124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Τέχνες & Πολιτισμός > Βιβλία Ο ΕΛΛΗΝΑΣ Μικρός Ήρωας που Θαυμάζουμε!

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-04-14, 21:22   #1
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ Μικρός Ήρωας που Θαυμάζουμε!

Ο Δικός μας, Μικρός Hρωας!

ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ 120: ''Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΠΡΟΔΩΣΕ'' σελ. 3-4

Το επεισόδιο αναφέρεται στο μεγάλο μπλόκο των Γερμανών και των ευζωνικών ταγμάτων Ασφαλείας στην Καλλιθέα τον Αύγουστο του '44.

"…Το σκοτάδι που τυλίγει την Καλλιθέα, το μεγάλο προάστιο της Αθήνας είναι γεμάτο τρόμο και φρίκη. Ολόκληρη η Καλλιθέα.
Από τον Ιλισσό έως τη λεωφόρο Συγγρού και από τα Σφαγεία έως τις Τζιτζιφιές είναι ζωσμένη από ισχυρές μονάδες Γερμανών και Ιταλών στρατιωτών και από πολυάριθμους πράκτορες του τυράννου. Μεγάλα αυτοκίνητα φορτωμένα πάνοπλους στρατιώτες κυκλοφορούν στους δρόμους και τα μεγάφωνα μεταδίδουν διαταγές στους τρομαγμένους κατοίκους. ''Προσοχή… Προσοχή!..
Όλοι οι άντρες από ηλικίας δεκαέξι ετών και πάνω να συγκεντρωθούν στην κεντρική πλατεία!. Όσοι δεν υπακούσουν θα τουφεκισθούν επί τόπου, χωρίς καμία διαδικασία!'' Μέσα στα σπίτια, μητέρες και γυναίκες δακρύζουν και αγκαλιάζουν με λαχτάρα τους άντρες τους και τα παιδιά τους. Ξέρουν τι θα πει γερμανικό μπλόκο. Ξέρουν ότι πολλοί από εκείνους που θα πάνε στην πλατεία δεν θα γυρίσουν στα σπίτια τους.

Σπαραχτικές σκηνές αποχωρισμού διαδραματίζονται μέσα σε όλα σχεδόν τα σπίτια και οι άντρες από δεκαέξι χρονών και πάνω βγαίνουν στους δρόμους και κατευθύνονται προς την κεντρική πλατεία, όπου έχει κιόλας εγκατασταθεί μια ισχυρή δύναμη των γερμανικών Ταγμάτων Εφόδου, των τρομερών Ες-Ες.

Στην πλατεία οι Έλληνες παρατάσσονται σε μια ατέλειωτη γραμμή κάτω από την απειλή των αυτομάτων και περιμένουν. Περιμένουν με καρτερία να ακούσουν την καταδίκη τους. Περιμένουν σφίγγοντας τα δόντια τους και προσπαθούν να παρηγορηθούν με τη σκέψη ότι μια μέρα ο ελληνικός λαός θα διώξει για πάντα τους τυράννους από τα ιερά ελληνικά χώματα, όπου γεννήθηκε για πρώτη φορά η ιδέα της ελευθερίας.."

................................ Και ΔΕΝ ανυπομονώ να το κουβεντιάσουμε!...................................

* Γιατί νομίζω πως όλοι συμφωνούμε!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg cover_01.jpg (98,2 KB, 3 εμφανίσεις)
Ο χρήστης celhel5010 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-14, 16:34   #2
tatiani1990
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη tatiani1990

Ο Δικός μας, Μικρός Hρωας!
...Και ΔΕΝ ανυπομονώ να το κουβεντιάσουμε...* Γιατί νομίζω πως όλοι συμφωνούμε!
Ξέρω ότι ο παππούς μου (από μεριά μπαμπά Άγγελου) διάβαζε τα πρώτα, όταν ήταν ακόμα στην Κρήτη... νομίζω 1950...?
...και αφιερωμένο εξαιρετικά...

http://nickmarvel.forumup.gr/viewtop...rum=nickmarvel

Υ.Γ. Εγώ όμως ανυπομονώ να τα κουβεντιάσουμε και τα δύο...

