124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Νομίσματα Κυβερνήτη Καποδίστρια

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας ενδειαφέουν τα νομίσματα του Καποδίστρια ?
ΝΑΙ 56 83,58%
ΟΧΙ 4 5,97%
ΛΙΓΟ 5 7,46%
Δεν ξέρω /Δεν απαντώ 2 2,99%
Ψήφισαν: 67. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-09-10, 10:10   #46
pollop
Τακτικό Μέλος

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ναι όντως αυτό με τα προ 1830 θα μπορούσε να αποδειχθεί πρόβλημα. Το καταλαβαίνω να υπάρχει θέμα με τα αρχαία για να μην αρχίσει ο καθένας να σκάβει και να προκαλεί καταστροφές σε ευρήματα, αλλά τα νομίσματα του 19ου αιώνα δεν νομίζω ότι βρίσκονται σε ανασκαφές οπότε είναι λίγο κουφό να απαγορεύεται η κατοχή τους.
Ο χρήστης pollop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-10, 11:37   #47
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Εμένα, το καλύτερό μου κομμάτι, ειναι το 10λεπτο του '28. Ειναι ομως ο Α' τύπος, με τις συγκεντρωτικές ακτίνες

Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-10, 13:02   #49
NMS
Θαμώνας

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ναι όντως αυτό με τα προ 1830 θα μπορούσε να αποδειχθεί πρόβλημα. Το καταλαβαίνω να υπάρχει θέμα με τα αρχαία για να μην αρχίσει ο καθένας να σκάβει και να προκαλεί καταστροφές σε ευρήματα, αλλά τα νομίσματα του 19ου αιώνα δεν νομίζω ότι βρίσκονται σε ανασκαφές οπότε είναι λίγο κουφό να απαγορεύεται η κατοχή τους.

καποια βρισκονται! οταν βρεθει "θησαυρος" με αυτα σε καποια ανασκαφη, ειναι σιγουρα αρχαιολογικο ευρημα!

αλλα νομισματα εχουν βρεθει κατα καιρους, ή σε ανασκαφες, και εχουν κρατηθει απο αρχαιολογους! δεν ξερω τον λογο! Ισως σαν ευρηματα...

Στο Θησειο, το μουσειακι που εχει, αν θυμαμαι καλα εχει και καποια του καποδιστρια και του οθωνα που βρεθηκαν στις ανασκαφες εκει!

Στην συλλογη - εκθεση που ανα φερα οτι υπηρχε πριν χρονια στην ροδο και αφορουσε την νομισματικη στην ροδο και και Κω.. μαλλον, υπηρχαν τουρκικα, ιταλικα του 1860μ και ιταλιλα του 1940!

Εκει ειχε και 2-3 νομισματα απο τα οθωμανικα χρονια, ασημενια, μεγαλα... μαλλον πιαστρες και ζολωτες του 18ου αιωνα! ειχαν βρεθει κοντα στο τζαμι που ειναι στην πλατεια με τον πλατανο του Ιπποκρατη στην Κω κατα την ανασκαφη και συντηρηση αν θυμαμαι καλα του μιναρε...

σα μια ανασκαφη εδω οπου ηταν επισκεψιμη, (ανασκαφη σε μυλους στο λιμανι της Ροδου! Οχι οι γνωστοι μυλοι...), ειχε βρεθει και το ειδα, ενα νομισμα απο τα τεραστια χαλκινα των 5 καπικιων της Αικατερινησ της Μαγαλης της Ρωσιας! Μας εδειχναν πως γινεται ο καθαρισμος, και η αναγνωριση και μου ξεφυγε και το αναγνωρισα αμεσως... ηταν το 17 κατι...

ο συντηρητης με κοιταξε σαν να ημουν εξωγηινος και με ρωτησε που το ξερω κτλ! Του εξηγησα λοιπον....
Τον ρωτησα αν θεωρητε ευρημα που οι αρχαιολογοι κρατανε και μου απαντησε οτι για να του το φερουν να το καθαρισει... μαλλον!

επισεις.. το 2007 αν δεν κανω λαθος, ειχε βρεθει μεσα στο λιμανι της ροδου (στον βυθο) ισως ο μεγαλυτερος θυσαυρος χρυσων νομισματων εδω (ισως και στο Αιγαιο... Ελλαδα) αποτελουμενος απο χιλιαδες χρυσα οθωμανικα νομισματα του 1700 και μερικα ξενα!
Αλλοι αναφεραν 10.000, αλλοι 7.000.... και οι αρχαιολογοι οτι τελικα ηταν 3000 νομισματα..... Ο δυτης επεμενε οτι ηταν 10.000! τωρα......

υπηρχαν χρυσα οθωμανικα, πορτογαλικα και κοσμηματα, σπαθια....
Οι προπελες των κρουαζιεροπλοιων ειχαν ανακινησει τον αμμωδη βυθο και φανερωθηκαν, οπως και η καρινα του πλοιου που τα μετεφερε!
μεσα στο λοτ υπηρχαν χρονολογιες και νομισματοκοπεια διαφορα, καποια πολυ σπανια!!! η πληθωρα ποικιλιων, ενθουσιασε τους αρχαιολογους!

