124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Ψυχαγωγία > Ταξίδια Έρχονται γιορτές... Που θα είστε?

Ταξίδια Συζητήσεις, πληροφορίες, εμπειρίες για ταξιωτικούς προορισμούς.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-11-06, 10:43   #1
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη diver

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην diver
Έρχονται γιορτές... Που θα είστε?

Στο γραφείο που εργάζομαι (τουριστικό) περνάνε κάθε μέρα από τα χέρια μου και τα μάτια μου εκδρομές για όλο τον κόσμο (δε σας λέω το γραφείο για να μην κάνουμε μαύρη διαφήμιση). Ιδιαίτερα τώρα γίνεται ένας χαμός για τις γιορτές. Ρώμη, Πράγα, Βιέννη, Παρίσι κλπ
Εσείς που θα θέλατε να κάνετε τις γιορτές αυτές και που θα τις κάνετε τελικά?
Ο χρήστης diver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-06, 10:46   #2
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη dreambuilder

Περιοχή: Athens
Στο γραφείο που εργάζομαι (τουριστικό) περνάνε κάθε μέρα από τα χέρια μου και τα μάτια μου εκδρομές για όλο τον κόσμο (δε σας λέω το γραφείο για να μην κάνουμε μαύρη διαφήμιση). Ιδιαίτερα τώρα γίνεται ένας χαμός για τις γιορτές. Ρώμη, Πράγα, Βιέννη, Παρίσι κλπ
Εσείς που θα θέλατε να κάνετε τις γιορτές αυτές και που θα τις κάνετε τελικά?
Πρότεινε μας κανα καλό πακετάκι...
Ο χρήστης dreambuilder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-06, 11:11   #3
FAERY
Super Moderator

Το avatar του χρήστη FAERY

Περιοχή: Διαδίκτυο
Πρότεινε μας κανα καλό πακετάκι...
Καλά σου λέει! Τί φίλος είσαι?
Ο χρήστης FAERY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-06, 14:26   #4
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Λοιπόν, εγώ θα σας πω κάποια μέρη και αν κάποιος ενδιαφέρεται για πρόγραμμα ας μου το πει με ΡΜ και να του στείλω λεπτομέρειες. Τα έχει φέρει ο Θεός έτσι που μου δώθηκαν αρκετές ευκαιρίες να ταξιδέψω μέχρι στιγμής και έχω εικόνες από πολλές χώρες. Περί ορέξεως όμως...
Οι αγαπημένες μου ευρωπαϊκές πόλεις είναι η Πράγα και το Άμστερνταμ. Το Άμστερνταμ είναι μία πραγματικά ζωντανή πόλη. Κόσμος στις πλατείες το βράδυ με μουσικούς, ζογλέρ, παρέες. Άνετοι, απελευθερωμένοι άνθρωποι και συνάμα τόσο καθαροί.
Η Πράγα είναι όμορφη με ένα κλασσικό τρόπο. Κτήρια, αγάλματα, γέφυρες, έχει κάτι το επιβλητικό χωρίς να είναι βαριά και ξένη.
Πολλοί προτιμούν τις γιορτές στη Βιέννη. Μου έρχονται στο μυαλό χιόνια και βιολιά. Έχει κάτι περισσότερο κλασσάτο και λιγότερο ανέμελο.
Το Παρίσι έχει ομορφιές αλλά πάντα το θεωρούσα "αποστειρωμένο". Όχι από πλευράς καθαριότητας (μιας και τα κατοικίδια αφήνουν παντού τις νάρκες τους) αλλά από ζωή.
Το Βερολίνο μου άρεσε με τις μπυραρίες του και τα αξιοθέατα, ο κόσμος όμως είναι λιγάκι σκυθρωπός.
Για να νοιώσετε Χριστούγεννα πάντως, κορυφαίος προορισμός είναι η Φινλανδία. Με λίγα παραπάνω χρήματα (λιγότερα από 1800 το δεκαήμερο) απολαμβάνετε χιόνια, έλκηθρα με χάσκυς και ταράνδους, Χριστουγεννιάτικα και Πρωτοχρονιάτικα γλέντια, Άγιους Βασίληδες, Spa, snowmobiles κλπ κλπ κλπ.
Όπως είπα και πριν όλα είναι θέμα γούστου. Άλλοι θα φύγουν τις γιορτές για Μαρόκο, Τυνησία και Ντουμπάι, άλλοι για την Άνω-Κάτω Βλαχοκερασιά.

