124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Γενικά Θέματα > Συζητήσεις & Απόψεις Η σφαγή του Πάσχα

Συζητήσεις & Απόψεις Ανταλλαγή απόψεων και συζητήσεις γενικού περιεχομένου. Απαγορεύονται τα πολιτικά και αθλητικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-04-08, 14:08   #1
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

Η σφαγή του Πάσχα

Εδώ και καιρό έχουμε δει πολλά βίντεο με Ιαπωνέζους, Φιλιπινέζους που σφάζουν δελφίνια, κάστορες όσο είναι ακόμα ζωντανά και σπαρταράνε επι ώρες μερικές φορές. Επίσης βίντεο της greenpeace με Καναδούς που πηγαίνουν στην Αλάσκα και χτυπάνε τις φώκιες στο κεφάλι κανα 5λεπτο με ξύλα μέχρι να πεθάνουν.

Δυστυχώς δεν είμαστε διαφορετικοί απο αυτόυς, ίσως και χειρότεροι. Στα χωριά κυρίως συνηθίζεται αυτή η πρακτική....

http://www.youtube.com/watch?v=44JYY...eature=related

Το έχω προσωπικά συναντήσει και έχω φτάσει να έρθω στα χέρια και να αποχωρήσω απο το γλέντι.
Εδώ και αρκετά χρόνια, το Πάσχα, προτιμώ να φάω οτιδήποτε άλλο εκτός απο αρνί ή κατσίκι. Μπορεί να ξεγελιέμαι εγκεφαλικά, αλλά δεν βλέπω τουλάχιστον ένα κεφαλάκι αρνιού που κάποτε είχε και σώμα.

Περιμένω τα σχόλια σας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Syllektis : 20-04-08 στις 18:18.
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 00:46   #2
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Βλέποντας το βίντεο δεν μπορώ παρά να αισθανθώ από άσχημα έως φρικτά.

Δεν είμαι χορτοφάγος, τρώω και κρέας και μου αρέσει. Και για να φάω εγώ κρέας πρέπει κάποιο ζώο να σκοτωθεί. Ανέκαθεν τρεφόταν ο άνθρωπος και με κρέας. Δεν μπορεί να τραφεί μόνο με καρπούς. Αυτό δεν είναι στρουθοκαμηλισμός. Είναι ρεαλισμός.

Το να βλέπεις όμως ανθρώπους να γελάνε στη θέα του βασανισμένου ζώου, και να καταγράφουνε καμαρώνοντας τις πράξεις τους, με κάνει να αισθάνομαι ντροπή για τα ένστικτα που κάποιοι συνάνθρωποι (τρόπος του λέγειν) κουβαλάνε.

Μία άλλη σημαντική παράμετρος είναι ο λόγος για τον οποίο σκοτώνονται τα ζώα. Είναι διαφορετικό να σκοτώνεις για να φας και διαφορετικό να σκοτώνεις για να πουλήσεις μία γούνα. Είναι άλλο να σκοτώνεις για να ζήσεις και άλλο για να ικανοποιήσεις γαστριμαργικά καπρίτσια.

Τέλος, η επίπτωση της πράξης στο περιβάλλον. Σκοτώνοντας ένα αρνί το οποίο μεγάλωσε με τη φροντίδα κάποιου προκειμένου να γίνει φαγητό κάποια μέρα, διαφέρει από το σκότωμα ενός ζώου που κινδυνεύει με εξαφάνιση ή ενός το οποίο δε θα μπορέσουμε ποτέ να αντικαταστήσουμε (βλ φάλαινες, δελφίνια κλπ).
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 00:55   #3
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Το θέμα δεν είναι μόνο το έθιμο του Πάσχα. Είναι η γενικότερη αντιμετώπιση των λοιπών έμβιων όντων από τον άνθρωπο. Η υπεροψία και η υποτίμηση της ζωής τους. Είναι η ικανοποίηση των σκαιότερων ενστίκτων μας πάνω σε κάθε τι πιο αδύναμο από μας.