ολα πηγαν στην Αθηνα για συντηρηση και εκθεση γιατι δεν θα υπηρχε μεγαλη ασφαλεια εδω!!!!
Μας εδωσαν μονο 2 για εκθεση στο μικρο μουσειακι των εναλλιων αρχαιοτητων!!! Αυτα τα ειδα! Το ενα ηταν τρυπημενο! αν δεν κανω λαθος ηταν Zeri Mahbub και το ενα ηταν απο το Misir (αιγυπτο)
Τουλαχιστον ειχαν φωτογραφια με τα νομισματα στο βυθο...... τα Πορτογαλικα ειταν τα χρυσα με τον Σταυρο....
Καποια στιγμη μαθαμε οτι ενω πιεζαμε να γινει μουσειο εδω και να εχουμε την συλλογη και τα κομματια του σκαφους οταν βγει..... το μουσειο θα γινει Χιο ή Λεσβο.... καπου εκει!!! Ο θυσαυρος βρεθηκε εδω, πηγε Αθηνα για να το στειλουν στο μελλον αλλου; και εμεις να μην τον δουμε και τον χαρουμε λιγο!
Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-10, 13:26   #50
NMS
Θαμώνας

Στελιο.. πανεμορφο νομισμα!!! Ειναι μαλλον καθαρισμενο αλλα τουλαχιστον εμενα δεν με ενδιαφερει αυτο καθολου! ετσι κι αλλιως.. τα περισσοτερα νομισματα που εχω ειναι καθαρισμενα! τα περισσοτερα τα πηρα απο τον πατερα μου, και τοτε τα καθαριζαν τα νομισματα.... εχω καθαρισει και εγω.... στ κατω κατω... δεν προτειθεμαι να τα πουλησω! πολλα απο αυτα δεν ειναι ακριβα αλλα κυκλοφοριας μιας και ουτε το πορτοφολι μου αντεχει, αλλα και γιατι μου αρεσουν τα κυκλοφορημενα νομισματα το ιδιο! ειμαι λιγο ρομαντικος σε αυτο... ποτε δεν σκεφτηκα ποσο κανει η συλλογη μου, τι αξια εχουν τα νομισματα κτλ... ισως θα επρεπε, αλλα αφου τα εχω να τα χαιρομαι;

Καποια στιγμη θα αποκτησω τουλαχιστον 1 δειγμα απο καθε αξια και χρονολογια του Καποδιστρια! καποια στιγμη θα πιασω και ενα του 1828 στα χερια μου... που θα παει!
οπως αναφερα, εχω μονο του 1830 το 5λ και 10λ.... αλλα εχω πιασει στα χερια μου και ενα 20λ του 1831 που το ειχε ενας συγγενης! ηταν σε απιστευτη κατασταση αλλα ουτε το εδινε ουτε το προσεχε!!! το ειχε πεταμενο σε μια σακουλα με αλλα νομισματα!!!
Παλιά 02-09-10, 14:01   #51
STEL2
Εθισμένος

Εγώ στην θέση σου Νίκο, θα εδινα την πεντάρα του '30, που λές οτι ειναι VF+, που ισως νάναι και καμμιά καλή πικοιλία (αλήθεια υπάρχει φώτο απ' αυτή?)- ετσι κι αλλιώς οι πεντάρες του '30, ειναι δύσκολες- και θάπαιρνα και του '28, και δεκάρα/εικοσάρα του '31, και κάτι θα περίσευε, και για κανένα άλλο κομματάκι
Παλιά 02-09-10, 14:39   #52
NMS
Θαμώνας

δυστυχως δεν εχω σκανερ ή φωτογραφικη για το νομισμα! το πολυμηχανημα μου, μου καηκε με κεραυνο!

Το 5δραχμο του 1830 ειναι πολυ ομορφο και ειναι το πρωτο καποδιστριακο που πηρα ποτε, και απο τα πρωτα που αγορασα! Το ειχα παρει 85 χιλιαδες πριν πολλα χρονια! καμια εικοσαρια χρονια... ειναι απο δισκο 28αρι, και ο κυκλος ειναι μ τελειες. ειναι με συγκεντρωμενες ακτινες, και μαλλον μικρο φοινικα! ολα τα γραμματα κτλ ειναι καθαρα αλλα το 5 στο 5 λεπτα ειναι weak strike και σχεδον δεν φαινεται! Τωρα...

Ααα! ειναι και λιγο off center, στην πισω μερια!

ειναι απο τα ομορφα να βλεπεις νομισματα... οποτε...

