124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Ψυχαγωγία > Ταξίδια Αγαπημένοι προορισμοί..

Ταξίδια Συζητήσεις, πληροφορίες, εμπειρίες για ταξιωτικούς προορισμούς.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-12-06, 19:43   #91
Luthien
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Luthien

Περιοχή: Athens
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Luthien
Α! Για λίγο πριν τη μεταπολίτευση λες δηλαδή...

Μεταπολεμική είπε. Αλλά δεν διευκρίνησε για ποιο πόλεμο μιλάει!!! Τον εκατονταετή ή τον Τρωικό;;;
Ο χρήστης Luthien δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-06, 20:38   #92
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη d33theo

Τον πολεμο της φωτιας!!!
Ο χρήστης d33theo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-06, 20:41   #93
Luthien
Θαμώνας

Τον πολεμο της φωτιας!!!

Τότε όχι Αθήνα δεν υπήρχε καλά καλά ούτε ο Homo Sapient δεν υπήρχε!!!
Παλιά 13-12-06, 15:52   #94
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Τότε όχι Αθήνα δεν υπήρχε καλά καλά ούτε ο Homo Sapient δεν υπήρχε!!!
Η Αθηνα υπηρχε και θα υπαρχει στους αιωνες των αιωνων αμην!!!...
Παλιά 13-12-06, 18:31   #95
Luthien
Θαμώνας

Η Αθηνα υπηρχε και θα υπαρχει στους αιωνες των αιωνων αμην!!!...

Ως γη υπήρχε, χαρισματική από τότε, αλλά ως Αθήνα δεν υπήρχε.
Παλιά 14-12-06, 02:36   #96
underwear-time
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη underwear-time

Προσωπικά τη θεωρώ πανέμορφη. Μιλάμε για την ομορφότερη πρωτεύουσα του κόσμου, που καταφέρνει να συνδυάσει τα πάντα και όταν δεν έχει κόσμο, έχει πανέμορφα μέρη να απολαύσεις...μάλλον δεν έχεις δει την Αθήνα ακόμη...μπορώ να γυρίζω στους δρόμους της για μέρες...

Dreambuilder,την εχω δει την Αθηνα και μαλιστα ολη.Εχω δει και τα πιο ησυχα μερη της...
Κυριως λογο δουλειας,που με αναγκαζει να πηγαινω πολυ συχνα σε διαφορα μερη της Αθηνας.

Ομως,προσωπικα δεν μπορω να θεωρησω καποιο μερος πανεμορφο αν δεν ειναι μεσα στη φυση,η εστω αν δεν την εχει πολυ κοντα του.

Προτιμω να γυριζω στους δρομους ενος ορεινου μικρου χωριου,παρα στους δρομους της Αθηνας.
Προτιμω να παταω σε χωμα,παρα σε τσιμεντο(ασε που το τσιμεντο στην Αθηνα τον Αυγουστο βραζει και σου κοβει την ανασα).
Προτιμω να μπορω να κοιταζω το φεγγαρι,και οχι να μου το κρυβουν οι πολυκατοικιες.

Με λιγα λογια προτιμω την επαρχια γιατι εχω κοντα μου και βουνο,και θαλασσα και φεγγαρια και ησυχια.
Και αν δεν εχω καποια αλλα καλα που εχει η Αθηνα(π.χ.συναυλιες,εκθεσιακους χωρους κτλ)μπορω να παω να τα δω οταν ειναι.
Δεν λεω,ωραια ειναι να πινεις ουζακια στην Πλακα,αλλα ειναι ακομα πιο ωραια να πινεις ουζακια στην ακροθαλασσια και να βλεπεις απεναντι τον ηλιο να δυει αναμεσα σε δυο βουνα.Και μαλιστα να μπορεις να εισαι σε αυτο το μερος μεσα σε 5 λεπτα με το αυτοκινητο σου.

Προσωπικα μου γουστα βεβαια ειναι ολα αυτα και μελαγχολω αν δεν μπορω να βλεπω πρασινο και ανοιχτο ουρανο...
Ο χρήστης underwear-time δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-06, 02:50   #97
underwear-time
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη underwear-time

Όντως, τον Ιούνιο πρέπει να ήταν πολύ όμορφα. Από κρύο πως ήταν;
Χεχε... απο κρυο η Σαμοθρακη τον Ιουνιο(ειδικα 1-7 που πηγα εγω),αλλο τιποτα.Μονο που το σκεφτηκα τωρα παγωσα.

