124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Ταληρο 1851

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-02-13, 20:32   #16
GKCollect
Τακτικό Μέλος

Περιοχή: www.mycoins.gr
... πως εχει πέσει κάποιο οξύ πάνω, και που εχει κάνει το ασήμι να "αναβράσει", και να "πετάξει", κάτι σαν γρέζια...
Έλα όμως που το ασήμι δεν αντιδρά με τα οξέα.
1η κυκλική σταγόνα και 2η από πάνω της. Το μόνο που παθαίνει από τα οξέα το ασήμι είναι να μαυρίζει ή γενικώς να αλλάζει απόχρωση. Ισχύει ότι ισχύει και για τον χρυσό. Αν λοιπόν έπεσε σταγόνα από κάτι που προκάλεσε "γρέζι" το πιο πιθανό να ήταν άλλο υλικό και όχι οξύ. Εν τω μεταξύ το αρνητικό δείχνει επιπλέον μέταλλο (ύψωμα), δηλαδή στην πραγματικότητα βαθούλωμα... ανεπαίσθητο μεν υπαρκτό δε. Και γι αυτόν τον λόγο είπα ότι είπα.
Δεν προσπαθώ να σας πείσω για οτιδήποτε, είναι αποδεκτός ο λόγος του πωλητή, αλλά μέχρι να δοθεί η απάντησή του, υπήρχαν αμφιβολίες.
Αυτή τη στιγμή αυτό που είναι αποδεκτό, είναι ότι έπεσε οξύ και δημιούργησε αυτή τη διπλή σταγόνα. Άσχετα αν έχω άλλη άποψη είμαι υποχρεωμένος να το αποδεχτώ διότι δεν έχω το νόμισμα στα χέρια μου.
Ο χρήστης GKCollect δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-13, 22:20   #17
diaylosark
Θαμώνας

Παρακολουθω τις συζητησεις σε ολα τα φορουμ με μεγαλο ενδιαφερον,και εχω να πω υποθετικα κατι,εχουν περασει απο τα χερια μου 2-3 φορες το λιγοτερο ασημενια νομισματα που ειχε επιχειρηθει μονο στην μια επιφανεια να κοληθει κρικος ακομα και μεσα αρκετα στο πεδιο οπως δηλαδη το επιμαχο σημειο του συγκεκριμενου νομισματος καποιοι θα θυμουνται σε αλλο φορουμ ενα 30 δραχμο που ειχα δειξει ,φυσικα εμεινε εξογκωμα το οποιο με την καταληλη τριβη θα θυμιζε ακριβως αυτο που βλεπω στο ταληρο,ολοι περιμενουμε να δουμε νομισματα που ειχαν κρικο να εχουν κοληση στην οδοντωση,και γιατι παρακαλω να ειναι ετσι;o καθε ενας που επιχειρει η επιχειρησε στο παρελθον τετοιου ειδους ( εγχειρησεις) εκανε απροβλεπτες ενεργειες και ακατανοητες κατα αλους,δεν προσπαθω να πω οτι το νομισμα ειχε τετοια επεξεργασια οπωσδηποτε αλλα παρολη την οποια δυνατη συλλεκτικη αξια του κατα την αποψη μου ειναι ελατωματικο και ριχνει κατα πολυ την εμπορικη αξια αν διαχειριστει ετσι η αγοραπωλησια απο τον κατοχο μελλοντικα,αν και ξερω οτι θα το δω σε γνωστο μαρκετ να πωλειται απο 3.500 και πανω και περιμενω να το δω για να δικαιωθω αλλη μια φορα για προσωπικα σχολια που εχω κανει και μου εχει κανει ο κατοχος του περι εμποριου,προσωπικα δινω συγχαρητηρια στον Κωστα GKCollect που την οποια επισυμανση του και διαλογο διαχειριστηκε κατα την αποψη μου αψογα,και μια τελευταια επισημανση ειναι οτι μεσα απο τις γραφωμενες αναφορες του ιδιοκτητη φορουμ και του νομισματος η συζητηση εντεχνα και μονομερως απο αυτον περιειχε πολλα σχολια μειωτικα κατα του Στελιου ο οποιος εχει διαγραφει οπως πολλοι απο μας και δεν ειχε το δικαιωμα εγγραφου αντιλογου αν επιθυμουσε προς κυριο (σοκολατα),μου αρεσει που οι χαρακτηρες καθε λιγο ξεδιπλωνωνται πιο πολυ ,δεν προκειται να ξαναμπω στην σφηκοφωλια φορουμ ουτε πεθαμενος με τοσα που διαβαζω και μαθαινω καθημερινα
Ο χρήστης diaylosark δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-13, 23:15   #18
doris111
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη doris111

