124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-02-09, 10:01   #1
deleted_member
Banned

Το avatar του χρήστη deleted_member

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ

Πριν λιγο καιρο καποιο μελος και θα το ονομασω (ΕΝΑΝΤΙΟΣ) απο τα Ιωαννινα αν θυμαμαι καλα αναφερθηκε σε καποιες δημοπρασιες που ανοιγουν στα χρυσα και στην ουσια τα νομισματα που προβαλουν ειναι ΕΠΙΧΡΥΣΑ διχως να εχουν την ευγενια αυτοι που προβαλουν της εν λογω δημοπρασιες να ενημερωνουν τους αγοραστες!!Επειδη το κακο παραεγινε ξαναβαζω το θεμα προς προφυλαξη νεων με ελαχιστη πειρα αγοραστων!! Προσωπικα πιστευω οτι αυτες οι δημοπρασιες ειναι ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΗΚΕΣ οι αγοραστες ΔΕΝ γνωριζουν οτι προκειτε για επιχρυσωμενα και για να παταχτει αυτο το φαινομενο ΠΑΡΑΚΑΛΩ την ηγεσια του 24sold να φτιαξει ΝΕΑ κατηγορια για ΕΠΙΧΡΥΣΑ νομισματα και οποιους βλεπουμε δημοπρασιες η οποιες λενε χρυσα αντι του ΕΠΙΧΡΥΣΑ να της καταγγελουμε στην ηγεσια του sold ωστε να διαγραφοντε μεσα απο τα χρυσα!! Θα περιμενω να ακουσω την γνωμη ολων των εμπλεκομενων πανω στο θεμα ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ

Φιλικα
SKARAKIS
Ο χρήστης deleted_member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-09, 10:40   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Kαλή Ιδέα Γιώργο..Μπράβο !
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-09, 10:54   #3
deleted_member
Banned

Εμ βρε Στελιο σημερα ανοιγοντας τον υπολογιστη μου βλεπω ενα μηνυμα απο νεο χρηστη να με ρωτα γιατι ο <ταδε> δινει τοσο φτηνα αυτα τα νομισματα??Κοιταω και ο εν λογο χρηστης τα εχει χτυπηση για να τα παρει!!(Αν θελει ας βγει και μονος του να πει την συνομιλια μας) Το ΕΝ ΛΟΓΩ ΜΕΛΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕ ΟΤΙ ΧΤΥΠΟΥΣΕ ΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ!! Στελιο το θεμα το ειχε ξαναπει ο ΕΝΑΝΤΙΟΣ απο τα ΙΩΑΝΝΙΝΑ και εχει δικιο.... Οπως ξεγελαστηκε ηδη ενας χρηστης γνωστος μου, ΜΠΟΡΕΙ να ΞΕΓΕΛΑΣΤΟΥΝ και αλλοι δεκα!!! ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ των οσων ανεβαζουν τετοιες δημοπρασιες να ΤΟΝΙΖΟΥΝ με ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ οτι ειναι ΕΠΙΧΡΥΣΑ!!! Για να παταχτει πληρως αυτο το φαινομενο εγω προτεινο την κατηγορια ΕΠΙΧΡΥΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ και οταν βλεπουμε καποιον να παει να τα δηλωση σαν χρυσα να τον καταγγελουμε αμεσως στο sold!!!
Παλιά 15-02-09, 11:04   #4
STEL2
Εθισμένος

Να φτιαχτεί μια κατηγορία επίχρυσα, και αλλη μία reproduction....Γιατι βλέπω τελευταία, πολλά reproductions, να μπαίνουν στα χρυσά....Ειναι μέν χρυσά, αλλά δεν ειναι νομίσματα
Παλιά 15-02-09, 17:03   #5
kriari
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη kriari

Πότε θα σταματήσει επιτέλους αυτή η κατάσταση με τα μίνι νομισματάκια των 0.5 γραμμαρίων;

Γιατί τέτοια κοροϊδία; Τυχαίνει να γνωρίζω από πού φτιάχνονται και κανένα από αυτά δεν είναι όχι μόνο χρυσό αλλά επίχρυσο χαμηλότατο (8Κ).

