124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-12-11, 23:20   #586
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Μακράν το καλύτερο ποστ του φόρουμ, αν και μου είναι αδιάφορο, επειδή έχει πολλή μα πολλή πληροφορία και το φόρουμ είναι αυτοοργανωμένο θα πρότεινα σε κάποιον μερακλή να μαζέψει το υλικό σε ένα άλλο ποστ, αλλά μόνο το υλικό και το φωτογραφικό υλικό, μετά να το κλειδώσει ο Στέλιος και κατά διαστήματα να το ανοίγει και να το ενημερώνει ο χρήστης που θα το αναλάβει..
Δηλαδή να απαλλαχθεί από τα επιπλέον σχόλια.. Το υλικό από μόνο του συντηρεί ένα καλό μπλογκ..

Μία άλλη ιδέα θα ήταν να χωρισθεί σε επιμέρους, σταυροί ας πούμε, όπλα, ένδυση κλπ..

Για σκεφτείτε το..

Αυτοοργάνωση..
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-11, 18:38   #587
Dikiforos
Θαμώνας

Χρονια πολλα Φιλε μου Χρηστο για τα Χριστουγεννα και χρονια πολλα και για την γιορτη σου! χιλια συγνωμη που καθυστερησα πολυ... αλλα καλλιο αργα παρα ποτε!

και ο γιος κανει συλλογη;; πολυ καλο αυτο! δεν ξερω ποσο ειναι ηλικιακα αλλα ειναι πολυ καλο το παιδι να μαθαινει γι αυτα, να τα αγαπα και να τα μαζευει και εκεινο!

πιστευω οτι το μεγαλυτερο αγχος ενος συλλεκτη ειναι μην τυχον και δεν τα εκτιμησει το παιδι του και μετα... τα σκοτωσει..... τους κοπους και τις στερησεις μιας ζωης!
Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τις ευχές σου,να 'σαι καλά.Έχω δύο παλληκάρια,ο μικιό μου όμως είναι μεγάλο μαμούνι και έχει αρκετές γνώσεις γύρω απ το συλλεκτικό στρατιωτικό αντικείμενο,το οποίο αγαπά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dikiforos : 17-02-12 στις 17:23.
Ο χρήστης Dikiforos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-11, 19:45   #588
NMS
Θαμώνας

να τους χαιρεσαι Χρηστο μου! πολυ καλο να του αρεσουν του μικρου!

απιστευτες φωτογραφιες!!!

να σε ρωτησω κατι; ειδα στις στολες οτι εχεις και το μισοφεγγαρο το μεταλικο που ειχαν στο στηθος οι μοτοσυκλετιστες των γερμανων!

ποτε μου δεν καταλαβα... που χρησιμευε αυτο;;; ειναι απομειναρι παλαιωτερης στολης.. που περασε και σε αυτη του β παγκοσμιου; ρωταω γιατι μπορει να να ηταν σχετικα ενοχλητικο το να το φορας...

αυτο με τους διακοπτες στο ραφι της τριτης φωτο... ειναι κοκπιτ αεροπλανου;;;
ενδιαφερον σπαθι στην 2η φωτο! σαν εγγλεζικο φαινεται .. αλλα δεν μπορω να δω και καλα... μπορει να ειναι και γερμανικο... που νομιζω ειχαν διαφορετικο στυλ απο τα αγγλικα...
Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-11, 23:14   #589
aris1985
Νέο Μέλος

το Γκρα ειναι προς πωληση;αν ναι,ποια ειναι η τιμη του;
Ο χρήστης aris1985 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-11, 01:05   #590
thanasislarisa
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη thanasislarisa

Μιάς και το 'φερε η κουβέντα,εδώ ένας Σιδηρούν Σταυρός Α' τάξης με κατασκευαστή Νο4 Steinhauer & Lack απο τη συλλογή του γιού μου.