Ίσως έτσι ξεκινάω μία ατέρμονη συζήτηση πάνω στο κυνήγι του αδύναμου, πράγμα που δεν επιθυμώ, μιας και τα επιχειρήματα που κάθε φορά ακούω μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι. Όμως το κλείσιμο των ματιών και του στόματος σε κάτι τόσο σοβαρό, με κάνει να αισθάνομαι τόσο άσχημα όσο και το ίδιο το θέμα.
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 03:18   #4
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Τι ειναι αυτα που λετε? Το σφαξιμο του γουρουνιου τα χριστουγεννα και του αρνιου το πασχα ειναι οτι απο τις παραδοσεις μας οτι μας εχει απομεινει ακομη.Ειναι κατι που δεν γινεται καθε μερα στο χωριο και ειναι μια ευκαιρια γιορτης.Μην κανετε σαν κατι ανορεξικες αγαμητες γκομενες που δεν αντεχουν δηθεν στη θεα μιας σφαγης, ντερλικονουν ομως το κρεατακι πολυ ανετα. Τι θα γινουμε σαν αυτους τους χορτοφαγους που η βλακεια που τους δερνει δεν εχει ορια! Ο ανθρωπος ανεκαθεν εσφαζε την τροφη που καταναλωνε και δεν ειναι κακο να το θυμαται που και που!
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 06:58   #5
christine
Νέο Μέλος

Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην christine
Post Η σφαγή του Πάσχα

Καλημερα και απο μενα.
Α βρε εποπ τη απαντισαρα ηταν αυτη....!!!!!!!!!
Ο χρήστης christine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 09:55   #6
Syllektis
Θαμώνας

Τι ειναι αυτα που λετε? Το σφαξιμο του γουρουνιου τα χριστουγεννα και του αρνιου το πασχα ειναι οτι απο τις παραδοσεις μας οτι μας εχει απομεινει ακομη.Ειναι κατι που δεν γινεται καθε μερα στο χωριο και ειναι μια ευκαιρια γιορτης.Μην κανετε σαν κατι ανορεξικες αγαμητες γκομενες που δεν αντεχουν δηθεν στη θεα μιας σφαγης, ντερλικονουν ομως το κρεατακι πολυ ανετα. Τι θα γινουμε σαν αυτους τους χορτοφαγους που η βλακεια που τους δερνει δεν εχει ορια! Ο ανθρωπος ανεκαθεν εσφαζε την τροφη που καταναλωνε και δεν ειναι κακο να το θυμαται που και που!

H απάντηση σου αλλά και ο τρόπος που εκφράζεσαι ας τον κρίνουν οι άλλοι...
Μιλάω για τον τρόπο σφαγής, το να βγάζεις τα άντερα απο το ζώο όσο ζει, ή να του κόβεις τον λαιμό και αυτό να ζει 1-2 λεπτά ακόμα, κι εσύ να γελάς πίνωντας κρασάκι ή ουζάκι.

Αν γλεντάς εσύ ακόμα έτσι, μπράβο σου. Ο θάνατος του ζώου πρέπει να είναι ακαριαίος.

Τώρα όσο για την γιορτή του Πάσχα, δεν διαφέρουμε απο άλλους λαούς, που επειδή ένας πριν 1000-1500 επινόησε αυτή τη σφαγή οι άλλοι ακολουθούνε "εις το όνομα της παράδοσης και της θρησκείας".
Παλιά 21-04-08, 10:20   #7
gvarth
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη gvarth

Περιοχή: Μαρούσι - Σέριφος
Exclamation

H απάντηση σου αλλά και ο τρόπος που εκφράζεσαι ας τον κρίνουν οι άλλοι...
Μιλάω για τον τρόπο σφαγής, το να βγάζεις τα άντερα απο το ζώο όσο ζει, ή να του κόβεις τον λαιμό και αυτό να ζει 1-2 λεπτά ακόμα, κι εσύ να γελάς πίνωντας κρασάκι ή ουζάκι.

