124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Επιστήμες η φιλοσοφια της τεχνης

Επιστήμες Συζητήσεις σχετικά με επιστημονικά θέματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-05-08, 20:01   #1
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

η φιλοσοφια της τεχνης

Ο χρήστης enantios είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-08, 20:31   #2
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

αγαπητοι μου φιλοι,ολοι μας επισκεπτομαστε μουσεια αλλα ,πολλες φορες,δεν καταλαβαινουμε αυτα που βλεπουμε.αυτο γινεται γιατι η τεχνη ,σε οποιαδηποτε μορφη της,ουσιαστικα ειναι μια φιλοσοφια.ΑΡΑ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.ΔΕ ΒΛΕΠΕΤΑΙ.για να αποδειξω τα λεγομενα μου εβαλα το γνωστο πινακα του Νορβηγου ΜΟΥΝΚ,η κραυγη.το εργο βρισκεται στο μουσειο του Οσλο.
ο ΜΟΥΝΚ υπηρξε μια μελαγχολικη προσωπικοτητα.το κραταμε αυτο.παω στον πινακα τωρα.προσεξτε τη ΓΕΦΥΡΑ.αριστερα του τελους της γεφυρας(δεν υπαρχει στον πινακα) ειχε ο πατερας του ενα χωραφακι και το καλλιεργουσαν μαζι.διπλα υπηρχε ενα τρελλαδικο ,απο το οποιο ακουγονταν οι κραυγες των τρελλων.τρελλος ειναι ο αλλοτριωμενος,ο ασθενης ψυχικα.
ΓΕΦΥΡΑ.την περνουσε καθε μερα ο ΜΟΥΝΚ στην παιδικη του ηλικια.
ΟΥΡΑΝΟΣ.βαρια χρωματα,κλειστος,αδιεξοδος.
ΔΙΝΗ-ΡΟΥΦΗΧΤΡΑ.ΔΥΟ ΠΛΟΙΑ.ειναι η ψυχη της ανθρωπινης καρικατουρας.η ψυχη της παει να πνιγει στη δινη των συναισθηματων της.
ΔΥΟ ΚΥΡΙΟΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ ΜΕ ΗΜΙΨΗΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ.ειναι οι ανθρωποι που αδιαφορα βλεπουν την ψυχη της καρικατουρας να πνιγεται.φορουν ημιψηλα οπως οι νεκροθαφτες της εποχης.καθε ανθρωπος αποτελει για τον αλλο το νεκροθαφτη του.
ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑ.ειναι ενας ανθρωπος χωρις φυλο.το αγχος-στρες ειναι ιδιο για αντρες και γυναικες.δεν ειναι ομορφος γιατι εχει χασει το προσωπο του,εχει αλλοτριωθει,εχει γινει ασχημος.πως μπορει κανεις να ειναι ομορφος σε ενα τοσο ασχημο κοσμο;γιατι κραυγαζει;τι αλλο μπορει να κανει σε ενα περιβαλλον φοβου,χωρις βοηθεια,εκτεθειμενος σε τοσα αδιεξοδα;
o πινακας αποτελει αρα ενα ΕΡΓΟ-ΘΡΙΛΕΡ.ο ανθρωπος δειχνεται σε απογνωση,σε αλλοτριωση,ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ.
ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ,ΘΑ ΑΝΑΛΥΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.σας ευχαριστω πολυ για τον κοπο σας.
Παλιά 01-05-08, 21:23   #3
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

Αυτός είναι ο πίνακας που αναφέρεσαι....Πραγματικά λείαν ενδιαφέρουσα η προσέγγιση σου, αν και έχω δει τον πίνακα αρκετές φορές, ποτέ δεν κοντοστάθηκα να τον αναλύσω....

Τα "Ηλιοτρόπια" του Βαν Γκόνγκ; Εγώ τα βλέπω σαν απλά ηλιοτρόπια, ας είναι ο πιο ακριβός πίνακας όλων των εποχών.
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-05-08, 21:25   #4
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

Τα πιο ακριβά ηλιοτρόπια του κόσμου!

