124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Τέχνες & Πολιτισμός > Κινηματογράφος 8mm ταινίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-04-08, 22:05   #1
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

8mm ταινίες

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους!

Εκτός απο συλλεκτικές φωτογραφικές, τώρα με έπιασε μανία με ταινίες και μηχανές προβολής 8mm. Απέκτησα 4 μηχανές προβολής 8mm και super 8mm σε άριστη κατάσταση λειτουργικά και εμφανισιακά μετά απο πάρα πολύ ψάξιμο.

Μαζί πήρα απο τον συλλέκτη που τις είχε και καμμιά 20αριά ταινίες, χρονολογίας 1950-1967, ασπρόμαυρες και έγχρωμες.

Υπάρχει κανείς που να ασχολείται με τέτοιες μηχανές και ταινίες; 'Εμαθα πρόσφατα πως κάποιο studio στην Αμερική βγάζει για συλλέκτες έργα σε 8 και 16mm τελευταίες κυκλοφορίες, όπως "Ο πόλεμος των κόσμων" του Σπίλμπεργκ και πολλά άλλα πιο νέα έργα, όμως σου έρχονται σε 7-8 μπομπίνες και το κόστος αρχίζει απο 200 ευρώ το έργο.

Ξέρεις μήπως κανείς πιο studio είναι αυτό;
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-08, 23:10   #2
FAERY
Super Moderator

Το avatar του χρήστη FAERY

Περιοχή: Διαδίκτυο

Εκτός απο συλλεκτικές φωτογραφικές, τώρα με έπιασε μανία με ταινίες και μηχανές προβολής 8mm. Απέκτησα 4 μηχανές προβολής 8mm και super 8mm σε άριστη κατάσταση λειτουργικά και εμφανισιακά μετά απο πάρα πολύ ψάξιμο.

Μαζί πήρα απο τον συλλέκτη που τις είχε και καμμιά 20αριά ταινίες, χρονολογίας 1950-1967, ασπρόμαυρες και έγχρωμες.

Υπάρχει κανείς που να ασχολείται με τέτοιες μηχανές και ταινίες; 'Εμαθα πρόσφατα πως κάποιο studio στην Αμερική βγάζει για συλλέκτες έργα σε 8 και 16mm τελευταίες κυκλοφορίες, όπως "Ο πόλεμος των κόσμων" του Σπίλμπεργκ και πολλά άλλα πιο νέα έργα, όμως σου έρχονται σε 7-8 μπομπίνες και το κόστος αρχίζει απο 200 ευρώ το έργο.

Γιατί δεν μαζεύεις κοχύλια που είναι και τσάμπα ?
Ο χρήστης FAERY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-08, 23:22   #3
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Φθείρεται αυτό το υλικό, τώρα τις ψηφιοποιούν όλες, δεν νομίζω ότι είναι συλλεκτική επένδυση..
Πάρε κανένα νόμισμα καλύτερα.

Πλάκα πλάκα κάποιον, κάπου είχα δει και πουλούσε τέτοιες ταινίες, θα προσπαθήσω να θυμηθώ και θα σου πω..
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-08, 23:45   #4
Syllektis
Θαμώνας

Γιατί δεν μαζεύεις κοχύλια που είναι και τσάμπα ?
Αχ αχ αχ νεολαία σου λέει μετά, πού μυαλό! Βασικά έχω και κοχύλια είτε το πιστεύεις είτε όχι!

'Εκανα έναν καλό κύκλο αγορών το τελευταίο τρίμηνο να τονώσω την ήδη υπάρχουσα νομισματική μου συλλογή (μα πως τα λέω ο άτιμος) μετά έκανα ένα ζίγκ και πήγα στην φωτογραφικές μηχανές, και μετά ένα ζαγκ και πήγα στην μηχανές προβολής.

