124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Τέχνες & Πολιτισμός > Βιβλία O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-04-07, 19:41   #1
nickmarvel
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη nickmarvel

Post O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο

Για τους μικρούς και μεγάλους φίλους των μυθιστορημάτων φαντασίας, κυκλοφόρησε πρόσφατα ένα σημαντικό "παιδικό" βιβλίο το οποίο αξίζει της προσοχής μας:

O Νικ Μάρβελ και ο Πόλεμος με το Θηρίο

(ISBN: 960-630-933-9)

Πρόκειται στην ουσία για μια θετική, ορθόδοξη απάντηση στην έντεχνη προώθηση του αποκρυφισμού και της 'νέας εποχής'. Προσφέρει πλούσιες πληροφορίες για μικρούς και μεγάλους, πολύτιμα πνευματικά αντισώματα και μηνύματα ζωής. Όπως παραδείγματος χάριν, την δύναμη της "ευχής", Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με ή την διδασκαλία του Αγίου Σεραφείμ του Σάρωφ περί απόκτησης του Αγίου Πνεύματος. Κι αυτά σε ένα 'παιδικό' βιβλίο το οποίο με την πολυεπίπεδη υπόθεσή του κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη από την αρχή ως το τέλος!

Το βιβλίο του Mark Elias Johnes έχει προσαρμόσει στα Ελληνικά ο Γιάννης Μηλιώνης, μέλος Δ.Σ. της Π.Ε.Γ. και συγγραφέας του βιβλίου "Ναι ή ΟΧΙ στον Χάρυ Πότερ;". Χορηγός της έκδοσης είναι το Κέντρο Ενοριακής Διακονίας του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Πατρών. Το βιβλίο παρουσιάζεται επίσημα στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

http://www.ppu.gr/index_nm.html

Λίγα λόγια για την υπόθεση:
Ο Νίκος Βερβελίδης είναι ένα σύγχρονο, καθημερινό αγόρι που ζει την πραγματικότητα, την περιπέτεια, το θαύμα της ζωής.
Η αισιοδοξία και η ελπίδα για την εξέλιξή του, αφημένες στην πρόνοια του Θεού, στην αγάπη των δικών του, αλλά και στην προσωπική του προσπάθεια, κάνουν την κάθε στιγμή της ημέρας γεμάτη ενδιαφέρον. Μια πραγματική περιπέτεια.
Ο Νίκος Βερβελίδης -ο Νικ Μάρβελ, όπως τον φωνάζουν οι φίλοι και συμμαθητές του, για την ζωντάνια, την υπομονή και τον καλό χαρακτήρα του- δεν έχει ανάγκη από “μαγείες” για να ζήσει έντονα, έντιμα, υπεύθυνα. Μια ζωή γεμάτη θαύματα!

http://nickmarvel.forumup.gr/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickmarvel : 19-04-07 στις 19:59.
Ο χρήστης nickmarvel δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 20-04-07, 00:52   #2
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Καλά όλα αυτά αλλά αγαπητέ nickmarvel έχω μία αντίρρηση.

Είσαι καινούριος και δεν έχεις κάτσει να δεις καθόλου το Forum μας. Είναι ένας χώρος έκθεσης ιδεών, απόψεων και ψυχαγωγίας. Όχι χώρος διαφήμισης. Γράφτηκες σήμερα μόνο και μόνο για να διαφημίσεις το προϊόν σου.

Δε μιλάω εκ μέρουν όλων, προσωπική άποψη είναι, αλλά μου κακοφαίνεται να μπαίνουν κάποιοι στην κοινότητά αυτή μόνο και μόνο για να προωθήσουνε ένα προϊόν (όσο χρήσιμο και αν μπορεί να είναι). Είναι διαφορετικό να θέσεις κάποιο θέμα με τις απόψεις σου, ή να βάλεις το βιβλίο σου σε δημοπρασία ή πώληση και άλλο να το διαφημίσεις έτσι, "φάτσα-κάρτα" τσάμπα. Όλοι μας έχουμε και από κάτι χρήσιμο για πούλημα αλλά δε βγάλαμε δελτίο τύπου στο forum. Αν θεωρήσαμε ότι χρειάζεται διαφήμιση, ενεργήσαμε καταλλήλως και όχι πλαγίως.

