124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Επιστήμες > Νομικά & Πολιτικά Πολιτικες Υποσχεσεις!!!

Νομικά & Πολιτικά Συζητήσεις για πολιτικά και νομικά ζητήματα. Απαγορεύονται αυστηρά οι διαξιφισμοί.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-05-09, 16:50   #16
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Εγώ, μόνο το '81 εκανα το λάθος και ψίφησα πασοκ. Τότε, που ολοι είχαμε παραμυθιαστεί μ' αυτά που έλεγε ο αντρέας...Από τότε, μόνο σε μικρό κόμα το ρίχνω....Εχω την συνείδησή μου καθαρή, και κοιμάμαι και ήσυχος τα βράδυα
Η αποχή πάντως απο την πολιτική, οδηγεί σε άλλες ακραίες, κατα την άποψή μου, καταστάσεις
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-09, 21:45   #17
zampias
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη zampias

Θα συμφωνησω και εγω με τον ΣΥΛΛΕΚΤΗ[συγνωμη δεν ξερω το ονομασου]οτι κανενας πολιτικος δεν εχει βγει μεσα απο το ΛΑΟ για να νοιαστει πραγματικα για τα προβληματαμας,[πλην ελαχιστων εξαιρεσεων]οι περισοτεροι ειναι γιατροι και δικηγοροι και καλλιτεχνες,αλλα δεν φταινε αυτοι φταιμε εμεις που τους ψηφιζουμε.και εγω με τον ΣΤΕΛΙΟ θα συμφωνησω για τα μικρα κοματα,πιστευω ομως ΣΤΕΛΙΟ οτι για την μεγαλη αποχη στις ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ φταιει αυτο ακριβως οτι ειναι ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ και ο κοσμος δεν δινει και μεγαλη σημασια εξου και το μεγαλο ποσοστο αποχης.
Ο χρήστης zampias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-09, 00:09   #18
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

Θα συμφωνησω και εγω με τον ΣΥΛΛΕΚΤΗ[συγνωμη δεν ξερω το ονομασου]οτι κανενας πολιτικος δεν εχει βγει μεσα απο το ΛΑΟ για να νοιαστει πραγματικα για τα προβληματαμας,[πλην ελαχιστων εξαιρεσεων]οι περισοτεροι ειναι γιατροι και δικηγοροι και καλλιτεχνες,αλλα δεν φταινε αυτοι φταιμε εμεις που τους ψηφιζουμε.και εγω με τον ΣΤΕΛΙΟ θα συμφωνησω για τα μικρα κοματα,πιστευω ομως ΣΤΕΛΙΟ οτι για την μεγαλη αποχη στις ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ φταιει αυτο ακριβως οτι ειναι ΕΥΡΩΕΚΛΟΓΕΣ και ο κοσμος δεν δινει και μεγαλη σημασια εξου και το μεγαλο ποσοστο αποχης.
Την θερμή μου καλησπέρα, λέγομαι Βασίλης! 'Οταν τα κόμματα καπηλεύονται ονόματα του θεάτρου, του τραγουδιού και του αθλητισμού για να αποκτήσουν μεγαλύτερη επιρροή, και ο κόσμος απλά τους ψηφίζει, δεν μπορείς παρά να προβληματιστείς.

Με την ίδια λογική, τα κόμματα ας διαλέξουν έναν μη διάσημο για βουλευτή, αλλά έναν με έπαρση στον λόγο, με συνέχεια, με ουσία και προπάντων έναν που μιλάει αληθινά και όχι του στυλ:
"Συμπορευόμαστε στην διεθνή σύγκλιση της στρουχτούρας, που με βάση την αρχέτυπη ιδέα της ομεκλατούρας, παρατασόμεθα στην κοινωνική συνοχή και κλπ κλπ κλπ".

Αναρωτιέμαι αν ο συνταξιούχος των 600 ευρώ καταλαβαίνει τι λέει, ή απλά ψηφίζει αυτόν που τα λέει έτσι επειδή τον βρίσκει λόγιο. Εγώ σαφώς τον καταλαβαίνω αλλά έχω και κορνίζες κάτι χαρτιά απο μεταπτυχιακά. Προσωπικά δεν θα μπορούσα να μιλήσω έτσι, γιατί αυτός ο λόγιος τρόπος έκφρασης καλύπτει έντεχνα διάφορα κενά, και θωπεύει τον όχλο.

