124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Ψυχαγωγία > Ταξίδια Ταξίδια στο εξωτερικό

Ταξίδια Συζητήσεις, πληροφορίες, εμπειρίες για ταξιωτικούς προορισμούς.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-11-10, 12:31   #1
catherine_p
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη catherine_p

Ταξίδια στο εξωτερικό

Ανοίγω αυτό το τόπικ για να μπορούμε να συζητάμε για τα ταξίδια που έχουμε κάνει ή θέλουμε να κάνουμε στο εξωτερικό, γιατί απ' ότι είδα, δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα στο forum.

Ξεκινάω εγώ, λέγοντας ότι το τελευταίο ταξίδι που έχω κάνει στο εξωτερικό ήταν στη Γερμανία, στο Μόναχο...Ήταν στις αρχές του Δεκέμβρη και η πόλη ήταν στολισμένη στα χριστουγεννιάτικα...με ένα όμορφο τεράστιο χριστουγεννιάτικο δέντρο στην κεντρική πλατεία (Marienplatz) και μια πανέμορφη χριστουγεννιάτικη αγορά, όπου μπορούσες να φάς, να πιεις και να κάνεις τις εορταστικές αγορές

Θα ήθελα να κανονίσω κάποιο ταξίδι στο εξωτερικό και για φέτος το χειμώνα και ψάχνω για προορισμούς! Αν έχετε κάποια ιδέα, θα το εκτιμούσα να τη μοιραστείτε μαζί μου
Ο χρήστης catherine_p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-10, 03:29   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Γειά σου Κατερίνα. Δυστυχώς, το τελευταίο ταξίδι που εχω κάνει στο εξωτερικό, ήταν το 1982 ! Πρίν 28 χρόνια ! Είχα πάει Λονδίνο, και εμενα 15 ημέρες, στο σπίτι κάποιας φίλης μου. Η διαμονή στην Αγγλία, ήταν πολύ ακριβή, καθώς και η ζωή ηταν πολύ ακριβή εκεί, τότε. Ήταν αρχές Δεκεμβρίου, που το Λονδίνο ήταν στα καλά του, λόγω εορτών. Ενδειάμεσα, και για 4 ημέρες, ταξίδεψα στο Άμστερνταμ, φεύγοντας με πούλμαν, οπου φτάσαμε στο λιμάνι του Ντένβερ, και απο εκεί με καραβάκι περάσαμε απέναντι στο Βέλγιο, και πάλι με το πούλμαν συνεχίσαμε για Άμστερνταμ. Φανταστική πόλη το Άμστερνταμ, με πολύ καλή νυχτερινή ζωή. Οπως και στο Λονδίνο, οπου ξαναγύρισα με πούλμαν, ακολουθώντας την ίδια διαδρομή. Στο Λονδίνο θυμάμαι, τα μπάρ, κλείνανε στις 10.30 το βράδυ. Ενδειάμεσα, είχαμε πάει με πούλμαν, σε διάφορα χωριά της Αγγλίας, οπου οι Εγγλέζοι, συνίθιζαν να συναθρίζονται σε μεγάλες παρέες, και να διασκεδάζουν σε καφετέριες κυρίως...
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-10, 09:44   #3
anxri
Νέο Μέλος

Καλημέρα Κατερίνα, από τα τουριστικά ταξίδια που έχω κάνει στην Ευρώπη,
Θα ήθελα να σου αναφέρω τους προορισμούς στους οποίους εντυπωσιάστηκα περισσότερο,
Παρίσι, Βιέννη, Αμστερνταμ, Βουδαπέστη.
Ο χρήστης anxri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-10, 19:30   #4
catherine_p
Νέο Μέλος

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις...Από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στο ίντερνετ, το Άμστερνταμ μου φαίνεται από τις καλύτερες εναλλακτικές...Ελπίζω να καταφέρω να βρω αεροπορικά εισητήρια και ξενοδοχείο σε καλές τιμές!
Παλιά 19-11-10, 09:16   #5
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Φανταστική πόλη Κατερίνα, το Άμστερνταμ ! Νομίζω, πολύ καλή επιλογή ! Εύχομαι να βρείς φτηνό ξενοδοχείο, γιατί αεροπορικά εισητήρια θα βρείς φτηνά σίγουρα, και καλά να περάσεις !
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-10, 10:16   #6
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Εγώ μόλις (την παρασκευή) γύρισα από έναν "περίεργο" προορισμό, την Ιορδανία. Δεν είναι τουριστικά αναπτυγμένη χώρα, αν και μόνο από εκεί έχει ουσιαστικά έσοδα. Δεν πήγα με γραφείο, αλλά με ένα σακίδιο στην πλάτη, με τα καλά και τα κακά που αυτό συνεπάγεται.