Αν ακούσεις μια μηχανή Pathe 9,5mm να γουργουρίζει ο κινητήρας της και να βλέπεις το φιλμ CAN CAN με τον Frank SInatra με τις γραμμές λόγω πολυκαιρίας, θα δεις τι εστί σινεπροβολή!:surpris e:

Δεν το κάνω για συλλεκτική επένδυση, αλλά για χόμπι!
Παλιά 04-05-08, 08:21   #5
NHL
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη NHL

Φιλε μου επειδη γνωριζω αρκετα πραγματα απο ταινιες 8mm και Super8 κ.λ.π.
θελουν ειδικες θερμοκρασιες οι ταινιες αυτες (ή τα ταινιακια) διοτι με την παροδο του χρονου (οπως σωστα σου ενεφερε και ο Vinyl παρα πανω, φθειρονται και σβηνουν (ξεθωριαζουν)...
Εχω και εγω μερικες (16 mm) και εχω και φωτογραφικο υλικο των ταινιων καθως και Αφισετες Αμερικανικες (σαν αυτες που πουλαω μεσα στο Sold) , το μονο που μου λειπει τωρα ειναι να κανω εναν μινι θερινο κινηματογραφο στην... ταρατσα (γυρω στον Ιουλιοθα τον εχω ετοιμο) και θα τις προβαλω για φιλους κολητους με..."ποπ κορν" για το διαλειμμα
(εμενα εχουν και intermision xε χε)
Ξερετε τι ειναι να βλεπεις το "ΤΡΙΟ ΣΤΟΥΤΖΕΣ" και να ακους αυτον τον ηχο της μπομπινας που ξετυλιγεται μεσα στην σιγαλια της νυχτας???
ΣΚΕΤΗ ΜΑΓΕΙΑ !!!
Tωρα αν θα ερχεται και κανενα...παπουτσι απο
γειτονες που ενοχλουνται απο τον ήχο... αλλη δουλεια

Παντως αντε καλη αρχη στο μαγευτικο αυτο (αλλα πανακριβο χομπυ) που λεγεται ΠΑΛΙΟ ΣΙΝΕΜΑ!!!

ΚΑΝΤΕ "ΚΛΙΚ" ΣΤΙΣ ΦΩΤΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ!!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg O HRAKLHS KAI H BAS.THS LYDIAS.jpg (47,3 KB, 15 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 6b38_12.JPG (33,8 KB, 11 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 1_ASHO_1.jpg (73,3 KB, 9 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NHL : 04-05-08 στις 08:49.
Ο χρήστης NHL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-08, 19:08   #6
Syllektis
Θαμώνας

Ευχαριστώ φίλε NHL για την απάντηση σου!

Αν κάνεις προβολή, κράτα μου μια θέση, α, θέλω και πασατέμπο!
Ξέρω τι ωραίο και μαγευτικό είναι να κάνεις προβολή με 8mm. Αντε να βρούμε και καμμια 35άρα με καρβουνάκι, να βρούμε και καμμιά παλιά κόπια να δούμε όλο το έργο cinemascope!
Παλιά 07-05-08, 22:46   #7
NHL
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη NHL

Ευχαριστώ φίλε NHL για την απάντηση σου!

Αν κάνεις προβολή, κράτα μου μια θέση, α, θέλω και πασατέμπο!
Ξέρω τι ωραίο και μαγευτικό είναι να κάνεις προβολή με 8mm. Αντε να βρούμε και καμμια 35άρα με καρβουνάκι, να βρούμε και καμμιά παλιά κόπια να δούμε όλο το έργο cinemascope!

Βρηκα καποτε μια ωραια ΜΗΧΑΝΗ ΛΗΨΕΩΣ με ΧΕΡΑΚΙ(Μανιβελα) του 1927 που τροποποιηθηκε αργοτερα και γυρνουσε και ομιλουσες ταινιες απο το 1929 και εντευθεν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με σκαλιστα μπρουτζινα ποδια και σκαλιστο φακο 35mm (το περιξ του φακου ενοω, το μπρουτζινο) και πανω στον ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΚΕΛΙΤΗ ειχαν χαραξει και 6 ΠΕΡΙΦΗΜΑ ΦΙΛΜΣ που ειχαν γυριστει μ΄αυτην την ΜΗΧΑΝΗ!!!
Δεν θυμαμαι πια, ποια ηταν (εδω και 4 χρονια πριν), αλλα αναμεσα τους ηταν και η ΑΝΝΑ ΚΡΙΣΤΙ με την ΓΚΡΕΤΑ ΓΚΑΡΜΠΟ και την ΜΑΡΙ ΝΤΡΕΣΛΕΡ!!!!!!!!!!

