124sold.gr forum

124sold.gr forum (https://www.124sold.gr/forum/index.php)
-   Νομίσματα (https://www.124sold.gr/forum/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Εκτιμήσεις για την πορεία της λίρας (https://www.124sold.gr/forum/showthread.php?t=1601)

tilaps 07-08-11 12:49

[I]"...πριν απο λιγο διακοπηκαν οι συναλλαγες στο χρηματιστηριο του Τελ Αβιβ μετα απο μεγαλη πτωση 6,2%...
Το χρηματιστήριο του Τελ Αβίβ είναι ένα από τα ελάχιστα διεθνώς που παραμένει ανοιχτό και την Κυριακή."[/I]

Περαστικά μας...

diaylosark 07-08-11 13:12

[QUOTE=tilaps;36410]Φαντάζομαι, καταλαβαίνετε όλοι σας τι θα γίνει αύριο στις παγκόσμιες αγορές...
Και όσο για το χρυσάφι, μάλλον θα δούμε εντυπωσιακά γραφήματα στους πίνακες των χρηματιστηρίων.
Οποιος προλάβει λοιπόν...

:rolleyes:[/QUOTE]
Σωστη αντιληψη των γεγονωτων που θα αρχιζουν να τρεχουν απο τις πρωτες μεταμεσονυκτιες ωρες Ελλαδος ,Ομως τι να το κανω ρε Κωστα που ο κοσμος υποφερει,βγαινω εξω να πιω εναν καφε και ολοι παραμιλανε ,και 50 λιρες να εχω στην τσεπη απλα καλυπτω μια χρονικη ανασφαλεια δικη μου ,χωρις τους αλλους με τα χαμογελα τους και την ευχαριστη σχεδον απροβληματιστη οπως παλιοτερα παρεα τους η ψυχολογικη εικονα και αισθηση παει περιπατο....

tilaps 07-08-11 13:24

Μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί ότι από εδώ και πέρα θα μιλάμε για [B]επιβίωση[/B] πλέον...

diaylosark 07-08-11 13:27

Ναι ,τα πραγματα ειναι τραγικα.

tilaps 20-08-11 17:37

Από το διαδίκτυο:

"...Το ένα ρεκόρ μετά το άλλο σπάει η τιμή του χρυσού, ενώ συνεχίζεται η πτώση στις τιμές του πετρελαίου, καθώς εντείνονται οι ανησυχίες για την αμερικανική και την ευρωπαϊκή οικονομία. Το κίτρινο μέταλλο συνεχίζει την ανοδική του τροχιά, παραμένοντας πάνω από τα 1.800 δολάρια, καθώς οι επενδυτές αναζητούν την ασφάλεια του χρυσού, εν μέσω των επιδεινούμενων οικονομικών προοπτικών στις ΗΠΑ και των ανησυχιών για την ευρωστία των ευρωπαϊκών τραπεζών. Η τιμή spot του χρυσού καταγράφει νέο ιστορικό υψηλό στα 1.861,96 δολάρια/ουγκιά, ενώ ο άργυρος κινείται στα 41,24 δολάρια/ουγκιά.

Οι Financial Times σε δημοσίευμά τους, αναφέρουν ότι ο χρυσός ενδέχεται να φτάσει ακόμη και στα 5.000 δολάρια την ουγγιά, ενώ μια πιο συντηρητική προσέγγιση τον φέρνει στα 2.400 δολάρια. Όπως αναφέρει ο αναλυτής των FT, ένα πιθανό υψηλό για το πολύτιμο εμπόρευμα μπορεί να προσδιοριστεί με βάση την προηγούμενη αιχμή του (το 1980) που ήταν στα 850 δολάρια. Εάν αναπροσαρμοστεί η τότε δολαριακή τιμή στον πληθωρισμό, μεταφράζεται σήμερα στα ~2.500 δολάρια, τιμή που έχουν θέσει στο στόχαστρο πολλοί οίκοι, μεταξύ των οποίων και η JP Morgan..."

[COLOR=DarkRed][I][U]Σημείωση:[/U] Με τα σημερινά δεδομένα ισοτιμίας ευρώ/δολαρίου, μια τιμή χρυσού στα 2500$ η ουγγιά σημαίνει ότι η λίρα στην Ελλάδα θα φθάσει γύρω στα 450 ευρώ η μία... αν μάλιστα παράλληλα πέσει το ευρώ (όπως πολλοί εκτιμούν) τότε θα την δούμε και πάνω από τα 500 ευρώ το κομμάτι... και όλα αυτά μέχρι το τέλος του 2011...[/I][/COLOR] :surprise:

Vinyl Break 20-08-11 17:44

[SIZE=3]Χρηματιστήριο, να ξέρετε μόνο πότε πρέπει να πουλήσετε...[/SIZE] :p

tilaps 20-08-11 17:52

[QUOTE=Vinyl Break;36683][SIZE=3]Χρηματιστήριο, να ξέρετε μόνο πότε πρέπει να πουλήσετε...[/SIZE][/QUOTE]

Σωστή η παρατήρηση.

