124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Τέχνες & Πολιτισμός > Κινηματογράφος Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία?

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-10-06, 12:38   #31
FAERY
Super Moderator

Το avatar του χρήστη FAERY

Περιοχή: Διαδίκτυο
Μα δεν ήτανε μόνον το επίπεδο των ηθοποιών αλλά και το επίπεδο των θεατών. Θυμάστε το δίδυμο Βούρτση-Ξανθόπουλος που όταν έπαιζε έσπαγε ταμία από θεατές που πήγαιναν για να κλαψουν?
Ο χρήστης FAERY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-06, 12:49   #32
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη dreambuilder

Περιοχή: Athens
Μα δεν ήτανε μόνον το επίπεδο των ηθοποιών αλλά και το επίπεδο των θεατών. Θυμάστε το δίδυμο Βούρτση-Ξανθόπουλος που όταν έπαιζε έσπαγε ταμία από θεατές που πήγαιναν για να κλαψουν?
Αυτό το έγραψες σαν θετικό η σαν αρνητικό για την εποχή?
Ο χρήστης dreambuilder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-06, 12:58   #33
FAERY
Super Moderator

Σαν κωμικοτραγικό

Σήμερα δεν χρειαζόμαστε τα χάλια των άλλων για να κλάψουμε! Κλαίμε με τα δικά μας!!!!
Παλιά 12-10-06, 19:15   #34
mzeus10
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη mzeus10

Ξένες Ταινίες :

Hudson Hawk (1991)

Directed by
Michael Lehmann

Writing credits (WGA)
Bruce Willis (story) &
Robert Kraft

Bad Boys (1983)

Directed by
Rick Rosenthal

Writing credits
Richard Di Lello

The Patriot (2000)

Directed by
Roland Emmerich

Writing credits (WGA)
Robert Rodat

The Postman (1997)

Directed by
Kevin Costner

Writing credits (WGA)
David Brin (novel)
Eric Roth

Waterworld (1995)

Directed by
Kevin Reynolds
(more)

Writing credits (WGA)
Peter Rader (written by) and
David Twohy

Ο χρήστης mzeus10 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-06, 21:55   #35
handmade
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη handmade

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην handmade
κι άλλος fun των παραμυθιών!

Λοιπόν αγαπημένες μου ταινίες είναι η πρώτη τριλογία του Πολέμου των άστρων και η τριλογία του Άρχοντα των δαχτυλιδιών.
Μην με παρεξηγείτε. Μου αρέσουν τα παραμύθια.

Jilio έχουμε τα ίδια γούστα. Τα έχω δει και τα δύο άπειρες φορές! Την δεκαετία του '80 με τον πόλεμο των άστρων μεγαλώσαμε πολλοί από εμάς!

Άλλωστε αυτό το πνεύμα το βγάζω και στη δουλειά μου με τη σειρά Medieval Art, που είναι κοσμήματα εμπνευσμένα από τους Μεσαιωνικούς χρόνους και την Κέλτικη τέχνη. Η τέχνη εναρμονίζεται με τον εσωτερικό μας κόσμο και δίνει ζωή σε κάθε τι που αγγίζει ένας καλλιτέχνης!

Διάβασα τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών στα 18 και το λάτρεψα! Χάρηκα που βγήκε και σε ταινία αν και απέχει κατά πολύ. Πάντως είναι η καλύτερη δυνατή κινηματογραφική μεταφορά που θα μπορούσε να γίνει, δεδομένου ότι ο ίδιος ο George Lucas, όταν τον είχαν ρωτήσει αν θα μπορούσε ποτέ το Lord of the rings να γίνει ταινία, είχε απαντήσει κατηγορηματικά "Όχι, είναι αδύνατη η μεταφορά του από το βιβλίο". Χαίρομαι που ο Peter Jackson το κατάφερε.

