124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Γενικά Θέματα > Νέα & Ειδήσεις Σε επίπεδο-ρεκόρ σκαρφαλώνει η τιμή του χρυσού

Νέα & Ειδήσεις Ειδήσεις, πληροφορίες, επίκαιρα γεγονότα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-08-11, 14:23   #31
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Ξέρω και κάποιους εργάτες που ψάχνουν ακόμα για στεγαστικό.. Ετσι ακριβώς, μη νομίζετε πως επειδή εμείς "ψαχνόμαστε" είναι όλοι έτσι..

Κάποιοι βλέπουν Μega και πιστεύουν τον Βενιζέλο...
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-11, 14:36   #32
diaylosark
Θαμώνας

Εγώ δεν έχω δει τίποτα ακόμα, απλά ο κόσμος με τον φόβο των χειρότερων έχει κλειστεί στα σπίτια του και δεν αγοράζει τίποτα φοβούμενος τα χειρότερα που θα έρθουν..

Κάποιοι δεν άλλαξαν ούτε μια συνήθεια τους.. Τα χειρότερα έρχονται το φθινόπωρο...
Εγω ειδα στον δρομο φιλο και του ειπα παρε τηλ,να παμε για καφε ,και μου απαντησε Μαζευω λεφτα για το πετρελαιο του χειμωνα
Ο χρήστης diaylosark δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-11, 14:44   #33
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Εγω ειδα στον δρομο φιλο και του ειπα παρε τηλ,να παμε για καφε ,και μου απαντησε Μαζευω λεφτα για το πετρελαιο του χειμωνα
Αν σκέφτεται έτσι θα τον κάνουν του χρόνου να μαζεύει λεφτά για το φαί του... Εγώ φέτος δεν θα βάλω πετρέλαιο, 3 καλά πουλοβεράκια θα αγοράσω, να σκληραγωγούμαστε κιόλας...
Οπου δεν κατεβαίνει κάτω απ' το 0 παλεύεται η κατάσταση και με μια σόμπα υγραερίου που θα ζεσταίνει 1 δωμάτιο.. Μήπως πριν 20 χρόνια είχαμε καλοριφέρ; Ψάχνω λύση να κόψω και το ρεύμα και μαζί μ' αυτό τα τέλη.. Θα παίρνουν τα αρχ... μου..

Οχι ρε, δεν τους πληρώνω φόρο, να δεις που θα έχουν λιγότερες εισπράξεις από το θέρμανσης απ' ότι πέρσι...
Παλιά 08-08-11, 14:55   #34
diaylosark
Θαμώνας

Το τελευταιο περι φορου ειναι ...ολα τα λεφτα...μπραβο,
Παλιά 08-08-11, 14:58   #35
diaylosark
Θαμώνας

Για το ρευμα δεν διαφωνω περιμενω να κατεβουν λιγο οι τιμες στα φωτοβολκαικα και αιολικη συστηματα,ευτυχως που εχω την γνωση να γλυτωσω και καποια εργατικα
Παλιά 08-08-11, 15:43   #36
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Για το ρευμα δεν διαφωνω περιμενω να κατεβουν λιγο οι τιμες στα φωτοβολκαικα και αιολικη συστηματα,ευτυχως που εχω την γνωση να γλυτωσω και καποια εργατικα
Δε σε συμφέρει αν δεν πουλάς στη ΔΕΗ, θα το αποσβέσεις σε 30 χρόνια.. 1-2 θέλει, 3 με 4 χιλιάρικα. Για ένα pc ίσα ίσα και 2-3 λάμπες, ένα ψυγείο υγραερίου το πρόβλημα είναι το πληντύριο, εκεί κολάω..

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι αυτό με τον φίλο σου το τελευταίο που θα κόψω είναι οι καφέδες και τα τσίπουρα με φίλους.. Να αισθανόμαστε και λίγο άνθρωποι γμτ..

Πρώτα θα κοπεί το αμάξι μετά το μηχανάκι μετά ΟΤΕ, θα μείνει καρτοκινητό και μια σύνδεση μόνο για νετ..
ΔΕΗ τελευταία και μαζί τα τέλη ίσως και νερό, έχω δεξαμενή και τη βγάζω μέχρι τον Αύγουστο, άντε να ρίχνω μέσα ένα βυτίο..
Και απ' ότι ακούω δεν είμαι ο μόνος, στο κάτω κάτω πριν 30 χρόνια δεν τάχα και περνούσα καλά..

Τσίπουρα και καφέδες τελευταία είπαμε.. Πρέπει να πέσει λιμός για να κοπούν.. Να μας βλέπουν οι κωλογερμανοί να σκάνε...
Παλιά 08-08-11, 20:33   #37
tilaps
Θαμώνας

Περιοχή: Αθήνα
...
ΣΣ: Σήμερα θα περάσει τα 1200 ευρώ η ουγγιά, άνετα...