Ολη μερα κυκλοφορουσες με κοντομανικο,αλλα με τζην μπουφαν απο πανω και το βραδυ ηθελες μαλλινο πουλοβερ και πουπουλενιο μπουφαν!Πολυ κρυο και πολυ υγρασια.

Παρολα αυτα ομως μπηκα στον πειρασμο και μπηκα και στις βαθρες.Νερο...ψυγειου!!
Ο χρήστης underwear-time δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-06, 10:40   #98
Luthien
Θαμώνας

Χεχε... απο κρυο η Σαμοθρακη τον Ιουνιο(ειδικα 1-7 που πηγα εγω),αλλο τιποτα.Μονο που το σκεφτηκα τωρα παγωσα.

Ολη μερα κυκλοφορουσες με κοντομανικο,αλλα με τζην μπουφαν απο πανω και το βραδυ ηθελες μαλλινο πουλοβερ και πουπουλενιο μπουφαν!Πολυ κρυο και πολυ υγρασια.

Παρολα αυτα ομως μπηκα στον πειρασμο και μπηκα και στις βαθρες.Νερο...ψυγειου!!

Είμαι σίγουρη για το νερό ψυγείου!!! Εδώ ψυγείο ήταν τον 15αύγουστο, δεν θα ήταν τον Ιούνιο; Το βράδυ εμείς θέλαμε υπνόσακο χειμερινό, αλλιώς δεν την έβγαζες!!! Εμείς μέναμε στο κοινοτικό κάμπινγκ που έχει βασικές παροχές. Τουαλέτες, βρύσες και εξωτερικά ντους. Ούτε κουβέντα για ζεστό νερό. Μπάνιο με το νερό από το ποτάμι!!! Μετά έκανες δυο - τρεις γύρους στο κάμπινγκ για να κυκλοφορήσει το αίμα να ζεσταθείς!!! Πάντως δεν το αλλάζω με τίποτα. Η φύση σε όλο το μεγαλείο της. Καταπληκτική εμπειρία.
Όσο αφορά τις φωτογραφίες με τα κατσίκια στα αυτοκίνητα και στην μηχανή επιφυλάσσομαι. Έχει μπλοκάρει το σκάνερ μου. Μόλις το φτιάξουμε, θα τις ανεβάσουμε!

Τώρα όσο αφορά την Αθήνα, είμαι γέννημα θρέμμα Αθηναία τρίτης γενιάς. Δεν έχω ζήσει το χωριό όπως άλλα παιδιά που πήγαιναν στις διακοπές. Η Αθήνα είχε, έχει και θα έχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Μπορεί να την βρίζουμε να λέμε έχει νέφος, κίνηση, πρόβλημα παρκακρίσματος, αλλά ένα περίεργο πράγμα, όποτε γυρίζουμε από ταξίδι και πλησιάζουμε στην Αθήνα νοιώθω μια ανακούφιση, μια χαρά απερίγραπτη. Αυτήν την πόλη την αγαπώ και δεν νομίζω να φύγω μόνιμα ποτέ από εδώ!!!
Παλιά 14-12-06, 13:59   #99
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Παντού ειναι ωραία, αρκεί να εχεις παρέα, και να περνάς καλά
Η Αθήνα ειναι καλή, μόνο για αυτά που λέει η Δήμητρα παραπάνω, και για την νυχτερινή της ζωή.

Αλλά, πόσες φορές, εχετε δεί τον ήλιο να βγαίνει μέσα απο την θάλασσα, τα πρωϊνά, και πόσες φορές, να κρύβεται αργά-αργά μέσα στην θάλασσα, τα ηλιοβασιλέματα?

Γενικά πάντως, πιστεύω, οτι ολα ειναι θέμα διάθεσης, αλλά και φιλοσοφίας, γενικώτερα
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-06, 01:44   #100
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Η Αθήνα ειναι καλή, μόνο για αυτά που λέει η Δήμητρα παραπάνω, και για την νυχτερινή της ζωή.

Αλλά, πόσες φορές, εχετε δεί τον ήλιο να βγαίνει μέσα απο την θάλασσα, τα πρωϊνά, και πόσες φορές, να κρύβεται αργά-αργά μέσα στην θάλασσα, τα ηλιοβασιλέματα?