Θα χαρώ να σε δω να ξεκινάς νέα θέματα και να συμμετέχεις στα ήδη ανοιχτά. Είμαστε όλοι ανοιχτοί σε καινούριους ανθρώπους, με ανοιχτά μυαλά, σε καινούριες ιδέες.

Όσο για το θέμα του Χάρυ Πόττερ (είναι και αυτό ένα φαινόμενο των καιρών), μπορείς να ανοίξεις ένα topic να το συζητήσουμε και να διαφωτιστούμε όλοι για το τι κάνει κακό στα παιδιά (πχ μαγεία, λογοτεχνεία, σκοταδισμός, φανατισμός, θρησκοληψία κλπ).

Καλώς όρισες λοιπόν στην παρέα μας εφόσον ήρθες να περάσεις μαζί μας καλά και όχι για να πουλήσεις, να επιβάλεις ή να προσηλυτίσεις.
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 20-04-07, 08:31   #3
FAERY
Super Moderator

Το avatar του χρήστη FAERY

Περιοχή: Διαδίκτυο
Συμφωνώ απόλυτα και ίσως να ήτανε καλύτερα το μήνυμα να διαγραφεί εάν δεν υπάρξει περαιτέρω συμμετοχή του νέου φίλου μας.
Ο χρήστης FAERY δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 20-04-07, 16:20   #4
nickmarvel
Νέο Μέλος

Έτσι ακριβώς φαίνεται, Diver και δεν θα προσπαθήσω να αντικρούσω καμιά από τις θέσεις σου. Έχεις απόλυτα δίκιο, αν και για μένα η προβολή του «Νικ Μάρβελ» δεν έχει κερδοσκοπικό χαρακτήρα, αλλά είναι «έργο ζωής», καθώς ανήκω στην εκδοτική ομάδα, που αναλαμβάνει την ευθύνη αυτής της προσπάθειας.
Για να είμαι όμως σωστός απέναντί σου κι απέναντι του FAERY θα συμμετέχω όσο μπορώ (δυστυχώς μπαίνω στο Internet μόνο Σάββατο) καθώς πολλά είναι τα θέματα, που με ενδιαφέρουν απ’ τα όσα αναφέρεις.
Πιστεύω να μην σας απογοητεύσω παιδιά!
Παλιά 01-01-09, 21:13   #5
nickmarvel
Νέο Μέλος

Σας οφείλω μια καλησπέρα και μια καλή κι ευλογημένη χρονιά.
Πέρασε πάνω από 1 ½ χρόνος από την τελευταία μας συνάντηση και σήμερα είμαστε στην 3η μας έκδοση.
Μπαίνοντας να δω τι γίνεστε δε μπόρεσα να αποφύγω τον πειρασμό να postάρω.
Παλιά 05-01-09, 22:27   #6
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Επιρρεπή στους πειρασμούς σε βλέπω nickmarvel. Να το προσέξεις αυτό, το λέει και η θρησκεία σου.
Παλιά 06-01-09, 13:20   #7
nickmarvel
Νέο Μέλος

Επιρρεπή στους πειρασμούς σε βλέπω nickmarvel. Να το προσέξεις αυτό, το λέει και η θρησκεία σου.
Το καλό χιούμορ πρέπει να επιβραβεύεται!
Thanks diver, θα πρέπει να προσέξω στο μέλλον...
Παλιά 28-10-09, 17:41   #8
nickmarvel
Νέο Μέλος

Σας έχω μια είδηση...

Έχει ετοιμαστεί και είναι για έκδοση το 2ο βιβλίο της σειράς του Νικ Μάρβελ:
«Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς», που αποτελεί συνέχεια του 1ου,
«Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο».