Και σε τελική ανάλυση... γιατί δηλαδή να φύγουν τα Τάλιρα απ' τη Λεβεντομάνα Κρήτη;;;
Δύο έχει ο Στέλιος, δυο ο ένας, δύο ο άλλος, δύο ο παράλλος... αλήθεια πόσα τέτοια Τάλιρα έχουν κοπεί;;;
Άντε με το καλό, να τα χιλιάσετε όλοι σας. Μόνο μη βουλιάξει το νησί απ' το πολύ ασήμι.
Σωστός!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης doris111 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-13, 00:05   #19
doris111
Καθημερινός Θαμώνας

Φασαριες, ιντριγκες, μαχαιρωματα δεν ταιριαζουν με το αθλημα.....

Θελω να πιστευω οτι το σημαδι δεν ειναι απο αποπειρα τρυπας η κρικου...καταρχας ειναι σε τελειος ακυρο μερος ...για πιο λογο να τρυπηθει εκει?

Καλοριζικο στο νεο του κατοχο!
Παλιά 24-02-13, 00:22   #20
doris111
Καθημερινός Θαμώνας

Στελιο δεν ανοιγει τις φωτο του νομισματος που σηκωσα
Εκανα εγω καμια μ@λακια η επειδη πουληθηκε το νομισμα απαγορευονται η φωτο?
Παλιά 24-02-13, 00:34   #21
diaylosark
Θαμώνας

Οπως σωστα ειπωθηκε απο πολλους το αθλημα ειναι στην ουσια μοναχικο σπορ κ,λ,π και πολλα περιεργα γινωνται και θα γινωνται ομως απο ομαδες ,πολλοι ειναι αυτοι που απο το ενα χερι κρατανε το τηλεφωνο και το αλλο ειναι το μαους του υπολογιστη και χαληναγωγουν τιμες και σχολιαζουν ενεργες δημοπρασιες για καποιο λογο παντα αλλα με σκοπους περιεργους,το εαν πρατουν σωστα η με δολο ας το κρινουν οι απεξω,οσο για το νομισμα δεν ειναι σιγουρα τρυπημενο 100%,,τριψιμο ομως η διαβρωση απο καποιο χερι εχει υποστει ,δεν πιστευω οτι υπαρχει καμμια αντιρρηση οτι ειναι πολυ δυσκολο και εστω και με τα ελατωματα του αρκετα καλο
Ο χρήστης diaylosark δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-13, 09:49   #22
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Στελιο δεν ανοιγει τις φωτο του νομισματος που σηκωσα
Εκανα εγω καμια μ@λακια η επειδη πουληθηκε το νομισμα απαγορευονται η φωτο?
Oi εικόνες φαίνονται κανονικά Θοδωρή ! Απλώς διέγραψα το διπλό πόστ, που τις είχες ξαναποστάρει
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-13, 09:51   #23
STEL2
Εθισμένος

Φασαριες, ιντριγκες, μαχαιρωματα δεν ταιριαζουν με το αθλημα.....