πρεπει καποια στιγμη να δω τι καποδιστριες εχει ο θειος μου! ξερω οτι εχει 3-4.... μαλιστο ο ενας ειναι καταστρεμμενος!!! οταν ηταν νεος, το ειχε δει το νομισμα σε εναν που το ειχε τρυπησει το κεντρο και το ειχε κανει ροδελα για βιδα! ο θειος μου επαθε... και τον ρωτησε αν μπορουσε να παρει το νομισμα αυτο! Τελικα το πηρε... αφου το ανταλλαξε με μια.... κανονικη ροδελα!!!!!! εστω κι ετσι... ειναι ενα κουκλακι!
Μια φορα το ειχα δει...

Θα πω στον γαμπρο μου αν ειναι να φερει την φωτογραφικη του οταν μπορει, να το βγαλω μια φωτο... αλλα δεν μπορω να πω ποτε θα γινει και αν....
Παλιά 02-09-10, 14:58   #53
STEL2
Εθισμένος

Ειναι σαν αυτό ?
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 38 084.jpg (25,5 KB, 137 εμφανίσεις)
Παλιά 02-09-10, 15:10   #54
NMS
Θαμώνας

οχι! Το δικο μου εχει μεγαλυτερο φοινικα, μικρο σταυρο και το στεφανι γυρω του δεν ειναι γραμμη αλλα με μαργαριταρια! αυτο που δειχνεις ειναι του 1828.

αυτο με που λεω δισκος 28αρης ειναι γραμμενο χαρτονακι του απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του! σε διαμετρο ειναι 27mm... με 27.5 mm.....
δεν το εχω ψαξει να δω τι ποικιλια ειναι κτλ...
Παλιά 02-09-10, 15:24   #55
STEL2
Εθισμένος

28άριδες ειναι οι δίσκοι, στους δίσκους του 28, και δεν υπάρχουν σε αυτά, συγκεντρωτικές ακτίνες, αλλά μόνο διασκορπιστικές...., αν εννοείς το παρακάτω που δείχνω, δεν ειναι σε δίσκο του 28, και ο δίσκος ειναι 26άρης, εχει συγκεντωτικές, πέρλες, και μικρό πουλι..Δεν ειναι ομως σε δίσκο του 28...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 38 085.jpg (24,7 KB, 132 εμφανίσεις)
Παλιά 02-09-10, 15:27   #56
STEL2
Εθισμένος

Σημ. Οι φωτογραφίες, ειναι απο τον κατάλογο του Καραμίτσου
Παλιά 02-09-10, 15:37   #57
NMS
Θαμώνας

Α! δηλαδη αυτα σε δισκο 28 ειναι σαν τα νομισμα του 1828 αλλα με ημερομηνια 1830! δηλαδη εχουν γραμμη σαν στεφανι ετσι;

Το νομισμα που δειχνεις τωρα ειναι σχεδον το ιδιο με αυτο που εχω! λεω σχεδον το ιδιο γιατι κανενα δεν ειναι ιδιο με αλλο!

οποτε αυτο που γραφει πανω ειναι λαθος.... ισως το πηρε και αυτος οτι μιας και ειναι 27.5μμ.. ειναι....

ειναι ακριβο νομισμα;
Παλιά 02-09-10, 15:47   #58
NMS
Θαμώνας

ξαχασα να αναφερω οτι ειναι σε coin strike (η πισω πλευρα ειναι αναποδα απο την μπροστα πλευρα)!
Παλιά 02-09-10, 15:50   #59
STEL2
Εθισμένος

Ναι, ειναι οι δίσκοι που ειχαν περισσέψει, απο τα νομίσματα του '28, και χτυπήθηκαν πάνω σ' αυτούς τα πρώτα του 1830. Αυτά, ειναι ολα με διασκορπιστικές ακτίνες, και ειναι πολύ δύσκολα κομμάτια. Οι κατάλογοι αναφέρουν τιράζ 22.200 κομμάτια μόνο...Αυτά, ονομάζονται τύπος Α !

Το δικό σου, ειναι χτυπημένο, στους μετέπειτα δίσκους, που ειναι 26mm, και ειναι ο τύπος Β'.

Στόν β' τύπο, συναντάμε τον τύπο 1 (μικρό πουλί), σαν αυτο που εχεις, και τον τύπο 2 (μεγάλο πουλί). Ο Τύπος 2, εξαιρουμένων πικοιλιών, ειναι ο εύκολος. Το δικό σου, ειναι απο τα πολύ δύσκολα 5 λεπτα, και μόνο ως βασικός τύπος..., αν ειναι και πικοιλία, τότε οπως καταλαβαίνεις, φεύγει πολύ..
Παλιά 02-09-10, 15:51   #60
STEL2
Εθισμένος

ξαχασα να αναφερω οτι ειναι σε coin strike (η πισω πλευρα ειναι αναποδα απο την μπροστα πλευρα)!
Είσαι σίγουρος ??
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
ελληνικά νομίσματα , καποδίστριας , νομίσματα , νομίσματα καποδίστρια

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12 (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:04.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.