124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Γενικά Θέματα > Συζητήσεις & Απόψεις Υπομνήματα στο φόρouμ (sticky)

Συζητήσεις & Απόψεις Ανταλλαγή απόψεων και συζητήσεις γενικού περιεχομένου. Απαγορεύονται τα πολιτικά και αθλητικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-03-13, 21:15   #1
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Υπομνήματα στο φόρouμ (sticky)

Αρχική Δημοσίευση από
Κατ' αρχήν θα ήθελα να πώ, οτι δεν είχα σκοπό να απαντάω στο φόρουμ, οσον αφορά νομίσματα, για δικούς μου λόγους, αλλά απο την άλλη ομως, δεν διανοούμαι, να βγαίνει ενας νέος χρήστης του sold (εστω κι αν πουλάει), και να ρωτά κάτι, να μπαίνουν τόσοι και τόσοι να βλέπουν, και κανείς να μην μπαίνει στην κόπο να τ' απαντήσει.

Γιατί ρε παιδιά ? Πως το βλέπετε το sold ?
Πώς το βλέπετε το φόρουμ ?
Που ειναι η αλλοϋποστίρηξη μεταξύ των θαμώνων του φόρουμ, και των χρηστών του sold ?
επισης στα παραπνω θα ηθελα να προσθεσω και την αποψη μου γιατι αυτο το φορουμ δεν παρουσιαζει το ενδιαφεον που ειχε παλια.
Αυτο Στελιο θα μπορουσες να το καταλαβεις πολυ καλα αν πηγαινες στο φορουμ και στα νομισματα και εβλεπες ποιος ειναι ο συγγραφεας των 10-15 θεματων που ειναι κολλημενα πανω.Εχεις κολλησει τα δικα σου θεματα πανω πανω και πνιγεις ο φορουμ κατα την δικη μου αποψη.
Επισης θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως εχει κανει το site για τα νομισματα.Ουτε καν ξεχωριστο μερος δεν εχουν στο site αλλα ειναι δημοσιευμενα κατω απο τον τιτλο συλλεκτικα.Δηλαδη φεξε μου και γλυστρισα.Ενω το νομισμα ειναι το 99% της δραστηριοτητας του site τα νομισματα δεν εχουν καν δικη τους κατηγορια. Καταλαβαινω οτι η ιδιοκτητρια μπορει να θελει να ξεφυγει απο το να γινει το 124 νομισματοsite αλλα τα κερματα δικαιουνται δικης τους κατηγοριας.
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-13, 21:17   #2
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Απο την αλλη υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση μεταξυ των μελων.Οι ημετεροι εχουν σβησει τους παλιους τους λογαριασμους και ολα μια χαρα. Εμεις οι αλλοι στα.....παλια μας τα παπουτσια.Δεν ειναι ετσι ομως.
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-13, 22:02   #3
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Ευτυχώς που τα είπες Ανάργυρε, και ετσι μου εφυγε η υποψία, οτι τα υποψιαζόμουνα μόνο ολα αυτά, και για αυτό δεν ήθελα και να ξαναγράψω στο φόρουμ για νομίσματα
Τα θέματα που αξίζουν, ασχέτως συγγραφέα, καρφιτσώνονται στο φόρουμ..., ετυχε να ειναι δικά μου τα περισσότερα, γιατί περιήχαν κατα την άποψή μου σημαντικές πληροφορίες, δεν νομίζω να μερολίπτησα υπέρ μου, άλλωστε και κάποιοι χρήστες απο εδω μέσα, με παρότρυναν για αυτό, για να εχουν εύκολη πρόσβαση..., πιστεύω οτι σημαντικό γράφτηκε, που αφορούσε πληροφορίες σχετικά με νομίσματα καρφιτσώθηκε..., εμπάς περιπτώσει, για τους χρήστες εγινε οτι εγινε, για αν εχουν εύκολη πρόσβαση σε πληροφορίες, και ουδόλως για εμένα, αφού ετσι κι αλλιώς δεν δραστηριοποιούμαι πια μ' αυτον τον κωδικό, πέρα του φόρουμ, και επειτα νομίζω κι εσύ εχεις αλλάξει κωδικό, αν και κατα την γνώμη μου δεν εχει τόση σημασία αυτό...