Ο χρήστης tatiani1990 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-14, 15:25   #3
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

Το σχέδιο της Aποχαύνωσης των Ελλήνων μέσω των Ιστορικών, Πολιτικών, Ηθικών, Ενημερωτικών, Παιδευτικών και ... Ενημερωτικών στρεβλώσεων, ... Καλά Κρατεί!

Ο Αποπροσανατολισμός των Ελλήνων, ... Εν πλήρει εξελίξει!
Παλιά 11-05-14, 16:16   #4
tatiani1990
Νέο Μέλος

Το σχέδιο της Aποχαύνωσης των Ελλήνων μέσω των Ιστορικών, Πολιτικών, Ηθικών, Ενημερωτικών, Παιδευτικών και ... Ενημερωτικών στρεβλώσεων, ... Καλά Κρατεί!
Ο Αποπροσανατολισμός των Ελλήνων, ... Εν πλήρη εξελίξει!

+φωνώ σε όλα...!!!
Παλιά 11-05-14, 17:24   #5
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

( .......Εν πλήρη εξελίξει! )

Παρακαλώ, να μη διορθώνετε με λάθη, τα γραφόμενά μου!

Εν πλήρει εξελίξει!
Εν πλήρει συγχύσει
Εν πλήρει εξαρτήσει
Εν πλήρει συνειδήσει
Κλπ, κλπ!
Παλιά 11-05-14, 19:31   #6
tatiani1990
Νέο Μέλος

( .......Εν πλήρη εξελίξει! )
Παρακαλώ, να μη διορθώνετε με λάθη, τα γραφόμενά μου!
Εν πλήρει εξελίξει!
Εν πλήρει συγχύσει
Εν πλήρει εξαρτήσει
Εν πλήρει συνειδήσει
Κλπ, κλπ!

+γνώμη... +γνώμη...
Εν πλήρει... Εν πλήρει... δε θα το ξανακάνω...
+χωρέστε τον "διορθωτή" του word...
Η κ. Ηλέκτρα μας έμαθε και Νέα και Αρχαία Ελληνικά... όμως τον "διορθωτή" του word δε μπόρεσε να τον προβλέψει...
Αλήθεια, το "Παιδί Φάντασμα" το διαβάζατε ο ίδιος ή κάποιος από τους γονιούς σας?
Παλιά 11-05-14, 19:54   #7
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

Και όπως υποθέτω, η έκφραση “+γνώμη” σημαίνει Συν-γνώμη?

Μμμμμ.... Πολύ ενδιαφέρον!
Παλιά 11-05-14, 23:01   #8
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

Το σχέδιο της Aποχαύνωσης των Ελλήνων μέσω των Ιστορικών, Πολιτικών, Ηθικών, Παιδευτικών και ... Ενημερωτικών στρεβλώσεων, ... Καλά Κρατεί!

Ο Αποπροσανατολισμός των Ελλήνων, ... Εν πλήρει εξελίξει!

Με όλα αυτά που εκφράζω, δείχνω ... ιδιότροπος! (Σώπα καλέ θα πούν ορισμένοι)
Απλά, συμπεριφέρομαι όπως θα συμπεριφερόμουν και στα δικά μου τα παιδιά που αγαπώ .... τόσο πολύ!
Πώς να το κάνουμε!
Δέν επιθυμώ να μεγαλώνουν Ελληνόπουλα και να μιλάνε σε “Desperado”

Το πρόβλημα όμως είναι βαθύτερο όπως είπα και παραπάνω.

