124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΕΣ

Συλλεκτικά Συζητήσεις και απόψεις για όλα τα θέματα που αφορούν συλλεκτικά είδη.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-03-09, 19:03   #31
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Φίλε Στέλιο,

με ρωτάς ποιος θα ασχοληθεί μαζί τους αφού κάνουν μπαμ απο μακριά. Αυτό ακριβώς είναι το κακό. Κανείς στο τέλος δεν θα ασχοληθεί με κανέναν μας εδώ, αν ο κόσμος καταλάβει χάριν 2-3 ανεγκέφαλων πως τελικά οι χρήστες είναι για κλάματα και το επιπέδο τελικά πολύ χαμηλό. Δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ, ποιο θα είναι το αποτέλεσμα?
Βασίλη, ή ακολουθούμε την πολιτική της χρέωσης, περιορίζοντας, ή ακόμα και εξαφανίζοντας τις μαϊμουδιές, που το ποσοστό δεν υπερβαίνει το 1-2% (για τις πωλήσεις), αλλά αναλαμβάνουμε και το ρίσκο της μείωσης των εμφανών πωλήσεων, που κατά την γνώμη μου, θα υπερβεί το 40-50% (οσο μεγαλύτερη η χρέωση, τόσο μεγαλύτερη η φοροδιαφυγή), ή αφήνουμε την κατάσταση ως εχει, με τα αντίστροφα αποτελέσματα απο τα προαναφερόμενα

Τα βάζουμε λοιπόν σε μια ζυγαριά, και βλέπουμε προς τα που γέρνει
Για εμένα, γέρνει προς την δεύτερη περίπτωση, γιατί το ποσοστό των μαϊμουδιών, ειναι πολύ μιδαμηνό, για να μπορέσει επηρεάσει την γενικώτερη εικόνα
Άλλωστε, οι μαϊμουδιές υπάρχουν παντού..., εδώ πιστεύω οτι ειναι πολύ χαμηλώτερα απο τον γενικό μέσο ορο
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-09, 19:06   #32
STEL2
Εθισμένος

ΥΓ. Αυτό, σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα
Αύριο, τα δεδομένα μπορεί νάναι διαφορετικά, οπότε η συζήτηση μπορεί να γίνει πάνω σε άλλη βάση
Παλιά 02-03-09, 19:27   #33
STEL2
Εθισμένος

Καλησπέρα σε όλους!!!! Κατ΄αρχάς να πώ οτι ως νεόκοπη και άπειρη σχετικά πωλήτρια, θα συμφωνήσω και θα συμμορφωθώ με οτιδήποτε τελικά αποφασιστεί. Σαν αγοράστρια όμως, εχω να πώ οτι δεν είμαι και τόσο 'απροστάτευτη΄απέναντι σε στημένες δημοπρασίες, και μιλάω κυρίως για τα νομίσματα. Υπάρχει η σύγκριση και η " έρευνα αγοράς". Μεσα στο σάιτ τις περισσότερες φορές το ίδιο νόμισμα πουλιέται απο 7-8 διαφορετικούς πωλητές σε 7-8 διαφορετικές τιμές. Σαν αγοραστής μπορώ λοιπόν να μην πάρω το πρώτο που θα βρώ μπροστά μου, αλλά να ψάξω και λίγο περισσότερο μην τυχόν κάποιοι άλλοι το έχουν σε πολύ χαμηλότερη τιμή. Εχω παρατηρήσει οτι νόμισμα που υποτίθεται οτι ξεκινάει σε ανοιχτή δημοπρασία, φτάνει σε υψηλότερη τιμή απο ακριβώς ίδιο που πουλιέται με άμεση αγορά, αν λοιπόν ο αγοραστής δεν το έχει ψάξει και συνεχίζει...τι να πώ? δικαίωμά του να αγοράσει σε όποια τιμή θέλει....
Πολύ σωστή η παρατήρησή σου Όλγα !
Ενημέρωση και έρευνα αγοράς χρειάζεται !
Επίσης πολύ κουβεντολόϊ με άτομα που ενδειαφέρονται για το ίδιο αντικείμενο, μας βοηθάει να καταλάβουμε καλύτερα τα πράγματα, να βελτιώσουμε τις γνώσεις μας, και την κρίση μας

Δεν αγοράζουμε γουρούνι στο σακκί..., το ψάχνουμε πολύ πρώτα, αυτό που μας ενδειαφέρει.....ΕΚΤΟΣ...., κι αν εχουμε λεφτά για πέταμα
Παλιά 02-03-09, 19:31   #34
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

Οι αγοραστές δυστυχώς είναι αρκετοί που δεν θα μας πούν τίποτα αν δουν κάτι τραγελαφικό, όπως πχ αξιολόγηση που κάνει μπαμ οτι είναι μαιμού, ή δημοπρασία φτιαχτή. Απλά θα μας προσπεράσουν φίλε Στέλιο και αυτό είναι όλο.