Αντε να μην λέω κι εγώ τα ίδια και σας ζαλίζω!
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-09, 19:09   #19
partizan44
Banned

Το avatar του χρήστη partizan44

Εγώ, μόνο το '81 εκανα το λάθος και ψίφησα πασοκ. Τότε, που ολοι είχαμε παραμυθιαστεί μ' αυτά που έλεγε ο αντρέας...Από τότε, μόνο σε μικρό κόμα το ρίχνω....Εχω την συνείδησή μου καθαρή, και κοιμάμαι και ήσυχος τα βράδυα
Η αποχή πάντως απο την πολιτική, οδηγεί σε άλλες ακραίες, κατα την άποψή μου, καταστάσεις
Ο Στελιος το εχει πιασει το νοημα και δεν πατησε την μπανανοφλουδα σαν τον ηρακλειωτη,που εριξαν στα ποδια μας οι σφουγγοκωλαριοι της πολιτικης και ειδικα οι αμερικανοσπουδαγμενοι τενεκεδες συμβουλοι τους που τους πλαισιωνουν,δηλ.οπως εχω ξαναπει παλαιοτερα να μας οδηγησουν σε παραλληλες και απολιτικες κοινωνιες.Ο ηρακλειωτης ειναι ενα ζωντανο παραδειγμα που εκτος απο προβοκατορας, και αναφερωμε στην προτροπη του να μην παμε να ψηφισουμε,ειναι και νεροκουβαλητης στο μυλο του δικομματισμου.....
Αναφερωμε προσωπικα στον ηρακλειωτη αλλα στοχοποιω και ολους αυτους που απλα παρακολουθουν το τη συμβενει γυρω τους,ειναι οχι απλα δυσαρεστημενοι,αλλα πραγματικα θημωμενοι,ανημπορους και αδυναμους να αντιδρασουν.......ομως να τωρα που ηλθε η στιγμη και πρεπει να καταλαβουν οτι η ψηφος τους στις ερχομενες εκλογες εχει δυναμη.....τι παει να πει λευκο και τι ακυρο αναλυθηκε παραπανω και πολυ ευστοχα
Ο χρήστης partizan44 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-09, 20:06   #20
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

μια ερωτηση εχω φιλοι μου.αφορα το Κ.Κ.Ε.κομμα τοσων ετων,θα ξεπεραστει απο μια παρεα ανθρωπων,που συννενοηθηκαν τελευταια στιγμη.ο δικομματισμος βρισκεται στο χειροτερο σημειο του.ο κοσμος ειναι αηδιασμενος.η κριση ειναι φοβερη-σπαει κοκκαλα.και διερωτωμαι:γιατι αυτο το κομμα δε μπορει να ανεβει,εστω 1-2%;ολο συζητουν-συζητουν και αποτελεσμα δεν υπαρχει.αν και τωρα δεν ανεβει,δεν υπαρχουν ευθυνες βρε παιδια;θα τις αναλαβει ποτε κανεις επιτελους;
Ο χρήστης enantios είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-09, 20:58   #21
partizan44
Banned

μια ερωτηση εχω φιλοι μου.αφορα το Κ.Κ.Ε.κομμα τοσων ετων,θα ξεπεραστει απο μια παρεα ανθρωπων,που συννενοηθηκαν τελευταια στιγμη.ο δικομματισμος βρισκεται στο χειροτερο σημειο του.ο κοσμος ειναι αηδιασμενος.η κριση ειναι φοβερη-σπαει κοκκαλα.και διερωτωμαι:γιατι αυτο το κομμα δε μπορει να ανεβει,εστω 1-2%;ολο συζητουν-συζητουν και αποτελεσμα δεν υπαρχει.αν και τωρα δεν ανεβει,δεν υπαρχουν ευθυνες βρε παιδια;θα τις αναλαβει ποτε κανεις επιτελους;
Δεν καταλαβα Γιωργο αν αναφερεσε στης ευθυνες που αναλογουν στην αριστερα,και τις οποιες δεν εχει αναλαβη ακομη,(αναφερωμαι στο παρελθον).
Θα συμφονισω μαζι σου οτι ειναι πολυ καλη στιγμη, για την υπαρχουσα πολιτικη κατασταση να χτυπηθη,αλλα οχι με χαμενους τυχοδιοκτικους ψηφους αντιδρασης που δεν οδηγουν πουθενα.Το εχουμε ξαναδει και πιο παλια αυτο το εργο......πρεπει να συνηδητοποιησουμε οτι ειναι στριμωγμενοι,και περιμενουν την αντιδραση του κοσμου σαν ενα πρωτο τεστ ντραιβ για τις επερχομενες βουλευτικες......ας μην χαλαρωνουμε λοιπων και ας οργανωθουμε και σκεφτουμε και εμεις σαν αυτους......αυτο το διαστημα εχουν ξεχιθει στις περιφερειες,εχουν ανοιξει τα γραφεια τους,οπου γαμος και χαρα ειναι μεσα,ωστε να φανη η αφεντομουτσουναρα τους,και σαν προεκταση το κομμα....εμεις γιατι να παμε για μπανια αυτες τις μερες γιωργη,ας τους ακολουθησουμε παρα ποδα στην προπαγανδα
Παλιά 25-05-09, 21:49   #22
Riccardo
Νέο Μέλος

