124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Γραμματόσημα Χρυσα Γραμματοσημα

Γραμματόσημα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές γραμ/μων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-02-09, 18:51   #31
chrysos
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη chrysos

Περιοχή: Αθήνα
Στέλιο και Γιώργο που θα μου πάει…….. θα μάθω και το τιράζ, Α……. βρήκα και την Φώτο με το πλαστό τριαντάρι που λέγαμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrysos : 22-02-09 στις 10:15.
Ο χρήστης chrysos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-09, 10:01   #32
deleted_member
Banned

Το avatar του χρήστη deleted_member

Το θέμα δεν ειναι να ικανοποιηθώ εγώ, αλλά να ικανοποιηθούν αυτοί που θα τ' αγοράσουν !

Απ' οτι διάβασα, ειναι 18 γραμμάρια το καθένα..., περιεκτικότητα σε χρυσό, ξέρουμε?
Επίσης τιράζ, ξέρουμε?
H Λυδια Λιθο λεει 22αρι Στελιο!! Ο κυριος Νικος εχει την υποψια οτι μπορει να ειναι 24αρη αλλα εγω του ειπα οτι τους εκανα το τεστ και μου βγηκε 22!! ΤΟ ΤΙΡΑΖ ειναι το μεγαλο αγκαθι της υποθεσης ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΨΑΞΑ Αν το βρισκαμε θα μας ελυνε πολλες αποριες περι της κοστολογησης τους!! Εγω ομως επικεντρωνομε σε απλα πραγματα.... Τα εχω βαλει στο sold σαν θεμα ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ περιπου!!Μονο ο κυριος ΝΙΚΟΣ με πλησιασε και μου ειπε τα βρηκα!! Μετα μπηκε ο Στεφανος και ειπε τα εχω δει και εγω!! Αρα αν σε ενα κοσμο Συλλεκτων τα ξερουμε τρια ατομα ΕΕΕ ΝΑΙ μιλαμε για ΣΠΑΝΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ!! (προσωπικη εκτιμηση και αποψη)
Ο χρήστης deleted_member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-09, 18:15   #33
chrysos
Τακτικό Μέλος

Ορίστε και η επίσημη εγκύκλιος που αποδεικνύει ότι τα χρυσά γραμματόσημα είναι επίσημη έκδοση των ΕΛΤΑ. Βέβαια δεν αναφέρει τιράζ καθώς και καράτια, ελπίζω να τα βρω και αυτά στο μέλλον.
Παλιά 25-02-09, 19:14   #34
deleted_member
Banned

Μπραβο Κυριε Νικο!! Το μαχαιρι βλεπω πηγαινει προς το κοκαλο!! Το εχετε βαλει πεισμα να με καταπληξετε με τα οσα βρηκατε και αυτα που θα βρειτε με το επιμονο (αλλα ομορφο) ψαξιμο σας
Παλιά 05-03-09, 16:09   #35
s28ionian
Νέο Μέλος

κ. Νίκο καλησπέρα,ευχαριστούμε για την πληροφορία,εάν έχω την άδεια σας θα ήθελα να χρησιμοποιήσω την φωτογραφία του χρυσού 30δραχμου,επίσης με ενδιαφέρει εάν έχετε και φωτογραφία από πλαστό 20 δραχμο του 1833.
Τελικά σε πόσα τεμάχια κόπηκαν τα χρυσά 30 δραχμα...20,30 ή 45???

Υ.Γ. hrakleiotis επειδή απάντησα στο ποιός είσαι θέλω 2 πεντόλιρα βικτωρίας
Ο χρήστης s28ionian δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-03-09, 19:41   #36
chrysos
Τακτικό Μέλος

Στέφανε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη φωτογραφία, το τιράζ είναι άγνωστο, άλλες φωτογραφίες δεν έχω.
Παλιά 06-03-09, 16:56   #37
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Πόσο την εδιναν τα ΕΛΤΑ τήν σειρά?
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-09, 17:03   #38
deleted_member
Banned

Στελιο τωρα κατι ειπες....... Εγω θα σου πω 30000 δρχ Π.Χ ..... Αλλα θα σου πω και κατι αλλο.... Με ποσα αγοραζες ενα αυτοκινητο το 1979?? Με 200.000 δρχ το επαιρνες της κουτας!! Δωσε σημερα 600 ευρω και παρε ενα αυτοκινητο!! Ειτε 10 χιλιαρικα ειτε 30 χιλιαρικα να εκαναν ΤΟΤΕ δεν εχει να κανει με την ΣΗΜΕΡΙΝΗ τους ΑΞΙΑ!! Αυτο ειναι η δικη μου αποψη!!
Παλιά 06-03-09, 17:36   #39
STEL2
Εθισμένος

Eγώ ομως δεν ρώτησα αυτό Γιώργο, και αν ειναι εύκολο πές μου πόσο τά εδιναν, και οχι πχ..

Τήν ίδια χρονιά, δηλ. το 1978, η ΤΤΕ, κυκλοφόρησε ασημένιο αναμνηστικό 100άρικο, για τα 50 χρόνια της, με 25.000 κομμάτια τιράζ, σε 2 συσκευασίες..., σε κασσετίνα, και σε μπλιστεράκι

Ξέρεις πόσο το εδιναν το μπλιστεράκι?

102 δραχμές..., 100 δρχ για το νόμισμα, και 2 δρχ για το μπλιστεράκι.., για αυτό ρωτάω

Σήμερα κάνει γύρω στα 80 ευρώ
Παλιά 06-03-09, 21:08   #40
STEL2
Εθισμένος

Στον αντίποδα τώρα, τα ασημένια 10ευρα , που βγήκαν το 2004, για την Ολυμπιάδα της Αθήνας, που είχαν 1 ουγγιά ασήμι, η ονομαστική τους αξία (10 ευρώ), αντιπροσώπευε σχεδόν την πραγματική (αξία μετάλλου)..., ελα ομως που τάδειναν 40 ευρώ !