Θελω να πιστευω οτι το σημαδι δεν ειναι απο αποπειρα τρυπας η κρικου...καταρχας ειναι σε τελειος ακυρο μερος ...για πιο λογο να τρυπηθει εκει?

Καλοριζικο στο νεο του κατοχο!
Δηλαδή εσένα Θοδωρή, πως θα σου φαινότανε, αν εβγαινα κι ελεγα αυτό το νόμισμα ειναι προβληματικό, και μετα απο λίγο να το χτυπούσα και να τόπαιρνα ? Θα σ' άρεσε ?
Παλιά 24-02-13, 11:10   #24
STEL2
Εθισμένος

Έλα όμως που το ασήμι δεν αντιδρά με τα οξέα.
1η κυκλική σταγόνα και 2η από πάνω της. Το μόνο που παθαίνει από τα οξέα το ασήμι είναι να μαυρίζει ή γενικώς να αλλάζει απόχρωση. Ισχύει ότι ισχύει και για τον χρυσό. Αν λοιπόν έπεσε σταγόνα από κάτι που προκάλεσε "γρέζι" το πιο πιθανό να ήταν άλλο υλικό και όχι οξύ. Εν τω μεταξύ το αρνητικό δείχνει επιπλέον μέταλλο (ύψωμα), δηλαδή στην πραγματικότητα βαθούλωμα... ανεπαίσθητο μεν υπαρκτό δε. Και γι αυτόν τον λόγο είπα ότι είπα.
Δεν προσπαθώ να σας πείσω για οτιδήποτε, είναι αποδεκτός ο λόγος του πωλητή, αλλά μέχρι να δοθεί η απάντησή του, υπήρχαν αμφιβολίες.
Αυτή τη στιγμή αυτό που είναι αποδεκτό, είναι ότι έπεσε οξύ και δημιούργησε αυτή τη διπλή σταγόνα. Άσχετα αν έχω άλλη άποψη είμαι υποχρεωμένος να το αποδεχτώ διότι δεν έχω το νόμισμα στα χέρια μου.
Καταρχήν, ανεβάζω την φώτο του Δημήτρη του Ποδαρά, που εχει δημοσιεύσει σε άλλο φόρουμ, και που δείχνει οτι το νόμισμα ειναι χτυπημένο πάνω σε άλλο νόμισμα (σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του)

Σ' αυτά οπως είπα σε προηγούμενο πόστ, εχουν βρεθεί κάποια, νάναι χτυπημένα πάνω σε Ισπανικά δίστηλα (ισως κι αυτό), και ισως και ολη η κοπή, σύμφωνα με υποθέσεις κάποιων..

Παλαιώτερα, είχα δεί τάλληρο φίλου συλλέκτη απο Θεσσαλονίκη, που είχε ενα βαθούλωμα στο μαλλί, και απο πάνω χτυπημένο κανονικά το μαλλί..., επρόκειτο εμφανώς για mint error, και ήταν εξαιρετικό τάλληρο, οπως αυτό εδώ..., ισως κάτι ανάλογο να εχει συμβεί και εδώ, μόνο που αν πρόκειται για βαθούλωμα, δεν είναι πάνω σε ανάγλυφο, αλλά στον δίσκο, και να θεωρήθηκε ελάττωμα, και εγινε προσπάθεια κάλυψής του..

Κατα καιρούς γίνονται προσπάθειες κάλυψης "ελαττωμάτων", απο άτομα που δεν ξέρουνε, και πιστεύουν οτι κάτι πάνω σ'ενα νόμισμα ειναι ελάττωμα..., στο συγκεκριμένο αν δείτε τις γρατζουνιές που εχει δεξιά, εχουν γίνει εμφανώς απο χέρι, που προσπάθησε να δεί αν ειναι ασήμι...

