124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Μαύρισμα ασημένιων proof και BU νομισμάτων

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-03-13, 15:08   #1
kostas6249
Νέο Μέλος

Μαύρισμα ασημένιων proof και BU νομισμάτων

Έχω αγοράσει από γνωστό κατάστημα νομισμάτων ασημένια νομίσματα είτε proof σε κάψουλα είτε BU σε blister ή νάυλον σακουλάκι, που έχουν αρχίσει να μαυρίζουν στις άκρες από τη μία τους όψη.
Επειδή ενδιαφέρομαι να τα πουλήσω, θέλω να ρωτήσω:
1. Είναι κάτι το αναμενόμενο;
2. Το νόμισμα χάνει την αξία του;
3. Εξακολουθεί να έχει το χαρακτηρισμό proof ή BU;
Ο χρήστης kostas6249 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-13, 16:24   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Κατ' αρχήν θα ήθελα να πώ, οτι δεν είχα σκοπό να απαντάω στο φόρουμ, οσον αφορά νομίσματα, για δικούς μου λόγους, αλλά απο την άλλη ομως, δεν διανοούμαι, να βγαίνει ενας νέος χρήστης του sold (εστω κι αν πουλάει), και να ρωτά κάτι, να μπαίνουν τόσοι και τόσοι να βλέπουν, και κανείς να μην μπαίνει στην κόπο να τ' απαντήσει.

Γιατί ρε παιδιά ? Πως το βλέπετε το sold ?
Πώς το βλέπετε το φόρουμ ?
Που ειναι η αλλοϋποστίρηξη μεταξύ των θαμώνων του φόρουμ, και των χρηστών του sold ?

Τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να εχει τα δικά του, αλλά μεταξύ των μελών ειδικά στο φόρουμ, πρέπει να υπάρχει μια αλλοϋποστίρηξη, αλλιώς να το κλείσουμε το ρημάδι...

Επι της ουσίας...., στα νομίσματά σου φίλε, δικαιολογείται το μαύρισμα στις άκρες, καθότι ασημένια, αρκεί να μήν εχουν αλλιωθεί (ειδικά τα proof), αλλά να πρόκειται μόνο για μαύρισμα. Aν μπορούσες να παραθέσεις 2-3 εικόνες, θα βοηθούσε καλύτερα..

Ελπίζω δε, αν γίνει αυτό, να βρεθούν κάποιοι να βοηθήσουν
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-13, 17:25   #3
kostas6249
Νέο Μέλος

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τη στήριξη.
Το "μαύρισμα" είναι αυτής της μορφής (φωτο)

Το συγκεκριμένο δεν είναι proof, εν θέλω όμως να βάλω το proof, επειδή, αν το κάνω, θα "φωτογραφηθεί" ο πωλητής.
Και πάλι ευχαριστώ και περιμένω τις απόψεις σας.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSCN1648.JPG (76,7 KB, 56 εμφανίσεις)
Παλιά 27-03-13, 13:23   #4
kostas269
Τακτικό Μέλος

Περιοχή: Athens
Δεν τίθεται θέμα αλλαγής της αξίας του από την οξείδωση (λέγεται και πατίνα). Το ασήμι μαυρίζει με τον καιρό και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις που αυτό το μαύρισμα μπορεί να προσδώσει μεγαλύτερη αξία στο νόμισμα (αναφέρομαι σε παλιά κομμάτια) ανάλογα με το πόσο ομοιόμορφα έχει γίνει ή τι χρώματα έχει βγάλει κλπ.
Ο χρήστης kostas269 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-13, 14:23   #5
christoforosss
Τακτικό Μέλος

Δεν τίθεται θέμα αλλαγής της αξίας του από την οξείδωση (λέγεται και πατίνα). Το ασήμι μαυρίζει με τον καιρό και αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Μάλιστα υπάρχουν και περιπτώσεις που αυτό το μαύρισμα μπορεί να προσδώσει μεγαλύτερη αξία στο νόμισμα (αναφέρομαι σε παλιά κομμάτια) ανάλογα με το πόσο ομοιόμορφα έχει γίνει ή τι χρώματα έχει βγάλει κλπ.
Ακριβώς όπως τα λες. Ούτε λέξη για συμπλήρωση!
Ο χρήστης christoforosss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-13, 15:02   #6
LO.Coins
Τακτικό Μέλος

