124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Εκτιμήσεις για την πορεία της λίρας

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Πόσο θα φθάσει η λίρα μέχρι το τέλος του 2010 ?
Κάτω από 250 ευρώ 2 10,00%
250 ευρώ 4 20,00%
300 ευρώ 9 45,00%
350 ευρώ 4 20,00%
400 ευρώ 1 5,00%
Πάνω από 400 ευρώ 0 0%
Ψήφισαν: 20. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-04-11, 23:28   #46
ANTONIO1967
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη ANTONIO1967

Αρχισε να ανεβαινει και το δολλαριο......
Ο χρήστης ANTONIO1967 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 23:53   #47
ANTONIO1967
Τακτικό Μέλος

η να πεφτει το ευρω....οπως θελετε δειτε το
Παλιά 30-04-11, 12:27   #48
jimgold
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη jimgold

Καλημέρα σας. Και εγώ περίμενα Πέμπτη-Παρασκευή μια διόρθωση, αλλά μάλλον πάει για την ερχόμενη εβδομάδα κατά 99% ειδικά μετά τη βίαιη άνοδο χθες (τελικά έκλεισε στα 1.563$ αυτή την εβδομάδα). Εννοείται ότι όσοι έχουμε χρυσό θέλουμε την άνοδο του μετάλλου!!!

Και κάτι άλλο. Ίσως η ερχόμενη εβδομάδα να είναι καλή ευκαιρία για αγορά χρυσού. Με δεδομένη τη προσωρινή διόρθωση μέχρι την επόμενη άνοδο και το αδύναμο δολάριο, ίσως η τιμή του χρυσού εκφρασμένη σε ευρώ φτάσει και πιο κάτω από τα επίπεδα του καλοκαιριού, όσο παράδοξο και αν φαίνεται. Και αυτό καθαρά λόγω της ταυτόχρονης συνεχόμενης ενίσχυσης του ευρώ.
Ο χρήστης jimgold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-11, 11:06   #51
ANTONIO1967
Τακτικό Μέλος

"Βουτιά" στο ασήμι λόγω margins - ανοδικά ο χρυσός

«Βουτιά» έως και 13% σημειώνει η τιμή του προθεσμιακού συμβολαίου στο ασήμι -η μεγαλύτερη ενδοσυνεδριακή πτώση από τον Οκτώβριο του 2008- καθώς από σήμερα ισχύουν τα αυξημένα margins που αποφάσισε την Παρασκευή η CME Group.

Η τιμή του προθεσμιακού συμβολαίου παραδόσεως Ιουλίου έφτασε νωρίτερα να υποχωρεί έως τα 42,20 δολάρια η ουγγιά (η τιμή κλεισίματος την Παρασκευή ήταν 48,59 δολάρια), ενώ αυτή τη στιγμή το συμβόλαιο διαπραγματεύεται στα 44,83 δολάρια/ ουγγιά, με πτώση 3,77 δολαρίων.

Υπενθυμίζεται ότι το Απρίλιο τα futures στο ασήμι σημείωσαν συνολικά κέρδη 28%, τα υψηλότερα σε μηνιαία βάση από τον Ιανουάριο του 1983.

Σε μία προσπάθεια να περιορίσει τη μεταβλητότητα -και τις κερδοσκοπικές κινήσεις- στο ασήμι, η CME Group ανακοίνωσε την Παρασκευή ότι αυξάνει -εκ νέου- τα margins για συναλλαγές στο βασικό προθεσμιακό συμβόλαιο αργύρου (των 5.000 ουγγιών) στα 14,513 δολάρια ανά συμβόλαιο, από 12,825 δολάρια προηγουμένως. Τα νέα margins ισχύουν από το κλείσιμο της Παρασκευής.

Στην αγορά spot, το ασήμι διαπραγματεύεται στα 44,66 δολάρια η ουγγιά, έχοντας βρεθεί νωρίτερα έως τα 42,68 δολάρια.

Στο μεταξύ, το πιο ενεργό συμβόλαιο για το χρυσό, αυτό του Ιουνίου, κινείται ανοδικά στα 1.557,20 δολάρια η ουγγιά, παρά την υποχώρησή του νωρίτερα έως τα 1.540,30 δολάρια, ενώ ανοδικά κινείται ο χρυσός και στην αγορά spot, στα 1.557,90 δολάρια.