Ξέρω πως το ποσοστό των κακών χρηστών είναι σχεδόν μηδαμινό, όμως δυστυχώς όπως προείπε ο Hrakleioths μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά.
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-09, 19:51   #35
STEL2
Εθισμένος

Οι αγοραστές δυστυχώς είναι αρκετοί που δεν θα μας πούν τίποτα αν δουν κάτι τραγελαφικό, όπως πχ αξιολόγηση που κάνει μπαμ οτι είναι μαιμού, ή δημοπρασία φτιαχτή. Απλά θα μας προσπεράσουν φίλε Στέλιο και αυτό είναι όλο.
Θα ΤΟΥΣ προσπεράσουν φίλε Βασίλη, και θα πάνε παρακάτω !

Στο Ίντερνετ, και δή για τον νέο χρήστη, εχει πολύ μεγάλη σημασία, με ποιόν θα κάνει την πρώτη του συναλλαγή ! Πολύ μεγάλη σημασία !
Γιατί κάνει την πρώτη του επαφή με εναν χώρο άγνωστο, και στις περισσότερες των περιπτώσεων, απλώς τυχαίνει να είχε μόνο ακούσει για αυτο τον χώρο
Αν οι εντυπώσεις που θα προσκομίσει ειναι καλές (που ειναι πολύ περισσότερες οι πιθανότητες), θα συνεχίσει !
Αν ειναι κακές (που ειναι πολύ λίγες οι πιθανότητες), θα απογοητευτεί, και αναλόγως τον χαρακτήρα, ή θα τα απαρατήσει, ή θα συνεχίσει υποψιασμένος (που ειναι και ΚΑΛΟ, αλλά και ΚΑΚΟ)
Παλιά 02-03-09, 19:54   #36
deleted_member
Banned

Το avatar του χρήστη deleted_member

Καλησπέρα σε όλους!!!! Κατ΄αρχάς να πώ οτι ως νεόκοπη και άπειρη σχετικά πωλήτρια, θα συμφωνήσω και θα συμμορφωθώ με οτιδήποτε τελικά αποφασιστεί. Σαν αγοράστρια όμως, εχω να πώ οτι δεν είμαι και τόσο 'απροστάτευτη΄απέναντι σε στημένες δημοπρασίες, και μιλάω κυρίως για τα νομίσματα. Υπάρχει η σύγκριση και η " έρευνα αγοράς". Μεσα στο σάιτ τις περισσότερες φορές το ίδιο νόμισμα πουλιέται απο 7-8 διαφορετικούς πωλητές σε 7-8 διαφορετικές τιμές. Σαν αγοραστής μπορώ λοιπόν να μην πάρω το πρώτο που θα βρώ μπροστά μου, αλλά να ψάξω και λίγο περισσότερο μην τυχόν κάποιοι άλλοι το έχουν σε πολύ χαμηλότερη τιμή. <ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΛΕΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ>>Εχω παρατηρήσει οτι νόμισμα που υποτίθεται οτι ξεκινάει σε ανοιχτή δημοπρασία, φτάνει σε υψηλότερη τιμή απο ακριβώς ίδιο που πουλιέται με άμεση αγορά, αν λοιπόν ο αγοραστής δεν το έχει ψάξει και συνεχίζει...τι να πώ? δικαίωμά του να αγοράσει σε όποια τιμή θέλει....
Αν δεν κανω λαθος σε λενε Ολγα... Καλος ηρθες στην κουβεντα μας... Λοιπον Ολγα οπως σωστα παρατηρησες ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΕΥΡΩ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΜΕ ΑΜΕΣΗ ΑΓΟΡΑ!!! ΠΑΡΑΞΕΝΟ..... Γιατι παραξενο??? ΕΓΩ πχ εγω ριξει σε δημοπρασιες απο ενα ευρω τεσσερις λιρες ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΚΑΤΩ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ!!! Γιατι αραγε???ΜΗΠΩΣ γιατι εγω ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ μια καρτουλα να ανεβαζει την τιμη????? Αυτο ειναι και το ολο ζητημα αγαπητοι φιλοι!! Οτι ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΕΟΙ παρασυροντε απο το χτυπημα διοτι χτυπα χτυπα μερα την μερα στο τελος ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΔΩΣΗ ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΣΟΥΝ!! Αυτο εκμεταλευεται το ΑΡΠΑΧΤΙΚΟ που εχει σηκωση την εικονικη δημοπρασια του ενος ευρω!! ΨΑΧΝΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΘΥΜΑ!!
Ο χρήστης deleted_member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-09, 21:56   #37
giakoum
Νέο Μέλος