http://

Οι Ρωμαίοι είχαν έναν χαρακτηρισμό για ορισμένους Ελληνες που τους μιμούνταν:greculus(αν το γράφω σωστά)-Γρεκύλος= Ελληνίσκος... Αν και όπως λεγανε, μας είχαν υποτάξει με τα όπλα , είχαν υποταχθεί απο εμάς στο πνεύμα,στον πολιτισμό,επομένως μας μιμούνταν...θεωρούσαν αδιανόητο να τους μιμιθεί το αντικείμενο της δικής τους μίμησης.Δικαίως, λοιπόν,κατ'εμέ, αποκαλούσαν έτσι τους πιθηκίζοντες αυτούς...Κατ'επέκτασιν, δεν διαφέρει και πολύ,το να συλλέγει κανείς Έλληνας, γερμανικά πολεμικά μετάλλεια, και άλλα αντικείμενα,τα οποία μάλιστα να επιδυκνύει μετα περιφάνειας ... Ίσως να είναι και χειρότερο, αφού δεν ξέρουμε και τους λόγους επίδοσης αυτών των μεταλλείων.Ίσως να είναι μετάλειο εξόχου πολεμικής πράξεως στην επιχείρηση Καταστροφής της Κανδάνου, ή των Καλαβρύτων ... Συνήθιζαν οι φίλοι μας οι Γερμανοι να δίνουν τέτοια βραβεία, σε όσους ξεκοίλιαζαν εγκύους για να αφαιρέσουν το έμβρυο, σε όσους βασάνιζαν μέχρι θανάτου νήπια, σε όσους βίαζαν και τοποθετούσαν τα άδεια μπουκάλια της μπίρας τους στα αιδεία των γυναικών που μόλις είχαν σκοτώσει,και σκότωναν όποιον τολμούσε να αντισταθεί...Ειδικά τώρα που η δυνή οικονομική θέση στην οποία βρισκόμαστε κατά ένα μεγάλο μέρος οφείλεται στις συνέπειες της εισβολής και 4ετούς κατοχής (λεηλασείες , υποχρεωτικά δάνεια , επισιτισμός στρατού κατοχης κτλ )της Πατρίδος μας από τους προγόνους των σημερινων μας δυναστών,είναι εξοργιστικό φίλτατε Δίκορφε να επιδικνύετε τόση ευφορεία για τα αποκτήματα και τις γνώσεις του μικιού σας...Παρακαλώ μην εκλάβετε ως εθνικιστικό παραλήρημα τα λεγόμενα μου αλλα, ούτε και να θεωρήσετε ότι ως συλλογικά υπεύθυνοι πρέπει να τιμωρηθούν οι σύγχρονοι Γερμανοί από εμάς τους σύγχρονους Έλληνες.Πρέπει όμως να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, και να γνωρίζουμε το παρελθόν μας διότι διαφορετικά το ξαναζούμε...και οι Γερμανοί μετά απο 2 χαμένους Π.Π είναι ιδιαίτερα επιρρεπείς σε αποδώσεις συλλογικών ευθυνών.
Ο χρήστης thanasislarisa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-11, 01:16   #591
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

ακουω βροντες απο Ολυμπο μερια..
απο Γκιωνα βλεπω αστραπες...
ερχονται ακραια καιρικα φαινομενα!
Ο χρήστης enantios είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-11, 01:28   #592
thanasislarisa
Τακτικό Μέλος

Από Όλυμπο είναι οι βροντές... Η Γκιώνα πέφτει λίγο μακριά από εδώ,.. χε χε
Παλιά 31-12-11, 16:03   #593
Dikiforos
Θαμώνας

