124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά 124sold- Το Νο 1 site στα Συλλεκτικά

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-02-09, 21:48   #16
partizan44
Banned

Το avatar του χρήστη partizan44

αν και κατα κυριο λογο ''νομισματας'' ειλικρινα σου λεω οτι δεν μ αφηνει ασυγκινητο οποιαδηποτε συλλογη αντικειμενων.Ενα παραδειγμα θα σου πω οτι αν και ποτε δεν ασχοληθηκα με το γραμματοσημο σαν συλλογη οποιοδηποτε κομματι πεφτει στα χερια απο καποια επιστολη που λαμβανω το μαζευω και το βαζω στο ντουλαπι.Οποια τηλεκαρτα παιρνω και την εξαντλω ή βρω στο δρομο την τοποθετω στο αλμπουμ που αγορασα προσφατα. Για να μην σου πω για τα pins ρολογια κτλ κτλ.Και αν ημουν κατοικος Αθηνων και αυτη την εκθεση θα επισκεπτομουν οπως και πολλα αλλα δρωμενα που συμβαινουν στην πρωτευουσα και τα χανουμε εμεις οι επαρχιωτες.
Ο καθε ενας στο ειδος του οπως λες αλλα δεν νομιζω να υπαρχει κανενας που να μπορει να αρνηθει την πρωτοκαθεδρια του νομισματος στα συλλεκτικα.Διοτι το χρημα απο την εμφανιση του τον 7ο αι. πΧ εχει καταλαβει αμεσως τα παντα.Απλως εμεις εχουμε διαλεξει μια αλλη οπτικη το αγαπαμε σαν αντικειμενο οχι γι αυτα που αντιπροσωπευει.Ελπιζω να μην κουρασα με την φλυαρια μου!
Aγαπητε μου εμενα προσωπικα δεν με κουρασες καθολου,μια καλη κουβεντα δεν ειναι ποτε κουραστικη.
Ισως να ειναι κ΄ετσι,δηλ το νομισμα να εχει την πρωτοκαθεδρια στα συλεκτικα,δεν το ξερω γιατι οπως κι εσυ,ετσι και εγω ασχολουμε αποκλειστικα εδω και πανω απο 20 χρονια με τη συλλογη Στρ.αντικειμενων Α΄και Β' ΠΠ,και δεν του ειχα δωσει το αναλογο ενδιαφερων,εκτος απο τα χαρτονομισματα που κυκλοφορουσαν,τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο.
Παντως η συλλογη γενικα ειναι ενα χομπυ που γοητευει ανθρωπους με μερακι,παθος πανω απο ολα,και αγαπη για το αντικειμενο που θα το αποκτησει κομματι-κομματι.
Και κατι τελευταιο,εγω αγαπω το αντικειμενο πρωτα γι αυτο που αντιπροσωπευει και μετα για την καλαισθησια του.
Ενας Μακεδονικος ντουλαμας,ενα Ελληνικο χιτωνιο,ενας Γκρας.....μια στρατιωτικη διαταγη εν μεσω πολεμου...
Μεγαλη κουβεντα θα μου πεις αλλα τη να γινει,επρεπε να ειπωθει..
Οπως λεει και ο στιχουργος
Εσυ χριστο κι εγω αλλαχ
ομως κι οι δυο μας αχ και βαχ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη partizan44 : 05-02-09 στις 22:49.
Ο χρήστης partizan44 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-09, 05:43   #17
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Πιό πολυ ρε παιδιά, χαίρομαι τις συζητήσεις που γίνονται εδώ μέσα !

Δείχνει την ποιότητα και το επίπεδο, ολων οσων συναλλάσονται με τα Συλλεκτικά.., τα Συλλεκτικά, που ξυπνούν μνήμες, αποτυπώνουν την Ιστορία, γυρίζουν σε άλλες εποχές, και τελικά αναρωτιόμαστε πως καταλήξαμε εδώ που είμαστε......., γιατί το παρελθόν, φτιάζει το παρόν...., και το παρόν....., το μέλλον !

Εμένα πχ, μ' αρέσει να μελετάω νομίσματα του Κυβερνήττη Καποδίστρια, που ήταν η απαρχή του Ελληνικού σημερινού κράτους, του Χρήστου, να τρελένεται αμα πέφτει μια επιστολή στα χέρια του, με διαταγή, εν μέσω πολέμου, που αλλάζει το ρού της Ιστορίας...., του φίλου epop, να ασχολείται με το Ευρωπαϊκό γίγνεσται του 19ου αιώνα, και πίσω, στιγμή μεταβατική για την Ιστορία ολόκληρου του παγκόσμιου γίγνεσται................Πραγματικά ...., εκαστος στο είδος του, και ο Λουμίδης στους καφέδες

Τα άτομα αποτελούν την κοινωνία, και η κοινωνία γίνεται καλύτερη, οταν τα ΑΤΟΜΑ, εχουν καλύτερο επίπεδο...., τότε και η κοινωνία, εχει καλύτερο επίπεδο

Απο εμάς εξαρτάται !
Νάστε ολοι καλά, και με την ελπίδα πάντα, για περισότερες συζητήσεις

Φιλικά,
Στέλιος
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-09, 17:29   #18
laonikos6
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη laonikos6

Αγαπητoί Κύριοι ο εξαίρετος epop είναι σαφώς ένα άτομο που δεν αποφεύγεις την συζήτηση μαζί του, απλά την αποζητάς ..Στον partizan την αποφεύγεις. Κουβέντα … υγεία είναι ότι καλύτερο μπορεί να μας συμβεί.
Δεν έχω χρόνο ,,.........
Ο χρήστης laonikos6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-09, 22:30   #19
partizan44
Banned

Το avatar του χρήστη partizan44

Αγαπητoί Κύριοι ο εξαίρετος epop είναι σαφώς ένα άτομο που δεν αποφεύγεις την συζήτηση μαζί του, απλά την αποζητάς ..Στον partizan την αποφεύγεις. Κουβέντα … υγεία είναι ότι καλύτερο μπορεί να μας συμβεί.
Δεν έχω χρόνο ,,.........
Να τον βρεις,δεν μας ενδιαφερει πως και τι θα κανεις ο λαος θελει τον λαονικο..
Εμαθα πως εφερες κατω σημερα κατι ελιτσες ....
Ο χρήστης partizan44 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:31.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.