Όλα μα όλα φτιάχνονται σε ένα μέρος με συγκεκριμένες μήτρες. Δεν υπάρχουν τα ψεύτικα και τα καλά όπως μερικοί ισχυρίζονται…

Αφήστε που είναι και κάκιστα αντίγραφα!!

Λυπάμαι πολύ που κάποιοι κάνουν τα πάντα για να βγάλουν 20-30 ευρο..
Ο χρήστης kriari δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-09, 18:03   #6
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

ολοι ειμαστε υπευθηνοι γιατι τα βλεπαμε και σιωπουσαμε.Βλεπαμε αυτα τα νομισματα του μισου γραμμαριου να διαφημιζει ο αλλος οτι ειναι περιπου 5 γραμμαρια.Στα ασημενια που εχει ο ιδιος να γραφει παντου 999 ασημι.Να εχει και τις κινεζικες κοπιες σε περιοπτη θεση και να λεει οτι ειναι νομισματα σπανια.Φτανει πια!Ολοι εχουμε ευθηνη που δεν το λεμε τοσο καιρο!

Υ.Γ Στελιο αν και εισαι απο τους παλιοτερους εδω μεσα αργησες.Επρεπε να το ειχες κανει θεμα απο καιρο.Ολοι περιμεναμε δηλαδη τον Γιωργο και τον εναντιο!Περιμενω και τον Διονυση που δραστηριοποιειται περισσοτερο απο ολους στα χρυσα να γραψει! ΕΛΕΟΣ!
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-09, 18:20   #7
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Αντε συλλυπητηρια σ αυτους που αγορασανε.Οταν τα πιασουνε στα χερια τους θα καταλαβουνε.Ετσι ειχα νιωσει και εγω οταν αγορασα απο το εξωτερικο ενα προς 5 ευρω!
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-09, 19:01   #8
STEL2
Εθισμένος

2 λεπτάκια, να ξεκαθαρίσουμε κάτι πρώτα..

Τα reproduction, ειναι νόμιμα καθότι δεν υπάγονται σε κανένα νόμο περί κιβδηλοποιϊας, κι αυτό γιατί ειτε ειναι νομίσματα που δεν υφίσταται, είτε αν υφίσταται σαν νομίσματα ειναι πολύ διαφορετικά απο τα προτότυπα. είτε στην διάμετρο, είτε στο μέταλλο, είτε στα σχέδια κλπ
Reproduction, ειναι και αυτά των ιδιωτικών εταιριών, οπως του Συλλεκτικού κύκλου κλπ, με την μόνη διαφορά, οτι γράφουν πάνω την καθαρότητα

Το μεξικάνικο τώρα πέσος του 1865, που κατα κόρον εμφανίζεται, δεν υφίσταται κάν σαν νόμισμα

Ο διαχωρισμός λοιπόν που προτάθηκε, για ξεχωριστή κατηγορία, νομίζω οτι ειναι κατ' αρχάς επιβεβλημένος

Για την καθαρότητα τώρα που λέει ο φίλος kriari, δεν μπορώ να το γνωρίζω (οι πωλητές πάντως που τα πουλάν, ισχυρίζονται οτι ειναι χρυσά), αλλά επειδή καλό θάταν να ξέρουμε τι πουλάμε, να αναλαμβάνουμε και την ευθύνη..., και εγώ πούλησα 3-4 κομμάτια, αλλά λόγω αμφιβόλου καθαρότητας, τα σταμάτησα...
Παλιά 15-02-09, 19:20   #9
deleted_member
Banned