Οι Ρωμαίοι είχαν έναν χαρακτηρισμό για ορισμένους Ελληνες που τους μιμούνταν:greculus(αν το γράφω σωστά)-Γρεκύλος= Ελληνίσκος... Αν και όπως λεγανε, μας είχαν υποτάξει με τα όπλα , είχαν υποταχθεί απο εμάς στο πνεύμα,στον πολιτισμό,επομένως μας μιμούνταν...θεωρούσαν αδιανόητο να τους μιμιθεί το αντικείμενο της δικής τους μίμησης.Δικαίως, λοιπόν,κατ'εμέ, αποκαλούσαν έτσι τους πιθηκίζοντες αυτούς...Κατ'επέκτασιν, δεν διαφέρει και πολύ,το να συλλέγει κανείς Έλληνας, γερμανικά πολεμικά μετάλλεια, και άλλα αντικείμενα,τα οποία μάλιστα να επιδυκνύει μετα περιφάνειας ... Ίσως να είναι και χειρότερο, αφού δεν ξέρουμε και τους λόγους επίδοσης αυτών των μεταλλείων.Ίσως να είναι μετάλειο εξόχου πολεμικής πράξεως στην επιχείρηση Καταστροφής της Κανδάνου, ή των Καλαβρύτων ... Συνήθιζαν οι φίλοι μας οι Γερμανοι να δίνουν τέτοια βραβεία, σε όσους ξεκοίλιαζαν εγκύους για να αφαιρέσουν το έμβρυο, σε όσους βασάνιζαν μέχρι θανάτου νήπια, σε όσους βίαζαν και τοποθετούσαν τα άδεια μπουκάλια της μπίρας τους στα αιδεία των γυναικών που μόλις είχαν σκοτώσει,και σκότωναν όποιον τολμούσε να αντισταθεί...Ειδικά τώρα που η δυνή οικονομική θέση στην οποία βρισκόμαστε κατά ένα μεγάλο μέρος οφείλεται στις συνέπειες της εισβολής και 4ετούς κατοχής (λεηλασείες , υποχρεωτικά δάνεια , επισιτισμός στρατού κατοχης κτλ )της Πατρίδος μας από τους προγόνους των σημερινων μας δυναστών,είναι εξοργιστικό φίλτατε Δίκορφε να επιδικνύετε τόση ευφορεία για τα αποκτήματα και τις γνώσεις του μικιού σας...Παρακαλώ μην εκλάβετε ως εθνικιστικό παραλήρημα τα λεγόμενα μου αλλα, ούτε και να θεωρήσετε ότι ως συλλογικά υπεύθυνοι πρέπει να τιμωρηθούν οι σύγχρονοι Γερμανοί από εμάς τους σύγχρονους Έλληνες.Πρέπει όμως να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, και να γνωρίζουμε το παρελθόν μας διότι διαφορετικά το ξαναζούμε...και οι Γερμανοί μετά απο 2 χαμένους Π.Π είναι ιδιαίτερα επιρρεπείς σε αποδώσεις συλλογικών ευθυνών.
Σέβομαι απόλυτα την γνώμη σας,εξάλλου εκτός απο γρεκύλος παλαιώτερα είχα χαρακτηριστεί φασίστας και νεοναζί απο το δάσκαλο λόγο των στρατιωτικών αντικειμένων Β'ππ που συλλέγω,τα οποία δεν είναι μόνο γερμανικά και δεν προάγω μέσω αυτών συγκεκριμένη ιδεολογία.Εξάλλου είμαι σίγουρος οτι το γνωρίζετε αυτό,αλλά έτσι να έχουμε να λέμε.Η συλλογή μου όπως προείπα αφορά το Β'ππ και περιλαμβάνει αντικείμενα και στολές όλων των εμπλεκόμενων δυνάμεων που έλαβαν μέρος τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο τόσο στον Ελλαδικό χώρο αλλά και εκτός όπως, ιταλικά-αγγλικά-αμερικάνικα-Ελληνικά και Γερμανικά.Έχουμε αρκετό δρόμο μπροστά μας έως την παρουσίαση τους,αλλά και για να γνωρίσουν οι νεώτεροι συλλέκτες τις διαφορές τους με τα αντίγραφα που είναι το θέμα μας στο συγκεκριμένο πόστ.Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι "βούτηρο στο ψωμί μου" άνοιξε ένα νέο θέμα να τα συζητήσουμε.Συγνώμη απο το δάσκαλο που δεν θα δεί βροντές και αστραπές μιάς και σήμερα είναι μέρα γιορτινή και ανταλλαγής ευχών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dikiforos : 05-02-12 στις 21:08.
Παλιά 31-12-11, 16:49   #594
Dikiforos
Θαμώνας

να τους χαιρεσαι Χρηστο μου! πολυ καλο να του αρεσουν του μικρου!