Και όντως, έκλεισε το COMEX με την τιμή του χρυσού στα 1204 ευρώ /ουγγιά.
Σχεδόν 50 ευρώ αύξηση σε μία ημέρα..!
Ο χρήστης tilaps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-08-11, 20:36   #38
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Και όντως, έκλεισε το COMEX με την τιμή του χρυσού στα 1204 ευρώ /ουγγιά.
Σχεδόν 50 ευρώ αύξηση σε μία ημέρα..!
Κώστα μήπως λείπουν 500 ευρώ από την τιμή που δίνει η Ελευθεροτυπία;
Παλιά 08-08-11, 20:46   #39
tilaps
Θαμώνας

Κώστα μήπως λείπουν 500 ευρώ από την τιμή που δίνει η Ελευθεροτυπία;
Δεν κατάλαβα...
Τι εννοείς..?
Παλιά 08-08-11, 20:47   #40
tilaps
Θαμώνας

Μήπως μπέρδεψες την τιμή σε δολάρια και σε ευρώ..?
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Παλιά 08-08-11, 20:50   #41
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Μήπως μπέρδεψες την τιμή σε δολάρια και σε ευρώ..?
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Ναι sorry, και γω νόμιζα 1700 ευρώ.... Καταραμένο έμενταλ.....
Παλιά 09-08-11, 12:07   #42
jimgold
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη jimgold

Τα πιάσαμε σήμερα και τα 1.770$. Πλέον η άνοδος είναι 110$ σε 2 ημέρες. Εντελώς λογικό βέβαια από τη στιγμή που κάθε ημέρα τις τελευταίες 2 εβδομάδες τα χρηματιστήρια σε όλο τον κόσμο καταρρέουν από -3% έως -6% σταθερά. Η υποβάθμιση των ΗΠΑ τελικά έπαιξε τεράστιο ρόλο και οι υπερβολές δεν δείχνουν να έχουν τελειωμό.

Πάντως το χειρότερο αυτή τη στιγμή είναι να ενθουσιαστεί κανείς και να αρχίσει να αγοράζει αβέρτα λίρες και πλάκες. Βέβαια σε εμάς που είμαστε συλλέκτες λίγο μας ενδιαφέρει αυτό, αφού το κέρδος δεν είναι ο πρώτος στόχος μας. Πάντως η συγκεκριμένη άνοδος είναι άκρως απότομη και όχι σταδιακή και ομαλή όπως οι προηγούμενες και λογικά θα υπάρξει μια πιο βίαιη διόρθωση (πάλι σε σχέση με τις προηγούμενες) πριν μπούμε ξανά σε νέο ανοδικό κύκλο.
Ο χρήστης jimgold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-11, 12:15   #43
tilaps
Θαμώνας

..Πάντως το χειρότερο αυτή τη στιγμή είναι να ενθουσιαστεί κανείς και να αρχίσει να αγοράζει αβέρτα λίρες και πλάκες..
Γιατί είναι το χειρότερο..?
Ισα-ίσα που όποιος το κάνει αυτό θα γλυτώσει τα λεφτά του και θα βγάλει και μεγάλο κέρδος. Εχεις υπόψιν σου που θα φθάσει ο χρυσός μέσα στους επόμενους 7-8 μήνες..? Θα τρίβουμε τα μάτια μας όλοι.... και όποιοι βρεθούν με μέταλλο, θα είναι οι τυχεροί...
Παλιά 09-08-11, 12:24   #44
jimgold
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη jimgold

Γιατί είναι το χειρότερο..?
Ισα-ίσα που όποιος το κάνει αυτό θα γλυτώσει τα λεφτά του και θα βγάλει και μεγάλο κέρδος. Εχεις υπόψιν σου που θα φθάσει ο χρυσός μέσα στους επόμενους 7-8 μήνες..? Θα τρίβουμε τα μάτια μας όλοι.... και όποιοι βρεθούν με μέταλλο, θα είναι οι τυχεροί...
Απόλυτο δίκιο έχεις και εγώ θεωρώ ότι με βάση και τον πληθωρισμό έχει αρκετό ψωμί ακόμη για χρόνια. Όμως σκέπτομαι και το λέω αυτό, πόσο μεγαλύτερο θα είναι το κέρδος αν αγοράσει στην βάση της προσωρινής διόρθωσης που κατά πάρα πιθανότητα θα επακολουθήσει της ανοδικής έξαρσης, προετοιμάζοντας το έδαφος για ακόμα ένα ανοδικό κύκλο. Βέβαια και τώρα ακόμα αν αγοράσει, χαμένος σίγουρα δεν θα βγει σε 1 χρόνο.
Ο χρήστης jimgold δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-08-11, 12:29   #45
tilaps
Θαμώνας

Γιατί, μήπως ξέρουμε πότε θα κάνει τη διόρθωση ή πόσο θα είναι αυτή ή πόσο θα κρατήσει..?
Αν τα ξέραμε αυτά, δεν θα γράφαμε εδώ τώρα... αλλά θα ήμασταν στις Μαλδίβες... ΜΟΝΙΜΑ !

Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
χρυσός

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:27.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.