Περπάτησα 6 ώρες στην Πέτρα (το 80% των τουριστών φτάνει μόνο μέχρι το Θησαυροφυλάκιο, το πιο γνωστό μνημείο), έμεινα στην έρημο του wadi rum σε σκηνή με βεδουίνους, ανέβηκα στην πιο ψηλή κορφή της Ιορδανίας για να αγναντεύσω την απέραντη έρημο. Δεν ξέρω αν αυτό λέγεται εναλλακτικός τουρισμός ή κάπως αλλιώς, είναι όμως σίγουρα από τις εμπειρίες που ζεις μια φορά στη ζωή σου.
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-10, 10:20   #7
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Αναφορικά με την Ευρώπη, όντως το Άμστερνταμ είναι μία πολύ καλή επιλογή. Το Παρίσι μου φάνηκε ξενέρωτο, η Πράγα μου φάνηκε καταπληκτική. Η πιο ωραία ευρωπαϊκή πόλη όμως που έχω επισκεφθεί μέχρι στιγμής, είναι η Μπρυζ. Ένα ταξίδι στο Βέλγιο (Βρυξέλλες, Γάνδη, Μπρυζ) θα σε αφήσει 100% ικανοποιημένη.
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-10, 14:28   #8
catherine_p
Νέο Μέλος

Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω στο μυαλό μου το Βέλγιο σαν μια χώρα που δεν είναι αυθεντική. Πιθανότατα λόγω του ότι είναι χωρισμένο σε Γαλλικό και Φλαμανδικό Βέλγιο ή επειδή δε γνωρίζω τίποτα σχετικά με την ιστορία του. Βέβαια, δεν εκπλήσσομαι που το προτείνεις γιατί τυχαίνει πολλές φορές να πηγαίνουμε κάπου με μεγάλες προσδοκίες και να απογοητευόμαστε, ενώ σε άλλα μέρη να εντυπωσιαζόμαστε από εκεί που δεν το περιμένουμε!

Ένα εναλλακτικό ταξίδι όπως αυτό που έκανες στην Ιορδανία είναι από τα όνειρα ζωής...αλλά δεν έχω τολμήσει ακόμα να το πάρω απόφαση!Είμαι πολύ φοβιτσιάρα για κάτι τέτοιο...
Παλιά 01-02-12, 17:31   #9
vradipous1
Νέο Μέλος

bansko

εγώ πήγα φέτος στο bansko με αεροπλανο και αφου είχα κλείσει κανα μήνα πριν τα εισιτήρια. onlline πάντα, πήγα πρίν λίγο καιρό....
1.το ξενοδοχείο καλό για τα λεφτά του
2.απαράδεκτο που οι δρόμοι ήταν μες στο χιόνι και τον πάγο στα ξενοδοχία δίπλα..και αν δεν είχες παπουτσάκι δικό σου(καλό) έπρεπε να αγοράσεις από εκεί κάτι "σαν" μποτάκια που πουλάγανε(για όλα έχουν προνοήσει οι Βούλγαροι)
3.οι πίστες πολύ καλές..
4.οι ντόπιοι,ε δεν θα έλεγα και τα καλύτερα λόγια,αλλά οκ!!(μπορεί να κάνω και λάθος...)
Σε γενικές γραμμές ωραία ήταν...
Ο χρήστης vradipous1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-12, 14:14   #10
ilias80
Νέο Μέλος

Ο πιο όμορφος προορισμός για μένα, από τις πόλεις που έχω κάνει ταξίδια φυσικά, είναι η Πράγα. Τώρα σκοπεύω να ταξιδέψω στη Ρουμανία, στο Βουκουρέστι και βρήκα αεροπορικά εισητήρια στο http://www.e-airtickets.gr/aeroporika-eisitiria/ στα 165€ με επιστροφη για τέλος Ιούνη. Παρεμπίπτοντος θα τα κλείσω μέχρι την Τετάρτη. Οπότε εάν τύχει και βρει κάποιος μια προσφορά, θα τον παρακαλούσα να με ενημερώσει.

Ο χρήστης ilias80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-12, 15:04   #11
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

Νομίζω Ηλία Liphshitz, οτι και τα ταξιδάκια στην Πατρίδα μας, καλά είναι!!!

.....Και χωρίς "ταξιδιωτικά γραφεία"!!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg PHLIO.jpg (90,0 KB, 17 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη celhel5010 : 20-05-12 στις 15:20.
Ο χρήστης celhel5010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-12, 15:10   #12
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

σοβαρα ρε
ηλια τοσο ομορφα και φτηνα!
τρεχω αμεσως να κλεισω
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
γερμανία , εξωτερικό , μόναχο , ταξίδια

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:20.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.