απιστευτες φωτογραφιες!!!

να σε ρωτησω κατι; ειδα στις στολες οτι εχεις και το μισοφεγγαρο το μεταλικο που ειχαν στο στηθος οι μοτοσυκλετιστες των γερμανων!

ποτε μου δεν καταλαβα... που χρησιμευε αυτο;;; ειναι απομειναρι παλαιωτερης στολης.. που περασε και σε αυτη του β παγκοσμιου; ρωταω γιατι μπορει να να ηταν σχετικα ενοχλητικο το να το φορας...

αυτο με τους διακοπτες στο ραφι της τριτης φωτο... ειναι κοκπιτ αεροπλανου;;;
ενδιαφερον σπαθι στην 2η φωτο! σαν εγγλεζικο φαινεται .. αλλα δεν μπορω να δω και καλα... μπορει να ειναι και γερμανικο... που νομιζω ειχαν διαφορετικο στυλ απο τα αγγλικα...
Νίκο το μισοφέγγαρο που βλέπεις είναι η ταυτότητα,η πέταλο λόγο της φόρμας του,της Γερμανικής στρατονομίας.Η συγκεκριμένη είναι της αεροπορίας (Luftwaffe ) λόγο του ότι τα φτερά του αετού όπως βλέπουμε είναι ανοικτά,ενώ του στρατού είναι σε ευθεία γραμμή.Λόγο της σπανιότητας είναι ένα αντικείμενο που έχει κοπιαριστεί κατά κόρον και ελπίζω στην πορεία να πούμε μερικές διαφορές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dikiforos : 05-02-12 στις 20:13.
Παλιά 31-12-11, 16:56   #595
Dikiforos
Θαμώνας

Και ερχόμαστε στην πίσω πλευρά όπου γίνεται συνήθως του "κουτρούλη ο γάμος"

Εχουμε τρείς γάντζους επικάλυψη απο χοντροχάρτονο η ύφασμα και το λογότυπο του κατασκευαστή.Εδώ ενα ( Α ) που μας παραπέμπει στον Assmann.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dikiforos : 06-02-12 στις 19:45.
Παλιά 31-12-11, 17:03   #596
Dikiforos
Θαμώνας

sss

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dikiforos : 06-02-12 στις 19:46.
Παλιά 31-12-11, 18:14   #597
NMS
Θαμώνας

στρατονομιας;; εγω νομιζω οτι ηταν αγγελιοφοροι... γιατι εβλεπα σε ταινιες να περνουν μοτοσυκλετιστες που φορουσαν τετοιο... ενα μυνημα και να το πηγαινουν αλλου...

καλα.. το χατονι οσι χοντρο και να ηταν... θα ειχε μεγαλη φθορα με υγρασιες, βροχες λασπες κτλ... ατ κλιπ πισω ειναι για στηριξη στην στολη;

χχμμ... οποτε λειτουργουσαν σαν διακριτικο ακομα και τη νυχτα αλλα και διακριτικο του σωματος της στρατονομιας.... οπως εχουν τωρα συρριτια κτλ..