Εμπάς περιπτώσει, απο τώρα ξεκαρφιτσόνονται ολα τα θέματα που εχω ξεκινήσσει εγώ, να μην φαίνεται οτι μονοπολώ και το φόρουμ..., και για νομίσματα, δεν ξαναγράφω...
Αντε, μπάς και ζωντανέψει το φόρουμ
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-03-13, 23:25   #4
LO.Coins
Τακτικό Μέλος

Καλησπερα κι απο μένα! Αυτο που διαπιστώνω, ειναι οτι ως συνήθως και οπως λεει και το τραγούδι, "εμεις γι΄άλλου κινήσαμε γι΄αλλού , κι αλλού η ζωή μας πάει"..
Ξεκινάμε απο ενα αθωο θεμα, μια απλή ερώτηση ενος μελους και καταλήγουμε σε αντιπαραθέσεις, προσωπικές και μη...
Η αλήθεια ειναι, και το εχω πει ήδη σε κάποιο θέμα, οτι το φορουμ ειναι υποτονικό, μαραζωμενο, απαξιωμενο, οπως θελετε πες τε το!
Δεν ξερω τον λογο, γιατι βλεπω να υπάρχουν πολλα και καταξιωμένα μελη, καθως και επισκεπτες (που μπορει να ειναι μελη), που θα μπορούσαν να ανοιξουν δεκάδες ενδιαφέροντα θεματα. Κατα την αποψή μου, ο Ανάργυρος εχει δίκιο οταν αναφέρεται στο θεμα νομίσματα και πως αυτο χάνεται μεσα στο φορουμ. Οι περισσότεροι εδω μεσα με νομίσματα ασχολόυνται και αυτα τους ενδιαφέρουν, θα βοηθούσε λοιπόν πολύ αν αυτά γινονταν μια ξεχωριστή, πιο αναλυτικη κατηγορία απο μονα τους. Πχ. Ελληνικά, ξενα, ασημένια κλπκλπ. καθως και μια ξεχωριστή κατηγορία για ερωτησεις και απορίες που αφορουν μονο νομίσματα. Τώρα, ετσι οπως ειναι, το ενα θεμα κουκουλωνει το άλλο, και πρέπει να καθεσαι να ψαχνεις που ειναι αυτο που σε ενδιαφέρει μιας και 1-2 ερωτησεις το εξαφανιζουν.
Απο την άλλη, σαφως και δεν φταιει ο Στελιος που εχει αναφερθει σε τοσα θέματα. Ιδου η Ρόδος, ιδου και το πήδημα. Ας γραψουν κι άλλοι, το φορουμ ειναι για όλους, δηλαδη παλιότερα πως εγραφαν?
Και βεβαια Στελιο, δεν καταλαβαινω την ευθιξια σου, γιατι να εξαφανισεις τα δικά σου, λύνεται κατι με αυτο τον τρόπο?
Οπως και να εχει, θελω να πιστευω οτι το φορουμ πρεπει να ειναι χωρος ανταλλαγής απόψεων, κόσμιου διαλόγου και ενημέρωσης και οχι συνέχεια χωρος αντιπαράθεσης και καυγάδων.
Αυτά απο μένα, Καλο βράδυ σε ολους!!!
Ο χρήστης LO.Coins δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 08:47   #5
STEL2
Εθισμένος

Υπομνήματα στο φόρouμ (sticky)

Και βεβαια Στελιο, δεν καταλαβαινω την ευθιξια σου, γιατι να εξαφανισεις τα δικά σου, λύνεται κατι με αυτο τον τρόπο?
Ενα πράγμα δεν εχετε καταλάβει (οχι εσυ προσωπικά Όλγα. Γενικά μιλάω)..
Δεν υπάρχουν δικά μου, και δικά σου, ή του άλλου, οταν ενα θέμα εμπεριέχει σημαντικές πληροφορίες, που αφορούν το χόμπυ. Οταν πχ ψάχνεις βιβλιογραφία για Ελληνικά νομίσματα, δεν μπορεί να μην ψάξεις, Παπαδόπουλο, Τζαμαλή, η Βασιλόπουλο, αφού κατα την γνώμη μου, ειναι τα 3 σημαντικώτερα βιβλία, με τις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα Ελληνικά. Υπ' αυτήν λοιπόν την έννοια, τα topic που περιήχαν τις σημαντικώτερες πληροφορίες, καρφιτσονώταν. Ας μου υποδείξει κάποιος ενα θέμα που άξιζε να καρφιτσωθεί κι αυτό δεν εγινε..
Παλιά 28-03-13, 08:56   #6
STEL2
Εθισμένος