Ελπίζουμε, συν Θεώ, να το έχουμε τον Δεκέμβριο.

Και το πειστήριο του... «Εγκλήματος»!

Παλιά 01-11-09, 20:15   #9
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Επιρρεπή όχι μόνο στους πειρασμούς αλλά και στα ίδια λάθη σε βρίσκω nickmarvel. Επέστρεψες μετά από σχεδόν ένα χρόνο στο forum για να διαφημίσεις το καινούριο βιβλίο σου...
Σε αυτό το forum τα μέλη επιθυμούν τη συζήτηση, την επικοινωνία, κάτι τέλος πάντων εποικοδομητικό. Γιατί δεν ξεκινάς μία συζήτηση εδώ σαν και αυτές που γίνονται στο forum των 57 (αν δεν κάνω λάθος) μελών το οποίο διαχειρίζεσαι? Και άφησε τις λαχταριστές "ειδήσεις" σαν αυτή που μας παρέθεσες εδώ για τα εκεί μέλη.
Παλιά 01-11-09, 20:21   #10
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Και για αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης, δεν κάνω καμία επίθεση. Ούτε γνωριζόμαστε, ούτε κακό μου έχεις κάνει οπότε δεν έχω και κανένα λόγο να σε θεωρήσω εχθρό μου και να σου επιτεθώ.
Για κάποιο λόγο όμως που δεν μπορώ εύκολα να εξηγήσω, θεωρώ ότι αμφότεροι ο τρόπος σου και το προϊόν σου, υποτιμούν τη νοημοσύνη μου.
Επίσης, θεωρώ υποχρέωσή μου να ζητήσω συγγνώμη και από τα μέλη του forum που ίσως διαφωνούν με την τοποθέτησή μου και τυχόν προσβάλλονται. Όπως προείπα και σε προηγούμενο post, όσα γράφω είναι προσωπικές απόψεις και δεν εκφράζουν υποχρεωτικά τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας αυτής.
Παλιά 05-11-09, 18:40   #11
nickmarvel
Νέο Μέλος