φιλε thanasislarisa, σεβαστη απολυτα η γνωμη σου και λογικη! ειμαι πολυ μικρος συλλεκτης σε τετοια.. εχω ελαχιστα των ελαχιστων... αλλα δεν ειναι τουλαχιστον τις περισσοτερες φορες ετσι!
αυτα συλλεγονται για να υπαρχουν και να μας θυμηζουν το τοτε! δεν παει να πει οτι επειδη καποιος συλλεγει κατι και το δειχνει οτι ειναι και ομοιδεατης αυτου που αντιπροσωπευουν τα αντικειμενα! πολλες φορες ειναι και για λογους μνημης.. την ιστορια οσοι συλλεγουν τετοια πραγματα την ξερουν καλα, και δεν νομιζω κανεις να εχει σκοπο να την αμαυρισει με την συλλογη του! βλεπεις μεσα απο αυτα.. τα πιστευω τους, το ποσο προετοιμασμενοι ηταν.. τι ηθελαν και τι μπορουσαν.... και σε γενικες γραμμες βλεπεις την ματαιοδοξια κτλ... ετσι μπορεις να διαβασεις και το μισος που ειχαν κρατοι και εθνοι αναμεσα τους.. πραγμα που δυστυχως δεν εχει σβησει ακομα... εστω και αν ολοι υποτιθεται οτι ειμαστε μια οικογενεια στην ευρωπαικη ενωση! δεν κοιμαμε τον υπνο του δικαιου... ξερω τι παιζεται με το ολο θεμα... οπως και το γεγονος οτι η πολιτικη που ασκει η μερκελ... εχει ξανα ξυπνησει μνημες... και το μισος απεναντι στην γερμανια... σε πολλες χωρες!

οι γερμανοι δεν διδασκονται τιποτα απο οτι εγινε στον Β παγκοσμιο πολεμο! απαγορευεται δια νομου ακομα και η αναφορα σε αυτη την περιοδο και τα γεγονοτα! ετσι πιστευαν οτι θα ξεχασει η γερμανια αλλα δυστυχως ο νεοναζισμος παντα υπηρχε και τωρα εχει αρχισει ναμεγαλωνει και παλι επικυνδυνα....

ναι... καποια αντικειμενα εξυπηρετουν αλλους σκοπους.. αλλα σε οργανωσεις κτλ που καμια σχεση δεν εχουν με τους συλλεκτες!

ακομα και οι ιδιοι οι γερμανοι μαθαινουν για τις κτηνωδιες των πατεραδων και παππουδων τους μεσα απο τις συλλογες αυτες και τα site που υπαρχουν για αυτα.. και με τις ιστοριες που τα συνοδευουν! ετσι μαθαινουν και πολλοι απο εμας!
ποιος θα ηξερε πολλα για την μαχη της Λερου αν δεν υπηρχαν συλλογες κτλ, και συλλεκτες που κρατησαν οτι στοιχειο και πληροφορια εβρισκαν; η μαχη αυτη δεν αναφερεται στα περισσοτερα ελληνικα βιβλια! επειδη τοτε τα δωδεκαννησα ηταν υπο ιταλικη κατοχη.... κακως.... γιατι εμεις τα τραβηξαμε ολα!!! και τα μουσεια που υπαρχουν τα επισημα και μη... αυτο τον σκοπο εχουν.... να μας θυμιζουν πραγματα που ξεχασαμε.. που δεν μαθαμε... να μας θυμιζουν την περιοδο εκεινη!
και αυτα ειναι συλλογες... και εγιναν με τον ιδιο τροπο! και αυτοι με χαρα επινδυκνειουν τα ευρηματα τους.... δεν ειναι τοσο περιφανεια οσο η χαρα οτι βρηκες κατι τετοιο... νομιζεις οτι δεν ξερουν οι περισσοτεροι παντα συλλεκτες των αντικειμενων αυτων... τι συμαινουν τα μισιτα αυτα συμβολα; ομως.. η σβαστικα... εγινε μισητο συμβολο μολις τον Β παγκοσμιο... πριν ηταν κατι αλλο! το ειχαν οι αρχαιοι ελληνες... το ειχαν οι Ινδοι, οι βικινγς, οι χετταιοι, λαοι στην βορεια αμερικη, ! ηταν κατι πολυ καλο και θεικο μπορω να πω! συμβολιζε αλλα πραγματα.... συμβολο θρησκειων οπως ο ινδουισμος, ο βουδισμος... ηταν για προστασια, για καλη τυχη... για τοσοα και τοσα... αλλα ηρθαν καποιοι και το εβαλαν στην μαυρη λιστα με τα καμμωματα τους... κατι σαν τον Φοινικα στην ελλαδα.... που τωρα θεωρητε κατι πολυ κακο και θυμιζει χουντα... ενω πριν ηταν η ιδια η ελλαδα... που αναγεννιεται μεσα απο τις σταχτες της!

