124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Μια βοήθεια!!

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-05-11, 00:53   #16
NMS
Θαμώνας

αυτο με τον αετο ειναι μαλλον της Αιγυπτου, 5 μιλ, αλλα ημερομηνια δεν διακρινω καθαρα... αν δεν κανω λαθος... αυτα επεζαν γυρω στο 1968.... πανω εχει 2 ημερομηνιες... στα αραβικα... η μια ειναι σε χριστιανικη χρονολογια (αριστερα και η αλλη σε ετος Εγιρας

το μικρακι που ειναι τρυπημενο... ειναι ασημενιο... ετσι;; ειναι 1 γροσι της οθωμανικης αυτοκρατοριας.... δεν μπορω να διακρινω πολλα... αλλα... σαν ημερομηνια... 1327AH

δηλαδη... 1909 - 1918 του σουλτανου Μohamed Resad V.

αν μου πεις κατω απο τον τουγρα (υπογραφη του σουλτανου.... μπροστα.. που μοιαζει με το κλειδι του σολ...) τι εχει... (εχει ενα νουμερο... στα αραβικα..), θα σου πω και ποσα κομματια εχουν κοπει!
Παρεπιπτωντος... ειναι 15χιλιοστα διαμετρος και 1.2 γραμμαρια με 830% ασημι... κοπης Κωνσταντινουπολης!
Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-11, 00:56   #17
NMS
Θαμώνας

Και ευχαριστω για τα καλα λογια που ειπατε για εμενα ολοι! χαρα μου να βοηθω αν μπορω... και εμενα με βοηθησαν και ακομα με βοηθανε! Ποτε δεν ξεχνω!

χαχαχα Αγαπητε φιλε κυριε Εναντιε... να'σαι καλα! ενταξει.. οχι και εγκυκλοπαιδεια....αλλα... οταν με πιασει το δαιμονιο... αστα να πανε... χαχαχαχα γραφω γραφω και μετα οταν διαπιστωνω οτι εγραψα πολυ.... καταλαβαινω οτι θα με συχτηρησουν...ή οτι το ποστ μου ισως γινεται βαρετο...
Παλιά 24-05-11, 01:12   #18
KAKOFONIX
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη KAKOFONIX

Περιοχή: Αθήνα
Αυτό του Ισραήλ ήταν το μόνο που μπόρεσα να υποθέσω, ένεκα της γραφής ότι προέρχεται από εκεί (τα 10 αγκορότ). Έχω και ακόμη ένα του ενός (1) αγκόρα, λίγο μικρότερο σε μέγεθος, αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά.
Το αιγυπτιακό με τον αετό με τα κλειστά φτερά δεν μπόρεσα να το καταλάβω , είναι πολύ διαδεδομένο το σύμβολο. όσο για το γρόσι εκεί έπεσα εντελώς έξω, δεν το έχω μπροστά μου να καταλάβω και τι λέει.

Να πώ ευχαριστώ είναι λίγο, αισθάνομαι ασφάλεια όταν σχολιάζετε νομίσματα, ότι καλύτερο να μας βοηθάτε και να λύνετε τις απορίες μας. Να είστε καλά, οι γνώσεις σας ΠΟΛΥΤΙΜΟΣ ΟΔΗΓΟΣ για μας τους μικρότερους!!!!
Ο χρήστης KAKOFONIX δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-11, 01:26   #19
NMS
Θαμώνας

να'σαι καλα φιλε μου... μην νομιζεις... δεν ειμαι και μεγαλος... 36 ειμαι και ουτε και μεγαλος συλλεκτης με τεραστια συλλογη και πολλα σπανια κομματια! παω αναλογα με το πορτοφολι μου... και δεν με πειραζει ακομα και να ειναι το νομισμα με φθορα, τρυπες κτλ... ετσι κι αλλιως... τα μαζευω για να τα χαιρομαι...
εχω πολλα κενα...στην συλλογη αλλα... δεν πειραζει...
Α... και ποιο πολυ ειμαι στα χαρτονομισματα...