Roll eyes

Επιρρεπή όχι μόνο στους πειρασμούς αλλά και στα ίδια λάθη σε βρίσκω nickmarvel. Επέστρεψες μετά από σχεδόν ένα χρόνο στο forum για να διαφημίσεις το καινούριο βιβλίο σου...
Σε αυτό το forum τα μέλη επιθυμούν τη συζήτηση, την επικοινωνία, κάτι τέλος πάντων εποικοδομητικό. Γιατί δεν ξεκινάς μία συζήτηση εδώ σαν και αυτές που γίνονται στο forum των 57 (αν δεν κάνω λάθος) μελών το οποίο διαχειρίζεσαι? Και άφησε τις λαχταριστές "ειδήσεις" σαν αυτή που μας παρέθεσες εδώ για τα εκεί μέλη.
Και για αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης, δεν κάνω καμία επίθεση. Ούτε γνωριζόμαστε, ούτε κακό μου έχεις κάνει οπότε δεν έχω και κανένα λόγο να σε θεωρήσω εχθρό μου και να σου επιτεθώ.
Για κάποιο λόγο όμως που δεν μπορώ εύκολα να εξηγήσω, θεωρώ ότι αμφότεροι ο τρόπος σου και το προϊόν σου, υποτιμούν τη νοημοσύνη μου.
Επίσης, θεωρώ υποχρέωσή μου να ζητήσω συγγνώμη και από τα μέλη του forum που ίσως διαφωνούν με την τοποθέτησή μου και τυχόν προσβάλλονται. Όπως προείπα και σε προηγούμενο post, όσα γράφω είναι προσωπικές απόψεις και δεν εκφράζουν υποχρεωτικά τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας αυτής.
Δεν μπορώ παρά να παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο, φίλε diver. Ένα forum είναι μια παρέα κι ο «αλεξιπτωτιστής» που έρχεται απρόσκλητος για να ενημερώσει για κάτι –σημαντικό για τον ίδιο κι ίσως αδιάφορο για την παρέα- δεν δίνει ίσως την καλύτερη εντύπωση. Όμως, έλα και στη θέση μου... Κυκλοφορώ στο διαδίκτυο και postάρω σε καμιά εκατοστή fora. Με ένα και μοναδικό πάντα σκοπό να ενημερώσω για τον δικό μου «στόχο και όραμα ζωής» και δυστυχώς μη έχοντας τον χρόνο για «έναν καφέ» και ίσως για «μια φιλική κουβεντούλα».
Όπου με «μαλώνουν» στέκομαι και κουβεντιάζω κι αν δεις, στο παρελθόν είχα postάρει και σε κάποια άλλα θέματα στο 124. Όμως πίστεψέ με, αν και σας αγαπάω όλους κι εδώ και στα άλλα -όσο κι αν μπορεί να φαίνεται αυτό υποκριτικό ή παράξενο- δεν έχω πάντα τον καιρό για «τον καφέ» και την «φιλική κουβεντούλα»...
Και στο forum του NickMarvel (http://nickmarvel.forumup.gr/ κι όχι στο 57) που postάρω συχνά είναι κι εκεί «στόχος και όραμα ζωής» αν θα διαβάσεις λίγο τα διάφορα topics.
Για όλ’ αυτά, συγχωρέστε με κι εσύ κι οι άλλοι φίλοι στο 124. Το «προϊόν μου» είναι κάτι που ευτυχώς ψυχαγώγησε και βοήθησε κάποιους και η ενημέρωση -την προτιμώ από τη «διαφήμιση»- ίσως χρειαστεί σε κάποιον κι εδώ... ίσως και όχι.
Χαίρομαι πραγματικά που τα είπαμε κι αν σας στενοχώρησα, συγχωρέστε με.
Παλιά 05-11-09, 22:37   #12
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Όχι μόνο δε μας στεναχώρησες αλλά προσωπικά εκτιμώ το γεγονός πως βρήκες το χρόνο να γράψεις δύο κουβέντες, πέρα από τις "προωθητικές".

Ελπίζω να σε ξαναδούμε εδώ μέσα πριν την κυκλοφορία του επόμενου τεύχους...
Παλιά 06-11-09, 17:18   #13
nickmarvel
Νέο Μέλος

Ελπίζω να σε ξαναδούμε εδώ μέσα πριν την κυκλοφορία του επόμενου τεύχους...

Και εγώ το εύχομαι και το θέλω... Πιστέψτε με!
Παλιά 06-11-09, 19:00   #14
Dikiforos
Θαμώνας

Εγω παντως φιλε μου βλεποντας μονο την μεγαλη προσπαθεια που κανεις για να ποωθησης το βιβλιο σου,και οχι το περιεχομενο και θεμα του,θα το αγορασω για δωρακι τις γιορτες.Πρεπει ομως να βρεις και λιγο χρονο για ενα καφεδακι
Ο χρήστης Dikiforos δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 06-11-09, 20:40   #15
nickmarvel
Νέο Μέλος

Εγω παντως φιλε μου βλεποντας μονο την μεγαλη προσπαθεια που κανεις για να ποωθησης το βιβλιο σου και οχι το περιεχομενο και θεμα του, θα το αγορασω για δωρακι τις γιορτες. Πρεπει ομως να βρεις και λιγο χρονο για ενα καφεδακι
Φίλε, Dikiforos,
Ευχαριστώ. Όμως δεν είναι «το βιβλίο μου». Ανήκω βέβαια στην εκδοτική ομάδα, όμως άλλοι έχουν μεγαλύτερους πονοκεφάλους από μένα...
Πάντως σ’ ευχαριστώ και γαι το «καφεδάκι»!
Κλειστό Θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:29.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.