Στο μεγαλο Αμερικανικο Site...
Tην ειχε ανοιξει αυτος απο 999 Δολαρια και εγω εβαλα 3.000.
Ομως την τελευταια μερα (και ειδικα την τελευταια μια ωρα) πριν κλεισει η Δημοπρασια εφτασε (και εκλεισε) στα 19.500 τοσα Δολαρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τεραστιο ποσον διοτι τοτε το Δολαριο ηταν παρα κατι Cents ισα με το Ευρω!
Και του ειχα στειλει και e-mail και μου ειχε απαντησει πως ηθελε Ταχυδρομικα 200 Δολαρια να την Πακεταρει και να την στειλει (στον Νικητη) σε 4 Πακετα!!!
Θυμαμαι πως ειχα στεναχωρεθει παρα πολυ...........
Αλλα αδυνατουσα κι ολας να διαθεσω (και δεν ειχα αλωστε) τετοιο μεγαλο ποσο για την ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εκτοτε δεν ξαναειδα ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΣΑ σε εκεινο το Site.

Aυτα φιλε μου Syllekti.......................
Aσε, εγω ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ.

Nick
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 08f7_1.JPG (16,1 KB, 24 εμφανίσεις)
Παλιά 08-05-08, 18:24   #8
Syllektis
Θαμώνας

Βρηκα καποτε μια ωραια ΜΗΧΑΝΗ ΛΗΨΕΩΣ με ΧΕΡΑΚΙ(Μανιβελα) του 1927 που τροποποιηθηκε αργοτερα και γυρνουσε και ομιλουσες ταινιες απο το 1929 και εντευθεν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με σκαλιστα μπρουτζινα ποδια και σκαλιστο φακο 35mm (το περιξ του φακου ενοω, το μπρουτζινο) και πανω στον ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΚΕΛΙΤΗ ειχαν χαραξει και 6 ΠΕΡΙΦΗΜΑ ΦΙΛΜΣ που ειχαν γυριστει μ΄αυτην την ΜΗΧΑΝΗ!!!
Δεν θυμαμαι πια, ποια ηταν (εδω και 4 χρονια πριν), αλλα αναμεσα τους ηταν και η ΑΝΝΑ ΚΡΙΣΤΙ με την ΓΚΡΕΤΑ ΓΚΑΡΜΠΟ και την ΜΑΡΙ ΝΤΡΕΣΛΕΡ!!!!!!!!!!

Στο μεγαλο Αμερικανικο Site...
Tην ειχε ανοιξει αυτος απο 999 Δολαρια και εγω εβαλα 3.000.
Ομως την τελευταια μερα (και ειδικα την τελευταια μια ωρα) πριν κλεισει η Δημοπρασια εφτασε (και εκλεισε) στα 19.500 τοσα Δολαρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τεραστιο ποσον διοτι τοτε το Δολαριο ηταν παρα κατι Cents ισα με το Ευρω!
Και του ειχα στειλει και e-mail και μου ειχε απαντησει πως ηθελε Ταχυδρομικα 200 Δολαρια να την Πακεταρει και να την στειλει (στον Νικητη) σε 4 Πακετα!!!
Θυμαμαι πως ειχα στεναχωρεθει παρα πολυ...........
Αλλα αδυνατουσα κι ολας να διαθεσω (και δεν ειχα αλωστε) τετοιο μεγαλο ποσο για την ΜΗΧΑΝΗ ΑΥΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εκτοτε δεν ξαναειδα ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕΣΑ σε εκεινο το Site.