καλη Σαρακοστη σε ολους !

Συμφωνω απολυτα με τον κ Στελιο και την κ Ολγα ειναι τρομερο και πολυ αστιο να νομιζουμε πωσ βαζοντασ χρεωσει θα σταματησουμε τισ μαιμου δημοπρασιεσ απο τη πρωτη μερα που μπηκα σε site δημοπρασιων καταλαβα πωσ τιποτα δεν ειναι οπωσ φενεται !

γενικα εγω δηλωνω πωσ 100% δεν θα λυσει το προβλημα το οπιο πραγματικα υπαρχει η χρεωση και μπορειτε να δειτε τι γινετε στα παγκοσμια site που ειναι με χρεωση και εκει γινεται χαμος !!!!

και για τουσ νεουσ χρηστεσ που λετε ειναι απλα νεοι δεν ειναι ανηλικοι !!!!!!!
εμεισ σαν νεοι συλλεκτεσ οταν ημασταν δε την πατησαμε ποτε ??
αν στον συλλεκτισμοσ δεν αποκτησεισ κριση τοτε δε θα μπορεσεισ να εισαι καλοσ συλλεκτησ ποτε !!!!

πρωτη φορα γραφω στο forum ! zητω συγωμη για τυχον λαθη !ειναι απλα η γνωμη μου.... ευχαριστω
Ο χρήστης giakoum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-09, 22:42   #38
Syllektis
Θαμώνας

Συμφωνω απολυτα με τον κ Στελιο και την κ Ολγα ειναι τρομερο και πολυ αστιο να νομιζουμε πωσ βαζοντασ χρεωσει θα σταματησουμε τισ μαιμου δημοπρασιεσ απο τη πρωτη μερα που μπηκα σε site δημοπρασιων καταλαβα πωσ τιποτα δεν ειναι οπωσ φενεται !

γενικα εγω δηλωνω πωσ 100% δεν θα λυσει το προβλημα το οπιο πραγματικα υπαρχει η χρεωση και μπορειτε να δειτε τι γινετε στα παγκοσμια site που ειναι με χρεωση και εκει γινεται χαμος !!!!

και για τουσ νεουσ χρηστεσ που λετε ειναι απλα νεοι δεν ειναι ανηλικοι !!!!!!!
εμεισ σαν νεοι συλλεκτεσ οταν ημασταν δε την πατησαμε ποτε ??
αν στον συλλεκτισμοσ δεν αποκτησεισ κριση τοτε δε θα μπορεσεισ να εισαι καλοσ συλλεκτησ ποτε !!!!

πρωτη φορα γραφω στο forum ! zητω συγωμη για τυχον λαθη !ειναι απλα η γνωμη μου.... ευχαριστω
Καλησπέρα φίλε Γιάννη!

Εγώ πιστεύω πως οι χρεώσεις θα βάλουν φρένο στην ασυδοσία μιας πολύ μικρής μερίδας που αυτοαξιολογείται και αυτοδημοπρατείται.
Παλιά 02-03-09, 22:46   #39
deleted_member
Banned

Το avatar του χρήστη deleted_member

Καλησπέρα φίλε Γιάννη!