Γενικά πάντως, πιστεύω, οτι ολα ειναι θέμα διάθεσης, αλλά και φιλοσοφίας, γενικώτερα
Εχεις δικιο οσον αφορα την διαθεση και την φιλοσοφια!
Οσο αφορα τα ηλιοβασιλεματα εχω δει αρκετα σε διαφορους τοπους και με διαφορες παρεες
Τα ηλιοβασιλεματα της παραλιας του Αλιμου ειναι το κατι αλλο ο ηλιος δυει και γινεται κοκκινος ολος ο Πειραιας!!!..το μονο που θα πω ειναι οτι γεννηθηκα στον Αλιμο κοντα στην θαλασσα!!!
Τελος η Αθηνα δεν ειναι η πλακα και η νυχτερινη ζωη αλλα και οι λοφοι της Στρεφη, Φιλλοπαπου, Λυκαβητος, και οι κηποι της Εθνικος, Πεδιο του Αρεως και αλλες τοποθεσιες που προσφερονται για περπατιμα και περισυλογη!!!
Παλιά 15-12-06, 10:13   #101
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη dreambuilder

Εχεις δικιο οσον αφορα την διαθεση και την φιλοσοφια!
Οσο αφορα τα ηλιοβασιλεματα εχω δει αρκετα σε διαφορους τοπους και με διαφορες παρεες
Τα ηλιοβασιλεματα της παραλιας του Αλιμου ειναι το κατι αλλο ο ηλιος δυει και γινεται κοκκινος ολος ο Πειραιας!!!..το μονο που θα πω ειναι οτι γεννηθηκα στον Αλιμο κοντα στην θαλασσα!!!
Τελος η Αθηνα δεν ειναι η πλακα και η νυχτερινη ζωη αλλα και οι λοφοι της Στρεφη, Φιλλοπαπου, Λυκαβητος, και οι κηποι της Εθνικος, Πεδιο του Αρεως και αλλες τοποθεσιες που προσφερονται για περπατιμα και περισυλογη!!!
That's right!!!
Ο χρήστης dreambuilder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-06, 19:51   #102
Luthien
Θαμώνας

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Χωρίς καλή παρέα ούτε στον παράδεισο δεν περνάς καλά.
Αλλά υπάρχουν πολλά μέρη στην Αθήνα όπου μπορείς να απολαύσεις ανατολή και δύση ηλίου. Να σου δείξω φωτογραφίες που έχουμε βγάλει στον Λαιμό στην Βουλιαγμένη να τρίβεις τα μάτια σου. Και όχι μόνο εκεί.
Είναι το κλίμα της Ελλάδας. Από οπουδήποτε να δεις το ηλιοβασίλεμα είναι μοναδικό.
Λένε και για την Ία. Πήγα και εγώ, στήθηκα σαν σαρδέλα σε λεωφορείο και τελικά δεν είδα και κάτι το συγκλονιστικό!!! Τσάμπα η ταλαιπωρία!!!
Ενώ από το Καβούρι βλέπεις τον ήλιο να σκάει μέσα στην θάλασσα... καταπληκτικό θέαμα!!!
Παλιά 15-12-06, 22:30   #103
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Συνέχεια της έκθεσης του μαθητή Κυριάκου με θέμα "Μια εκδρομή στο Πήλιο"