το ισραηλιτικο που εχεις το μικροτερο με το ιδιο σχεδιο ειναι η συνεχεια του νομισματος που εβγαλες φωτο....

ανοικει στην σειρα αμεσως μετα... με τα νεα αγκοροτ και σεκελ... το 1980....

εχει το ιδιο σχεδιο... οπως νομιζω και ολη η σειρα μεχρι και το 1/2 σεκελ... απλα γιατι... επερναν την θεση των παλαιωτερων νομισματων..... τα 10 παλια αγκοροτ εγιναν 1 νεο αγκοροτ!

για περισσοτερες πληροφοριες.... μπες στο site της Τραπεζας του Ισραηλ, (Bank of Israel) και εχει εκει καταλογο... θα δεις ολες τις σειρες νομισματων και χαρτονομισματων που εχει βγαλει το ισραηλ...

Το ονομα μου ειναι Νικος!
Παλιά 24-05-11, 01:47   #20
KAKOFONIX
Τακτικό Μέλος

Αν στα 36 σου μπορείς με περισσή άνεση να περιγράφεις τεχνικά ιστορικά και οικονομικά κάθε νόμισμα τότε φαντάσου στα 60-70 σου...!!! Έχω αρκετά νομίσματα μικρής αξίας βέβαια...πολλά με φθορές ..., μπόρεσα να τα ταξινομήσω αλλά τα συγκεκριμένα μου διέφευγαν...ευτυχώς με κατατόπισες φίλε Νίκο. Οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, προσπαθώ να μαθαίνω όσο μπορώ και να συνεχίσω τη συλλογή.
Φιλικά Στάθης.
Παλιά 25-05-11, 08:09   #21
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
To Aιγυπτιακό ειναι 5 piastres, και οχι μίλ...εχει τα γράμματα κάτω απο την αξία, ενω στο μίλ, ειναι πάνω απο την αξία
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-11, 11:32   #22
NMS
Θαμώνας

Σωστος ο Στελιος! 5 πιαστρες ειναι!

τωρα το παρατηρησα.... δεν ξερω τι διαφορες ειχαν... αν ηταν και τα δυο αλουμινενια... και περιου στο ιδιο μεγεθος.... θα ειχαν προβλημα! τουλαχιστον οι ξενοι....σιγουρα!

5 μιλ με 5 πιαστρες... εχει διαφορα...
Παλιά 25-05-11, 15:16   #23
KAKOFONIX
Τακτικό Μέλος

Ευχαριστώ πολύ κ.Στέλιο, κ.Νίκο να είστε καλά που με βοηθήσατε!
Παλιά 27-05-11, 17:52   #24
babis123
Νέο Μέλος

Καλησπέρα και πάλι!Λοιπον τα ζύγισα σε κοσμηματοπώλη και το μεγάλο είναι 2,6 γραμμάρια ενώ το μικρό είναι 1,0 γραμμάριο!Από τα προαναφερόμενα καταλαβαίνω ότι δεν είναι χρυσά!Μήπως μπορεί να κάνει κάποιος μια εκτίμηση πόσο κοστίζουν?Ευχαριστώ.
Ο χρήστης babis123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 18:02   #25
Aystralos
Τακτικό Μέλος

Περιπου 75-85 ευρω
Ο χρήστης Aystralos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-05-11, 18:19   #26
NMS
Θαμώνας

χχμμμ... η διαφορα ειναι μεγαλη στο βαρος... επειδη ειναι με τρυπα.. χανουν λιγο... αλλα οχι τοσο!! καλου κακου ελεγξε τα σε χρυσοχοο, για το αν εχουν χρυσο και τι καρατια...

μπορει να ειναι κοπιες σε χαμηλα καρατια.... αν και....

αν ειναι απλα τοκεν που κοπηκαν για τις στολες κτλ... ειναι πανφτηνα... και τα παιρνουν οσοι μαζευουν τετοια... δεν θεωρουνται καν νομισματα.. αν και εγω εχω 1-2....