Αν γλεντάς εσύ ακόμα έτσι, μπράβο σου. Ο θάνατος του ζώου πρέπει να είναι ακαριαίος.

Τώρα όσο για την γιορτή του Πάσχα, δεν διαφέρουμε απο άλλους λαούς, που επειδή ένας πριν 1000-1500 επινόησε αυτή τη σφαγή οι άλλοι ακολουθούνε "εις το όνομα της παράδοσης και της θρησκείας".
Παιδιά καλημέρα ,

Δεν άντεξα να δω μέχρι το τέλος το video
Ανεκδιήγητες καταστάσεις ...

Είναι κατ' εμέ απαράδεκτο να θανατώνεται μαρτυρικά ένα ζώο και κάποια "άλλα" ζώα να γελάνε με όλη αυτή την κατάντια.

Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέττω
Ο χρήστης gvarth δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 12:43   #8
Syllektis
Θαμώνας

Παιδιά καλημέρα ,

Δεν άντεξα να δω μέχρι το τέλος το video
Ανεκδιήγητες καταστάσεις ...

Είναι κατ' εμέ απαράδεκτο να θανατώνεται μαρτυρικά ένα ζώο και κάποια "άλλα" ζώα να γελάνε με όλη αυτή την κατάντια.

Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέττω
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Θα προσθέσω μόνο κάτι....Το βίντεο το τραβάει μια κοπέλα 14 ετών μόνο, και βρίσκει χαριτωμένο και όμορφο το ζώο να σπαρταρά και να κλαίει καθώς σιγα-σιγά το σκοτώνουν.

Επειδή όλες αυτές οι χαζοθυσίες στο όνομα του "έθιμου και της θρησκείας" ανήκει κάπου στην προιστορική εποχή, το μόνο που έχω να πω είναι ΑΙΣΧΟΣ
Παλιά 21-04-08, 13:35   #9
Syllektis
Θαμώνας

Το θέμα δεν είναι μόνο το έθιμο του Πάσχα. Είναι η γενικότερη αντιμετώπιση των λοιπών έμβιων όντων από τον άνθρωπο. Η υπεροψία και η υποτίμηση της ζωής τους. Είναι η ικανοποίηση των σκαιότερων ενστίκτων μας πάνω σε κάθε τι πιο αδύναμο από μας.

Ίσως έτσι ξεκινάω μία ατέρμονη συζήτηση πάνω στο κυνήγι του αδύναμου, πράγμα που δεν επιθυμώ, μιας και τα επιχειρήματα που κάθε φορά ακούω μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι. Όμως το κλείσιμο των ματιών και του στόματος σε κάτι τόσο σοβαρό, με κάνει να αισθάνομαι τόσο άσχημα όσο και το ίδιο το θέμα.

Συμφωνώ απόλυτα.
Παλιά 21-04-08, 19:18   #10
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Οταν δηλαδη το σκοτωνει καποιος αλλος για μας τοτε ειναι καλο να το καταναλωνουμε.Το τρωμε και το σαλαμακι μας και το λουκανικακι αλλα τη σφαγη του ζωου δεν μπορουμε να την αντεξουμε! Αυτο ειναι μεγιστη υποκρισια!
Α και το κεφαλακι απο το κατσικακι ειναι ο καλυτερος μεζες για τους μερακληδες! Ιδιως οταν το σπας για να ρουφηξεις το μυαλο!
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-08, 20:19   #11
Syllektis
Θαμώνας

Οταν δηλαδη το σκοτωνει καποιος αλλος για μας τοτε ειναι καλο να το καταναλωνουμε.Το τρωμε και το σαλαμακι μας και το λουκανικακι αλλα τη σφαγη του ζωου δεν μπορουμε να την αντεξουμε! Αυτο ειναι μεγιστη υποκρισια!
Α και το κεφαλακι απο το κατσικακι ειναι ο καλυτερος μεζες για τους μερακληδες! Ιδιως οταν το σπας για να ρουφηξεις το μυαλο!