Πηγή:www.capital.gr
Παλιά 02-05-11, 13:05   #52
diaylosark
Θαμώνας

"Βουτιά" στο ασήμι λόγω margins - ανοδικά ο χρυσός

«Βουτιά» έως και 13% σημειώνει η τιμή του προθεσμιακού συμβολαίου στο ασήμι -η μεγαλύτερη ενδοσυνεδριακή πτώση από τον Οκτώβριο του 2008- καθώς από σήμερα ισχύουν τα αυξημένα margins που αποφάσισε την Παρασκευή η CME Group.

Η τιμή του προθεσμιακού συμβολαίου παραδόσεως Ιουλίου έφτασε νωρίτερα να υποχωρεί έως τα 42,20 δολάρια η ουγγιά (η τιμή κλεισίματος την Παρασκευή ήταν 48,59 δολάρια), ενώ αυτή τη στιγμή το συμβόλαιο διαπραγματεύεται στα 44,83 δολάρια/ ουγγιά, με πτώση 3,77 δολαρίων.

Υπενθυμίζεται ότι το Απρίλιο τα futures στο ασήμι σημείωσαν συνολικά κέρδη 28%, τα υψηλότερα σε μηνιαία βάση από τον Ιανουάριο του 1983.

Σε μία προσπάθεια να περιορίσει τη μεταβλητότητα -και τις κερδοσκοπικές κινήσεις- στο ασήμι, η CME Group ανακοίνωσε την Παρασκευή ότι αυξάνει -εκ νέου- τα margins για συναλλαγές στο βασικό προθεσμιακό συμβόλαιο αργύρου (των 5.000 ουγγιών) στα 14,513 δολάρια ανά συμβόλαιο, από 12,825 δολάρια προηγουμένως. Τα νέα margins ισχύουν από το κλείσιμο της Παρασκευής.

Στην αγορά spot, το ασήμι διαπραγματεύεται στα 44,66 δολάρια η ουγγιά, έχοντας βρεθεί νωρίτερα έως τα 42,68 δολάρια.

Στο μεταξύ, το πιο ενεργό συμβόλαιο για το χρυσό, αυτό του Ιουνίου, κινείται ανοδικά στα 1.557,20 δολάρια η ουγγιά, παρά την υποχώρησή του νωρίτερα έως τα 1.540,30 δολάρια, ενώ ανοδικά κινείται ο χρυσός και στην αγορά spot, στα 1.557,90 δολάρια.

Πηγή:www.capital.gr
Θα μου επιτρεψετε να εχω καποιες αμφιβολιες οχι σε σχεση με τους δεικτες αλλα απο τον τροπο γραφης των εκφραζωμενων εντυπως *της πηγης* που εχει αναρτηθει,αν μη τι αλλο μας προδιαβαλει να ειμαστε προσεκτικοι στις επενδυσεις σε ασημι αναφερωντας δε, και μελλοντικες διαπραγματευσεις που στοχο εχουν να φραναρουν επενδυσεις ,αν μη τι αλλο θεωρω οτι αυτο ειναι *πολιτικη*σκοπιμοτητας ,εγω προσωπικα με τις λιγες γνωσεις που διαθετω και ενημερωνωμαι καθημερινα απο διεθνη δυκτια οικονομικων,θεωρω πως το ψυχολογικο κυριως οριο των 50 ευρω η ουγκια ειναι θεμα αμμεσο για να σπασει,επισης γνωριζωντας οπως ολοι οσοι ασχολουνται οτι η ζητηση σε ασημι απο την κινα και ινδιες εως το τελος του ετους θα ειναι πανω απο το 30% σε σχεση με το 2010 ε, τοτε αυτο και μονο μιλαει..... στους επενδυτες
Ο χρήστης diaylosark δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-11, 17:08   #53
gardenia1
Νέο Μέλος

φίλτατε diaylosark,
διαισθάνομαι οτι παρακολουθούμε τις ίδιες πηγές, γιατί τ' ανάλογα άρθρα διάβαζα κι εγώ τις τελευταίες ημέρες.
Κι εγώ με τη μικρή μου εμπειρία αλλά και τη διαίσθησή μου πιστεύω οτι τα 50 δολ. είναι θέμα ημερών, άντε εβδομάδων. Είναι ολοφάνερο οτι γίνονται απεγνωσμένες προσπάθειες από ΝΥ να το καθυστερήσουν όσο το δυνατό περισσότερο, κυρίως γιατί προσπαθούν να παρουσιάσουν άνοδο στη βιομηχανική παραγωγή τους τελευταίους μήνες... Δε νομίζω όμως οτι θα τα καταφέρουν για πολύ καιρό ακόμα. Η αγορά έχει πλημυρίσει 50δολαρα, κόβουν συνεχώς νέα, αντί για 20δόλαρα... Εμένα αυτό μου λέει πολλά.
Ο χρήστης gardenia1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-11, 17:32   #54
diaylosark
Θαμώνας