τωρα η τιμη που λεει ο φιλος Aystralos.... μαλλον δεν ειδε τα αλλα ποστ για το πως πρεπει να ειναι... ή οτι μαλλον δεν ειναι καν χρυσα.. γιατι αν ειναι αυτη η τιμη.... τοτε να δωσω και εγω τα δικα μου! χωρις παρεξηγηση, ετσι; πλακα κανω...
Παλιά 28-05-11, 07:17   #27
babis123
Νέο Μέλος

χχμμμ... η διαφορα ειναι μεγαλη στο βαρος... επειδη ειναι με τρυπα.. χανουν λιγο... αλλα οχι τοσο!! καλου κακου ελεγξε τα σε χρυσοχοο, για το αν εχουν χρυσο και τι καρατια...

μπορει να ειναι κοπιες σε χαμηλα καρατια.... αν και....

αν ειναι απλα τοκεν που κοπηκαν για τις στολες κτλ... ειναι πανφτηνα... και τα παιρνουν οσοι μαζευουν τετοια... δεν θεωρουνται καν νομισματα.. αν και εγω εχω 1-2....

τωρα η τιμη που λεει ο φιλος Aystralos.... μαλλον δεν ειδε τα αλλα ποστ για το πως πρεπει να ειναι... ή οτι μαλλον δεν ειναι καν χρυσα.. γιατι αν ειναι αυτη η τιμη.... τοτε να δωσω και εγω τα δικα μου! χωρις παρεξηγηση, ετσι; πλακα κανω...
Λοιπόν θα τα δώσω σε χρυσοχόο για έλεγχο!Λες να φυλούσαμε τόσα χρόνια τόκεν?Πλάκα θα έχει!
Φαντάζομαι η τιμή που λέει ο φίλος Αυστραλός είναι για τα χρυσά!
Thanks NMS
Παλιά 28-05-11, 12:02   #28
NMS
Θαμώνας

Παρακαλω! Α.. Νικο με λενε!

Παιζει να κτατουσε τοκεν χωρις να το ξερει! καποια ειχαν καλο επιχρυσωμα... επισεις... πολλοι βλεποντας το σχεδιο που ειναι πανομοιοτυπο... την πατουσαν! εχω δει και εγω να λενε οτι εχουν φλουρια και τελικα.... ειχαν τσιγκο!

καπου ειχα διαβασει οτι σε ενα μοναστηρι στην σερβια νομιζω.... ειχαν κοψει κοπιες του hayriye Altin (δεν το εχεις σε αυτα...), για τις καθημερινες συναλλαγες, λογω ελλειψης νομισματων εκεινη την εποχη.... αλλα δεν γνωριζω παραπανω ουτε και το ποσο αληθινο ειναι αυτο....
υπαρχουν παντως και πολλες μουφες σε χαμηλα καρατια.... ετε με καλο επιχρυσωμα... αν δεις στο ξενο site.... τα περισσοτερα (για να μην πω ολα) απο βουλγαρια ειναι μουφες! φαινεται και στο σχεδιο.... που δεν ειναι πολυ καλο... (θυμασαι που σου ειπα και στο δικο σου το μεγαλο... για τρεμμαμενη γραφη; )

τωρα... καποια παλι που εχω δει με σταμπα πανω... που λενε οτι ειναι απο το Βουλγαρικο τελωνειο.... θα σε γελασω.... δεν γνωριζω τι ειναι.... και αναρωτιεμαι αν ειναι... σαν τις σταμπες στις λιβανεζικες λιρες που αναφερουν ποσα καρατια ειναι.... μην μπερδευτουν με τις γνησιες...
Παλιά 11-06-11, 11:09   #29
babis123
Νέο Μέλος

Λοιπόν πήγα τα νομίσματα σε έναν κοσμηματοπώλη και μου είπε ότι είναι 18κ.
Διαδικασία: Τα έτριψε ελάχιστα πάνω σε κάτι που έμοιαζε με γυαλόχαρτο και έπειτα πρόσθεσε πάνω στο γυαλοχαρτο μια σταγόνα από ένα υγρό που ήταν σε ένα μπουκαλάκι!Πρωτη φορά βλέπω την διαδικασία και ζητώ συγνώμη αν γινομαι κουραστικός!Τώρα το μόνο που με προβληματίζει είναι το βάρος!Δεν ανταποκρίνονται δηλαδή στα χαρακτηριστικά που δωσατε παραπανω!Πόσο κοστίζουν?Καμιά γνώμη Κύριε Νίκο?Ευχαριστώ.
Παλιά 11-06-11, 15:12   #30
NMS
Θαμώνας