Στελιο οπως ειπες και μονος σου τα νομισματα αυτα σταματησες να τα πουλας γιατι δεν σου γεμιζαν το ματι!! Καποιοι λενε οτι ειναι επιχρυσα καποιοι οτι ειναι 8 καρατια καποιοι οτι ειναι 22 καρατια!!Προσωπικα δεν εχω πιασει κανενα στα χερια μου να το τεσταρω ωστε να εχω προσωπικη αποψη...... ΑΛΛΑ.... Δεν μπορει ο ενας να λεει χρυσα νομισματα διχως να λεει περιεκτικοτητα και βαρος!! Δεν μπορει ο αλλος να λεει 5 γρμ και απο κατω να λεει αυστηρως ακυκλοφορητο ενα νομισμα 140+ χρονων πισω!! Ελλεος!! Περυσι βγηκαν στην κυκλοφορια και το κανουμε ΝΟΜΙΣΜΑ εκατον σαραντα και πλεον χρονων??? Τοσο καιρο τα εβλεπα τα συγκεκριμενα κομματια και ελεγα μεσα μου <<ελα μωρε ολοι ξερουν οτι ειναι ψευτικα κανενας δεν θα τα χτυπησει διχως να ξερει>> Ελα ομως που βρεθηκαν ατομα ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ και τα θεωρησαν ευκαιρια και αδραξαν να την χτυπησουν..... Δεν με νοιαζει αν αυριο βγουν οι εν λογω πωλητες και πουν οτι θελουν για μενα!! Εγω εκανα το καθηκον μου απεναντι στους νεους αγοραστες ενημερωνω μεσα απο εδω τους λεω ΠΡΟΣΟΧΗ και ευελπιστω αυριο να δω μια νεα κατηγορια να μπαινουν αυτα τα αναμνηστικα ή μια ενημερωση απο την ηγεσια του sold που να ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ τους πωλητες να λενε ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ για τα εν λογο νομισματα και οχι να παραπλανουν!!
Παλιά 16-02-09, 09:17   #10
volos74
Νέο Μέλος

Όλα καλά αυτά που λέτε όμως την κυριώτερη ευθύνη την έχει το 124 γιατί δεν έχει κατηγορία για τα επίχρυσα και άλλα παρόμια νομίσματα.Τώρα όσον αφορά την γνησιότητα η μη των συγκεκριμένων καλύτερα να μη το συζυτήσουμε γιατί είναι κρίμα κάποιοι που την έφαγαν να κλαίνε εκ των υστέρών.Μεγάλη προσοχή χρειάζεται και όπως λέει ενα ωραίο ρητό " Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός".Πάντως όποιος θέλει να αγοράσει χρυσά με προτεραιότητα χρυσές λύρες, που είναι σταθερή αξία και μπορεί να τις πουλήσει άμεσα και γρήγορα.Κατά καιρούς διαβάζω τα "ΑΘΩΑ" μηνύματα που ερωτούν κάποιοι είμαι κανούριος στο 124 και δεν γνωρίζω εαν είναι συλλέκτικες οι λύρες μου και πόσο κάνουν? Ύστερα από επικοινωνία που είχα με ένα παρομοίο περιστατικό όχι μόνο γνώριζε για τη συλλεκτικότητα των νομισμάτων του αλλά είχε και τιμή πώλησης και της Τράπεζας της Ελλάδος και online τιμή του χρυσού.Παιδιά απευθύνομαι σε όσους κάνουν πως δεν γνωρίζουν σεβαστήτε τους πραγματικά ανήξερους για να μην ακολουθήσουν από εδώ και πέρα αρνητικές αξιολογήσεις πριν καν κάνεται συναλλαγή. Καλές πωλήσεις και αγορές σε όλους.
Ο χρήστης volos74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-09, 10:02   #11
morgan
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη morgan

καλημερα σε ολους, σημερα μολις ειδα το ποστ λογω απουσιας μου και την τροπη που εχουν παρει τα πραματα!! ολα αυτα τα μινι νομισματα ειναι επιχρυσα με χρυσο κατω απο 8κ. και αλλα με χρυσομπογια που δεν εχει καμμια απολυτως αξια.
μπορειτε να τα δειτε ολα στο μεγαλο αμερικανικο σαιτ. να πωλουνται με αμεση αγορα προς 1 και 2 δολλαρια/τεμαχιο σε μεγαλες ποσοτητες.
εγω μολις ειδα να ανοιγουν αυτες οι καταχωρησεις ενημερωσα αμεσως την ελενη τηλεφωνικως και μου προτεινε να στειλω ενα μυνημα στον πωλητη και να του αναφερω τα σχετικα και οπως εκανα.
ο πωλητης απο οτι μου ειπε δεν ειχε γνωση πανω στο θεμα ουτε για το βαρος τους ουτε για το υλικο κατασκευης.
ο στελιος σε προηγουμενο ποστ του φιλου γιωργου απο τα ιωαννινα ανεφερε οτι αν κανουμε καποια αναφορα θα κατηγορηθουμε για αθεμητο ανταγωνισμο και καλως ειπε ,γιατι οντως ετσι θα γινοταν απο την στιγμη που ειμαστε πωλητες.
Ο χρήστης morgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-09, 10:32   #12
morgan
Καθημερινό Μέλος