Αυτό που κυβερνάει σήμερα είναι η ΕΟΚ, καλώς ή κακώς...εγώ θεωρώ καλώς, αλλιώς θα είμασταν σαν τη Σομαλία, τη Βενεζουέλα ή τη Βραζιλία.

Δεν παράγουμε ούτε βαριά βιομηχανία, ούτε πετρελαιοειδή, ούτε κάτι συναφές. Οι επιλογές για ριζική αλλαγή του κοινωνικο-οικονομικού συστήματος είναι περιορισμένες έως μηδαμινές.

Πάντως με την πολιτική μάθαμε και μοναδικές ρήσεις όπως

"Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω"

"Η ταμπακιέρα"

"Η καυτή πατάτα"

"Οι γνωστοί-άγνωστοι"

"Κι εμείς χάος παραλάβαμε"

Δεν μπορώ να πω, γίναμε τουλάχιστον γλωσσικά πλουσιότεροι.
Ο χρήστης Riccardo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-09, 21:51   #23
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Το ΚΚΕ Γεώργιε δεν έχει καμμία ευθύνη πρώτον για τα χάλια του τόπου, απλά γιατί δεν κυβέρνησε ποτέ...
Εχει ευθύνη όμως για το 8%... Για τους αριστερούς το ΚΚΕ είναι ότι για τους χριστιανούς το Βατικανό.. Κάνει κριτική των λαθών του 100 χρόνια μετά, όταν η πραγματικότητα το ξεπερνάει....

Πάντως κάνει κριτική, άλλοι δεν ξέρουν τι είναι αυτό..

Οι πολιτικές αναλύσεις όμως των ΚΚΕδων είναι οι καλύτερες που κυκλοφορούν στην πιάτσα και στο Κοινοβούλιο.. Μέχρι εκεί που τους κόβει.. Μιας και η διανόηση λάμπει δια της απουσίας της πια απ' το συγκεκριμένο κόμμα...
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-09, 22:01   #24
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

τα
Αυτό που κυβερνάει σήμερα είναι η ΕΟΚ, καλώς ή κακώς...εγώ θεωρώ καλώς, αλλιώς θα είμασταν σαν τη Σομαλία, τη Βενεζουέλα ή τη Βραζιλία.

Δεν παράγουμε ούτε βαριά βιομηχανία, ούτε πετρελαιοειδή, ούτε κάτι συναφές. Οι επιλογές για ριζική αλλαγή του κοινωνικο-οικονομικού συστήματος είναι περιορισμένες έως μηδαμινές.
Πες τα χρυσόστομε..

Και τώρα προετοιμάζουν τον κοσμάκη και τον στρέφουν ενάντια στην ΕΟΚ, ξέρουν ότι μας ετοιμάζουν για αποπομπή και θέλουν να έχουν λαική έγκριση..
Τόσα χρόνια όταν περνάει κάτι αντεργατικό ή αντιλαικό στην Κοινότητα έρχεται με τη μία.. Τα οφέλη των πολιτών της Κοινότητας δεν τα είδαμε ή προτιμούν οι αληταράδες να πληρώνουν χοντρά πρόστιμα και να μην τα εφαρμόζουν..

Απαριθμώ: Οι χωματερές, η πολιτική στα ΙΧ, η συμπεριφορά στα άτομα με ειδικές ανάγκες, η αναγνώριση πτυχίων (αλήθεια το ΔΙΚΑΤΣΑ υπάρχει ακόμα?) κλπ κλπ..

Εφαρμόζουν επιλεκτικά ότι δεν τους κοστίζει τίποτα..
Παλιά 25-05-09, 22:11   #25
partizan44
Banned

Το ΚΚΕ Γεώργιε δεν έχει καμμία ευθύνη πρώτον για τα χάλια του τόπου, απλά γιατί δεν κυβέρνησε ποτέ...
Εχει ευθύνη όμως για το 8%... Για τους αριστερούς το ΚΚΕ είναι ότι για τους χριστιανούς το Βατικανό.. Κάνει κριτική των λαθών του 100 χρόνια μετά, όταν η πραγματικότητα το ξεπερνάει....