Aυτα φιλε μου Syllekti.......................
Aσε, εγω ΕΧΩ ΤΡΕΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΚΑΛΟ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ.

Nick
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! 'Εχω σε αποθήκη αρολέζα και μουβιέλα για 35μμ.... Να δω πότε θα μπορέσω να τα κάνω λίγο σέρβις.... Η μουβιόλα πιάνει ένα γραφείο ολόκληρο, είναι απο σίδερο και βασικά δεν μπορεί να μετακινηθεί
Παλιά 10-05-08, 12:21   #9
NHL
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη NHL

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! 'Εχω σε αποθήκη αρολέζα και μουβιέλα για 35μμ.... Να δω πότε θα μπορέσω να τα κάνω λίγο σέρβις.... Η μουβιόλα πιάνει ένα γραφείο ολόκληρο, είναι απο σίδερο και βασικά δεν μπορεί να μετακινηθεί

Kαι γω καταλαβαινω εσενα απολυτως!!! Αποψε θαρθεις στην "Μαζωξη"???
Ασε που εγω δεν ξερω και την διευθυνση..............................
Παλιά 10-05-08, 16:06   #10
Avalon.
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Avalon.

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avalon. Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Avalon.
Ταβέρνα ο Πλακιάς
Ζαλοκώστα 34 Περιστέρι (50 μέτρα από την πλατεία Μπουρναζίου)
Τηλ. 210-5751263

Αν χαθείς ρίξε τηλέφωνο να σε μαζέψουμε ......
Ο χρήστης Avalon. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-08, 16:14   #11
Syllektis
Θαμώνας

Φυσικά και θα έρθω....λείπει ο Αύγουστος απο την Πεντηκοστή? εεεεεεεεχμμμμμμμ λείπει η Σαρακοστή απο τον Φλεβάρη?:s urprise: Θα έρθω!
Παλιά 12-01-14, 13:55   #12
grizanis
Νέο Μέλος

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΑΠΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΘΕΙΟ ΜΟΥ, ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΜΑΡΚΑΣ NILUS, ΓΚΡΙ. 8ΜΜ. ΠΟΥ ΑΘΑ ΒΡΩ ΣΥΝΤΗΡΗΤΗ, ή ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ;
Ο χρήστης grizanis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-14, 13:56   #13
grizanis
Νέο Μέλος

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΑΠΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΘΕΙΟ ΜΟΥ, ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΜΑΡΚΑΣ NILUS, ΓΚΡΙ. 8ΜΜ. ΠΟΥ ΑΘΑ ΒΡΩ ΣΥΝΤΗΡΗΤΗ, ή ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ;
Ο χρήστης grizanis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-14, 10:41   #14
SirChris
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη SirChris

Περιοχή: Σαλονίκη
Γεια σου αγαπητό μέλος. Επειδή μάλλον ο χρήστης NHL έχει αρκετό καιρό να μπει στο φόρουμ, και επειδή μάλλον αυτός είναι που μπορεί να σου απαντήσει επακριβώς σε αυτό που ρωτάς, στείλε του ένα προσωπικό μήνυμα ή μπες στο site του 124sold και επικοινώνησε μαζί του από εκει μέσω του προφίλ του.
Ο χρήστης SirChris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-03-16, 08:45   #15
TonyG
Νέο Μέλος

Καλημέρα
Πολλά νέα, οδηγίες και μικροεπισκευές μπορείτε να ρωτάτε στην FB σελίδα:

https://www.facebook.com/groups/108595572491977/

Η σελίδα αυτή δεν είναι για αγοροπωλησίες αλλά μιά μικρή προσπάθεια σαν ένα απλό αστείο να βρεθούνε μεταξύ τους, άνθρωποι που αγαπάνε τα φιλμ (celluloid) και τον κινηματογράφο. Να μιλήσουμε για τα ταινιάκια μας (16mm, 8mm) και τις μηχανές προβολής τους.
Ο χρήστης TonyG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:47.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.