124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Νομίσματα Κυβερνήτη Καποδίστρια

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας ενδειαφέουν τα νομίσματα του Καποδίστρια ?
ΝΑΙ 56 83,58%
ΟΧΙ 4 5,97%
ΛΙΓΟ 5 7,46%
Δεν ξέρω /Δεν απαντώ 2 2,99%
Ψήφισαν: 67. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-09-10, 18:21   #76
vsgoldcoins
Τακτικό Μέλος

και η αλλη πλευρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vsgoldcoins : 19-10-10 στις 11:43.
Ο χρήστης vsgoldcoins δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 08:34   #77
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Καταρχήν, καλορίζικο ! Ειναι ενα πολύ καλοχτυπημένο κομμάτι, ιδιως απο την εμπρός πλευρά, απο αυτά που συναντάμε συνήθως στα 10λεπτα του 1831. Αν και οι εικόνες ειναι λίγο θαμπές (οι ακτίνες ας πούμε, δεν φαίνονται καθόλου), πιστεύω οτι ειναι VF, και ισως και λίγο παραπάνω, και εκεί το στήθος του φοίνικα, δεν φαίνεται καλά. Ισως και νάναι πικοιλία, σάν να βλέπω το τελείωμα του σταυρού, νάναι πιο κοντά στον φοίνικα, και το ράμφος του φοίνικα, πιο χαμηλά, αλλά ισως να ξεγελά και η εικόνα, λόγω κακού σκαναρίσματος. Το νόμισμα ειναι ίσιο, ή κάνει βαθούλωμα, για αυτό δεν φαίνονται καλά οι εικόνες ?
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-09-10, 15:57   #78
vsgoldcoins
Τακτικό Μέλος

Ευχαριστω, ισιο είναι, δεν έχει κανενα βαθούλωμα, θα προσπαθησω να ανεβασω καλύτερες φωτό.
Παλιά 23-09-10, 16:25   #79
vsgoldcoins
Τακτικό Μέλος

...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vsgoldcoins : 19-10-10 στις 11:46.
Παλιά 23-09-10, 17:32   #80
STEL2
Εθισμένος

Τώρα φαίνεται καλά. Αν το συγκρίνεις με τις προηγούμενες εικόνες, θα νομίζεις οτι πρόκειται για άλλο κομμάτι. Γιατί εδώ φαίνεται καθαρά (που απο τις προγούμενες εικόνες δεν φαινόταν), οτι το νόμισμα ειναι corroded, και καθαρισμένο....Η κατάστασή του ειναι VF, αλλά corroded !
Παλιά 23-09-10, 22:04   #81
vsgoldcoins
Τακτικό Μέλος

Σε καποια σημεια εχει καποια διάβρωση, κυριως στο "πολιτεία". Λογω της μεγένθυσης φαίνονται και πολλα στίγματα που δεν υπάρχουν(θα ανεβασω ενα νόμισμα που πείρα απο εσας και δεν είχε κανένα πρόβλημα για να δείτε πως φαίνετε απο την μεγένθυση του scanner που έχω). Αναφέρατε κάτι για ποικιλία μπορείτε να γίνετε πιο σαφείς....?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vsgoldcoins : 19-10-10 στις 11:45.
Παλιά 27-09-10, 20:51   #82
STEL2
Εθισμένος

Ειναι corroded, σε πολλά σημεία, απ' οτι βλέπω εγώ...Μόνο στον φοίνικα δεν ειναι. Νόμιζα πως ήταν πικοιλία, απο τις πρώτες εικόνες που είχατε περάσει μέσα, και δεν εδειχναν σωστά το νόμισμα
Παλιά 02-10-10, 14:37   #83
NMS
Θαμώνας

Λοιπον... εχω φωτο απο τους 2 καποδιστριες που εχω! Ο ενας ειναι χαλια, αλλα γι τα λεφτα του....

Εχουμε και λεμε.... αυτο ειναι ενα 10 λεπτο του 1830! κατασταση χαλια, corroded, κτλ!

Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-10, 14:43   #84
NMS
Θαμώνας

και εδω το 5λεπτο που εχει πανω του αρκετες ποικιλιες!

λογικα ειναι ο μικρος φοινικας, εχει weak strike στο 5 λεπτα και ισα ισα που φαινεται μονο το κατω μερος του 5 (σχεδον δεν το βλεπεις!!!), και ειναι coin strike και οχι medal strike οπως λογικα επρεπε να ειναι!

Οι φωτογραφιες δεν ειναι πολυ καλες! ειναι παρμενες απο κινητο, και το νομισμα ειναι μεσα στο θηκακι του! γραμματα ημερομηνιες κτλ ειναι πολυ εμφανη και καθαρα!
οι λεπτομεριες στα φτερα του φοινικα, σοτ στηθος και το κεφαλι δεν ειναι πολυ ορατες, αλλα ειναι καλυτερα απο την φωτο που ειναι θολη!

