη συναντησετε ματ αλλοτε γιαλιστερη αλλα το αποτελεσμα θα ειναι παντα κακο.
Ποιο παλια ενας φιλος μου ειχε κανει μια ερωτηση,Μπαρμπα-χρηστο εχω ενα σταυρο και κουδουναει,ειναι κακο αυτο?Ενοουσε οτι κουνοντας το σταυρο κοντα στο αυτη του ακουγε εναν μεταλλικο ηχο,δηλ.κουνουσε το κεντρο(επεζε),του ειχα πει θυμαμαι οτι αυτο ειναι καλο σημαδι για τη γνησιοτητα αλλα οχι και για την τιμη πωλησης.
Χαρησε λοιπον ο Μπαρμπα-νικος το σταυρο τοτε,και τωρα ψαχνει και δεν βρισκει
Θα συνεχισουμε αυριο με τον σταυρο Α'ταξεως.
Θα το παλεψω να ανεβασω φωτο.αν θημηθω πως! το εχω κανει παλαιοτερα αλλα ειναι και τα χρονια βλεπεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 22-03-09 στις 17:52.
Ο χρήστης partizan44 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-09, 13:07   #17
golden2
Banned

Δεν ανεφερα κουκουλοφορος,αλλα κουκουλα.
Η λεξη κουκουλοφορος παραπεμπη στον ανθο της νεολαιας μας που αγωνιζετε καθημερινα,αντιστεκετε και παλευει στα σχολεια στα πανεπιστημια,και στους χωρους εργασιας για ενα καλυτερο αυριο.
Αν καταλαβα καλα η παραπανω απαντηση μου,στη ερωτηση σας για το κρανος Μ38 πρεπει να σας καλυψε,τωρα για να περασουμε στην απαντηση της δευτερης,οι κανονες καλης συμπεριφορας αναφερουν οτι πρεπει να με ευχαριστησετε για την απαντηση μου, στο λαθος που κανατε.
Παντος για νεος χρηστης,γνωριζετε πολυ καλα τη χρηση φορουμ αν κρινω και απο τη στιχομυθια σας με τον ηρακλειωτη
Α...και τα νιαουρισματα σας και τα γαυγισματα σας σε αλλο ποστ
Ωστε σιγα-σιγα να συνεχισουμε αυτο που ξεκινησα να κανω.

1)θα ηθελα να σας ρωτησω μια και γνωριζετε τοσο καλα την ελληνικη γλωσσα πως λεγετε αυτος που φοραει κουκουλα?
ο απαραδεκτος αυτος χαρακτηρισμος επιστρεφετε στον αποστολεα.
2)επι της απαντησεως για το Μ38 δεν καταλαβα γιατι θα επρεπε να ζητησω συγνωμη?τη αποδειξατε και σε ποιον?εσεις λετε.. οτι το ειδατε απο δημοπρασιες και εγω εχω την γνωμη οτι φωτογραφιζετε τον συγκεκριμενο χρηστη που ψωνιζει απο την πολωνια
και πουλησε το ιδιο κρανος πριν απο λιγο καιρο στην ιδια τιμη.αρκετες η συμπτωσεις
3)ειμαι σε αρκετα φορουμ μελος οποτε μην βλεπετε φαντασματα
4)παρακαλω της υποδειξης σας στο πρoσωπικο σας σιτε εδω ειναι ελευθερη και η γραφη και η σκεψη
Ο χρήστης golden2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-09, 19:57   #18
partizan44
Banned

1)θα ηθελα να σας ρωτησω μια και γνωριζετε τοσο καλα την ελληνικη γλωσσα πως λεγετε αυτος που φοραει κουκουλα?
ο απαραδεκτος αυτος χαρακτηρισμος επιστρεφετε στον αποστολεα.
2)επι της απαντησεως για το Μ38 δεν καταλαβα γιατι θα επρεπε να ζητησω συγνωμη?τη αποδειξατε και σε ποιον?εσεις λετε.. οτι το ειδατε απο δημοπρασιες και εγω εχω την γνωμη οτι φωτογραφιζετε τον συγκεκριμενο χρηστη που ψωνιζει απο την πολωνια
και πουλησε το ιδιο κρανος πριν απο λιγο καιρο στην ιδια τιμη.αρκετες η συμπτωσεις
3)ειμαι σε αρκετα φορουμ μελος οποτε μην βλεπετε φαντασματα
4)παρακαλω της υποδειξης σας στο πρoσωπικο σας σιτε εδω ειναι ελευθερη και η γραφη και η σκεψη
Σωστα,μονο μια μικρη διορθωση αν μου επιτρεπετε,η σκεψη προηγειτε της γραφης αγαπητε μου,κατι το οποιο δεν φαινεται στα παραπανω γραφομενα σας.
Για το πρωτο ερωτημα σας,σας παραπεμπω στο λεξικο του Μπαμπινιωτη.
Δεν θα κουραστω να σας επαναλαμβανω οτι δεν αφορα το Μ38 εσας(τον οποιο φυσικα και δεν γνωριζω) ασχετο αν με τα υπονοουμενα του τυπου γατα-σκυλος,παραπεμπουν στον αποστολο πρωιν cat-dog (δεσ.6 αγγλικα γραμματα).
Λεω να περασω πανω απο την μπανανοφλουδα και να μην την πατησω.
Στο συγκεκριμενο ποστ ηλθατε για να μας αραδιασετε τις σκεψεις σας,η να το κλειδωσετε?
Κρατηστε λοιπον τη γνωμη σας και τις υποψιες σας,δεν θα ειμαι εγω αυτος που θα λυσει τα όποια σας προβληματα.
Υπαρχουν και αρκετα αρσενικα που φορουν σωβρακο και οχι στρινκ κατω απ'το παντελονι τους΄και το λεω αυτο γιατι παιζουν στραιτ αγαπητε μου χωρις μασκες.
Με την αδεια σας παντα,οταν ειστε ετοιμος να συνεχισω το πόνημα μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 18-03-09 στις 21:43.
Παλιά 19-03-09, 12:32   #19
golden2
Banned

Σωστα,μονο μια μικρη διορθωση αν μου επιτρεπετε,η σκεψη προηγειτε της γραφης αγαπητε μου,κατι το οποιο δεν φαινεται στα παραπανω γραφομενα σας.
Για το πρωτο ερωτημα σας,σας παραπεμπω στο λεξικο του Μπαμπινιωτη.
Δεν θα κουραστω να σας επαναλαμβανω οτι δεν αφορα το Μ38 εσας(τον οποιο φυσικα και δεν γνωριζω) ασχετο αν με τα υπονοουμενα του τυπου γατα-σκυλος,παραπεμπουν στον αποστολο πρωιν cat-dog (δεσ.6 αγγλικα γραμματα).
Λεω να περασω πανω απο την μπανανοφλουδα και να μην την πατησω.
Στο συγκεκριμενο ποστ ηλθατε για να μας αραδιασετε τις σκεψεις σας,η να το κλειδωσετε?
Κρατηστε λοιπον τη γνωμη σας και τις υποψιες σας,δεν θα ειμαι εγω αυτος που θα λυσει τα όποια σας προβληματα.
Υπαρχουν και αρκετα αρσενικα που φορουν σωβρακο και οχι στρινκ κατω απ'το παντελονι τους΄και το λεω αυτο γιατι παιζουν στραιτ αγαπητε μου χωρις μασκες.
Με την αδεια σας παντα,οταν ειστε ετοιμος να συνεχισω το πόνημα μου.

τα λεξικα του κυρου μπαμπινιωτη και οποιου αλλου κυριου θελετε μπορειτε να τα διαβασετε ξανα και ξανα ως να μαθετε τη ενοια των λεξεων εστω και με υπονοουμενο.
το τι εχω εγω στα παντελονια μου και το τι φοραω μπορειτε να ερθετε να διαπιστωσετε ο ιδιος αν θελετε.ειναι η απαντηση στα αθλια και σιχαμερα υπονοουμενα σας που δειχνουν το ειστε ακριβως.ενοχληθηκατε επειδη εκανα το "λαθος"να αναφερω αυτο που ακριβως ενοειτε?ασχετα αν προσπαθειτε να μας πεισετε για το αντιθετο πλαθοντας ιστοριες για αγριους?την σκεψη μου την ειπα μπροστα σας και οχι πισω σας οπως κανετε εσεις με αρκετους αλλους χρηστες.μπορειτε να συνεχισετε να διδετε τα"φωτα"σας περι γνησιων και πλαστων εως να σας παρουν και εδω χαμπαρι.μην ξεχασετε οταν αναφερθητε για τα"γνησια"κρανη μια και ειστε γνωστης του αντικειμενου να καλεστε και τον αλλο εμπειρογνωμονα τον"αδολφο"μια και κουβεντιαζατε πισωπλατα για τα κρανη μας.σταματαω εδω και δεν θα συνεχιζω αλλο διοτι δεν θελω να ασχολουμαι αλλο με ατομα σαν και εσας διοτι ειστε κατωτερου επιπεδου.και τωρα μπορειτε να ξερασετε τον οχετο σας."κυριε"
Ο χρήστης golden2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 17:48   #20
laonikos6
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη laonikos6

Το έγραψα στο παρελθόν και σας το είπα. Με τον partizan δεν μιλάμε.Περαστικά μας... Κουράγιο.. Φιλικά Μπαρμπα Νίκος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη laonikos6 : 19-03-09 στις 18:03.
Ο χρήστης laonikos6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-09, 22:33   #21
partizan44
Banned

τα λεξικα του κυρου μπαμπινιωτη και οποιου αλλου κυριου θελετε μπορειτε να τα διαβασετε ξανα και ξανα ως να μαθετε τη ενοια των λεξεων εστω και με υπονοουμενο.
το τι εχω εγω στα παντελονια μου και το τι φοραω μπορειτε να ερθετε να διαπιστωσετε ο ιδιος αν θελετε.ειναι η απαντηση στα αθλια και σιχαμερα υπονοουμενα σας που δειχνουν το ειστε ακριβως.ενοχληθηκατε επειδη εκανα το "λαθος"να αναφερω αυτο που ακριβως ενοειτε?ασχετα αν προσπαθειτε να μας πεισετε για το αντιθετο πλαθοντας ιστοριες για αγριους?την σκεψη μου την ειπα μπροστα σας και οχι πισω σας οπως κανετε εσεις με αρκετους αλλους χρηστες.μπορειτε να συνεχισετε να διδετε τα"φωτα"σας περι γνησιων και πλαστων εως να σας παρουν και εδω χαμπαρι.μην ξεχασετε οταν αναφερθητε για τα"γνησια"κρανη μια και ειστε γνωστης του αντικειμενου να καλεστε και τον αλλο εμπειρογνωμονα τον"αδολφο"μια και κουβεντιαζατε πισωπλατα για τα κρανη μας.σταματαω εδω και δεν θα συνεχιζω αλλο διοτι δεν θελω να ασχολουμαι αλλο με ατομα σαν και εσας διοτι ειστε κατωτερου επιπεδου.και τωρα μπορειτε να ξερασετε τον οχετο σας."κυριε"
Πισωπλατα ποτε, σε φορουμ,και ανεφερα παλι τις διαφορες,δεν γνωριζω αν αυτο εκανε ζημια στις πωλησεις σας.Εχετε να φοβηθητε κατι αν το κρανος σας ειναι γνησιο καταπληκτικε πωλητη μου΄εδω παρουσιαζεστε παλι σαν αλλος (σαν catdog στην αρχη) τωρα αφηνετε να καταλαβουμε οτι ειστε ο συμπαθεστατος κατα τ΄αλλα εμπορακος απο το κερατσινι.
Θελω να με πιστεψετε οτι σας καταλαβενω απολυτα,καταλαβενω το θυμο σας,ο οποιος αντανακλατε και στο γραψιμο σας,και ολα αυτα για ενα ποστ που ειχε γραφτει πριν 1-2 χρονια αν ενθημουμε καλως.
Και ερχεστε τωρα να μου πειτε τι?
Ο partizan ειναι στρειτ,δεν μιλα με υπονοουμενα αλλα και χωρις κουκουλα χωροφυλαξ.
Μιας και δεν μπορειτε να καταλαβετε το συσχετισμο του σωβρακου και του στρινκ,και θελετε να σας δωσω μασημενη τροφη,εχω να σας πω οτι το χρεισιμοποιησα αυτο σαν απελπιδα προσπαθεια μου να σας πεισω οτι υπαρχουν και αρσενικα που πρεπει να πιστεψετε το λογο τους.....ακομα μια φορα θα σας το πω και δεν κουραζομαι καθολου,εξαλου γι αυτο ειμαι εκπαιδευμένος.
Σε αλλες εποχες το προβλημα μας θα ειχε λυθει αμεσα,θα σας πεταγα το γαντι κυριε και θα σας αφηνα να διαλεξετε το οπλο της μονομαχιας μας..
Φανταστητε τωρα το σκηνικο....Δερβενοχωρια ξημερωμα...το πουσι να πεφτη αναμεσα απο τα δεντρα,το γρασιδι νοτισμενο απο τη παχνη και τα μελη του 124 να παρακολουθουν με αγωνια τα δρωμενα μεταξυ μας
Και παλι με την αδεια σας,αν τελειωσατε,δεν ξερω αν ειπατε την τελευταια
σας κουβεντα,για να συνεχισω αυτο που ξεκινησα.
Επισης εχω να σας πω,οτι η αναφορα μου αφορουσε ενα κρανος Μ38,δεν ξερω αν το γνωριζετε,το λεμε και σαν κρανος των αλεξιπτωτιστων,ενω το κρανος το δικο σας οπως με ενειμερωσαν μολις τωρα ηταν Μ42 η Μ35.Η τιμη του γνησιου,θα τα πω και παρακατω ( με την αδεια σας παντα) ανερχετε στα 2.500-3000 Ευρω,και εσεις το πουλησατε για 800??γιατι να μην το δω εγω πρωτος,εχετε και αλλο προς πωληση?
Παλιά 19-03-09, 23:30   #22
partizan44
Banned

....
Περιεγραψα αρκετα παραπανω τον γερμανικο σταυρο Β'ταξεως,και τις διαφορες του αναμεσα στον γνησιο και τα αντιγραφα.
Τωρα θα περασουμε στο σιδηρουν σταυρος Α'ταξεως (iron cross A'class) ο οποιος κατασκευαζοταν και αυτος απο τρεια μερη,το εμπροσθιο καπακι,το σιδηρουν κεντρο,και το πισω που περιεχει και τη βελονα στηριξης στο χιτωνιο.
Το υλικο κατασκευης του αναφερετε στη βιβλιογραφια σαν german silver,δηλ.μια προσμηξη χαλκου-ψευδαργυρου και νικελ,εν αντιθεση με το αντιγραφο που ειναι κατασκευασμενο απο ενα ευθραστο κομματι νοθευμενο μεταλλο που λυγιζει με λιγη παραπανω πιεση.Τα περισοτερα copy εχουν τον κωδικο L/17 μαρκαρισμενο στο κεντρο της πεπλατισμενης βελονας αναρτησης΄ο κωδικος αυτος αντιστιχει στον κατασκευαστη Herman Wernstein.Και ενα δευτερο σημειο ειναι στο πισω και κατω μερος του σταυρου.
Εγω εχω βρει και ενα αλλο κολπακι που συγουρα θα σας βοηθησει στην ανιχνευση,αρκει να εχετε ενα μαζι σας ενα μεγ.φακο (επιβαλετε) προσεξτε τη μαυρη βαφη του κεντρου που ενονετε με το silver πλαισιο,επειδη το copy ειναι κατασκευασμενο απο ενα κομματι ο κατασκευαστης πρεπει να δωσει την εντιπωση οτι το κεντρο ειναι ξεχωριστο κομματι,ετσι το βαφη με το χερι προσεκτικα,ομως παντα μα παντα θα λερωσει με χρωμα και το εμπρος καπακι,και ειδικα το λεγομενο κομπολοι,δηλ της χαρακιες του περιγραματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 22-03-09 στις 17:47.
Παλιά 20-03-09, 19:18   #23
partizan44
Banned

....
O επομενος γερμανικος σταυρος ειναι των ιπποτων (knight cross of the iron cross) o απλος και ακολουθουν με φυλλα δρυος,με φυλλα δρυος και ξιφοι,και ο ανωτερος ολων και ο οποιος ειχε απονεμηθει σε λιγα προσωπα ηταν με φυλλα δρυος διασταυρωμενα ξιφοι και διαμαντια!!
Ηταν κατασκευασμενος απο ασημι 800 η 935,μονο απο τρεις φιρμες, και το οποιο αναγραφοταν στο στελεχος του σταυρου και οχι στον κρικο.
Στο αριστερο πανω μερος του σταυρου αναγραφοταν η περιεκτικοτιτα του σε ασημι,δηλ.800 η 935 και στο δεξι δηλ.εκατεροθεν του κρικου αναρτησης ο κατασκευαστης π.χ L/12 οπου στον γνησιο το L/12 ειναι μεγαλυτερο απο το 800 (σε μεγεθος) σε συγκριση με τον ψευτικο που ειναι ισομεγεθη.
Οι διαστασεις του διαφερουν απο τους αλλους δυο,ειναι μεγαλυτερος και εχει διαμ.48mm η σβαστικα ειναι 13mm εν αντιθεση με τη μαιμου στα 9.5mm,και το αναγλυφο περιγραμμα εχει 35 χαρακιες εναντι 26 του copy.O συγκεκριμενος εχει σουπερ ποιοτητα κατασκευης με υπεροχα τελοιωματα στις ακρες και καθαρες γραμμες.
Αλλες διαφορες ειναι οτι το αντιγραφο ειναι ελιποβαρες οσον αφορα την περιεκτικοτιτα του σε ασημι,ασχετα τη γραφη επανω ο σταυρος,η σβαστικα ειναι πιο χαμηλα απο το κεντρο και η κοληση αναμεσα στα καπακια δεν ειναι τελοια...
Πολλα τα περιστατικα αλλα θα τολμησω ενα....ενας σταυρος που κατασκ.στη δανια το 1987 και μαρκαρισμενος L/12 με κατασκ.τον C.E Juncker με κορδελα απονομης και κουτι,πουληθηκε στα 1700 Ευρω!! ενω πραγματικη αξια ηταν 120 Ευρω.
Δεν αγγιζω καθολου το θεμα ξιφων και αδαμαντων....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 22-03-09 στις 17:51.
Παλιά 21-03-09, 21:01   #24
partizan44
Banned

Στην παραπανω περιγραφη μου για τον γερμανικο σταυρο Α'ταξεως,παρελειψα να αναφερω οτι ισως,λεω ισως γιατι ειναι αρκετα σπανιο να τον συναντησετε και με κεντρο κατασκευασμενο απο ορειχαλκο,μεταλλο το οποιο δεν σκουριαζει, και το οποιο το τοποθετουσαν σε σταυρους των οποιων η απονομη γινοταν σε οσους υπηρετουσαν στο ναυτικο και τα υποβρυχια,(σκουριαζε το σιδερενιο κεντρο λογο της αλμυρας)Ενας τετοιος σταυρος που εχω στην κατοχη μου εχει κωδ. L/21 και παραπεμπη στον κατασκευαστη Forster & barth της πολης pforzheim...
Οι πρωτες απονομες του πολεμου αντιμετωπισαν το παραπανω προβλημα,και ετσι εγινε αυτη η αλλαγη.
Ακομη θα τον συναντησετε,αντι για βελονα αναρτησης στο πισω μερος,να εχει βιδα.
Επισης ειναι αδυνατον να συναντησετε αβαθμολογητο σιδηρουν σταυρο Α'ταξεως,και σας αναφερω μερικους κατασκευαστες απο τους 150 και ανω που γνωριζουμε σημερα,γιατι σιγουρα ηταν περισσοτεροι αλλα προς το τελος του πολεμου εξαφανιστηκαν πολλα αρχεια...αναμεσα σε αυτα και τα ονοματα οσων δεχτηκαν απονομες μεταλλιων.

L/10 Deschler & Sohn, Munchen
L/11 Wilhelm Deumer, Ludenscheid
L/12 C.E.Juncker, Berlin
L/13 Paul Meybauer, Berlin
L/14 Friedrich Orth, Wien
L/15 Otto Schickle, Pforzheim
L/16 Steinhauer & Luck, Ludenscheid
L/17 Hermann Wernstein, Jena/Lobstedt
L/18 B.H.Mayer's Hofkunstprageanstalt, Pforzheim
L/19 Ferdinand Hoffstatter, Bonn
L/21 Forster & Barth, Pforzheim
L/22 Glaser & Sohn, Dresden
L/23 Julius Maurer, Oberstein
L/24 Fritz Zimmermann, Stuttgart
L/25 A.E.Kachert, Wien
L/26 Klein und Quenzer, Idar/Oberstein
L/50 Gebr. Godet, Berlin
L/51 E.Ferd, Wiedmann, Frankfrut am Main
L/52 C.F.Zimmermann, Pforzheim
L/53 Hymmen & Company, Ludenscheid
L/54 Schauerte & Hohfeld, Ludenscheid
L/55 Wachtler & Lange, Mittwaida
L/56 Funcke & Bruninghaus
L/57 Boerger & Company, Berlin

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 22-03-09 στις 16:50.
Παλιά 22-03-09, 18:26   #25
partizan44
Banned

....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 22-03-09 στις 21:32.
Παλιά 23-03-09, 19:17   #26
partizan44
Banned

Εν οψη της επετειου, 25 Μαρτιου 1821,και των ετοιμασιων που κανουμε για τη σχολικη εορτη,παλι κοντα σας την τεταρτη.

Απολαυστε κατι πολυ καλο...κλικαροντας τον παρακατω συνδεσμο

http://www.youtube.com/watch?v=fPBgeWjmy0o
Παλιά 24-03-09, 14:58   #27
partizan44
Banned

Infanterie Sturmabzeichen

Προκειτε για ενα γερμανικο μεταλλιο που χορηγητο κατα την διαρκεια του Β'ππ,μονο στο στρατο ξηρας και τα ss σε δυο απονομες,το χαλκινο και το ασημενιο.
Τα κριτηρια απονομης του ασημενιου μεταλλιου εφοδου ηταν να εχουν λάβει οι μαχιμοι μερος σε πανω απο τρεις ενοπλες επιθεσεις πεζικου,η και τρεις ημερες αποκρουωντας επιθεσεις.
Για το χαλκινο που αφορουσε καθαρα τα μηχανοκινητα πληρωματα τα κριτιρια ηταν παλι οι τρεις αμυντικες η επιθετικες,η αναγνωριστικες επιθεσεις,απεναντι στον αντιπαλο,αλλα και την καλη διατηρηση του οχηματος.
Το μεταλλιο σχεδιαστικε απο τον ομοιλο c janker του βερολινου,ειναι σε οβαλ σχημα και αποτελειτε απο ενα τυφεκιο πλεσιωμενο εκατερωθεν απο φυλλα βελανιδιας,και στο ανω μερος βλεπετε τον γερμανικο αετο να βαστα τη σβαστικα.Στο πισω μερος εχει βελονα αναρτισης για την οποια θα σας πω αργοτερα μικρα μυστικα για εμας, αλλα μεγαλα για εσας ωστε να αναγνωριζετε τα ψευτικα μεταλλια.
Εσεις δεν εχετε παρα να παρακολουθειτε αναπαυτηκα απο την καρεκλα σας οπως σας εχω ξαναπει το συγκεκριμενο πονημα μου.
Το μηκος του γνησιου ειναι 46mm και ειναι κατασκευασμενος απο αλουμινιο μεχρι το 1939,και μετα εως το 1945 απο μιγμα ψευδαργυρου και ασημι επικαλυψη (πατινα),εν αντιθεση με το ψευτικο (copy-repro) θα το βρειτε στα 44mm κατασκευασμενο απο ενα κραμα λευκοσιδηρου,η και ψευδαργυρου με αλουμινιο.
Το αποτελεσμα παντως για τα περισσοτερα copy ειναι φτωχα σε λεπτομερειες,χωρις καθαρες γραμμες.
Προσεξτε με ενα μ.φακο το πλεξιμο στη φωλια του βελανιδιου,σε ενα ψευτικο ισα-ισα που θα διακρινετε το πλεξιμο τους,το ματι και το στομα του αετου πρεπει να φενονται καθαρα τα σχηματα τους,και γενικα ολες εκεινες οι μικρες λεπτομερειες που δεν θα βγουν στο καλουπι του #μοντερνου μαγειρα#
Ολα αυτα σε περιπτωση που δεν θα καταλαβετε κατι απο το πισω μερος του μεταλλιου που για αρκετους απο εμας μαρτυρα παντα την αληθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 24-03-09 στις 17:36.
Παλιά 24-03-09, 17:59   #28
laonikos6
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη laonikos6

Πες μας και αυτά που δεν λες...
Ο χρήστης laonikos6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-09, 22:38   #29
partizan44
Banned

Πες μας και αυτά που δεν λες...
Παλιά 25-03-09, 21:03   #30
partizan44
Banned

Πριν προχωρισουμε στην επομενη απονομη θα ηθελα να πω δυο λογια για τα υλικα κατασκευης των πολεμικων μεταλλιων,και τα αναφερω πολεμικα, γιατι και μετα τη ληξη του Β'ΠΠ συνεχισαν μερικοι κατασκευαστες να φτιαχνουν μεταλλια αλλα με μικροδιαφορες οι οποιες θα μας απασχολησουν παρακατω.

Λοιπον....

Απο μπρούντζο δηλ.ενα μιγμα χαλκου και κασιτερου

Απο ορειχαλκο δηλ. χαλκος και ψευδαργυρος

Απο γερμανικο ασημι (GERMAN SILVER) δηλ.ενα κραμα χαλκου-ψευδαργυρου και νικελ.

Απο βαρυ μπρουντζο δηλ.ενα μιγμα χαλκου-ψευδαρδυρου και κασιτερου.

Αυτα ηταν τα υλικα που χρησιμοποιουσαν οι πανω απο 150 κατασκευαστες μεταλλιων για τις αναγκες του γερμανικου ραιχ,και μην με ρωτησετε για ποσοστα μεταλλου αναλογιες...(ειναι δυσκολη η θεση μου)
Ο καθε κατασκευαστης χρησιμοποιουσε τα αναλογα υλικα για να αποδωσει οσο πιο πιστα μπορουσε την ιδεα του σχεδιαστη,αφου πρωτα ειχε παρει την εγκριση απο την υπηρεσια που του ειχε αναθεσει το σχεδιασμο.
Μια παρενθεση..μεχρι το 1937 οπως εχω προαναφερει τα μεταλλια κατασκευαζονταν και απο αλουμινιο,ομως στην πορεια,δηλ.μετα το περας του πολεμου τα βρισκουμε σαν copy κατασκ.απο ενα μιγμα ψευδαργυρου-αλουμινιου.
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
δημοπρασίες , στρατιωτικά αντικείμενα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:05.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.