... Αφού ξεκινήσαμε το περπάτημα λίγο μετά τις 2 στις όμορφες καταπράσινες πλαγιές του Πηλίου, κατά μήκος των γραμμών του "μουντζούρη", έπιασε την παρέα μιά διάθεση για λογοδιάροια. Εγώ ήθελα να απολαύσω την ησυχία της φύσης, τα κελαηδίσματα των πουλιών και τον ήχο των νερών, η παρέα μου όμως είχε άλλη γνώμη και θεώρησε κατάλληλη τη στιγμή "να μιιλήσουμε για τη σχέση μας"....
Στο δρόμο βρήκα και κουμαριές φορτωμένες με κατακόκκινα ώριμα κούμαρα, τα οποία τίμησα δεόντως. Δυστηχώς η δυτική πλευρά του Πηλίου δεν έχει τη βλάστηση της ανατολικής και νωρίς νωρίς μπήκαμε στα χωράφια με τα ελαιόδεντρα. Το τοπίο έπαψε να είναι τόσο συναρπαστικό, επ΄ουδενί όμως αξιοκαταφρόνητο. Η θέα του παγασητικού από ψηλά είναι πανέμορφη το χειμωνιάτικα απογεύματα.
Στο δρόμο, περνώντας μέσα από χωράφια με ελιές συναντήσαμε ντόπιους να τις μαζεύουν. Μας προτείνανε να μην περπατήσουμε μέχρι τα Λεχώνια αλλά να βγούμε στη Γατζέα, στο σημείο που οι γραμμές του τρένου συναντούσαν την άσφαλτο. Δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι θέλαμε να περπατήσουμε μέχρι τέλους!!! Αφού μπορούσαμε να βγούμε στην άσφαλτο νωρίτερα, γιατί να περπατήσουμε μέχρι τα Λεχώνια? Το πρόβλημα βέβαια δεν ήταν η γνώμη των ντόπιων αλλά το γεγονός ότι την υιοθέτησε η παρέα μου και με ανάγκασε να βγω από το αρχικό σχέδιο μου και να περπατήσω κάμποσα χιλιόμετρα στην άσφαλτο, ανάμεσα και δίπλα στα αυτοκίνητα, μέχρι τα Καλά Νερά τη στιγμή που αν ακολουθούσαμε το αρχικό σχέδιο, θα περπατούσαμε την ίδια απόσταση μέσα στη φύση.
Όταν παραπονέθηκα ότι είχα ενημερώσει εγκαίρως (όταν ήμασταν ακόμα Αθήνα) για τα 19 χιλιόμετρα της διαδρομής άκουσα έκπληκτος τη δικαιολογία από την παρέα μου ότι δεν είχε δώσει σημασία εκείνη την ώρα σε αυτά που έλεγα και ότι δεν πειράζει, και αυτό περπάτημα είναι.
Τελικά η πεζοπορεία δεν ολοκληρώθηκε αν και σίγουρα θα μου μείνει αξέχαστη.
Αφού μας πήρε το ΚΤΕΛ και μας γύρισε στις Μηλιές, πήγαμε στο ξενοδοχείο όπου πλατσουρίσαμε πάλι στην μπουρμπουλιθρομπανιέρα και βγήκαμε για φαγητό στην Τσαγκαράδα. Καλό το φαγητό αλλά μας τον πιάσανε λιγάκι και αυτό μου χάλασε λιγάκι παραπάνω το κέφι. Μετά το φαγητό, πίσω στο ξενοδοχείο, ξαναμαναπλατσούρισμα στην μπουρμπουλιθρομπανιέρα (αυτή τη φορά μαζί), μασάζ στα πόδια και ύπνος...
Το επόμενο πρωί με περίμενε πάλι το ίδιο φτωχικό πρωινό (χυμός, τσάι, φρέσκο ψωμί, βούτυρο, μαρμελάδα, βραστό αυγό, τηγανήτες) αλλά αυτή τη φορά στο κρεβάτι, με το τζάκι απέναντι αναμμένο... Καταραμένη φτώχια...
Κάπου εκεί ξεκινάει και η επιστροφή μας, με μία απολαυστική βόλτα στα κεφαλοχώρια, τα δάση και τις πηγές του ανατολικού Πηλίου και μία στάση για μεσημεριανό στην Πορταριά (μέγα λάθος).
Αυτό ήταν το Σ-Κ μου στο Πήλιο και ελπίζω να το απολαύσατε όπως και εγώ.

Κυριάκος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diver : 16-12-06 στις 09:44.
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-06, 00:11   #104
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Συνέχεια της έκθεσης του μαθητή Κυριάκου με θέμα "Μια εκδρομή στο Πήλιο"