Για όσους είναι fun της ταινίας, σας συνιστώ να διαβάσετε το βιβλίο καθώς και το Χόμπιτ και το Σιλμαρίλιον. Το Σιλμαρίλιον είναι πιο δύσκολο βιβλίο αλλά αν έχετε την υπομονή να αφωσιωθείτε και να το διαβάσετε, θα το λατρέψετε, να στε σίγουροι!

Τα παραμύθια είναι όμορφα αλλά δυστηχώς πολλοί fun του είδους ντρέπονται να το ομολογήσουν. Εγώ πάντως όχι
Ο χρήστης handmade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-06, 23:50   #36
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Προ καιρού, είχα δεί μια ταινία στην τηλεόραση (δεν θυμάμαι τίτλο), που την είχα ξαναδεί, αλλά την ξανάβλεπα ευχαρίστως. Γύρω στα 1350 μχ, στην Σκωτία, η οποία ήταν υπό Αγγλική κατοχή, και σκότωσαν σε κάποια φάση, την αγαπημένη κάποιου φιλήσυχου αγρότη, ο οποίος μετατράπηκε στόν χειρώτερο εχθρό των Εγγλέζων, και ξεσήκωσε ολους του υπόδουλους Σκωτζέζους, εναντίον του κατακτητή, γίνοντας αρχηγός τους...Πρωταγωνιστής ο Μέλ Γκίπσον, σε μιά ταινία, που κρ΄βει μέσα πολλές αρετές, με την κυριώτερη απ' όλες, την ελευθερία !!!
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-06, 00:36   #37
handmade
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη handmade

Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην handmade
Προ καιρού, είχα δεί μια ταινία στην τηλεόραση (δεν θυμάμαι τίτλο), που την είχα ξαναδεί, αλλά την ξανάβλεπα ευχαρίστως.
Στέλιο, είχες δει το Braveheart. Ωραία ταινία, έντονη.
Ο χρήστης handmade δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-06, 04:57   #38
FAERY
Super Moderator

Και η ταινία και η μουσική της!!!
Παλιά 13-10-06, 05:02   #39
FAERY
Super Moderator

Τα παραμύθια είναι όμορφα αλλά δυστηχώς πολλοί fun του είδους ντρέπονται να το ομολογήσουν. Εγώ πάντως όχι
Όλοι έχουμε ένα παιδί μέσα μας. Αν το έχουμε ελεύθερο, δεν ντρεπόμαστε να το ομολογήσουμε. Αν όχι, τότε είναι πολλά εκείνα που δεν ομολογούμε και όχι μόνον αυτό.
Παλιά 13-10-06, 09:26   #40
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Στέλιο, είχες δει το Braveheart. Ωραία ταινία, έντονη.
Ευχαριστώ Έλενα. Πραγματικά, πολύ ωραία ταινία
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-06, 15:46   #41
Greek-Phonecards
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Greek-Phonecards

Περιοχή: Ντύσσελντορφ / Γερμανίας
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Greek-Phonecards
Εμένα μου αρέσει το Braveheart και "Van Wilder η ψυχή του πάρτι". Όποιος δεν έχει δει την τελευταία να την δει αν θέλει να γελάσει λίγο.
Ο χρήστης Greek-Phonecards δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-06, 01:14   #42
d33theo
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη d33theo

Jilio έχουμε τα ίδια γούστα. Τα έχω δει και τα δύο άπειρες φορές! Την δεκαετία του '80 με τον πόλεμο των άστρων μεγαλώσαμε πολλοί από εμάς!

Άλλωστε αυτό το πνεύμα το βγάζω και στη δουλειά μου με τη σειρά Medieval Art, που είναι κοσμήματα εμπνευσμένα από τους Μεσαιωνικούς χρόνους και την Κέλτικη τέχνη. Η τέχνη εναρμονίζεται με τον εσωτερικό μας κόσμο και δίνει ζωή σε κάθε τι που αγγίζει ένας καλλιτέχνης!