Και επειτα ειναι και το άλλο. Σε κάθε θέμα, μπορεί να επικολλήσει κάποιος tags (ετικκέτες), μέχρι 5 tags, τα οποιά εμφανίζονται στο πάνω μέρος του φόρουμ, και γίνονται σε ολους αμέσως εμφανή. Πόσοι απο σας το κάνετε ? Κανείς !
Παλιά 28-03-13, 13:34   #7
GKCollect
Τακτικό Μέλος

Περιοχή: www.mycoins.gr
Δεν θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπε ο Ανάργυρος.
Μπορεί να μην κάνω πολλά σχόλια τελευταία, αλλά σχεδόν καθημερινά αναζητούσα και εξακολουθώ να αναζητώ, σε πολλά "καρφιτσωμένα" post, συγκεκριμένα στοιχεία που εύκολα μπορώ να τα βρώ. Υπάρχουν κάποια θέματα που τα θεωρώ σπάνια "πηγή" και αποτελούν στοιχεία προς "εκμετάλλευση", με την καλή έννοια πάντα. Κάποια θέματα, αν όχι όλα, πρέπει να παραμείνουν σε περίοπτη θέση για να μπορούμε να τα βρίσκουμε άμεσα.
Αλλά στο κομμάτι της ξεχωριστής θέσης για τα "Νομίσματα", θα συμφωνήσω πλήρως με τον Ανάργυρο.
Αυτά τα λίγα κι από 'μένα, Φιλικά Κώστας.
Ο χρήστης GKCollect δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 14:31   #8
STEL2
Εθισμένος

Kαλα εκανε και τα εγραψε ο Ανάργυρος. Γιατι δεν ειναι σκέψεις μόνο του Ανάργυρου, αλλά και πολλών άλλων, απ' οτι κατάλαβα. Αφού θέλουν να βλέπουν το δέντρο, και οχι το δάσος, ας το βλέπουν. Αλλά δεν θα κάτσω εγω να γίνω ο εύκολος στόχος, επειδή είχα την αφέλεια να πιστεύω, οτι ετσι θα βοηθηθούν κάποιοι νέοι ή και παλαιώτεροι συλλέκτες
Παλιά 28-03-13, 14:42   #9
STEL2
Εθισμένος

Κάποια θέματα, αν όχι όλα, πρέπει να παραμείνουν σε περίοπτη θέση για να μπορούμε να τα βρίσκουμε άμεσα.
Και ποια ειναι αυτά τα θέματα αγαπητέ Κώστα ? Ή θα πρέπει να κάνουμε ψηφοφορία, για το ποιά θα πρέπει να καρφιτσωθούν και ποιά οχι ?

Οπως είπα, υπάρχουν και τα tags (ταμπέλες). Ας ψάξει ο καθένας αυτά που τον ενδειαφέρουν, και ας επικολλήσει tags, ωστε να ειναι ορατά επι μονίμου βάσεως, στην πάνω πλευρά του φόρουμ, ωστε να τα εντοπίζει εύκολα
Παλιά 28-03-13, 20:02   #10
GKCollect
Τακτικό Μέλος

Περιοχή: www.mycoins.gr
Και ποια ειναι αυτά τα θέματα αγαπητέ Κώστα ? Ή θα πρέπει να κάνουμε ψηφοφορία, για το ποιά θα πρέπει να καρφιτσωθούν και ποιά οχι ?
Πιο κάτω αναφέρω κάποια 'Θέματα', που κατά τη γνώμη μου είναι σημαντικά. Προσωπικά τα χρησιμοποιώ συχνά και έχω την πεποίθηση ότι βοηθούν αρκετά, παρέχοντας πολλά στοιχεία, γνώσεις και πολλές αξιόλογες φωτογραφίες (1000 λέξεις και παραπάνω η κάθε μία).
Όσο για την ψηφοφορία, δε νομίζω να χρειάζεται και τόσο δημοκρατία για να λειτουργήσει σωστά ένα forum.

