124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά Προσοχή στις μεγάλες μπάρες χρυσού!

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-05-12, 19:59   #1
tilaps
Θαμώνας

Περιοχή: Αθήνα
Προσοχή στις μεγάλες μπάρες χρυσού!

αναδημοσίευση:

Η ιστορία είναι αρκετά παλιά. Προ διετίας είχε βρεθεί μπάρα χρυσού που είχε δοθεί για λιώσιμο στην γερμανική εταιρεία Heraeus, παραγεμισμένη με βολφράμιο, του οποίου το ειδικό βάρος είναι πολύ κοντά σ' αυτό το χρυσού, Με άλλα λόγια, η ποσότητα του χρυσού ήταν κατά πολύ λιγότερη από το ονομαστικό βάρος της μπάρας. Εκτοτε έχουν κυκλοφορήσει πολλές φήμες για τεράστιες ποσότητες τέτοιων "πειραγμένων" μπαρών που τις φέρουν να βρίσκονται στα υπόγεια κεντρικών τραπεζών και που ανεβάζουν τη ποσότητα σε πολλές εκατοντάδες μετρικούς τόνους.

Να λοιπόν ήρθε και πάλι στο φως μια παρόμοια λοβιτούρα, αυτή τη φορά σε κατάστημα αγοράς χρυσού στην Βρετανία (πολύ in και στη χώρα μας εσχάτως) όπου αγόρασαν μια μπάρα χρυσού του ενός κιλού, καθ' όλα φαινομενικά κανονική (τεστ με φορητό XRF) και νόμιμη με το σχετικό αριθμημένο πιστοποιητικό της ελβετικής εταιρείας Metalor, πλην όμως παραγεμισμένη με πέντε σωληνάρια βολφραμίου κατά 40% περίπου! Εκείνο που κίνησε την περιέργεια του ειδικού της υπόθεσης ήταν το κατά 2 γρ. έλλειμμα βάρους της μπάρας, οπότε αποφάσισαν να την κόψουν στη μέση και έτσι να αποκαλύψουν την απάτη (βλέπε φωτό).

Το οικονομικό μπλογκ Zero Hedge, γράφει πως αυτό είναι ακόμα η κορυφή του παγόβουνου με ότι τούτο μπορεί να σημαίνει για την πραγματική ποσότητα χρυσού που υπάρχει διαθέσιμη παγκοσμίως. Πιθανολογείται ότι ακόμα και το Φορτ Νόξ μπορεί να είναι γεμάτο από τέτοιες μπάρες!

Από αυτό και μόνο το γεγονός, μπορούμε με βεβαιότητα να περιμένουμε ισχυρές ανοδικές τάσεις στη τιμή του μετάλλου στο μέλλον.

ΣΣ:
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στον χρυσό! Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου 11 ασημένιες ουγγιές (σε μπάρες και σε νομίσματα) οι οποίες αποδείχθηκε μετά από σχολαστικό έλεγχο (ζύγισμα, μικροσκόπιο, και τελικά λιμάρισμα) ότι ήταν πλαστές και στο εσωτερικό τους είχαν άλλο μέταλλο και όχι ασήμι... Φυσικά επεστράφησαν και η αγοραπωλησία ακυρώθηκε.
Σας προτρέπω λοιπόν ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ όταν αγοράζετε πολύτιμα μέταλλα είτε σε μορφή πλάκας είτε σε μορφή νομισμάτων (ουγγιές, λίρες, κλπ). Ο αυστηρός και σχολαστικός έλεγχος είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ για να μην κλαίτε κατόπιν εορτής τα λεφτά σας, αλλά και για να μην μπλέξετε άθελά σας όταν πάτε να τις μεταπωλήσετε... Ελέγχετε σχολαστικά τις προδιαγραφές τους και αν δεν συμφωνούν με τις επίσημες προδιαγραφές κοπής (εντός του εύρους ανοχής), ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΑΙΡΝΕΤΕ !
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Bar2.jpg (81,7 KB, 71 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg bar3.jpg (69,7 KB, 68 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Bar4.jpg (83,0 KB, 64 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tilaps : 20-05-12 στις 20:11.
Ο χρήστης tilaps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-12, 20:24   #2
tilaps
Θαμώνας