γενικα ολες οι συλλογες ολο και κατι ασχημο ή κακη σκεψη μπορει να προκαλουν σε αλλους!

τα νομισματα πχ αν τα μαζευεις... σορρυ δεν ξερω τι μαζευεις.. ετσι;
το να μαζευεις νομισματα, χαρτονομισματα, χρυσο, ασημι... ειναι κατι καλο; ασε οτι ειναι ενα απο τα θανασιμα αμαρτηματα αν δεν κανω λαθος η απληστια αυτη... αλλα το νομισμα δεν ειναι για να το μαζευεις αλλα για να κυκλοφοραει θα πει καλλιστα καποιος που δεν ασχολειτε! το ιδιο και τα γραμματοσημα...

αν μαζευεις κερματα... ξερεις πως φτιαχτηκαν αυτα;; λογους και αφορμες; πολλα ειναι με αιμα και δακρυα φτιαγμενα και αναφερομαι περισσοτερο σε αυτο που αντιπροσωπευουν ή για το τι εγινε πριν (πολιορκια, πολεμος, καταληψη χωρας.. επανασταση, χουντα.. δικτατορες πχ... Αμιν, Σανταμ...) για να γινουν τελικα αυτα... και να δειξουν το νεο καθεστως..! αν εχεις ναζιστικα κερματα ή ιταλικα του Β παγκοσμιου... και τα δειχνεις με χαρα.. δειτε τι εχω... σε κανουν ναζιστη ή φασιστα; τιποτα απο τα δυο! ετσι δεν ειναι;

το να μαζευεις γραμματοσημα και να εχεις με τον Χιτλερ πανω τους... τι παει να πει;; οτι εστερνιζεσαι τα πιστευω αυτου;

μελετη γινεται ως επι το πλειστον και προσπαθεια διατηρησης ενος κομματιου της ιστοριας για να μην ξεχαστει ποτε!

προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα οθωμανικα κερματα.... λες αυτο να με κανει φιλοτουρκο; δεν νομιζω! την στιγμη ειδικα που καθε μερα εδω στα συνορα τους ζουμε... και ενω στην υπολοιπη ελλαδα κοιμαστε ησυχοι.. εμεις ειμαστε παντα ετοιμοι! δεν το λεω απο κακο... αλλα σκεψου οτι τις πρωτες τουφεκιες και τα πρωτα θυματα θα τα εχουμε εμεις εδω.... που δεν τελειωνουμε το φανταριλικι με το που φευγουμε απο φανταροι... αλλα μετα τα 65 μας... κι αν!.....

για την νεα κατοχη κτλ καταλαβαινω απολυτα... αλλα δεν ειναι μονο αυτα των συλλογων... σκεψου και οτι ολοι εχουμε και κατι γερμανικο στο σπιτι, την δουλεια μας... στην ζωη μας! αμαξια, ηλεκτρικες συσκευες... μεχρι και τροφιμα... ή αγοραζουμε απο γερμανικες εταιρειες... οποτε ολοι λιγο πολυ κανουμε το ιδιο.... και βραζουμε στο ιδιο καζανι! ισως θα επρεπε να καναμε κατι αλλα ολοι μαζι!!
εχεις κατι απο τον οικο ενδυσης του Boss?? αν οχι θα ηθελες να εχεις; ο Boss ηταν αυτος που εφτιαξε τις στολες του ναζιστικου στρατου... και ηταν μελος του κομματος... αλλα τωρα....
πεταξες με αεροπλανο; (αναφερομαι στην τουρμπινα.. τον στροβιλοκινητηρα!) ειδες φωτογραφιες απο το φεγγαρι; ειδες απογειωσεις κτλ διαστημοπλοιων;; ολα αυτα ειναι προιοντα γερμανικα και τα περισσοτερα ειναι του Φον Βραουν... εξεχοντως μελους του ναζιστικου κομματος που.... στην αμερικη εγινε αγγελουδι... με επαναφτιαξιμο του φακελου του...