Δραχμή...
http://www.124sold.gr/forum/showthread.php?t=2263

Πλαστά...
http://www.124sold.gr/forum/showthread.php?t=2374

Νομίσματα Κυβερνήτη Καποδίστρια...
http://www.124sold.gr/forum/showthread.php?t=1607

Ποικιλιες σε κοπες ελληνικων νομισματων...
http://www.124sold.gr/forum/showthread.php?t=1665

Γκαλερί Φωτογραφιών Ελληνικών Νομισμάτων...
http://www.124sold.gr/forum/showthread.php?t=2338

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GKCollect : 28-03-13 στις 21:26.
Ο χρήστης GKCollect δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 23:11   #11
spartacus
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη spartacus

Δεν θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπε ο Ανάργυρος.
Μπορεί να μην κάνω πολλά σχόλια τελευταία, αλλά σχεδόν καθημερινά αναζητούσα και εξακολουθώ να αναζητώ, σε πολλά "καρφιτσωμένα" post, συγκεκριμένα στοιχεία που εύκολα μπορώ να τα βρώ. Υπάρχουν κάποια θέματα που τα θεωρώ σπάνια "πηγή" και αποτελούν στοιχεία προς "εκμετάλλευση", με την καλή έννοια πάντα. Κάποια θέματα, αν όχι όλα, πρέπει να παραμείνουν σε περίοπτη θέση για να μπορούμε να τα βρίσκουμε άμεσα.
Αλλά στο κομμάτι της ξεχωριστής θέσης για τα "Νομίσματα", θα συμφωνήσω πλήρως με τον Ανάργυρο.
Αυτά τα λίγα κι από 'μένα, Φιλικά Κώστας.
Συμφωνώ απόλυτα, ότι συγκεκριμένα θέματα θα πρέπει να "καρφιτσώνονται", λόγω εκτενούς πληροφόρησης που παρέχουν.
Είναι αδιάφορο ποιος είναι ο συντάκτης των συγκεκριμένων αναρτήσεων!
Απλώς και στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα, όπως και σε τόσες άλλες, εμφανίζονται συγκεκριμένοι χρήστες (π.χ. "STEL2"), οι οποίοι έχουν περισσότερες γνώσεις, για συγκεκριμένα θέματα, από τους υπόλοιπους.
Αυτό είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο και δε νομίζω ότι προκειμένου να ικανοποιηθεί η δυσφορία ή το παράπονο κάποιων άλλων δε θα πρέπει να αναρτηθούν σε υψηλότερη θέση τα δικά τους ποστ, πολλώ δε μάλλον εάν αυτοί είχαν την πρωτοβουλία να ξεκινήσουν το/τα συγκεκριμένο/-α ποστ με τις εκτενείς πληροφορίες.
Νομίζω δεν πρέπει να λησμονούμε, ότι αυτό που προέχει είναι η σημασία των πληροφοριών που περιέχει ένα ποστ και, εν τέλει, η διευκόλυνση του επισκέπτη του φόρουμ και όχι ποιος το συνέταξε.
Αν και είμαι αρκετά νεώτερος στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα, ας μου επιτραπεί παρακαλώ να απευθύνω παράκληση στο χρήστη "STEL2" να προβεί, εκ νέου, στο "καρφίτσωμα" παλαιότερων ποστ με εκτενείς και λεπτομερείς πληροφορίες για νομίσματα.

Συμφωνώ επίσης ότι θα πρέπει να καταστεί ευχερέστερη η ανεύρεση θεμάτων ή δημοπρασιών που αφορούν σε νομίσματα (επενδυτικά η συλλεκτικά).
Παλαιότερα είχα υποβάλλει πρόταση για ξεχωριστή κατηγορία επενδυτικών νομισμάτων, διότι υπήρχε μεγάλο ενδιαφέρον για τη συγκεκριμένη κατηγορία.
Τώρα μαθαίνω ότι τα νομίσματα αντιπροσωπεύουν το 90% της "κίνησης" της ιστοσελίδας αυτής.
Αναρρωτιέμαι λοιπόν μήπως θα ήταν χρήσιμο να επανεξεταστεί η πρότασή μου αυτή.
Φιλικά.-
Ο χρήστης spartacus δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-03-13, 23:16   #12
dim76
Νέο Μέλος

Και εγω εχω βοηθηθει απειρως απο τα καρφιτσωμενα post, ειδικα το "ΔΡΑΧΜΗ" ...
Αν και εχω καταλογο συνηθως πρωτα κατατρεχω στο συγκεκριμενο!
Ο χρήστης dim76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-13, 00:48   #13
LO.Coins
Τακτικό Μέλος