ολοι ειμαστε υπευθηνοι γιατι τα βλεπαμε και σιωπουσαμε.Βλεπαμε αυτα τα νομισματα του μισου γραμμαριου να διαφημιζει ο αλλος οτι ειναι περιπου 5 γραμμαρια.Στα ασημενια που εχει ο ιδιος να γραφει παντου 999 ασημι.Να εχει και τις κινεζικες κοπιες σε περιοπτη θεση και να λεει οτι ειναι νομισματα σπανια.Φτανει πια!Ολοι εχουμε ευθηνη που δεν το λεμε τοσο καιρο!

Υ.Γ Στελιο αν και εισαι απο τους παλιοτερους εδω μεσα αργησες.Επρεπε να το ειχες κανει θεμα απο καιρο.Ολοι περιμεναμε δηλαδη τον Γιωργο και τον εναντιο!Περιμενω και τον Διονυση που δραστηριοποιειται περισσοτερο απο ολους στα χρυσα να γραψει! ΕΛΕΟΣ!
καλημερα αναργυρε, επλιζω η παραπανω απαντηση μου να σε καλυψε απο μεριας μου, δεν μενει παρα να παρει θεση ο πωλητης/τες που εχουν αυτα τα νομισματα και να μας που και την δικια τους εκδοχη.
προς θεου δεν ζηταω απολογια γιατι δεν ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος πανω στα συγκεκριμενα μινι νομισματα αλλα καλο θα ηταν να ακουσουμε και την αλλη πλευρα μην εχει κατι αλλο να παραθεσει με στοιχεια χειροπιαστα βαση καταλογων η διαταγων κοπης νομισματων.
Παλιά 16-02-09, 10:38   #13
morgan
Καθημερινό Μέλος

Όλα καλά αυτά που λέτε όμως την κυριώτερη ευθύνη την έχει το 124 γιατί δεν έχει κατηγορία για τα επίχρυσα και άλλα παρόμια νομίσματα.Τώρα όσον αφορά την γνησιότητα η μη των συγκεκριμένων καλύτερα να μη το συζυτήσουμε γιατί είναι κρίμα κάποιοι που την έφαγαν να κλαίνε εκ των υστέρών.Μεγάλη προσοχή χρειάζεται και όπως λέει ενα ωραίο ρητό " Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός".Πάντως όποιος θέλει να αγοράσει χρυσά με προτεραιότητα χρυσές λύρες, που είναι σταθερή αξία και μπορεί να τις πουλήσει άμεσα και γρήγορα.Κατά καιρούς διαβάζω τα "ΑΘΩΑ" μηνύματα που ερωτούν κάποιοι είμαι κανούριος στο 124 και δεν γνωρίζω εαν είναι συλλέκτικες οι λύρες μου και πόσο κάνουν? Ύστερα από επικοινωνία που είχα με ένα παρομοίο περιστατικό όχι μόνο γνώριζε για τη συλλεκτικότητα των νομισμάτων του αλλά είχε και τιμή πώλησης και της Τράπεζας της Ελλάδος και online τιμή του χρυσού.Παιδιά απευθύνομαι σε όσους κάνουν πως δεν γνωρίζουν σεβαστήτε τους πραγματικά ανήξερους για να μην ακολουθήσουν από εδώ και πέρα αρνητικές αξιολογήσεις πριν καν κάνεται συναλλαγή. Καλές πωλήσεις και αγορές σε όλους.
καλημερα αποστολε, για μενα πρωτα απο ολα πρεπει οι αγοραστες να εχουν τα ματια τους ανοιχτα! οχι το σαιτ. το σαιτ αν δεν δεχθει καποια καταγγελια δεν μπορει να παρεμβει μονο του.
οσο για τους πονηρους που ανοιγουν ποστ σχετικα με οτι εχουν χρυσες λιρες απο τον παπου τους την γιαγια τους η την πεθερα τους ..... ειναι αλλου παπα ευαγγελιο..... αυτοι ειναι οι πονηροι ποπυ πανε να πουλησουν μεσω του φορουν και καλα οτι εχουν αγνοια απο τιμες....και εμεις ειμαστε κοροιδα που φωτογραφιζουμε ανοιγουμε καταχωρησεις και πληρωνουμε προτεινωμενα για να πουλησουμε. ενω αυτοι ριχνουν το δολωμα...και περιμενουν το ψαρι να ερθει να τσιμπησει.
πιστευω πως ολοι οσοι εσχολουμαστε με χρυσα εχουμε γνωση στο ποσο κανει η λιρα βαση τραπεζας και στο ποσο κειμενεται ο χρυσος καθημερινα.
ο ασχετος που εχει λιρες και θελει να πουλησει, δεν μπαινει σε σαιτ δημοπρασιων , παει στην τραπεζα πουλαει και πληρωνετε αμεσως. απλα τα πραγματα.
Παλιά 16-02-09, 20:11   #14
volos74
Νέο Μέλος