απο φαρμακα; τα περισσοτερα εγιναν μετα απο πειραματα σε δυσμοιρους εβραιους!

θαυμασες την λαμπαδοδρομια με την ιερη φλογα στους ολυμπιακους αγωνες;; σε εκανε περηφανο το γεγονος αυτο; και ομως... πρωτοξεκινησε στην ολυμπιαδα του Βερολινου το 1936 απο τον Χιτλερ!

κανεις ομως δεν καταδικασε γεγονοτα....καταστασεις και ατομα...

αν καποιος μαζευε ρωσικα θα ηταν καλλιτερος; επιειδη ηταν η ρωσια σους νικητες; ο σταλιν ηταν δολοφονος απο τους λιγους! σκοτωσε εκατομυρια δικους του... και ειχε δωσει και διαταγη για την σφαγη του Κατιν στην πολωνια... αλλα ολα ξεχαστηκαν...

οι αγγλοι ηταν καλυτεροι;; χα! ας ερθουν να το πουν στο καστελοριζο που αφου κατακλεψαν τα σπιτια τους εβλαλαν φωτια και ειπαν οτι βομβαρδιστηκαν! ας το πουνε στο καστελο της ροδου που το αδειασαν... (μου εχουν πει για 2 πλοια φορτωμενα πραγματα απο ενα απο τα πλουσιοτερα παλατια της ευρωπης που ηταν το καστελο τοτε... στην ροδο) ποια ηταν η αιτιολογια;; (συμφωνα παντα με οσα μου εχουν πει ανθρωποι που τα εζησαν...) οτι ολα αυτα ειναι κλεμμενα απο αλλες χωρες οποτε δεν ανοικουν στην ροδο και τους ελληνες... δεν ξερουμε που να τα δωσουμε οποτε... αν λαφυρα τα παιρνουμε εμεις! που να ειναι αραγε τωρα ολες αυτες οι ταπισερι, τα επιπλα κτλ...; αυταπ ου αφησαν... ειναι τωρα εκθεματα μουσειου... φαντασου!! φυσικα δεν ειμαι σε θεση να ξερω το ποσο αληθεια ειναι ολα αυτα αλλα...

η ιστορια γραφεται απο τους νικητες... οποτε πολλα δεν θα τα μαθουμε ποτε.. αλλα σε ενα πολεμο... και οι δυο πλευρες κανουν ακατανομαστα πραγματα...

και οι συλλογες... ολες τους... εχουν και τα καλα και τα κακα τους.... και πραγματικα το θεμα εδω με τα στρατιωτικα ειναι για να μαθαινουμε και να ξεχωριζουμε τα πλαστα απο τα γνησια, να μας λυνονται οι αποριες που εχουμε απο ατομα που γνωριζουν το θεμα... υπαρχουν πολλα πλαστα.. και αν ειναι να δωσει καποιος πολλα ευρω να αγορασει κατι και μετα να κλαιει γιατι πηρε πλαστο...... καποια πραγματα απο οτι εχω καταλαβει κανουν μερικες χιλιαδες ευρω! για σκεψου μια χασουρα απο πλαστο... δεν μιλαμε να σου κατσει πλαστο νομισμα και να χασει 100 - 200 ευρω.. (αν και παλι θα εκλαιγα! )... μιλαμε για μερικα χιλιαρικα... που ανετα αλλος θα αγοραζε αμαξι... και με 3-4 τετοια... ισως και κανενα σπιτακι...!!