καλημερα Μπαμπη!
η διαδικασια ειναι αυτη για να δουν τι χρυσος ειναι... δυστυχως αφηνει εμα σημαδακι στο νομισμα ή κοσμημα, αλλα ξερεις τωρα οτι ειναι 18κ χρυσα! το υποπτευομουν για να πω την αληθεια... για το μαχμουτιε... το μικρο...

οποτε ειναι κοπιες σε χρυσο! δεν ειναι κακο αυτο! υπηρχαν πολλες κοπιες εποχης... με λιγοτερο χρυσο (υπηρχαν και ασημενιες κοπιες... μαλιστα καποιες ηταν καλυτερες των γνησιων και ειχαν κοπει σε νομισματοκοπειο κανονικο, στην Γερμανια....αλλα ακομα δεν γνωριζουν ακριβως ποιος εδωσε την εντολη... εικαζετε οτι ηταν εβραιοι εμποροι αν δεν κανω λαθος... η ανταλλακτικη αξια ηταν τετοια που φερνοντας τα στην οθωμανικη αυτοκρατορια... τα ανταλλαζαν με αλλα ευρωπαικα που ηταν καλυτερα και κερδιζαν...), ειτε ειναι απο καποιον κοσμηματοπωλη! να ξερεις οτι ακομα και προσφατα υπηρχαν χρυσες κοπιες... αρκετα καλες!

τα νομισματα σου εχουν την αξια του χρυσου που περιεχουν! τα 18κ θα πει οτι εχουν 75% καθαρο χρυσο.... οποτε.... αυτο που ειναι 2.6 γραμμαρια εχει 1.95γραμμαρια καθαρο χρυσο, και αυτο που ειναι 1 γραμμμαριο.... εχει 0.75γραμμαρια καθαρο χρυσο!

με την τιμη του χρυσου τωρα....(αυτα αλλαζουν συνεχεια!) εχουμε...

αυτο που ειναι το μεγαλο 67 ευρω και το μικρο 25.76 ευρω! (τιμη χρυσου 1532.10 δολλαρια η ουγκια (31.1γραμμαρια) και ευρω/δολλαριο ειναι 1 ευρω = 1.434 $)

οι τιμες αλλαζουν καθημερινα μιας και η τιμη του χρυσου οπως και η αντιστοιχια δολλαριου / ευρω αλλαζει.... οποτε... μπορει τωρα να κανουν τοσο... μετα ομως.. μπορει περισσοτρα μπορει λιγοτερα...

Να σου πω.... γιατι δεν τα κρατας ενθυμιο απο την γιαγια... για τα παιδια σου... ειναι ομορφα κομματια εστω κι αν δεν τηρουν τα ορια γνησιοτητας τους...
επειδη καταλαβαινω απο τετοια... τα νομισματα ή τοκεν ή οτιδηποτε ειναι... εχουν μεγαλυτερη συναισθηματικη αξια! προσωπικα... αν ηταν της γιαγιας μου... για εμενα θα ηταν ανεκτιμητα... ανεξαρτητα το τι θα πει ο καθενας!!

ετσι εχω 2 κυπριακα 5 μιλς χαλκινα.. ειναι τα πρωτα μου νομισματα και μου τα εδωσαν οταν ημουν μολις 3 χρονων!! ενω δεν ειναι κατι σπουδαιο... για εμενα ειναι ανεκτιμητα!! επισεις... εχω κοπιες χρυσες των αυστριακων δουκατων! αλλα τα κραταω γιατι τα ειχαν ριξει στο δισκο με τα στεφανα των γονιων μου...! ξερω οτι ακουγομαι ρομαντικος... τετοια πραγματα... δεν δινονται ή "σκοτωνονται"...
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:45.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.