Δεξιά παρατηρώ απο τον πίνακα "Κραυγή" υπάρχουν κάτι σαν βάρκες ή σπίτια?
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-08, 15:28   #5
laonikos6
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη laonikos6

Αγαπητοί Κύριοι-ες ενδιαφέρουσα παρένθεση αλλά επιτρέψτε να κρατώ τις αποστάσεις που μου επιβάλει ο τρόπος που βλέπω την σύνθεση του δημιουργού.
Έχοντας την διάθεση να διαβάσω έναν πίνακα θα πήγαινα στο νησάκι των Ιωαννίνων η σε κάποια μοναστήρια π.χ. στο ¶γιο Όρος να δω και να μελετήσω τον Πλάτωνα τον Σωκράτη τον Σόλωνα να απεικονίζονται δίπλα στον ¶γιο Γεώργιο και τον ¶η Δημήτρη σε τοιχογραφίες αγιασμένες από δεκαετιών καντήλια . Θα έψαχνα να μάθω πότε παγανιστές και χριστιανοί τελέσαν από κοινού τα αμφότερα Μυστήρια στην Αγία Σοφιά. και για πιο λόγο συνέβη το ατόπημα.
Σταματάω εδώ και σε παρακαλώ enantios συγκεκριμένες απαντήσεις και όχι περιστροφές .
Σου έχω υποσχεθεί ότι θα είμαι πάντα ουραγός στο όποιο πόνημα σου αλλά όταν το αναπαραγάγεις για να το διαβάσουν πολλοί θα είμαι enantios.

Φιλικά αδαής ων

Μπαρμπα Νίκος.

Ο χρήστης laonikos6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-05-08, 17:54   #6
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

στον γιγαντα Βαν γκογκ,αυτο που παιζει ρολο ειναι το κιτρινοχρυσαφι χρωμα,που βαζει στα εργα του.η σκοτεινη και κουρασμενη ψυχη του ΔΙΨΟΥΣΕ ΓΙΑ ΦΩΣ.φυσει μελαγχολικος χαρακτηρας,με αποτυχημενες προσπαθειες αυτοκτονιας,οικονομικα αδιεξοδα τρομερα(τον συντηρουσε ο αδελφος του),εφτιαξε πινακες συμβολικους ψαχνοντας να βρει τη λυτρωση.ζωγραφισε ηλιοτροπια,σταχυα(παντα με το ιδιο χρωμα).ο πινακας που προσωπικα με συγκλονιζει ειναι η αυτοπροσωπογραφια του με το κομμενο αυτι.η ψυχικη κουραση σε ολο της το μεγαλειο.
Παλιά 02-05-08, 18:13   #8
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

ΟΙ ΠΑΤΑΤΟΦΑΓΟΙ.
οι πατατες ανεκαθεν ηταν το φαγητο των φτωχων.εδω ο ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ δινει ενα ρεαλιστικο πινακα.τα σκαμμενα-αυλακωμενα-ρυτιδιασμενα προσωπα των αγροτων που τρωνε ,καθως και η φτωχεια του σπιτιου τα λενε ολα.η φυση για τον ζωγραφο δεν ειναι παραδεισος.δυσκολα δινει το ψωμι σε αυτους που την υπηρετουν.θελει να ελθει σε αντιθεση με το ρομαντισμο και τους εκπροσωπους του που εφτιαχναν ονειρωδη φυσικα τοπια με δεντρα,ποταμια,ζωα να γυροφερνουνκ.τ.λ.ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΑΡΙΣΤΑ.
Παλιά 02-05-08, 18:24   #10
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ-ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ.
δεν υπαρχει βαθος για να εστιαστει η προσοχη μας στο προσωπο.το μετωπο ειναι εξογκωμενο γιατι ειναι σοφος.οι δυο ρυτιδες ειναι τοξοειδεις κυκλοι που δειχνουν προς το Θεο,απο τον οποιο πηρε τη σοφια του.το σωμα ειναι ασκητικο(κοιταξτε τα δαχτυλα).ο αγιος δεν εντυπωσιαζει εμφανισιακα.οι τελειες μορφες αποφευγονται,γιατι υπαρχουν μονο στον ουρανο.
Παλιά 02-05-08, 18:34   #12
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ ΠΑΥΛΟΣ.(ΒΥΖΑΝΤΙΟ).
ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ.ομως ο καθε αποστολος κοιταει αλλου.ο Πετρος προς τους ιουδαιους και ο παυλος προς τους ειδωλολατρες(διαδοση χριστιανισμου).
Παλιά 02-05-08, 18:43   #14
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗ(ΒΥΖΑΝΤΙΟ)
ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 12 ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΑΝ ΦΛΟΓΑ.ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΡΑΤΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΗΡΥΞΟΥΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ(ΚΑΜΑΡΑ)ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ,ΔΗΛ.ΣΤΟΛΙΔΙ.ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΡΗΜΑ ΚΟΣΜΩ=ΣΤΟΛΙΖΩ.ΑΡΑ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΗΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Παλιά 02-05-08, 18:52   #15
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

ΕΚ ΒΑΘΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΦΙΛΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΠΟΥ,ΤΩΡΑ ΣΤΑ ΓΕΡΑΜΑΤΑ,ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΕΙΚΟΝΕΣ.μου ευχομαι και εις ανωτερα.
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:12.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.