Εκπαιδεύουνε τα παιδιά μας με μανία να ξεχάσουνε τις ρίζες τους, τη γλώσσα τους, την οντότητά τους.
Τα εκπαιδεύουνε να είναι απολιτικοποιημένα, (δεν βαριέσαι η πολιτική δεν μ' ενδιαφέρει) δέν ψηφίζω, ποδόσφαιρο, γιουροβίζιον, πρωινάδικα.
Χάνουμε τη οξύνοια, τη λάμψη του Ελληνικού μυαλού.
Και δεν είμαι κάποιος Εθνικο – DNAστής.
Μακριά απο μένα αυτές οι απόψεις...........
Παλιά 12-05-14, 08:17   #9
thanasislarisa
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη thanasislarisa

Το πρόβλημα φιλτατε είναι όντως βαθύτερο και δεν αφορα μόνο τα καθ'ημάς...
Εχω ξαδέλφη στην Αυστραλία,2ης γενιάς,με ελληνικά ανύπαρκτα, παντρεμένη με Ιταλό. Τα παιδιά τους, τα δώσαν ονόματα που επιννοήσανε οι ίδιοι, ωστε να ΜΗΝ καταδικνύουν εθνική καταγωγή,για να μην ξεχωρίζουν( είναι της "μόδας").Πεθερικά και γονείς, ενθεν κακείθεν τραβούν τα μαλλιά τους....( άλλωστε και η Ελλάς Μελβούρνης δεν άλλαξε,δια νόμου, όνομα
Να αναρρωτηθούμε ,τώρα, γιατί και από ποιους δημιουργείται, και ποιους συμφέρει αυτή η σαλαμοποίηση-ισοπέδωση;
Ο χρήστης thanasislarisa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-14, 15:19   #10
tatiani1990
Νέο Μέλος

Ναι, ναι,... έτσι είναι...

Με όλα αυτά που εκφράζω, δείχνω ... ιδιότροπος! (Σώπα καλέ θα πουν ορισμένοι).
Απλά, συμπεριφέρομαι όπως θα συμπεριφερόμουν και στα δικά μου τα παιδιά που αγαπώ .... τόσο πολύ!
Πώς να το κάνουμε!
Δεν επιθυμώ να μεγαλώνουν Ελληνόπουλα και να μιλάνε σε “Desperado”
Εκπαιδεύουνε τα παιδιά μας με μανία να ξεχάσουνε τις ρίζες τους, τη γλώσσα τους, την οντότητά τους.
Τα εκπαιδεύουνε να είναι απολιτικοποιημένα, (δεν βαριέσαι η πολιτική δεν μ' ενδιαφέρει) δεν ψηφίζω, ποδόσφαιρο, γιουροβίζιον, πρωινάδικα.
Χάνουμε τη οξύνοια, τη λάμψη του Ελληνικού μυαλού.
Και δεν είμαι κάποιος Εθνικο – DNAστής.
Μακριά από μένα αυτές οι απόψεις...........
Είναι ενθαρρυντικό όταν ακούς ακόμα πρόσωπα, που αισθάνονται Έλληνες -χωρίς ακροδεξιές τάσεις- και έχουν το κουράγιο να το εκφράζουν δημόσια...
+φωνώ celhel5010, με όλα τα παραπάνω κι αν κάποτε χρησιμοποιώ "νεολογισμούς", όπως θα έλεγε η κ. Ηλέκτρα, αυτό δε σημαίνει ότι νοιώθω γλωσσικά μπερδεμένη ή ότι ανήκω στη γενιά, που μιλάει esperanto ή "Desperado".
Από τα μωρουδιακά μου, εγώ και τ' αδέλφια μου διδαχθήκαμε εκτός απ' τ' αγγλικά, στο σχολείο και τα ελληνικά στο "Σχολείο της Ομογένειας" και κατ' οίκον... Μισώ δε τα greeklish όσο... ο εξαποδώ το λιβάνι.