Παλιά 03-10-10, 01:07   #85
STEL2
Εθισμένος

Νίκο γειά σου,

οπως σου είχα πεί , και παλαιώτερα, οταν το περέγραψες, οτι ήταν ο δύσκολος τύπος Β1.... Ολα τα Β1, ασχέτως πικοιλιών, ειναι δύσκολα κομμάτια....Το δικό σου τώρα, ειναι σίγουρα πικοιλία. καθότι το ράμφος που πουλιού. φεύγει πάνω απο τις ακτίνες, και επίσης, ο φοίνοικας ειναι σε όρθια θέση. Επίσης τα νούμερα της ημερομηνίας, ειναι πολύ αραιά, το ενα απ' το άλλο, και κάτι φαίνεται μετά το 1., που δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Αν είχα στα χέρια μου, το βιβλίο πικοιλιών του P.Chase, ισως θα μπορούσα να σου πώ, για ποιά πικοιλία πρόκειται....Για να πώ την αλήθεια, αυτή την ποικιλία, δεν την εχω ξαναδεί (ισως να αναφέρεται- το πιθανώτερο μάλλον- στο βιβλίο)..Εγώ νομίζω, οτι πρόκειται για μια δύσκολη ποικοιλία, αλλά το βιβλίο πικοιλιών που προανέφερα, θα μπορούσε να μας διαφωτίσει περισσότερο...
Παλιά 03-10-10, 01:45   #86
NMS
Θαμώνας

Πωπω... ολα τα εχει δηλαδη! Εχει και σπασιμο μητρας στην πισω μερια κοντα στο δεσιμο του στεφανιου, και στα δεξια, που ανεβαινει μεχρι το Ε στο Λεπτα!!!

τοσες πολλες ποικιλιες πανω του... πραγματικα αρχιζω να αναρωτιεμαι ποσα να κανει! τελικα μαλλον ειμαι σωστος που το εχω σαν "ναυαρχιδα" στην συλλογη μου!!! Το εχω κοντα στα 20 χρονια αλλα τωρα μαθαινω για αυτο!!!

Δεν το εχεις ξαναδει;;;

αυτο που μου ειχε κανει τοτε εντυπωση ειναι οτι τα φτερα δεν ειναι τα ιδια! το αριστερο ειναι μικροτερο απο το αλλο, ή γενικα διαφορετικο!
τι περιεργα πραγματα και τελικα ποσο μα ποσο συναρπαστικο το να μελετας και αν μπορεις να μαζευεις καποδιστριες!!!
Το συγκεκριμενο νομισμα το αγαπαω πολυ και ειναι το πρωτο νομισμα ακριβο που αγορασα ενω ημουν ακομα μαθητης! δεν θυμαμαι ακριβως ποσα το ειχα παρει, αλλα θυμαμαι οτι ζοριστικα παρα πολυ για να μαζεψω τα χρηματα και για καιρο δεν ειχα χαρτζιλικι, αλλα τελικα αξιζε πολυ τον κοπο!!

AAA! και το περιεργο ειναι οτι ειναι coin strike και οχι medal strike οπως επρεπε να ειναι σαν Β1

Το αλλο νομισμα ειναι αστα να πανε, αλλα κουβαλαει ιστορια μαζι του και το πηρα πολυ φτηνα! το αγαπω και αυτο και για να πω την αληθεια... το χαιρομαι και στα χερια μου, πραγμα αδυνατο για το αλλο!!! Παλι καλα που φαινεται οτι ειναι του Καποδιστρια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NMS : 03-10-10 στις 12:55.
Παλιά 03-10-10, 02:04   #87
NMS
Θαμώνας

διαβαζοντας τα μηνυματα παλι, ειδα οτι ειχα κανει ενα λαθακι! Το 5 λεπτο μου σε διαμετρο δεν ειναι φυσικα 37.5 -38mm, αλλα 27.5-28mm! συγνωμη για αυτο, αλλα μαλλον το ειχες καταλαβει το λαθακι!
Παλιά 23-10-10, 23:30   #88
NMS
Θαμώνας

Πωπω...

Μπορει να ειμαι προκαληλειμενος... και οταν βλεπω κινεζο πωλητη να λεω κατευθεια οτι το νομισμα ειναι ψευτικο...

Αν κατι τετοιο ειναι αληθεια.. μολισ ειδα κινεζικο Καποδιστρια!!!

Παρακαλω πειτε μου αν μπορω να δωσω αριθμο δημοπρασιας ξενου site για να μπορεσουμε να το ερευνησουμε!!!
Παλιά 24-10-10, 09:39   #89
STEL2
Εθισμένος

Nίκο, σου εχω στείλει e-mail. Τόλαβες ?
Παλιά 25-10-10, 19:21   #90
mike-mtl-gr
Νέο Μέλος

Περιοχή: Αιγαιοπελαγίτης
Πωπω...

Μπορει να ειμαι προκαληλειμενος... και οταν βλεπω κινεζο πωλητη να λεω κατευθεια οτι το νομισμα ειναι ψευτικο...

Αν κατι τετοιο ειναι αληθεια.. μολισ ειδα κινεζικο Καποδιστρια!!!

Παρακαλω πειτε μου αν μπορω να δωσω αριθμο δημοπρασιας ξενου site για να μπορεσουμε να το ερευνησουμε!!!
Ελπίζω να μην εννοείς το δικό μου 20λεπτο 1831 που έβαλα στο ξένο site. Μόνο με Κινέζο δεν μοιάζω... (αν και είναι καμμιά φορά βολικό να κάνεις τον Κινέζο).
Ο χρήστης mike-mtl-gr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
ελληνικά νομίσματα , καποδίστριας , νομίσματα , νομίσματα καποδίστρια

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:48.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.