ολα αυτα τα λεω παντα με φιλικους τονους και αποτελουν προσωπικη μου αποψη!
δεν εξιψωνω τους γερμανους κτλ... προς Θεου! δεν θελω να περεξηγησω αν αυτο μπορει να γινει! αντιπαθουσα και αντιπαθω τετοιου ειδους πιστευω... οπως αυτα που υπηρχαν τοτε... στον ναζισμο και τον φασισμο! αυτοι που ακομα τα ακολουθουν... ειτε δεν εμαθαν τιποτα... ειτε εμαθαν αυτα που ηθελαν να μαθουν... αφηνοντας πολλες αληθειες εκτος!

χμμ... μαλλον ξεφυγα λιγακι ε;;
καλα να περνατε ολοι φιλοι μου καλοι και Καλη χρονια σε ολους!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NMS : 31-12-11 στις 18:26.
Παλιά 02-01-12, 21:29   #598
thanasislarisa
Τακτικό Μέλος

Smile

Aλλουνού την απάντηση περίμενα( αφού μάλλον αντιπαρήλθε με τα περι βουτύρου),και από άλλον πήρα και τον οποίον ευχαριστώ για τον κόπο που έκανε για την μακροσκελέστατη απάντηση του.Δεν θα διαφωνήσω με τα περισσότερα που λες περί κλεψίτυπων συμβόλων, αλλα 'οπως και να έχει μια σβάστικα είναι μια σβάστικα...Εξ άλλου και η ημισέληνος ήταν σύμβολο της Αφροδίτης άλλά μετα την οικιοποίηση της από το Ισλάμ δεν μπορούν παρά αρνητικόί συνειρμοί να δημιουργηθούν στην θέασή της... Τον Χίτλερ τον έχω σε γραμματόσημο αλλά σίγουρα δεν σημαίνει οτι πρόσκειμαι σε τέτοια ιδεολογία οπως και εσύ επισημαίνεις αλλά δεν υπενήχθηκα και κάτι τέτοιο για τον Δίκορφο, μόνος του ειπε οτι κατηγορήθηκε για τέτοιος στο παρελθόν... εγώ αρχικά απλώς επισήμανα το οξύμορο της υπόθεσης! Καλή χρονιά σε ολο το φόρουμ.Auf wieder schreiben !!!
Παλιά 02-01-12, 21:39   #599
NMS
Θαμώνας

καλη χρονια φιλε μου!

και για να συμπληρωσω.... η ημισελινος με το αστερι... ηταν το γνησιο συμβολο του Βυζαντιου... οταν ηταν πολη κρατος στην αρχαιοτητα... στα νομισματα της πανω το βλεπεις καθαρα!

με την σβαστικα... θα δεις καποια ινδικα νομισματα παλια.

οξυμωρο ειναι παντα και για οτι μαζευουμε... παντα θα υπαρχουν κομματια που ειτε ειναι απο μια ασχημη περιοδο ειτε μας θυμιζουν κατι κακο... αλλα ολα ειναι συλλογες για μελετη και προστασια της ιστοριας...
Παλιά 03-01-12, 20:10   #600
Dikiforos
Θαμώνας

-Aποτάσσεσαι το σατανά?

-Αποτάσσομαι!

-Αποτάσσεσαι το σατανά?

-Αποτάσσομαι!

-Αποτάσσεσαι το σατανά και τα έργα αυτού?

-Απεταξάμην....Απεταξάμην !!

Νίκο σου εύχομαι καλή χρονιά με υγεία πρώτα απ' όλα, και σε ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου.
Καλήν αντάμωση στα γουναράδικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dikiforos : 05-02-12 στις 21:16.
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
δημοπρασίες , στρατιωτικά αντικείμενα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:32.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.