... Αφού ξεκινήσαμε το περπάτημα λίγο μετά τις 2 στις όμορφες καταπράσινες πλαγιές του Πηλίου, κατά μήκος των γραμμών του "μουντζούρη", έπιασε την παρέα μιά διάθεση για λογοδιάροια. Εγώ ήθελα να απολαύσω την ησυχία της φύσης, τα κελαηδίσματα των πουλιών και τον ήχο των νερών, η παρέα μου όμως είχε άλλη γνώμη και θεώρησε κατάλληλη τη στιγμή "να μιιλήσουμε για τη σχέση μας"....
Στο δρόμο βρήκα και κουμαριές φορτωμένες με κατακόκκινα ώριμα κούμαρα, τα οποία τίμησα δεόντως. Δυστηχώς η δυτική πλευρά του Πηλίου δεν έχει τη βλάστηση της ανατολικής και νωρίς νωρίς μπήκαμε στα χωράφια με τα ελαιόδεντρα. Το τοπίο έπαψε να είναι τόσο συναρπαστικό, επ΄ουδενί όμως αξιοκαταφρόνητο. Η θέα του παγασητικού από ψηλά είναι πανέμορφη το χειμωνιάτικα απογεύματα.
Στο δρόμο, περνώντας μέσα από χωράφια με ελιές συναντήσαμε ντόπιους να τις μαζεύουν. Μας προτείνανε να μην περπατήσουμε μέχρι τα Λεχώνια αλλά να βγούμε στη Γατζέα, στο σημείο που οι γραμμές του τρένου συναντούσαν την άσφαλτο. Δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι θέλαμε να περπατήσουμε μέχρι τέλους!!! Αφού μπορούσαμε να βγούμε στην άσφαλτο νωρίτερα, γιατί να περπατήσουμε μέχρι τα Λεχώνια? Το πρόβλημα βέβαια δεν ήταν η γνώμη των ντόπιων αλλά το γεγονός ότι την υιοθέτησε η παρέα μου και με ανάγκασε να βγω από το αρχικό σχέδιο μου και να περπατήσω κάμποσα χιλιόμετρα στην άσφαλτο, ανάμεσα και δίπλα στα αυτοκίνητα, μέχρι τα Καλά Νερά τη στιγμή που αν ακολουθούσαμε το αρχικό σχέδιο, θα περπατούσαμε την ίδια απόσταση μέσα στη φύση.
Όταν παραπονέθηκα ότι είχα ενημερώσει εγκαίρως (όταν ήμασταν ακόμα Αθήνα) για τα 19 χιλιόμετρα της διαδρομής άκουσα έκπληκτος τη δικαιολογία από την παρέα μου ότι δεν είχε δώσει σημασία εκείνη την ώρα σε αυτά που έλεγα και ότι δεν πειράζει, και αυτό περπάτημα είναι.
Τελικά η πεζοπορεία δεν ολοκληρώθηκε αν και σίγουρα θα μου μείνει αξέχαστη.
Αφού μας πήρε το ΚΤΕΛ και μας γύρισε στις Μηλιές, πήγαμε στο ξενοδοχείο όπου πλατσουρίσαμε πάλι στην μπουρμπουλιθρομπανιέρα και βγήκαμε για φαγητό στην Τσαγκαράδα. Καλό το φαγητό αλλά μας τον πιάσανε λιγάκι και αυτό μου χάλασε λιγάκι παραπάνω το κέφι. Μετά το φαγητό, πίσω στο ξενοδοχείο, ξαναμαναπλατσούρισμα στην μπουρμπουλιθρομπανιέρα (αυτή τη φορά μαζί), μασάζ στα πόδια και ύπνος...
Το επόμενο πρωί με περίμενε πάλι το ίδιο φτωχικό πρωινό (χυμός, τσάι, φρέσκο ψωμί, βούτυρο, μαρμελάδα, βραστό αυγό, τηγανήτες) αλλά αυτή τη φορά στο κρεβάτι, με το τζάκι απέναντι αναμμένο... Καταραμένη φτώχια...
Κάπου εκεί ξεκινάει και η επιστροφή μας, με μία απολαυστική βόλτα στα κεφαλοχώρια, τα δάση και τις πηγές του ανατολικού Πηλίου και μία στάση για μεσημεριανό στην Πορταριά (μέγα λάθος).
Αυτό ήταν το Σ-Κ μου στο Πήλιο και ελπίζω να το απολαύσατε όπως και εγώ.

Κυριάκος
Ευγε παιδι μου για την εκθεση σου προβιβαζεσαι και σου ευχομαι να κανεις την διαδρομη μεσα στον "μουντζουρι" ειναι "αλλη" εμπειρια!!!
Παλιά 18-12-06, 20:38   #105
Luthien
Θαμώνας

Ευγε παιδι μου για την εκθεση σου προβιβαζεσαι και σου ευχομαι να κανεις την διαδρομη μεσα στον "μουντζουρι" ειναι "αλλη" εμπειρια!!!

Βέβαια χρειάζεται υπομονή. Γιατί στις αρχές που είχε ξεκινήσει το δρομολόγιο είχε πάρει φωτιά από τσιγάρο, απαγορεύτηκε να καπνίζουν μέσα στο τρένο. Οπότε οι θεριακλήδες κατέβαιναν από το τρένο, κάπνιζαν το τσιγάρο τους και μετά ανέβαιναν ξανά και συνέχιζαν το δρομολόγιό τους. Για τέτοια γρηγοράδα μιλάμε. Αλλά είναι πολύ όμορφη η διαδρομή. Το τοπίο σε ανταμείβει!!! Ειδικά αν την κάνεις Άνοιξη... τέλεια!!!
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
εκδρομές , ελλάδα , ταξίδια

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:11.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.