Εγώ πιστεύω πως οι χρεώσεις θα βάλουν φρένο στην ασυδοσία μιας πολύ μικρής μερίδας που αυτοαξιολογείται και αυτοδημοπρατείται.
Και αυτοκερδιζει Μην το ξεχνας αυτο Εχω δει δημοπρατη να κερδιζει τα νομισματα του σε τρελες τιμες!!Τοσο τρελες που ζηλεψα
Ο χρήστης deleted_member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-09, 22:51   #40
Syllektis
Θαμώνας

Και αυτοκερδιζει Μην το ξεχνας αυτο Εχω δει δημοπρατη να κερδιζει τα νομισματα του σε τρελες τιμες!!Τοσο τρελες που ζηλεψα
Πάντως πιστεύω ανάμεσα στους πολύ λίγους μαιμουδιάρηδες υπάρχουν και οι σωστοί. Πρόσφατα έμαθα για έναν που αυτο-κέρδισε σε δημοπρασία του και μετά τα έστειλε με ΕΛΤΑ αντικαταβολή!

Και όχι μόνο τούτο, αλλά μετά σαν αγοραστής δεν του άρεσε η συσκευασία και έκανε και ουδέτερη αξιολόγηση στον εαυτό του!

Ιδού λοιπόν ένα λαμπρό παράδειγμα αυτο-κριτικής!
Παλιά 03-03-09, 04:37   #41
kriari
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη kriari

Τελικά συμφωνώ απόλυτα με τον Ηρακλειώτη. Λέω μάλιστα να ανεβάσουμε το ποσοστό 10 η 15% για να είμαστε σίγουροι καλύτερα. Με αυτόν τον τρόπο θα προστατευτούν και οι αγοραστές από τους απατεώνες και το sold θα κερδίσει χρήματα για να γίνει καλύτερο!! Και το κράτος θα κερδίσει από την απόδοση του ΦΠΑ από τα ποσοστά. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη ιδέα για να παταχτούν οι απάτες που κάνουν 10 άτομα μέσα στα 2-3 χιλιάδες των πωλητών.
Όπως στο Αμερικάνικο μεγάλο που δεν έχει καμία σχέση ούτε στο ένα δισεκατομμυριοστό με το sold και που απλά έχει εκατομμύρια αγοραστές και πωλητές από όλο τον κόσμο που επίσης μπορείς να ανεβάσεις τις τιμές.
Επίσης άμα ξαναδείτε κανένα ρολόι από ένα ευρώ στείλτε κανένα μήνυμα βρε παιδία να το πάρω.
Επειδή στο χωριό μου δηλαδή την Κυψέλη της Αθήνας έχουμε μάθει να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους και όχι να αφήνουμε υπονοούμενα και επειδή κάποιοι ανακάλυψαν τον τροχό πρόσφατα.
Ο χρήστης kriari δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-09, 10:32   #42
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Τελικά συμφωνώ απόλυτα με τον Ηρακλειώτη. Λέω μάλιστα να ανεβάσουμε το ποσοστό 10 η 15% για να είμαστε σίγουροι καλύτερα. Με αυτόν τον τρόπο θα προστατευτούν και οι αγοραστές από τους απατεώνες και το sold θα κερδίσει χρήματα για να γίνει καλύτερο!! Και το κράτος θα κερδίσει από την απόδοση του ΦΠΑ από τα ποσοστά. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη ιδέα για να παταχτούν οι απάτες που κάνουν 10 άτομα μέσα στα 2-3 χιλιάδες των πωλητών.
Όπως στο Αμερικάνικο μεγάλο που δεν έχει καμία σχέση ούτε στο ένα δισεκατομμυριοστό με το sold και που απλά έχει εκατομμύρια αγοραστές και πωλητές από όλο τον κόσμο που επίσης μπορείς να ανεβάσεις τις τιμές.
Επίσης άμα ξαναδείτε κανένα ρολόι από ένα ευρώ στείλτε κανένα μήνυμα βρε παιδία να το πάρω.
Επειδή στο χωριό μου δηλαδή την Κυψέλη της Αθήνας έχουμε μάθει να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους και όχι να αφήνουμε υπονοούμενα και επειδή κάποιοι ανακάλυψαν τον τροχό πρόσφατα.