φίλτατε diaylosark,
διαισθάνομαι οτι παρακολουθούμε τις ίδιες πηγές, γιατί τ' ανάλογα άρθρα διάβαζα κι εγώ τις τελευταίες ημέρες.
Κι εγώ με τη μικρή μου εμπειρία αλλά και τη διαίσθησή μου πιστεύω οτι τα 50 δολ. είναι θέμα ημερών, άντε εβδομάδων. Είναι ολοφάνερο οτι γίνονται απεγνωσμένες προσπάθειες από ΝΥ να το καθυστερήσουν όσο το δυνατό περισσότερο, κυρίως γιατί προσπαθούν να παρουσιάσουν άνοδο στη βιομηχανική παραγωγή τους τελευταίους μήνες... Δε νομίζω όμως οτι θα τα καταφέρουν για πολύ καιρό ακόμα. Η αγορά έχει πλημυρίσει 50δολαρα, κόβουν συνεχώς νέα, αντί για 20δόλαρα... Εμένα αυτό μου λέει πολλά.
Κυρια μου ξερετε τα γεγονοτα απο πρωτο χερι που λεμε,δεν ειναι πρωτη φορα που γινεται αυτο,δεν χρειαζεται καποιος να εχει ιδιαιτερη εμπειρια ,αρκει να παρακολουθει τα γεγονοτα,θα μας τρελανουν τελειως οι αμερικανοι ,τα ξημερωματα ωρες ελλαδος πιεσαν το ασημι στα 42,5 δολλαρια η ουγκια λεγωντας σε αρθρα οτι αυτο οφειλεται στην εξοντωση του *λαντεν*τι αλλο θα ακουσουμε ,ολα τα περιμενω πλεον ,αυτο με τα δολαρια με εχει πολυ παραξενεψει,σημερα ελαβα απο σικαγο 50 χαρτονομισματα των 2 δολαριων και 50 του ενως ,το τρελο της υποθεσης ειναι οτι ο ανθρωπος που πηγε στην τραπεζα να τα αγορασει εκανε αιτηση πριν 2 μηνες για να του τα παραδωσουν πριν 20 μερες,τα δε χαρτονομισματα 2 δολαριων του ειπαν οτι ειναι σπανια ακομα και στην αμερικη,τα εχουν μαζεψει οι συλλεκτες,Φουσκα κυρια μου μεγαλη η οικονομια της αμερικης,καλο σας βραδυ.
Ο χρήστης diaylosark δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-11, 19:18   #55
jimgold
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη jimgold

Παρ'ολίγον φούσκα σήμερα στο ασήμι με πτώση -17% το πρωί. Βέβαια τώρα περιορίστηκαν πολύ οι απώλειες και χάνει -2%.

Αντίθετα ο χρυσός συνεχίζει να εκπλήσσει με νέο ρεκόρ σήμερα στα 1.573$ και μας διαψεύδει προς το παρόν όσους περιμέναμε μια σημαντική διόρθωση αυτή την εβδομάδα. Μαζί πέφτει και το δολάριο που πλέον η ισοτιμία φτάνει στο 1.49...
Ο χρήστης jimgold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-11, 10:04   #56
SirChris
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη SirChris

Περιοχή: Σαλονίκη
Έπεσε χθες 1,1% πέφτει και σήμερα ο χρυσός.......
Ο χρήστης SirChris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-11, 10:05   #57
SirChris
Καθημερινό Μέλος

Άτιμα σκαμπανεβάσματα!
Παλιά 04-05-11, 10:07   #58
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

το θεμα ειναι να μη πεσει στο γκρεμο...
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-05-11, 10:11   #59
SirChris
Καθημερινό Μέλος

Πιστεύω πως η τιμή των 1500 ευρώ στην ουγγιά θα παραμείνει. Τώρα αν γυρίσει στα πιο χαμηλά επίπεδα..... τί να πω....
Παλιά 04-05-11, 10:13   #60
SirChris
Καθημερινό Μέλος

Τώρα είδα και το δελτίο της λίρας.... έπεσε 3 ευρώ και είναι ξανά στα 283.
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
επένδυση , λίρες , τιμή , χρυσός

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:38.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.