Χαίρομαι που έχεις χιούμορ με τέτοια πράγματα! Φυσικά δεν έχεις καταλάβει για ποιο πράγμα ακριβώς συζητάμε , οπότε είναι περιττή η απάντηση μου.
Παλιά 22-04-08, 00:16   #12
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Bαρβαρότητα ειναι ρε παιδιά, οπως και να το κάνουμε
Και νομίζω, δεν είπε κανείς, πως δεν είματε βάρβαροι

Είμαστε, και παραείμαστε

Ειμαστε βάρβαροι, αλλά η διαφόρά είναι, οτι άλλοι το ξέρουμε, και άλλοι , οχι

Φανταστε'ίτε τους μάου-μάου στην Αφρική πούναι ανθροποφάγοι
Τι να τούς πούμε?
Ωραία, αυτό ειναι το εθιμό σας, και καλά κανετε?

Στην τελική, αμα το εξετάσετε, ολα τα έθιμα, ειναι βάρβαρα..., γιατι κρατούν, απο αρχαιοτάτων και απολιτίστων χρόνων
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-08, 02:40   #13
laonikos6
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη laonikos6

Αγαπητοί μου φίλοι νομίζω ότι ζείτε σε άλλο κόσμο. Καθημερινά βρίσκουν στα σκουπίδια ανθρώπους χωρίς εσωτερικά όργανα που φεύγουν δεν γνωρίζω που.

Φιλικά Νικόλαος και το φιλικά δεν το καταχωρώ αλλά το εννοώ.
Ο χρήστης laonikos6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-08, 06:50   #14
christine
Νέο Μέλος

Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην christine
Καλημέρα δεν ξέρω τη σας πείραξε τόσο, τόσα χρόνια τρωτέ αρνάκια, κατσικάκι, κτλ. δλδ τόσο καιρό δεν σκεφτήκατε πως κάπως έτσι ήταν η σφαγή των ζωών αυτόν? Αρχικά δεν είδα το βίντεο γιατί απλά δεν πρόσεξα, πέρα από αυτό ρωτάω και κάτι άλλο? Με ποιο τρόπο να γίνεται η σφαγή? Έχει κάποιος το δικαίωμα επιλογής? Οποίος και αν είναι αυτός το ζώο υποφέρει εγώ αυτό ξέρω, τέλος πάντων.
Ο χρήστης christine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-04-08, 08:40   #15
FAERY
Super Moderator

Το avatar του χρήστη FAERY

Περιοχή: Διαδίκτυο
Νομίζω πως η σφαγή είναι σφαγή, είτε κάποιος γελάει είτε όχι. Είναι σαν να λέμε ότι έκανα φόνο αλλά ήμουν σοβαρός την ώρα του φόνου. Δεν πιστεύω ότι έχει διαφορά.

Από εκει και πέρα, είτε είναι Πάσχα, είτε Χριστούγεννα επίσης δεν έχει καμία διαφορά, μιας και καθημερινά εκτρέφονται και σφάζονται ζώα για να τραφούμε.

Αφήστε δε, που πολλοί δεν μπορούμε να αντέξουμε ούτε την νηστεία της Μ. εβδομάδας πόσο μάλλον να γίνουμε χορτοφάγοι.

Είδα μόνο την αρχή από το βίντεο παιδιά. Θέλω να φάω αρνάκι το Πάσχα άνευ ενοχών και τύψεων.

Btw, στην συνάντηση θα φάμε χορταρικά? Άμα είναι να το πείτε για να φέρω ταπεράκια από το σπίτι...
Ο χρήστης FAERY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:13.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.