Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 12-05-14, 15:19   #10
tatiani1990
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη tatiani1990

Και όπως υποθέτω, η έκφραση “+γνώμη” σημαίνει Συν-γνώμη?

Ναι, ναι,... έτσι είναι...

Με όλα αυτά που εκφράζω, δείχνω ... ιδιότροπος! (Σώπα καλέ θα πουν ορισμένοι).
Απλά, συμπεριφέρομαι όπως θα συμπεριφερόμουν και στα δικά μου τα παιδιά που αγαπώ .... τόσο πολύ!
Πώς να το κάνουμε!
Δεν επιθυμώ να μεγαλώνουν Ελληνόπουλα και να μιλάνε σε “Desperado”
Το πρόβλημα όμως είναι βαθύτερο όπως είπα και παραπάνω.
Εκπαιδεύουνε τα παιδιά μας με μανία να ξεχάσουνε τις ρίζες τους, τη γλώσσα τους, την οντότητά τους.
Τα εκπαιδεύουνε να είναι απολιτικοποιημένα, (δεν βαριέσαι η πολιτική δεν μ' ενδιαφέρει) δεν ψηφίζω, ποδόσφαιρο, γιουροβίζιον, πρωινάδικα.
Χάνουμε τη οξύνοια, τη λάμψη του Ελληνικού μυαλού.
Και δεν είμαι κάποιος Εθνικο – DNAστής.
Μακριά από μένα αυτές οι απόψεις...........
Είναι ενθαρρυντικό όταν ακούς ακόμα πρόσωπα, που αισθάνονται Έλληνες -χωρίς ακροδεξιές τάσεις- και έχουν το κουράγιο να το εκφράζουν δημόσια...
+φωνώ celhel5010, με όλα τα παραπάνω κι αν κάποτε χρησιμοποιώ "νεολογισμούς", όπως θα έλεγε η κ. Ηλέκτρα, αυτό δε σημαίνει ότι νοιώθω γλωσσικά μπερδεμένη ή ότι ανήκω στη γενιά, που μιλάει esperanto ή "Desperado".
Από τα μωρουδιακά μου, εγώ και τ' αδέλφια μου διδαχθήκαμε εκτός απ' τ' αγγλικά, στο σχολείο και τα ελληνικά στο "Σχολείο της Ομογένειας" και κατ' οίκον... Μισώ δε τα greeklish όσο... ο εξαποδώ το λιβάνι.

Το πρόβλημα όμως είναι βαθύτερο όπως είπα και παραπάνω.
Το πρόβλημα φίλτατε είναι όντως βαθύτερο και δεν αφορά μόνο τα καθ' ημάς...
Έχω ξαδέλφη στην Αυστραλία, 2ης γενιάς, με ελληνικά ανύπαρκτα, παντρεμένη με Ιταλό. Τα παιδιά τους, τα δώσαν ονόματα που επινοήσανε οι ίδιοι, ώστε να ΜΗΝ καταδεικνύουν εθνική καταγωγή, για να μην ξεχωρίζουν (είναι της "μόδας"). Πεθερικά και γονείς, ένθεν κακείθεν τραβούν τα μαλλιά τους... (άλλωστε και η Ελλάς Μελβούρνης δεν άλλαξε, δια νόμου, όνομα.
Να αναρωτηθούμε, τώρα, γιατί και από ποιους δημιουργείται και ποιους συμφέρει αυτή η σαλαμοποίηση-ισοπέδωση;
Η εξαδέλφη σου είναι "γειτόνισσά" μου αν και μας χωρίζουν πάνω από 2000 χιλ.
Ναι, ναι, η οικογένειά μου ζει στη Νέα Ζηλανδία, στο Lower Hutt, κοντά στο Wellington.
Στην οικογένειά μας -μπαμπάς, μαμά, 6 παιδιά κι η γιαγιά Amelia- κρατήσαμε τη Ελληνορθόδοξη παράδοσή μας με νύχια και με δόντια. Δεν ζητούν όλοι οι απόδημοι Ρωμιοί να "μην ξεχωρίζουν"... κάποιοι είναι περήφανοι για την καταγωγή τους και επιμένουν να ξεχωρίζουν...
Ο χρήστης tatiani1990 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση