124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ.

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-01-10, 15:00   #46
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

η ταπεινη μου γνωμη,για να μη γινεται αυτο,ειναι η ΑΝΤΙΠΡΟΣΦΟΡΑ.ακουστε τον αγοραστη!μονο εσεις θα βγειτε κερδισμενοι!
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-10, 16:13   #47
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

εξαλλου φιλοι μου,δεν ειναι υποχρεωτικο να δεχθεις την προσφορα,ετσι δεν ειναι;γιατι,λοιπον,να μη την ακουσεις;ποια ειναι η αιτια;βεβαια,απο τη στιγμη που εχεις αντιπροσφορα,πρεπει να εχεις ενα 10% περιθωριο πτωσης,ετσι!αν,ας πουμε,εχεις κατι 20 ευρω κι ενας αγοραστης σου δωσει 18 δε μπορεις να αρνηθεις....η γνωμη μου...αλλωστε,αν δε δεχθεις,δεν εχει ουσια και η δυνατοτητα αντιπροσφορας.
Παλιά 08-01-10, 21:10   #48
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

προταση.

αν το σαιτ συμφωνουσε ΕΠΙΣΗΜΑ με μια ιδιωτικη ταχυδρομικη εταιρεια θα μας διευκολυνε παρα πολυ,γιατι θα φευγαμε απο τα ΕΛΤΑ και τα οποια προβληματα του.τι θα λεγατε να προταθει στην κ.κ.Ελενη
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:δε λεω με τσουχτερα τελη...
Παλιά 08-01-10, 21:18   #49
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

αν ολες οι αποστολες πανε μεσω μιας εταιρειας δε θα επιτυγχαναμε μια καλη τιμη;νομιζω πολλες εταιρειες συναπτουν ειδικες συμφωνιες...
Παλιά 08-01-10, 21:22   #50
Dikiforos
Θαμώνας

Eχεις σκεφτει την παραμετρο να βγαλει σε αντιπροσφορα τον λουδοβικο απο 22 ευρω και να πεσει στα 20 ?φαυλος κυκλος δηλ.Επαφιεσαι στην τελικη,στη φερεγγυοτητα του πωλητη,στην διαπροσωπικη-τηλεφωνικη σχεση,η στον καταλογο οπου υπαρχει.Με ιδιαιτερη ανυπομονησια αναμενω την τοποθετηση των κ.κ συντροφων sac και morgan....
Ο χρήστης Dikiforos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-10, 00:55   #51
morgan
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη morgan

Eχεις σκεφτει την παραμετρο να βγαλει σε αντιπροσφορα τον λουδοβικο απο 22 ευρω και να πεσει στα 20 ?φαυλος κυκλος δηλ.Επαφιεσαι στην τελικη,στη φερεγγυοτητα του πωλητη,στην διαπροσωπικη-τηλεφωνικη σχεση,η στον καταλογο οπου υπαρχει.Με ιδιαιτερη ανυπομονησια αναμενω την τοποθετηση των κ.κ συντροφων sac και morgan....
εγω στο συγκεκριμενο ποστ φιλε και αδερφε μου ειμαι μονο αναγνωστης, τι δουλεια εχω εγω με το τι θα πρεπει να κανουν οι πωλητες νομισματων??

εγω πορσελανες,κρυσταλλα και ατσαλι πουλαω

οσο για νομισματα θα πεσει η βομβα σε λιγο καιρο...αναμονη
Ο χρήστης morgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-10, 19:16   #52
Dikiforos
Θαμώνας

εγω στο συγκεκριμενο ποστ φιλε και αδερφε μου ειμαι μονο αναγνωστης, τι δουλεια εχω εγω με το τι θα πρεπει να κανουν οι πωλητες νομισματων??

εγω πορσελανες,κρυσταλλα και ατσαλι πουλαω

οσο για νομισματα θα πεσει η βομβα σε λιγο καιρο...αναμονη
Ελπιζω η βομβα να μην ειναι ναπαλμ,σαν κι αυτες που εριχνε ο βαν φλιτ στα παλικαρια μας στο Γραμμο-Βιτσι,και να ειναι κατι πιο σοφτ,λ.χ μια "χυτρα".Βρε μπαγασα δωσε λιγη τροφη,παλι με αφηνεις στο σκοταδι
Παλιά 09-01-10, 22:41   #53
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

προβλεπω βομβα πυρηνικη....
Παλιά 11-01-10, 15:48   #54
Dikiforos
Θαμώνας

προβλεπω βομβα πυρηνικη....
Eχεις ξεπερασει και τον Νοστραδαμο στις προβλεψεις !
Παλιά 13-01-10, 01:03   #56
sac
Guest

Αγαπητέ σύντροφε, ευχαριστώ για την πρόσκληση...

Έχουν τεθεί πολλά θέματα μαζί και δεν ξέρω από πού να αρχίσω...
Ο χρήστης sac δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-10, 01:23   #57
sac
Guest

4.ΓΡΑΨΤΕ ΕΝΑ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ.
ειναι ανθρωποι που βαριουνται να γραψουν.διευκολυνετε τους εσεις.
Το συγκεκριμένο σάιτ φαντάζομαι ότι δεν διαφωνεί, αφού χρεώνει συνδρομή (= όχι με ποσοστό στην πώληση κλπ). Επομένως θα ήταν καλό να υπάρχουν και περισσότερα στοιχεία (κινητό, σταθερό, εργασίας, email, ακόμα και διεύθυνση κατοικίας κλπ), ανάλογα τι βολεύει τον καθένα.

Το ίδιο (φαντάζομαι) ισχύει και για πωλήσεις εκτός σάιτ. Αφού το "μαγαζί" λειτουργεί ως έκθεση με συνδρομή, δεν χάνει τα ποσοστά του.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ (για να μην παρεξηγηθούμε):
1.Τα παραπάνω είναι υποθέσεις δικές μου. Αν το σάιτ έχει άλλες απόψεις, ας μας ενημερώσει.
2. Δεν κρίνω, αν οι απόψεις του συγκεκριμένου σάιτ είναι σωστές ή λάθος, απλώς υποθέτω/διαπιστώνω ποιες είναι (οι απόψεις).
Παλιά 13-01-10, 02:02   #58
sac
Guest

Αν και οι τοποθετησεις σας οπως καταλαβα αφορουν καθαρα το νομισμα,αλλωστε ειστε ολοι νομισματαδες και αυτο εχετε στο μυαλο σας,εγω θα ηθελα να πω κατι σχετικα με την κατασταση ενος συλλεκτικου αντικειμενου που για τους περισσοτερους συλλεκτες,ειναι πολυ βασικος παραγοντας ωστε να προχωρησουν στην αγορα του.Εχω δει σε παζαρια του εξωτερικου τιμες να πεφτουν στα 2\3 της αξιας λογω φθορας η αλλων παραγοντων,αλλα και σε σοβαρα διεθνη σαιτ δημοπρασιων,οι πωλητες αναφερουν την κατασταση του αντικειμενου και το βαθμολογουν αναλογα και αντικειμενικα.Εκτος αυτου ενας πολυ ενδιαφερων παραγωντας αξιοπιστιας και φερεγγυοτητασ ενος πωλητη,ειναι και η δυνατοτητα που δινει στον αγοραστη του αντικειμενου,αν δεν μηνη ικανοποιημενος να του το επιστρεψει σε ευλογο χρονικο διαστημα.Ενας αλλος παραγοντας ειναι οτι ο πωλητης δεν γνωριζει αρκετα στοιχεια για το αντικειμενο που δημοπρατει,και ετσι το αφηνει στην κριση του υποψηφιου αγοραστη να καταλαβη γι αυτο μονο μεσα απο τις φωτογραφιες που εχει ανεβασει.Ειμαι θερμος υποστηριχτης,και το εγραφα σε ολες μου τις δημοπρασιες αν θυμαστε,οτι ο πωλητης πρεπει να αξιολογη την κατασταση του αντικειμενου με λεπτομερειες,αλλα και καλες φωτογραφιες.
Κάπως έτσι θα το έθετα και εγώ. Η αξιολόγηση και δύσκολη είναι και υποκειμενική (ως ένα σημείο).

ΑΛΛΑ

Όσο πιο σωστά αξιολογήσει κάποιος ένα αντικείμενο, τόσο ακριβότερα θα το πουλήσει.

ΚΑΙ

Τόσο περισσότερες πωλήσεις θα κάνει.

Ο αγοραστής (φυσικά) θα πάει στα σίγουρα.
Α. Πωλείται "όπως φαίνεται" = θα ε'ιναι χάλια.
Β. Σειρά του 1957 1500 ευρώ... χμμμ... πουλάει και τη σειρά του 1971 σε BU. Για να πάρω τη σειρά του 1971, να δω τι εννοεί αυτός BU. Αν είναι όντως BU, να "χτυπήσω" και τη σειρά του 1957...

Σε άλλα συλλεκτικά είδη, εκτός από νομίσματα, χαρτονομίσματα και γραμματόσημα, υπάρχει η επιπλέον δυσκολία ότι δεν υπάρχουν "οδηγίες". Π.χ. για μετοχόχαρτο κλπ δεν μπορείς να πεις VF ή "ακυκλοφόρητο", δεν είναι χαρτονόμισμα... Για ένα μετάλλιο δεν μπορείς να πεις XF, γιατί δεν είναι φθορά χρήσης. Για μια φωτογραφική μηχανή ή ένα ντουφέκι(!) τι θα πείς; Κάνη UNC, κοντάκι VF;

... θα ήθελα να προσθέσω και άλλα, άλλα... νύσταξα....
Παλιά 13-01-10, 09:33   #59
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Το συγκεκριμένο σάιτ φαντάζομαι ότι δεν διαφωνεί, αφού χρεώνει συνδρομή (= όχι με ποσοστό στην πώληση κλπ). Επομένως θα ήταν καλό να υπάρχουν και περισσότερα στοιχεία (κινητό, σταθερό, εργασίας, email, ακόμα και διεύθυνση κατοικίας κλπ), ανάλογα τι βολεύει τον καθένα.

Το ίδιο (φαντάζομαι) ισχύει και για πωλήσεις εκτός σάιτ. Αφού το "μαγαζί" λειτουργεί ως έκθεση με συνδρομή, δεν χάνει τα ποσοστά του.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ (για να μην παρεξηγηθούμε):
1.Τα παραπάνω είναι υποθέσεις δικές μου. Αν το σάιτ έχει άλλες απόψεις, ας μας ενημερώσει.
2. Δεν κρίνω, αν οι απόψεις του συγκεκριμένου σάιτ είναι σωστές ή λάθος, απλώς υποθέτω/διαπιστώνω ποιες είναι (οι απόψεις).
Αγαπητέ Γιώργο, αν πάς στους κανόνες δημιουργίας καταχωρήσεων,

http://www.124sold.gr/rules.php

και διαβάσεις τους κανόνες 6.4, και 7, θα δείς οτι δεν επιτερέπεται..., επιτρέπεται μόνο, αν διατηρείς κατάστημα στο site, και μόνο απο εκεί...

Βέβαια, οι κανόνες αυτοί ίσχυαν, πρίν επιβληθεί η συνδρομή, και δεν εχουν ανανεωθεί.., ισως να ισχύει το ίδιο ακόμα, ασχέτως, αν πολλοί το παραβιάζουν

Αποψη μου τώρα.., μπορεί το site να λειτουργεί ως έκθεση με συνδρομή, ομως η συνδρομή, δεν ειναι υποχρεωτική, που σημαίνει οτι μπορεί κανείς και να μην πληρώνει, οπότε οι τυχόν πωλήσεις εκτός site, δεν αποφέρουν τίποτα στο site, ισα-ισα που αποτρέπει τον πωλητή, να πάρει διαφήμηση στην κεντρική σελίδα...Ενας δηλ. που θα πλήρωνε συνδρομή, ισως είχε το δικαίωμα να το κάνει...

Επίσης κι εγώ δηλώνω, οτι αυτές ειναι υποθέσεις δικές μου
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:22.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.