Πάντως κάνει κριτική, άλλοι δεν ξέρουν τι είναι αυτό..

Οι πολιτικές αναλύσεις όμως των ΚΚΕδων είναι οι καλύτερες που κυκλοφορούν στην πιάτσα και στο Κοινοβούλιο.. Μέχρι εκεί που τους κόβει.. Μιας και η διανόηση λάμπει δια της απουσίας της πια απ' το συγκεκριμένο κόμμα...
Eδω δεν εχουμε να φαμε,μας εχουν πεταξει στα χερια απο μια καυτη πατατα,και ο βινιλ μας μιλα για διανοηση.....αλλα για να το καλοσκευτω.....γιατι δεν μου κοβει και πολυ...
που να πηγε ολη αυτη η διανοηση του τοπου.... και που να ψυχανεμιζετε...
Εγινε αραγε ροζ...
Παλιά 25-05-09, 22:14   #26
partizan44
Banned

Πάντως με την πολιτική μάθαμε και μοναδικές ρήσεις όπως

"Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω"

"Η ταμπακιέρα"

"Η καυτή πατάτα"

"Οι γνωστοί-άγνωστοι"

"Κι εμείς χάος παραλάβαμε"

Δεν μπορώ να πω, γίναμε τουλάχιστον γλωσσικά πλουσιότεροι.
Και ευτυχως που δεν κυβερναει και το ΚΚΕ γιατι θα ημασταν Αλβανια....
Παλιά 25-05-09, 22:18   #27
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Eδω δεν εχουμε να φαμε,μας εχουν πεταξει στα χερια απο μια καυτη πατατα,και ο βινιλ μας μιλα για διανοηση.....αλλα για να το καλοσκευτω.....
που να πηγε ολη αυτη η διανοηση του τοπου.... και που να ψυχανεμιζετε...
Εγινε αραγε ροζ...

Διανόηση Χρήστο μου ήταν ο Πουλαντζάς, ο Κορδάτος, ο Μπιτσάκης, ο Κατράκης, και ο Ζαχαριάδης ακόμα.. Μ' αυτούς μεγαλώσαμε.

Εσύ τι κατάλαβες? Τον Θεοδωράκη μήπως?
Παλιά 25-05-09, 22:26   #28
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Eδω δεν εχουμε να φαμε,
Δεν έχουμε να φάμε, 8% έχουμε όμως ακόμα.. Ποιοί φταίνε οι πεινασμένοι?
Παλιά 26-05-09, 12:56   #29
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

φιλοι μου,αυτο το ερωτημα επαναφερω.γιατι το Κ.Κ.Ε. δεν ανεβαινει και μαλιστα ραγδαια;οι συνθηκες το ευνοουν(κριση-σκανδαλα-φτωχεια-απαισιοδοξια).γιατι δε μιλαει στην ψυχη του λαου;γιατι δε μπορει να συσπειρωσει γυρω του τις λαικες μαζες;ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΘΕΛΕΙ;μηπως υπαρχει μια κλικα βολεμενων που αδυνατει να μεταδωσει φλογα στο λαο;διοτι ,βρε φιλε μου εισαι κομμα 90-100 χρονων.ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ,ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΥΖΑ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ;προσωπικα θα ΝΤΡΕΠΟΜΟΥΝ.δε θα ξαναβγαινα στον κοσμο.θα ειχα παραιτηθει.αυτοι οι κυριοι δεν το βλεπουν αυτο;γιατι δεν αντιδρουν και δεν παραιτουνται;τι πρεπει να γινει δηλαδη για να ανεβει αυτο το κομμα;να πουλησουν το κοινοβουλιο και τον παρθενωνα για μιζες;
πολυ θα ηθελα φιλοι μου να ακουσω τις δικες σας αποψεις,τη δικη σας αναλυση.ευχαριστω πολυ.
Παλιά 26-05-09, 13:04   #30
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

εφτασαν πολλοι ανθρωποι να ψαχνουν τα σκουπιδια.μετα τη λαικη στα Γιαννενα γινεται ο χαμος.κι ομως το Κ.Κ.Ε. εκει,καρφωμενο.αν ρωτησεις αυτους τους εξαθλιωμενους ,τους αστεγους,τους αποκληρους για το Κ.Κ.Ε.θα φτυσουν τον κορφο τους.ειναι φυσιολογικο αυτο βρε φιλοι μου;διοτι παω να τρελλαθω δηλαδη!
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:53.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.