Πλαστές ασημένιες ουγγιές

Παρακάτω σας βάζω δύο φωτογραφίες δικές μου από τις ασημένιες μπάρες που αποδείχθηκαν πλαστές. Διακρίνεται καθαρά μετά το λιμάρισμα η αλλαγή στο χρώμα του μετάλλου (εξωτερικά είχαν το χρώμα του ασημιού και εσωτερικά ήταν κίτρινες!). Ο σχολαστικός έλεγχος έγινε γιατί αρχικά στην εξέταση με τον φακό διέκρινα σημάδια πιθανής επαργύρωσης και μετά, όταν τις ζύγισα, ήταν κατά 0,4 έως 0,6 βαρύτερες (η ουγγιά ΟΖ είναι 31,1 γραμμάρια και αυτές ήταν γύρω στο 31,5+) πράγμα υπερβολικό και αδικαιολόγητο. Μετά το λιμάρισμα όμως, αποδείχθηκε η αλήθεια...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 01.jpg (65,5 KB, 76 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 02.jpg (86,5 KB, 62 εμφανίσεις)
Παλιά 21-05-12, 00:32   #4
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

εδω καποιος πωλητης ελεγε οτι τα νομισματα panda 999 εχουν μεσα και βολφραμιο,και δεν πειραζει που εχουν διαφορετικο παχος και ειναι υπερβαρα και αλλα πολλα κουλα.Πολλοι την ειχαν πατησει τοτε.Θα θυμαται την περιπτωση ο κυριος Γιωργος(enantios)
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-12, 21:08   #5
nikos12345
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos12345

Παρακάτω σας βάζω δύο φωτογραφίες δικές μου από τις ασημένιες μπάρες που αποδείχθηκαν πλαστές. Διακρίνεται καθαρά μετά το λιμάρισμα η αλλαγή στο χρώμα του μετάλλου (εξωτερικά είχαν το χρώμα του ασημιού και εσωτερικά ήταν κίτρινες!). Ο σχολαστικός έλεγχος έγινε γιατί αρχικά στην εξέταση με τον φακό διέκρινα σημάδια πιθανής επαργύρωσης και μετά, όταν τις ζύγισα, ήταν κατά 0,4 έως 0,6 βαρύτερες (η ουγγιά ΟΖ είναι 31,1 γραμμάρια και αυτές ήταν γύρω στο 31,5+) πράγμα υπερβολικό και αδικαιολόγητο. Μετά το λιμάρισμα όμως, αποδείχθηκε η αλήθεια...
μιας και τα ξερεις καλα.
σε βαρους 1 ουγγιας ασημι καθαρο, ποσο ειναι το "εντός του εύρους ανοχής"; ας πουμε για φιλαρμονικη και maple leaf ?
Ο χρήστης nikos12345 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-12, 11:10   #6
tilaps
Θαμώνας

Αυτό είναι ένα ζήτημα που με έχει απασχολήσει πολύ και επειδή ήθελα να μάθω τα πραγματικά όρια μέσα στα οποία κινούνται οι γνήσιες ασημένιες ουγγιές, ψάχτηκα αρκετά με αναζητήσεις στο διαδίκτυο σχετικών συζητήσεων (υπάρχουν πολλά fora στο εξωτερικό που έχουν ασχοληθεί διεξοδικά με το θέμα), αλλά και με ανταλλαγή πληροφοριών με άλλους φίλους χομπίστες. Το αποτέλεσμα είναι ότι κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ένα συγκεκριμένο όριο παρέκκλισης από τις επίσημες προδιαγραφές, αλλά σχεδόν όλοι πάντως συμφωνούν στο εξής: στις ασημένιες ουγγιές έχει παρατηρηθεί ότι από τα εκάστοτε νομισματοκοπεία μπορεί να βγουν πλάκες βάρους 1 ΟΖ (31,1 gr) με απόκλιση έως 0,1 του γραμμαρίου το πολύ. Στην συντριπτική τους πλειοψηφία το βάρος τους είναι ακριβώς 31,1 αλλά έχουν υπάρξει και περιπτώσεις μικρής απόκλισης της τάξεως που ανέφερα. Οταν όμως ξεφεύγουμε παραπάνω ή παρακάτω από αυτό το όριο, τότε το πράγμα είτε "βρωμάει" (αν η απόκλιση είναι μεγάλη) είτε πρέπει τουλάχιστον να μας προβληματίσει (αν η απόκλιση είναι μικρή) και θα πρέπει να το ψάξουμε περισσότερο. Τέλος στο χρυσό, τα πράγματα είναι ακόμα πιο σφιχτά και οι ανεκτές αποκλίσεις ακόμα μικρότερες.

