124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα Κρητικη πολιτεια 5 δρχ 1901 (αξιολογηση)

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-05-10, 12:24   #16
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Μετά
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 26 108.jpg (30,4 KB, 63 εμφανίσεις)
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 13:02   #17
pollop
Τακτικό Μέλος

Σίγουρα όσοι ασχολείστε με νομισματική αξία θα τα ξέρετε καλύτερα, αλλά από τα λίγα που έχω διαβάσει, ακόμα και το να το βουτήξεις σε κάποιο ντηπ καταστρέφει το νόμισμα γιατί αφαιρεί απειροελάχιστο στρώμα από την ροή του μετάλλου που σχηματίζεται κατά την εκτύπωση του στην πρέσα και άρα την αρχική του γυαλάδα. Γενικά όλα αυτά τα περί νομισματικής αξίας και το αν είναι αυθεντικό ένα νόμισμα κτλ υποθέτω θέλουν πολύ προσοχή.

πχ αυτό εδώ είναι αυθεντικό?

μου φαίνεται εξωπραγματική η ποιότητα του για την εποχή που κατασκευάστηκε.
Ο χρήστης pollop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 14:55   #18
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Εννοείς την "τσίπα" του νομίσματος. Οχι, αυτη δεν επηρεάζεται απο το ντίπ, απ' οσο γνωρίζω, αλλά ουτε και το λούστρο.
Η λίρα, δεν μπορώ να ξέρω αν ειναι γνήσια, στην αρχή νόμισα οτι ηταν proof, ομως δεν υπάρχει proof εκδοση για αυτη την ημερομηνία. Μου κάνει εντύπωση, το εξτρα μέταλλο που παρατηρήται κάτω απο το "S" , καθώς και η επιμελλημένη - κατα την γνώμη μου- απόκρυψη της οδόντωσης
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 21:59   #19
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

να πω και εγω την αποψη μου.
Στελιο το εξτρα μεταλλο που βλεπεις εκει μπροστα απο την προτομη του μοναρχη εμενα μου φαινεται χαρακια.
Αγαπητε pollop εμενα δεν με ξαφνιαζει καθολου η ποιοτητα του νομισματος γιατι εχω δει στην Αγγλια στο Βρετανικο πολυ ανωτερα νομισματα και παλιοτερα.Και στο Spink που ειχα περασει ειχε για πωληση ανωτερα κομματια.Τοτε μπορω να σου πω τα προσεχανε τα κερματα πιο πολυ και απο τωρα.Πως να σου το εξηγησω φτιαχνανε κομψοτεχνηματα ητανε μερακληδες.Δεν ειναι τυχαιο που η sovereign ειναι το πιο γνωστο νομισμα.Εν αντιθεσει με σημερα που ειναι δημοσιοι υπαληλοι και κανουνε μ.....ες. Στην αγγλια εχει πολλα καλοδιατηρημενα milled coins γιατι ο συλλεκτισμος ηταν διαδεδομενος απο πολυ παλια.Και επισης οι λορδοι ειχανε χοντρο πορτοφολι.
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 22:04   #20
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Βεβαια το νομισμα πολυ το κουναει και δεν μπορω μα δω ορισμενα σημεια που θελω ασε που ειναι rare κομματι και δεν υπαρχει εξοικιωση. Βλεπω οτι μετα το fid οι τελειες ειναι ενωμενες και αυτο με προβληματιζει.Επισης τα χτυπηματα που εχει το κομματι μο φαινονται αφυσικα γιατι το κομματι γενικα εχει εικονα ακυκοφορητου.Ειναι σαν εχουν γινει για να σε αποπροσανατολισουν.Γενικα το κομματι δεν μου κανει!
Επισης και κατι αλλο οταν ακουω ιστορις για παππουδες γιαγιαδε κτλ τρεχω μακρια.Ο δρακος που κρυβεται απο πισω ειναι μεγαλος και θα με κανει μια χαψια.Πολυ το παραμυθι με τους παπουδες ειμαι χορτασμενος!!
Αν με καταλαβαινετε!
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-10, 22:28   #21
fos
Νέο Μέλος

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ!ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑΤΟΣ.ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ,ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ "ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ" ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑΝ "ΨΑΧΜΕΝΟΙ"....ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΧΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΑΠΕΒΙΩΝΕΙ!!
Ο χρήστης fos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
κρητική πολιτεία , νομίσματα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:42.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.