Aγαπητέ Στέλιο, βλέπεις οτι τα θεματα που εχεις αναπτυξει εχουν προσφερει και εξακολουθουν να προσφερουν μεγάλη βοήθεια σε πολλους απο εμάς.Εισαι απο τους πλεον ειδκους σε οτι αφορά το ελληνικό νόμισμα (και οχι μόνο..), μηπως να αναθεωρούσες την απόφασή σου? Το γεγονός οτι κάποιος απο εμας διατύπωσε μια άποψη, δεν σημαίνει οτι ολοι συμφωνουν με αυτήν, προσωπικά δε, δεν πιστευω οτι η "υποτονικότητα" του φορουμ το τελευταίο διάστημα εχει καμμια σχεση με οσα ειπωθηκαν σε σχεση με τα θεματα που εχεις ξεκινήσει.
Επαναλαμβανω και παλι την προταση να γινουν τα νομίσματα μια κατηγορία ξεχωριστη,πιο αναλυτική, που δεν θα μπλέκεται με τα υπόλοιπα συλλεκτικα.
Ο χρήστης LO.Coins δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-13, 02:21   #14
NMS
Θαμώνας

γιατι ρε παιδια;;; εγω δεχομαι να ξεκαρφιτσωθουν ολα αλλα οχι και αυτα που βοηθανε τους παντες! της δραχμης, του καποδιστρια, οι ποικιλιες και τα πλαστα! ειναι πραγματικες βοηθειες αυτα για ολους!!! καθενα εχει την δικη του κρισιμοτητα! για τις δραχμες και τα καποδιστριακα.. να βλεπουμε τα διαφορα που εχουν βγει, να μελαταμε τις σπανιοτητες και το ποσο ευκολο ειναι ενα νομισμα να το βρουμε...

τα πλαστα ειναι γιαν α μαθαινουμε και να μην την παταμε!! εκει μπορουμε να το εμπλουτισουμε κιολας με τα κινεζικα, για να μην εχουμε κλαματα στο μελλον... αλλα και με τα ευρω.. που η αγορα εχει γεμισει με πλαστα!!!

οι ποικιλιες... που αλλου θα μαθει καποιος που τον ενδιαφερουν ολα αυτα;; τα γραφει κανενας καταλογος ολα;; αντα επιγραφικα να αναφερονται μερικες! ειναι πραγματα που χειαζονται!!

ναι... θα ηταν καλο να γινει ξεχωριστη κατηγορια για νομισματα και χαρτονομισματα...
οσο και να πολεμηθει... το νομισμα εχει γινει ο βασιλιας των συλλεκτικων... οποτε...

Τωρα... χωρις να θελω να θιξω κανενα... ετσι κι αλλιως φιλοι ειμαστε ολοι...

ρε παιδια.. μιλαμε για το φορουμ και την κινηση και ασχολουμαστε για το τι πρεπει να ειναι καρφιτσωμενο και τι οχι... οταν το site μετραει μερες;;; το site κλεινει! το ειδατε;; δεν εχει αλλους πορους και κλεινει!! λετε να μεινει μονο του το φορουμ;; ειναι σαν να πεθαινει ο γαιδαρος μας.. και εμεις λεμε.. γιατι εχει στραβα δοντια;

Ελενα μου (ιδιοκτητρια του site).. γιατι το εβγαλες σημερα;; σημερα βρηκες να με στεναχωρησεις;; ενταξει.. περασε πια η μερα και ειναι 29.. αλλα...
Ο χρήστης NMS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-03-13, 10:26   #15
STEL2
Εθισμένος

Τωρα... χωρις να θελω να θιξω κανενα... ετσι κι αλλιως φιλοι ειμαστε ολοι...

ρε παιδια.. μιλαμε για το φορουμ και την κινηση και ασχολουμαστε για το τι πρεπει να ειναι καρφιτσωμενο και τι οχι... οταν το site μετραει μερες;;; το site κλεινει! το ειδατε;; δεν εχει αλλους πορους και κλεινει!! λετε να μεινει μονο του το φορουμ;; ειναι σαν να πεθαινει ο γαιδαρος μας.. και εμεις λεμε.. γιατι εχει στραβα δοντια;

Ελενα μου (ιδιοκτητρια του site).. γιατι το εβγαλες σημερα;; σημερα βρηκες να με στεναχωρησεις;; ενταξει.. περασε πια η μερα και ειναι 29.. αλλα...
O Nίκος, μέσα στις λίγες αυτές γραμμές, τα είπε ολα. Δυστυχώς, τα εξοδα του site ειναι περισσότερα απο τα εσοδα, οπότε πάμε μέχρι τον Μάϊο, αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά.
Τωρα, κατ' αίτηση των φίλων και μελών του sold, θα γίνουν ξανά sticky, τα 5 θέματα που ανέφερε πιο πάνω ο Kώστας (GKCollect), και με την ελπίδα οτι θα μπορούμε να τα βλέπουμε και μετά τον Μάϊο..
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:19.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.