Προσωπικά, έχω καταλήξει πλέον στον απλό πρακτικό τρόπο όταν είναι να αγοράσω: ουγγιά με μεγαλύτερο ή μικρότερο βάρος από αυτά τα όρια, ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ. Ετσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Σε όλα τα παραπάνω θέλω να συμπληρώσω και να τονίσω το εξής: Το θέμα της σωστής ζύγισης είναι πολύ σοβαρό και κρίσιμο. Εχω διαπιστώσει ότι πολύ κόσμος ΔΕΝ ζυγίζει σχολαστικά, ή δεν ξέρει να ζυγίσει σωστά, ή δεν έχει σωστές ζυγαριές (δηλαδή καλιμπραρισμένες ώστε να δείχνουν το πραγματικό βάρος). Λόγω της πολύχρονης παλιότερης εμπειρίας μου με την αργυροχρυσοχοΐα, προσωπικά νομίζω πως ξέρω πλέον να εκτιμώ πότε μια ζυγαριά είναι σωστή ή όχι, όπως και ξέρω τον τρόπο να την καλιμπράρω (έχω προμηθευτεί σταθερά βάρη διαφόρων μεγεθών και πάντα τεστάρω την περιοχή βάρους που θέλω να ζυγίσω, πριν βάλω το αντικείμενο, ώστε να βλέπω το επίπεδο απόκλισης της συσκευής). Επίσης διαθέτω 2 ηλεκτρονικές ζυγαριές διαφορετικής ευαισθησίας και μία μεγάλη μηχανική ακριβείας. Αλλοι όμως δεν τα κάνουν όλα αυτά και έτσι μπορεί εύκολα να οδηγηθούν σε λάθος συμπεράσματα (αρνητικά ή θετικά) για κάθε περίπτωση.

Επίσης έχω διαπιστώσει και άλλα λάθη, όπως πχ: δεν φροντίζουν να είναι σε απόλυτα σταθερή και οριζόντια επιφάνεια ο ζυγός, ή δεν γνωρίζουν ότι πρέπει να τοποθετείται το αντικείμενο απαλά και όχι να το πετάμε επάνω (ειδικά τα βαρύτερα), ή ότι ζυγίζουμε πάντα τουλάχιστον δύο φορές (με ενδιάμεσο μηδενισμό), ή ότι πολλές υπερευαίσθητες ζυγαριές επηρεάζονται ακόμα και από την αναπνοή μας εάν είμαστε κοντά ή ακόμα και από τα ρεύματα του αέρα, ή ότι πολλές ηλεκτρονικές ζυγαριές πρέπει να τις περιμένουμε λίγο παραπάνω μέχρι να μηδενίσουν ακριβώς και μετά να ζυγίσουμε (βγάζουν ειδική ένδειξη στην οθόνη), ή ότι οι πολύ φθηνές ηλεκτρονικές ζυγαριές χαλάνε πολύ εύκολα (άρα ουσιαστικά είναι αναξιόπιστες) κλπ κλπ. Με λίγα λόγια, χρειάζεται σχολαστικότητα όταν θέλουμε να έχουμε ακριβές και αξιόπιστο αποτέλεσμα.

Και φυσικά όταν δούμε ότι κάτι δεν πάει καλά με το βάρος, τότε θα πρέπει να εξετάσουμε επίσης σχολαστικά και τις υπόλοιπες παραμέτρους της ουγγιάς (διαστάσεις, επιφάνεια, σχέδιο κλπ) ώστε να σιγουρευτούμε πως έχουμε να κάνουμε πράγματι με πολύτιμο μέταλλο και όχι με "σκουπίδια"...
Παλιά 22-05-12, 16:54   #7
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Κυκλοφορεί εδώ και καιρό η ιστορία.. Κανείς δεν ξέρει αν είναι αστικός μύθος, συνωμοσιολογία ή αλήθεια.. Οτι ο Στρος Καν για αυτόν το λόγο φαγώθηκε, είχε ανακαλύψει ότι ο χρυσός της FED είναι νοθευμένος και τους ζήτησε έλεγχο..