Πληροφοριακά, εγώ θα μείνω εδώ, μόνος με τις δημοπρασίες μου...
Παλιά 22-11-06, 15:23   #5
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη d33theo

Λοιπόν, εγώ θα σας πω κάποια μέρη και αν κάποιος ενδιαφέρεται για πρόγραμμα ας μου το πει με ΡΜ και να του στείλω λεπτομέρειες. Τα έχει φέρει ο Θεός έτσι που μου δώθηκαν αρκετές ευκαιρίες να ταξιδέψω μέχρι στιγμής και έχω εικόνες από πολλές χώρες. Περί ορέξεως όμως...
Οι αγαπημένες μου ευρωπαϊκές πόλεις είναι η Πράγα και το Άμστερνταμ. Το Άμστερνταμ είναι μία πραγματικά ζωντανή πόλη. Κόσμος στις πλατείες το βράδυ με μουσικούς, ζογλέρ, παρέες. Άνετοι, απελευθερωμένοι άνθρωποι και συνάμα τόσο καθαροί.
Η Πράγα είναι όμορφη με ένα κλασσικό τρόπο. Κτήρια, αγάλματα, γέφυρες, έχει κάτι το επιβλητικό χωρίς να είναι βαριά και ξένη.
Πολλοί προτιμούν τις γιορτές στη Βιέννη. Μου έρχονται στο μυαλό χιόνια και βιολιά. Έχει κάτι περισσότερο κλασσάτο και λιγότερο ανέμελο.
Το Παρίσι έχει ομορφιές αλλά πάντα το θεωρούσα "αποστειρωμένο". Όχι από πλευράς καθαριότητας (μιας και τα κατοικίδια αφήνουν παντού τις νάρκες τους) αλλά από ζωή.
Το Βερολίνο μου άρεσε με τις μπυραρίες του και τα αξιοθέατα, ο κόσμος όμως είναι λιγάκι σκυθρωπός.
Για να νοιώσετε Χριστούγεννα πάντως, κορυφαίος προορισμός είναι η Φινλανδία. Με λίγα παραπάνω χρήματα (λιγότερα από 1800 το δεκαήμερο) απολαμβάνετε χιόνια, έλκηθρα με χάσκυς και ταράνδους, Χριστουγεννιάτικα και Πρωτοχρονιάτικα γλέντια, Άγιους Βασίληδες, Spa, snowmobiles κλπ κλπ κλπ.
Όπως είπα και πριν όλα είναι θέμα γούστου. Άλλοι θα φύγουν τις γιορτές για Μαρόκο, Τυνησία και Ντουμπάι, άλλοι για την Άνω-Κάτω Βλαχοκερασιά.

Οπου και να πας ειναι καλα αρκι να έχεις την κατάληλη παρέα με το ανάλογο κεφι! Για μένα η Ελλάδα ει ναι απο τους καλήτερους προορισμους (Σελι, Παπιγκο κλπ)
Εγω πάντως εδω οικογενειακά!
Ο χρήστης d33theo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-06, 15:57   #6
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Εδώ

Παρέα με φίλους, και οικενοιακά
Άλλωστε, εχω και τις δημοπρασίες

Πάντως, απο Ευρωπαϊκή πόλη, θα γούσταρα Άμστερνταμ (εχω ξαναπάει)....
Απλώς υπέροχα..., γεμάτη ζωή πολη( ιδίως τα βράδυα)
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-06, 18:24   #7
diver
Καθημερινός Θαμώνας