Το πρόβλημα φίλτατε είναι όντως βαθύτερο και δεν αφορά μόνο τα καθ' ημάς...
Έχω ξαδέλφη στην Αυστραλία, 2ης γενιάς, με ελληνικά ανύπαρκτα, παντρεμένη με Ιταλό. Τα παιδιά τους, τα δώσαν ονόματα που επινοήσανε οι ίδιοι, ώστε να ΜΗΝ καταδεικνύουν εθνική καταγωγή, για να μην ξεχωρίζουν (είναι της "μόδας"). Πεθερικά και γονείς, ένθεν κακείθεν τραβούν τα μαλλιά τους... (άλλωστε και η Ελλάς Μελβούρνης δεν άλλαξε, δια νόμου, όνομα.
Να αναρωτηθούμε, τώρα, γιατί και από ποιους δημιουργείται και ποιους συμφέρει αυτή η σαλαμοποίηση-ισοπέδωση;
Η εξαδέλφη σου είναι "γειτόνισσά" μου αν και μας χωρίζουν πάνω από 2000 χιλ.
Ναι, ναι, η οικογένειά μου ζει στη Νέα Ζηλανδία, στο Lower Hutt, κοντά στο Wellington.
Στην οικογένειά μας -μπαμπάς, μαμά, 6 παιδιά κι η γιαγιά Amelia- κρατήσαμε τη Ελληνορθόδοξη παράδοσή μας με νύχια και με δόντια. Δεν ζητούν όλοι οι απόδημοι Ρωμιοί να "μην ξεχωρίζουν"... κάποιοι είναι περήφανοι για την καταγωγή τους και επιμένουν να ξεχωρίζουν...
Παλιά 12-05-14, 23:00   #11
thanasislarisa
Τακτικό Μέλος

Το avatar του χρήστη thanasislarisa

Στην οικογένειά μας -μπαμπάς, μαμά, 6 παιδιά κι η γιαγιά Amelia- κρατήσαμε τη Ελληνορθόδοξη παράδοσή μας με νύχια και με δόντια. Δεν ζητούν όλοι οι απόδημοι Ρωμιοί να "μην ξεχωρίζουν"... κάποιοι είναι περήφανοι για την καταγωγή τους και επιμένουν να ξεχωρίζουν... [/SIZE][/QUOTE]
"Good for you ,down under!!!"
Εύγε νεαρά μου!
Ο χρήστης thanasislarisa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-14, 13:32   #12
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη

Μμμμμ.... Πολύ ενδιαφέρον!
Πράγματι !
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-14, 14:25   #13
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

Ναί, ναί! ... Απλά πράγματα!!!

Παλιά 13-05-14, 15:48   #14
celhel5010
Καθημερινός Θαμώνας

1) «Ξυγγνώμη ἐστί»· (Ηρόδοτος), Αττική.

2) «Συγγνώμην ἔχει»· (Πλάτων)

3) «+γνώμη»· (Αγαπητοί μας πρόγονοι, ... Χάσατε επεισόδια!)

... Και όσον αφορά στους .. (Νεολογισμούς), αυτοί είναι ένα άαααλλο πράγμα!

Άντε γειά σας!

Boooooring!!!!!
Παλιά 13-05-14, 16:59   #15
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

καλοι μου φιλοι,η δις Τατιανη ηλθε να συζητησει το θεμα ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ!εσεις το πατε απο δω,το πατε απο κει,τι να κανει και η δις Τατιανη,συμφωνει κι επαυξανει,ελπιζοντας οτι η συζητηση θα ελθει εκει που εχει προγραμματισει...!!!!μου φαινεται οτι δεν εχετε σκοπο να συζητησετε,ποσο μαλλον να αποθεωσετε το ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ!!!!ετσι δε γινεται δουλεια...επιτελους καθηστε και διαβαστε ουτως ωστε να συμφωνησουμε απαντες οτι ο ΝΙΚ ΜΑΡΒΕΛ ανηκει στα ιερα τερατα της παγκοσμιας λογοτεχνιας, προκειμενου να ησυχασει και η δις Τατιανη...επισης συμφωνηστε οτι εχει νοηματα και μηνυματα αφθαστου καλλους και ηθικης!!!
τι τα συζητατε τα αλλα;τι σχεση εχουν με τον επιδιωκομενο σκοπο;
Ο χρήστης enantios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:40.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.