Συμφωνω και εγώ, ιδιως τα παλια νομίσματα ειναι απόλυτα φυσιολογικό να εχουν πατίνα, προσωπικά πιστευω οτι καμμια φορά ειναι και πιο όμορφα ετσι, δειχνουν τα χρονια και την Ιστορία που εχει περάσει πανω τους...
Ο χρήστης LO.Coins δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-13, 16:03   #7
kostas6249
Νέο Μέλος

Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και το χρόνο σας.
Για παλιά νομίσματα το καταλαβαίνω κι εγώ.
Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με νέα, που το χειρότερης ποιότητας ήταν BU (Λαμπερό-Άπιαστο). Το Β (Λαμπερό) πλέον δεν υφίσταται. Το U καταλαβαίνω πως θα εξαφανιστεί, εάν προσπαθήσω να τα καθαρίσω.
Έχω άδικο;
Από τις παραπάνω απαντήσεις βγάζω το συμπέρασμα ότι θα αποκτήσουν αξία, όταν παλιώσουν. Εάν όμως προσπαθήσω να τα πουλήσω σήμερα, κανείς δεν θα τα προτιμήσει από τα άλλα που θα είναι "Λαμπερά".
Τέλος εάν αυτή είμαι η μοίρα των ασημένιων και δεν υπάρχει τρόπος να διατηρηθούν "Λαμπερά", υπάρχει λόγος να τα χρυσοπληρώνουμε και να τα αγοράζουμε proof ή BU;
Παλιά 27-03-13, 16:27   #8
kostas269
Τακτικό Μέλος

Οχι, δεν ισχύουν αυτά που γράφεις.
Η οξείδωση σου έγραψα και παραπάνω ότι δεν επηρεάζει την αξία τους και φυσικά δεν επηρεάζει το BU που λες. Εάν το νόμισμα παραμείνει άπιαστο και δεν το καθαρίσεις, ο χαρακτηρισμός BU εξακολουθεί να υφίσταται. Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να φροντίσεις να φυλαχθούν άπιαστα μέσα σε κάψουλες προστασίας και τελείωσε το θέμα.
Παλιά 27-03-13, 17:20   #9
kostas6249
Νέο Μέλος

Φίλε μου, Ευχαριστώ πολύ για τις διαβεβαιώσεις.
Το μόνο που με ανησυχεί, είναι που κάτω από το όνομά σου γράφει και σ' εσένα "νέο μέλος".
Βλέπω ότι τη συζήτηση παρακολουθούν και οι sgouros, silvercoins.
Έχουν άποψη; Ή όσα λέμε εμείς οι "νέοι" είναι κοινοτυπίες;
Παλιά 27-03-13, 17:26   #10
kostas269
Τακτικό Μέλος

Νέο μέλος σημαίνει απλώς ότι ο συγκεκριμένος λογαριασμός μέσω του οποίου γράφω, έχει προς το παρόν λίγα μηνύματα εδώ στο φόρουμ. Μην το μπερδεύεις αυτό με την όποια εμπειρία μπορεί να έχει ο γράφων... Αυτά που σου ανέφερα παραπάνω, ισχύουν. Αν δεν σε καλύπτουν, λυπάμαι αλλά δεν φταίω εγώ.
Παλιά 27-03-13, 17:29   #11
kostas269
Τακτικό Μέλος

Και κάτι ακόμα...
Αν σου απαντήσουν οι δύο χρήστες που ανέφερες, και σε αυτούς θα γράφει από κάτω "Νέο μέλος" γιατί και αυτοί έχουν λίγα μηνύματα εδώ στο φόρουμ (μάλιστα λιγότερα από εμένα).
Δηλαδή και τι έγινε..?
Από το πόσες απαντήσεις έχει κάποιος στο φόρουμ, εξαρτάται και η αξιολόγησή του..?