Οπου και να πας ειναι καλα αρκι να έχεις την κατάληλη παρέα με το ανάλογο κεφι! Για μένα η Ελλάδα ει ναι απο τους καλήτερους προορισμους (Σελι, Παπιγκο κλπ)
Εγω πάντως εδω οικογενειακά!
Στο δρόμο ανάμεσα στο Μικρό και στο Μεγάλο Πάπιγκο έχει ένα πλάτωμα η άσφαλτος όπου μπορείς να παρκάρεις το αυτοκίνητο και να περπατήσεις στις "κολυμπήθρες" (αν θυμάμαι καλά έτσι ονομάζεται το μέρος). Φανταστικό σημείο, όπου το νερό διασχίζει σχιστολιθικά πετρώματα και έχει φτιάξει ένα τοπίο ανεπανάληπτο. Τα βράχια αριστερά και δεξιά σου είναι "φέτες" και μοιάζουν σα χτισμένα τοίχη. Σε συνδυασμό με το πράσινο γύρω γύρω είναι... είναι ... είναι... πως είπαμε πως βάζουμε φωτογραφίες εδώ μέσα? Δεν μπορώ να περιγράψω ρε παιδιά αυτά που έχω στο μυαλό μου.
Παλιά 23-11-06, 01:20   #8
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Στο δρόμο ανάμεσα στο Μικρό και στο Μεγάλο Πάπιγκο έχει ένα πλάτωμα η άσφαλτος όπου μπορείς να παρκάρεις το αυτοκίνητο και να περπατήσεις στις "κολυμπήθρες" (αν θυμάμαι καλά έτσι ονομάζεται το μέρος). Φανταστικό σημείο, όπου το νερό διασχίζει σχιστολιθικά πετρώματα και έχει φτιάξει ένα τοπίο ανεπανάληπτο. Τα βράχια αριστερά και δεξιά σου είναι "φέτες" και μοιάζουν σα χτισμένα τοίχη. Σε συνδυασμό με το πράσινο γύρω γύρω είναι... είναι ... είναι... πως είπαμε πως βάζουμε φωτογραφίες εδώ μέσα? Δεν μπορώ να περιγράψω ρε παιδιά αυτά που έχω στο μυαλό μου.
Σε καταλαβαίνουμε!
Εχουμε φαντασία αν και δεν χρειαζεται!...
Παλιά 23-11-06, 08:46   #9
FAERY
Super Moderator

Θα μείνω και εγώ τότε να σου κάνω παρέα!!
Παλιά 23-11-06, 09:30   #10
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Σε καταλαβαίνουμε!
Εχουμε φαντασία αν και δεν χρειαζεται!...
Εκτός αυτού, έχουμε πάει κιόλας...
Παλιά 23-11-06, 09:52   #11
FAERY
Super Moderator

Έτσι όπως μας τα περιέγραψες, το Άμστερνταμ και σε μένα ακούγεται καλύτερο.

Επειδή όμως έχω πάει στην Φινλανδία, θα επιβεβαιώσω ότι πρόκειται για κορυφαίο προορισμό!!! Καταπληκτικοί άνθρωποι, καταπληκτικά μέρη!

Να πάτε οπωσδήποτε στο Τampere! Υπάρχει ένα ποτάμι που διασχίζει το Τampere και πάνω από αυτό υπάρχει μια γέφυρα. Πριν ανεβείτε στην γέφυρα, ερχόμενοι από Ελσίνκι, υπάρχει αριστερά ένα δρομάκι. Προχωρήστε και θα βρείτε ένα καφέ. Εκεί θα φάτε υπέροχη τάρτα από βατόμουρα και θα απολαύσετε τον καφέ σας, με το ποτάμι να περνάει από κάτω σας, καθώς υπάρχει μια ξύλινη εξέδρα που αποτελεί το μπαλκόνι της καφετέριας.

Για να πάρετε μια ιδέα...
http://travel.webshots.com/photo/288...11553378xUOIIi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FAERY : 23-11-06 στις 11:18.
Παλιά 23-11-06, 14:26   #12
mania
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη mania

Εμείς εδώ οικογενειακά.
Εξάλλου τα πρώτα Χριστούγεννα με την κόρη μου, δεν θα θελα να είμαι πουθενά αλλού πέρα από δω.

Όμως όπου και να είσαι, φτάνει να έχεις κοντά σου ανθρώπους που σ΄αγαπούν και αγαπάς.
Ο χρήστης mania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-11-06, 01:08   #13
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Αν μπουσουλαει να προσεχεις τα στολιδια!!!
Παλιά 24-11-06, 09:13   #14
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Η αλλιώς, να φροντίσεις να τρώγονται...
Παλιά 24-11-06, 14:36   #15
mania
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη mania

Για φέτος πιστεύω πως θα το σώσουμε.
Τώρα για του χρόνου δύσκολο εώς αδύνατο το βλέπω!!!!!!!!!!!!!
Καλή ιδέα με τα στολίδια που τρώγονται!!!!!!
Ο χρήστης mania δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:34.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.