Ρε παιδια οχι 15%, 25% ή μαλλον καλυτερα 50% να γινουμε και συνεταιροι ετσι θα κερδιζει περισσοτερα το σαιτ.Μονο που δεν ξερω απο ποιους? Γιατι αμα περιμενει μετα να κανει πωληση για να εισπαραξει θα περιμενει πολυυυυυ!Ολες οι πραξεις αν γινονται ,θα γινονται εκτος σαιτ.Ασε τωρα που εχετε αρχισει την πλειοδοσια.Πανω που κατι αρχιζει να γινεται στο σαιτ στα συλλεκτικα θελετε να το χαλασετε.Να το καταντησετε σαν το αλλο το απεναντι που γινεται μια πωληση στις 15.
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-09, 10:46   #43
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

και στο κατω κατω δικα τους ειναι τα πραγματα τα κανουν οτι θελουν.Τα ανεβαζουν τα πανε στο θεο.Αν ειναι καποιος τοσο κοροιδο που αγοραζει κατι απο δημοπρασια ακριβοτερα απο οτι μπορει να το βρει σε αμεση αγορα θα γινω εγω χωροφυλακας να του ανοιξω τα ματια.Και τωρα που το φερε η συζητηση στις εν λογω δημοπρασιες βλεπω και πολλους απο εδω που κατηγορουν, και συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου,που χτυπουσαν νομισματα στις δημοπρασιες.Γιατι το κανουμε αυτο κυριοι και κυριες?Ετσι δινουμε να καταλαβουν στους νεους αγοραστες οτι προκειται για ευκαιρια.Οταν ενας παλιος χρηστης με μεγαλη αξιολογηση,χτυπαει τοτε ''νομιμοποιει'' την δημοπρασια.Γι αυτο λοιπον η δικη μου λυση ειναι αφηστε, αγνοηστε αυτες τις δημοπρασιες αν δεν υπαρχουν χτυπηματα απο εμας δυσκολα θα χτυπησει και ενας νεος
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-09, 15:12   #44
chrysos
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη chrysos

Περιοχή: Αθήνα
Angry έχω μείνει άναυδος !!!!!!

Αγαπητοί φίλοι,
έχω μείνει άναυδος από αυτά που γράφονται από έμπειρους χρήστες σχετικά με τις δημοπρασίες μαϊμού, αυτό το φαινόμενο υπάρχει σε όλα τα site της γης, αυτό δεν σημαίνει πως οι καθαροί χρήστες πρέπει να πληρώνουνε πρόστιμο για τους λίγους, επειδή είμαι από τα πρώτα μέλη αυτού του site όταν ξεκίνησε είπαμε πως θα ήταν δωρεάν, στην πορεία επειδή τα έξοδα για την αναμόρφωση ήταν παραπάνω από τα έσοδα δεχτήκαμε να πληρώσουμε για πιστοποίηση για να έχει το site έσοδα, τώρα κάποιοι ρίχνουν την ιδέα να μπει και χρέωση !!!!! Αγαπητοί μου όσοι αγοράζουν το κάνουν από HOBY όσοι πουλάνε κάνουνε εμπόριο ???? Όπως είπε και η φίλη μας Στέλλα και παπούτσια να αγοράσεις πρώτα κάνεις έρευνα αγοράς δεν αγοράζεις το πρώτο που θα βρεις μπροστά σου. Όταν μιλάτε για το **** αναφέρεστε σε μη συγκρίσιμα μεγέθη. Ο αγοραστής αλλά και ο πωλητής είναι προστατευμένοι με μία τεράστια νομική υπηρεσία που διασφαλίζουν το αξιόπιστο της συναλλαγής, όσοι κάνουμε συναλλαγές εκεί ξέρουμε ότι ανεβάζουνε τεχνητά τις δημοπρασίες, έτσι χτυπάμε τα τελευταία 10 δευτερόλεπτα για να μην έχει χρόνο να τα ανεβάζει ο πωλητής. Εξάλλου και σε μεγάλους οίκους δημοπρασιών ξεκινάει ένα αντικείμενο από άλφα ποσόν και εάν δεν πιάσουν το μίνιμουμ ποσόν αποσύρουν την δημοπρασία. Εν κατακλείδι δέχομαι να μπει ένα μικρό ποσόν στις επιτυχημένες δημοπρασίες με την προϋπόθεση ότι θα καταργηθεί η πιστοποίηση.
Ο χρήστης chrysos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-09, 15:16   #45
chrysos
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη chrysos

Περιοχή: Αθήνα
Εννοώ τα χρήματα που πληρώνουμε για την πιστοποίηση.
Ο χρήστης chrysos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:08.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.