Καθόλου απίθανο να τα νοθεύουν οι ίδιοι..
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-12, 18:34   #8
nikos12345
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos12345

Κυκλοφορεί εδώ και καιρό η ιστορία.. Κανείς δεν ξέρει αν είναι αστικός μύθος, συνωμοσιολογία ή αλήθεια.. Οτι ο Στρος Καν για αυτόν το λόγο φαγώθηκε, είχε ανακαλύψει ότι ο χρυσός της FED είναι νοθευμένος και τους ζήτησε έλεγχο..

Καθόλου απίθανο να τα νοθεύουν οι ίδιοι..
οχι. ανακαλυψε οτι η συμμετοχη των ηπα στο ΔΝΤ που πρεπει να συνοδευεται απο την αντιστοιχη συμμετοχη σε τονους χρυσου, δεν υπαρχει καθολου. δηλαδη αν πχ λεμε εντελως στην τυχη τωρα, οι ηπα επρεπε να βαλουν μεριδιο 100 τοννος χρυσου για το ΔΝΤ, αυτοι δεν εχουν βαλει ουτε εναν τονο και φυσικα ποιος τους εφαγε ή που πηγαν, ουδεις ακομα γνωριζει και μαλλον δεν θα γνωριζει. το σημαντικο ειναι οτι ολοι ξερουν οτι εκει υπαρχουν πχ 100 τοννοι χρυσου των ηπα, που ομως ΔΕΝ υπαρχουν !
Ο χρήστης nikos12345 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-13, 13:50   #9
antonia27
Νέο Μέλος

ΡΑΒΔΟΣ ΧΡΥΣΟΥ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Θα ήθελα να ενημερώσω για ένα μαγαζί το οποίο επισκέφθηκα πρόσφατα για να πουλήσω κάποια κοσμήματα που δεν φορούσα πια στην Κηφισίας 26 που λέγεται ΧΡΥΣΟΣ ΣΕ ΕΥΡΩ. Καμμία σχέση με τα συνηθισμένα μαγαζιά του είδους, πολύ όμορφο και φιλικό περιβάλλον, βιτρίνα με κοσμήματα outlet σε πολύ καλές τιμές όλα ιταλικά και 18Κ απ' οτι με ενημέρωσε η κοπέλα. Λοιπόν εκεί βρήκα μια πολύ συμφέρουσα αγορά σε ράβδο χρυσού η οποία είναι σε σχήμα σοκολάτας. Είναι 50 γρ. σύνολο και είναι χωρισμένη ανα γραμμάριο. Αν δηλαδή βρεθείς ποτέ σε ανάγκη να πουλήσεις, μπορείς να κόψεις 1 ή 2 γραμμάρια και το υπόλοιπο να το κρατήσεις. Μου φάνηκε πολύ πρακτικό.
Ο χρήστης antonia27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-13, 16:31   #10
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

σοβαρα Αντωνια !
Τι μας λες!
Φευγω τωρα να παω να αγορασω μην χασω την ευκαιρια!Τρεχω!
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-13, 16:48   #11
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

Είναι και ... Λαμπερές? Γυαλιστερές?
Ο χρήστης celhel5010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-13, 21:21   #12
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

αμ αν ειχαμε, κ.κ.Αντωνια μου, να αγορασουμε τετοιες πλακες χρυσου,δε θα υπηρχε προβλημα...εδω δεν εχουμε να πληρωσουμε τη ΔΕΗ...λετε να μας περισσευουν για σοκολατες χρυσου;
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-13, 22:01   #13
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

αμ αν ειχαμε, κ.κ.Αντωνια μου, να αγορασουμε τετοιες πλακες χρυσου,δε θα υπηρχε προβλημα...εδω δεν εχουμε να πληρωσουμε τη ΔΕΗ...λετε να μας περισσευουν για σοκολατες χρυσου;
... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης celhel5010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:05.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.