Παλαιώτερα, είχε πέσει στα χέρια μου ενας φοίνικας, ο οποίος κατω απο το φοίνιξ, παρουσιάζει κάτι πολύ μικρά εξογκωματάκια, σημείο γνησιότητας του φοίνικα..., στον συγκεκριμένο λοιπόν φοίνικα, ο οποίος ήταν σε AU κατάσταση, κάποιοι προφανώς το θεώρησαν αυτό οτι ήταν ελάττωμα, και τα είχαν λιμάρει, για να τ' αφαιρέσουν..., φυσικά είχαν κάνει ζημιά στο κομμάτι, και στην πιστοποίηση, μου εγραψε AU details, tooled
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 4000.JPG (77,7 KB, 42 εμφανίσεις)
Παλιά 24-02-13, 11:28   #25
GKCollect
Τακτικό Μέλος

Περιοχή: www.mycoins.gr
Ενδιαφέρουσα παρατήρηση, δεν έχω τόσο ειδικές γνώσεις για τα συγκεκριμένα. Αδιαμφισβήτητα ο Δημήτρης έχει πολύ περισσότερες γνώσεις και εμπειρία για να δει κάτι τέτοιο. Η άποψή του είναι πάντοτε σεβαστή και καλοδεχούμενη.
Ο χρήστης GKCollect δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-04-17, 20:48   #26
STEL2
Εθισμένος

Καταρχήν, ανεβάζω την φώτο του Δημήτρη του Ποδαρά, που εχει δημοσιεύσει σε άλλο φόρουμ, και που δείχνει οτι το νόμισμα ειναι χτυπημένο πάνω σε άλλο νόμισμα (σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του)

Σ' αυτά οπως είπα σε προηγούμενο πόστ, εχουν βρεθεί κάποια, νάναι χτυπημένα πάνω σε Ισπανικά δίστηλα (ισως κι αυτό), και ισως και ολη η κοπή, σύμφωνα με υποθέσεις κάποιων..

Παλαιώτερα, είχα δεί τάλληρο φίλου συλλέκτη απο Θεσσαλονίκη, που είχε ενα βαθούλωμα στο μαλλί, και απο πάνω χτυπημένο κανονικά το μαλλί..., επρόκειτο εμφανώς για mint error, και ήταν εξαιρετικό τάλληρο, οπως αυτό εδώ..., ισως κάτι ανάλογο να εχει συμβεί και εδώ, μόνο που αν πρόκειται για βαθούλωμα, δεν είναι πάνω σε ανάγλυφο, αλλά στον δίσκο, και να θεωρήθηκε ελάττωμα, και εγινε προσπάθεια κάλυψής του..

Κατα καιρούς γίνονται προσπάθειες κάλυψης "ελαττωμάτων", απο άτομα που δεν ξέρουνε, και πιστεύουν οτι κάτι πάνω σ'ενα νόμισμα ειναι ελάττωμα..., στο συγκεκριμένο αν δείτε τις γρατζουνιές που εχει δεξιά, εχουν γίνει εμφανώς απο χέρι, που προσπάθησε να δεί αν ειναι ασήμι...

Παλαιώτερα, είχε πέσει στα χέρια μου ενας φοίνικας, ο οποίος κατω απο το φοίνιξ, παρουσιάζει κάτι πολύ μικρά εξογκωματάκια, σημείο γνησιότητας του φοίνικα..., στον συγκεκριμένο λοιπόν φοίνικα, ο οποίος ήταν σε AU κατάσταση, κάποιοι προφανώς το θεώρησαν αυτό οτι ήταν ελάττωμα, και τα είχαν λιμάρει, για να τ' αφαιρέσουν..., φυσικά είχαν κάνει ζημιά στο κομμάτι, και στην πιστοποίηση, μου εγραψε AU details, tooled
Αυτό το τάλληρο, που αναφέρω παραπάνω, πουλήθηκε στην τελευταλια δημοπρασία του Καραμήτσου

https://www.karamitsos.com/auctionLo...73015&view=all
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:01.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.