Διονύση καλησπέρα.Εγώ δεν κατηγόρησα το site για την κατάσταση είπα καλό είναι να ανοιχτή μια υποκατηγορία με τά επίχρυσα νομίσματα.Το πρόβλημα επικεντρόνεται στους πωλητές αυτών των νομισμάτων που θέλουν να πουλήσουν και '' ή δεν ξέρουν τι πουλανε '' ή δεν έχουν την αντίστοιχη κατηγορία για να βάλουν τα νομίσματα στο site.
Ο χρήστης volos74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-09, 20:35   #15
deleted_member
Banned

Διονύση καλησπέρα.Εγώ δεν κατηγόρησα το site για την κατάσταση είπα καλό είναι να ανοιχτή μια υποκατηγορία με τά επίχρυσα νομίσματα.Το πρόβλημα επικεντρόνεται στους πωλητές αυτών των νομισμάτων που θέλουν να πουλήσουν και '' ή δεν ξέρουν τι πουλανε '' ή δεν έχουν την αντίστοιχη κατηγορία για να βάλουν τα νομίσματα στο site.
Αποστολε καταρχην συγνωμη που μπαινω στην κουβεντα σας αλλα παραπανω αναφερεις οτι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΠΟΥΛΑΝΕ.... Εδω κανεις λαθος!!Ξερουν πολυ καλα τί πουλανε διοτι ξερουν πολυ καλα ΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑΝ!! Το ολο προβλημα το δικο μου ηταν η ΑΠΟΚΡΥΨΗ της αληθειας οσο αφορα το τί μεταλο ηταν και η παραπλανηση των λιγο εμπειρων 'η απειρων αγοραστων!! Αξιοσημειωτο ειναι οτι ηδη ο ενας εκ των δυο πωλητων εχει κανει ηδη διορθωσεις στο κειμενο του!! Προσωπικα καταδικαζω την οποιαδηποτε ενεργεια αποσκοπη να παρασυρει αγοραστες λεγοντας πραγματα που δεν στεκουν!!Πραγματα που δεν ειναι αληθεια!! Π.Χ Χρυσα νομισματα ή το αλλο... εκατον σαραντα και πλεον χρονων νομισμα!! Ποιο εκατον σαραντα χρονων?? Ποιο νομισμα?? Ακομη δεν στεγνωσε η επιχρυσωση που του εκαναν και το καναμε εκατον σαραντα χρονων?? Και στην τελικη ας μου το δειξουν σε καποιον επισημο καταλογο να αναφερετε σαν ΝΟΜΙΣΜΑ!!! Θες να κερδισεις βρε ανθρωπε του θεου??ΚΑΝΕ ΤΟ!!ΑΛΛΑ ΛΕΓΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!! Αυτα τα λιγα ειχα να προσθεσω συγνωμη για την παρεμβαση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:15.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.