Τα υπόλοιπα 30 ευρώ, τάφαγαν Ολυμπιακές επιτροπές, ντήλερς, και λοιποί, και λοιποί

Ουτε κάν η ΤΤΕ, εβγαλε κάτι απο αυτά
Κάνανε μόνο το χαμαλίκι, για να οικονομήσουν άλλοι
Παλιά 06-03-09, 21:44   #41
deleted_member
Banned

Στελιο τα ολυμπιακα ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ουτε καν κοπηκαν απο το δημοσιο νομισματοκοπειο!! Σαν ετσι να εχει πεσει στην αντιληψη μου..... Εγω τωρα θα σου πω κατι αλλο .... Ξερεις οτι εχω λοξα με τα χρυσα της Χουντας 100+20 δρχ εχω φαγωθει να ρωταω παλιους ποσο τα εδινε η Τραπεζα της ΤΟΤΕ ημερομηνιες!!Δεν εχω βρει ακρη..... Αλλα και ακρη να βγαλω που θα με βοηθηση?? Η τιμη τους σημερα ξερουμε καλα και οι δυο ποια ειναι οταν ειναι γνησιο σλαμπ οταν ειναι γνησιο ασλαμπαριστο και οταν ειναι ανατυπωση απο τους αεριτζιδες!!Ναι μεν μπορεις να κανεις μια συγκριση εικονικη της αποδωσης ενος νομισματος αλλα απο εκει και περα η αγορα , η ζητηση και η σπανιοτητα ενος κομματιου καθοριζει πλεον το μελλον του
Παλιά 07-03-09, 00:27   #42
STEL2
Εθισμένος

Εδώ κοπήκανε., εχουνε και το ανθέμιο πάνω, που ειναι το χαρακτηριστικό σήμα του Ελληνικού νομισματοκοπείου.., αλλά αντί να βγάλουν κανα φράγκο, τα φάγανε οι μάγκες των ολυμπιακών επιτροπών, και άλλοι διάφοροι

Με παραξένεψε λοιπόν το γεγονός, για τα γραμματό0σημα, οτι τάδωσαν στο Γαλλικό νομισματοκοπείο.., προφανώς πρέπει να στοίχιζαν λιγώτερο, γιατί αυτά δίδονται κατόπιν σχετικού μειοδοτικού διαγωνισμού...
Αλλά, ειναι δυνατόν, να στοίχιζαν λιγώτερο στην Γαλλία, απ' οτι εδώ?

Για αυτό ρωτάω, πόσο τα εδιναν..
Διαφωτίστε μας αν θέλετε
Παλιά 08-03-09, 00:01   #43
STEL2
Εθισμένος

Δεν θα το πείτε τελικά?

Μ' αρέσει ομως, που νοιάζεστε για τους νέους (και οχι μόνο) Συλλέκτες !
Παλιά 08-03-09, 09:58   #44
deleted_member
Banned

Δεν θα το πείτε τελικά?

Μ' αρέσει ομως, που νοιάζεστε για τους νέους (και οχι μόνο) Συλλέκτες !
Στελιο μηπως επρεπε να ου περασει απο το μυαλο οτι ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΕΣ?? Προσωπικα εγω το 1979 ημουν 12 χρονων!!Ουτε καν ηξερα τί θα πει ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ!!! Αν κοιταξεις παραπανω λεω μπραβο στον Κυριο ΝΙΚΟ για τα στοιχεια που εχει βρει μεχρι σημερα!!Και ειλικρινα μπραβο του διοτι εγω αν και τα εχω τρια χρονια στα χερια μου ποτε δεν ασχοληθηκα τοσο εκτεταμενα ωστε να μαθω απο το παρελθον τους οσο γινιτε περισσοτερα!!Ο Κυριος Νικος μολις τα επιασε στα χερια του προσπαθησε μεσω του διαδυκτιου να βρει ποιοι αλλοι τα ξερουν και επεσε πανω σε μενα που στην ουσια ηξερα πεντε πραγματα λιγοτερα απο τον ιδιο!!! Κανε υπομονη και καποια μερα καποιος θα εχει περισσοτερα να μας πει Εδω αυτο το θεμα το ανοιξα περυσι ηταν θαμμενο και αναστηθηκε τωρα ξανα!!Αρα?? Τα στοιχεια μας δυστυχως ειναι ελαχιστα
Παλιά 08-03-09, 18:06   #45
chrysos
Τακτικό Μέλος

Post η μαμά του χαράκτη

Στέλιο τα γραμματόσημα τα έπιασα στα χέρια μου μόλις πριν δυο μήνες πιο πριν δεν γνώριζα για την ύπαρξη τους, επικοινώνησα όμως με τα ΕΛΤΑ και έμαθα με το έγγραφο που μου στείλανε ότι είναι επίσημη έκδοση, επίσης επικοινώνησα με τους Βλαστό - Καραμητσο Ταρασουλεα και Σιταρένιο και δεν έχει κανείς στοιχεία για το τιράζ, Έστειλα και mail στο Γαλλικό Νομισματοκοπείο αλλά δεν έλαβα απάντηση. Στέλιο δεν έχω καταλάβει τη ψάχνεις με τόση επιμονή, μήπως πρέπει να μάθουμε και πως λεγότανε η μαμά του χαράκτη
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
γραμματόσημα , χρυσά γραμ/μα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:56.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.