Διάβασα τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών στα 18 και το λάτρεψα! Χάρηκα που βγήκε και σε ταινία αν και απέχει κατά πολύ. Πάντως είναι η καλύτερη δυνατή κινηματογραφική μεταφορά που θα μπορούσε να γίνει, δεδομένου ότι ο ίδιος ο George Lucas, όταν τον είχαν ρωτήσει αν θα μπορούσε ποτέ το Lord of the rings να γίνει ταινία, είχε απαντήσει κατηγορηματικά "Όχι, είναι αδύνατη η μεταφορά του από το βιβλίο". Χαίρομαι που ο Peter Jackson το κατάφερε.

Για όσους είναι fun της ταινίας, σας συνιστώ να διαβάσετε το βιβλίο καθώς και το Χόμπιτ και το Σιλμαρίλιον. Το Σιλμαρίλιον είναι πιο δύσκολο βιβλίο αλλά αν έχετε την υπομονή να αφωσιωθείτε και να το διαβάσετε, θα το λατρέψετε, να στε σίγουροι!

Μολις τωρα ειδα για χ εις την ν φορα το εξτενσιον dvd του Αρχοντα κατα καιρους φτιαχνουμε βραδιες Αρχιντα ολη την τριλογια περιπου 8 με 9 ωρες σερι
παντος να σιμπλιροσω στις ταινιες το ΣΡΕΚ, Ματριξ1 και μια Ελληνικη που ειχα δει πολυ παλια δεν θυμαμαι τον τιτλο της μου εχει μεινει μια ατακα της "Τιποτα δεν απαγορευτε στον ΕΡΩΤΑ αρκει να συμφονουν 2,3,4,...ολοι"
Ο χρήστης d33theo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-10-06, 12:22   #43
dreambuilder
Καθημερινός Θαμώνας

Το avatar του χρήστη dreambuilder

Μολις τωρα ειδα για χ εις την ν φορα το εξτενσιον dvd του Αρχοντα κατα καιρους φτιαχνουμε βραδιες Αρχιντα ολη την τριλογια περιπου 8 με 9 ωρες σερι
παντος να σιμπλιροσω στις ταινιες το ΣΡΕΚ, Ματριξ1 και μια Ελληνικη που ειχα δει πολυ παλια δεν θυμαμαι τον τιτλο της μου εχει μεινει μια ατακα της "Τιποτα δεν απαγορευτε στον ΕΡΩΤΑ αρκει να συμφονουν 2,3,4,...ολοι"
Βεντούζα...βεντούζα...
Ο χρήστης dreambuilder δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-06, 21:00   #44
Luthien
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Luthien

Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Luthien

Όντως ήταν δύσκολη η μεταφορά του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών σε ταινία. Αλλά νομίζω ότι ο Peter Jackson τα κατάφερε σε πολύ σημαντικό βαθμό. Ήταν αδύνατο να γίνει πιο περιεκτικός. Ήδη μιλάμε για 12 ώρες συνολικά. Σίγουρα είναι από τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες.
Έχω μεγάλη αδυναμία στον Tolkien. Τον θεωρώ κορυφαίο συγγραφέα. Στον Άρχοντα έχει φτιάξει έναν εκπληκτικό κόσμο, που φτάνεις σε σημείο να τον θεωρείς πραγματικό!!! Έχω διαβάσει ότι έχει γράψει.
Ο χρήστης Luthien δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-06, 21:01   #45
Luthien
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Luthien

Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Luthien
Είναι μια ταινία που ψάχνω πολύ καιρό να την βρω. Είναι γαλλική και λέγεται "Ευτυχώς που δεν είσαι γυναίκα". Μιλάμε για πολύ γέλιο!!! Αν την βρείτε πείτε μου και εμένα. Pls!!!
Ο χρήστης Luthien δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
cinema , κινηματογράφος , σινεμά

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:49.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.