Αυτά τα ολίγα από εμένα.
Παλιά 27-03-13, 17:39   #12
kostas6249
Νέο Μέλος

Συνονόματέ μου,
Να με συγχωρείς, αν σε κακοκάρδισα. Φταίει που είμαι "νέος" και στο sold και στο forum του. Κατά τ' άλλα το 6/2/49 δίπλα στο kostas είναι η ημερομηνία γέννησης.
Και πάλι ζητώ τη συμπάθεια και την ανοχή σας.
Ευχαριστώ πολύ
Παλιά 27-03-13, 21:06   #13
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

το ασημι περνει πατινα που απο οτι μου ειπε ενας φιλος χημικος ειναι ενωσεις του θειου. Το BU δεν χανεται με την πατινα. Ομως ειναι προσωπικο γουστο του καθενος το πως θελει το ασημι του. Συνηθως οσοι μαζευουν eagle ειναι νεοι στο χομπυ,χωρις ιδιαιτερες γνωσεις και κυριως επενδυτες οποτε προτιμουν τα νομισματα τους λαμπερα χωρις ιχνος πατιναςπου την θεωρουν διαβρωση.Η λαψουλα ειναι προς το παρον η καλυτερη προστασια και το slab.Aν και εκε εχω δει νομισματα να πατιναρονται ιδιως να τα χτυπα ηλιος ή ειναι σε ζεστο περιβαλλον.
Αντιθετα σε νομισματα 100 χρονων συνηθως η πατινα σε ακυκλοφορητα πληρωνεται.Εχω δει κερμα να πληρωνεται 100% premium λογω ομορφης μπλε και κοκκινης και χρυσης πατινας.
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 14:14   #14
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
η συνέχεια του off topic θέματος, εχει μεταφερθεί ΕΔΩ
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 23:22   #15
spartacus
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη spartacus

το ασημι περνει πατινα που απο οτι μου ειπε ενας φιλος χημικος ειναι ενωσεις του θειου. Το BU δεν χανεται με την πατινα. Ομως ειναι προσωπικο γουστο του καθενος το πως θελει το ασημι του. Συνηθως οσοι μαζευουν eagle ειναι νεοι στο χομπυ,χωρις ιδιαιτερες γνωσεις και κυριως επενδυτες οποτε προτιμουν τα νομισματα τους λαμπερα χωρις ιχνος πατιναςπου την θεωρουν διαβρωση.Η λαψουλα ειναι προς το παρον η καλυτερη προστασια και το slab.Aν και εκε εχω δει νομισματα να πατιναρονται ιδιως να τα χτυπα ηλιος ή ειναι σε ζεστο περιβαλλον.
Αντιθετα σε νομισματα 100 χρονων συνηθως η πατινα σε ακυκλοφορητα πληρωνεται.Εχω δει κερμα να πληρωνεται 100% premium λογω ομορφης μπλε και κοκκινης και χρυσης πατινας.
Συμφωνώ!
Νομίζω ότι τα δικά σου νομίσματα, αν είναι όπως αυτό που ανήρτησες σε φωτογραφία (αμερικανικός αργυρός αετός - American Silver Eagle) δεν έχουν, ούτε πρόκειται μάλλον να αποκτήσουν συλλεκτική αξία διότι απευθύνονται αποκλειστικά σε όσους ενδιαφέρονται να επενδύσουν σε ασήμι, οπότε τα αγοράζουν αποκλειστικά και μόνο για την αξία τους ως ασήμι.
Πρόκειται δηλαδή για επενδυτικά αργυρά νομίσματα (bullion silver coins).
Εντούτοις, και για τα συγκεκριμένα νομίσματα, όπως και για τα αντίστοιχα χρυσά επενδυτικά νομίσματα (bullion gold coins) ισχύει ότι πολλοί επενδυτές τα θέλουν χωρίς ίχνος πατίνας.
Για το λόγο αυτό, θα ήταν ίσως καλύτερα να τα φυλάσσεις σε αεροστεγείς κάπσουλες.
Ο χρήστης spartacus δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:09.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.