Να προσθέσω όμως και κάτι άλλο στην σημείωση που έκανα παραπάνω:
Φανταστείτε να γίνουν όλα αυτά και παράλληλα να επαληθευτεί και το κακό σενάριο για την Ελλάδα που λέει ότι θα βγούμε από το ευρώ και θα γυρίσουμε σε εθνικό νόμισμα...
Την επόμενη μέρα θα έχει πάει [B]ένα χιλιάρικο[/B] η λίρα..! :eek: :surprise:

Vinyl Break 20-08-11 18:07

[QUOTE=tilaps;36684]
Να προσθέσω όμως και κάτι άλλο στην σημείωση που έκανα παραπάνω:
Φανταστείτε να γίνουν όλα αυτά και παράλληλα να επαληθευτεί και το κακό σενάριο για την Ελλάδα που λέει ότι θα βγούμε από το ευρώ και θα γυρίσουμε σε εθνικό νόμισμα...
Την επόμενη μέρα θα έχει πάει [B]ένα χιλιάρικο[/B] η λίρα..! :eek: :surprise:[/QUOTE]

[SIZE=3]Εννοείς στην ελληνική αγορά; Αν ναι έτσι είναι, από πανικό θα πάει.. Κανονικά πρέπει να πάει 200 ευρώ.. Η καλύτερή μας θα είναι σε συνδοιασμό με χρεοκοπία..[/SIZE] :rolleyes:

[SIZE=3]Αν εννοείς ότι αμέσως μετά θα γίνει υποτίμηση σαφώς και θα πάει 1000.. Αν εγώ κρατάω όμως τα ωραία μου ευρώ που κανείς δεν μπορεί να μου τα πάρει θα αγοράζω όσο κι Αγγλος..[/SIZE]

tilaps 20-08-11 18:22

[QUOTE=Vinyl Break;36685][SIZE=3]Εννοείς στην ελληνική αγορά; Αν ναι έτσι είναι...[/SIZE]
[SIZE=3]...Αν εννοείς ότι αμέσως μετά θα γίνει υποτίμηση σαφώς και θα πάει 1000.. Αν εγώ κρατάω όμως τα ωραία μου ευρώ που κανείς δεν μπορεί να μου τα πάρει θα αγοράζω όσο κι Αγγλος..[/SIZE][/QUOTE]

Ακριβώς!
Αρα το συμπέρασμα ποιο είναι..?
Οτι όποιος κρατάει σήμερα ευρώ σε καταθέσεις ή σε μετοχές, είναι το λιγότερο.... (άστο, δεν το γράφω) :shutup:

Vinyl Break 20-08-11 18:42

[QUOTE=tilaps;36686]Ακριβώς!
Αρα το συμπέρασμα ποιο είναι..?
Οτι όποιος κρατάει σήμερα ευρώ σε καταθέσεις ή σε μετοχές, είναι το λιγότερο.... (άστο, δεν το γράφω) :shutup:[/QUOTE]

[SIZE=3]Εννοείται, σήμερα άκουσα ότι το γιεν έχει ανατιμηθεί πολύ, όλοι εκεί τα πάνε, και το χρέος της Ιαπωνίας είναι 3πλάσιο, μόνο που εκείνοι χρωστάνε στον εαυτό τους!
Αμα γίνει το μπαμ τίποτα δε μας σώζει, παγκόσμιο θα είναι, η παραμύθα ότι είναι πρόβλημα χρέους είναι για τη πλέμπα, συστημικό είναι..

Τέλος πάντων, όχι στην τράπεζα και ακόμα περισσότερο, ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ειδικά όσοι έχετε λίρες.. Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε... [/SIZE]

Vinyl Break 20-08-11 18:50

[SIZE=3]Και τις συλλογές σας σε θυρίδες, κρίμα είναι, χαμός γίνεται κάθε μέρα, πάνε ταξιδάκια και στην επαρχία, μέχρι την Ικαρία [URL="http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=363494&cid=4"]έφτασαν..[/URL][/SIZE]

tilaps 20-08-11 18:59

Μόνο θυρίδες.
Εξάλλου είναι και σχετικά φθηνές.
50-60 ευρώ το χρόνο δεν είναι και τίποτα σπουδαίο προκειμένου να είσαι ασφαλής.

nikos12345 21-08-11 00:38

[QUOTE=Vinyl Break;36687][SIZE=3]Εννοείται, σήμερα άκουσα ότι το γιεν έχει ανατιμηθεί πολύ, όλοι εκεί τα πάνε, και το χρέος της Ιαπωνίας είναι 3πλάσιο, μόνο που εκείνοι χρωστάνε στον εαυτό τους!
Αμα γίνει το μπαμ τίποτα δε μας σώζει, παγκόσμιο θα είναι, η παραμύθα ότι είναι πρόβλημα χρέους είναι για τη πλέμπα, συστημικό είναι..

Τέλος πάντων, όχι στην τράπεζα και ακόμα περισσότερο, ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ειδικά όσοι έχετε λίρες.. Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε... [/SIZE][/QUOTE]

οχι τραπεζα, οχι σπιτι = θαψιμο σε χωμα σττην αυλη ή σε χωραφι ή αλλο αγροτεμαχιο. γιατι αν δεν ειναι τραπεζα, δεν ειναι σπιτι τοτε σιγουρα θα ειναι θαμμενα στο χωμα ή σε πιο εξτρεμε εκδοση, τιποτα σε καμια κοιτη ποταμου, αλλα ειναι πολυ εξτρεμε για να ειναι αληθινο.
αληθεια, εκτος απο τραπεζα, σπιτι ή θαψιμο σε χωραφι ή αυλη, τι αλλο θα μπορουσε να ηταν; :p
μη μου πειτε κρυψιμο στο οχημα......

gardenia1 21-08-11 05:20

αυριο πρωι πρωι, σκαυω λακκο στην αυλη, ελπίζω να μη μας βρει κανένα τσουνάμι.
Εδώ η τράπεζα μου ζητάει 15 δολ το μήνα για θυρίδα, που μου την έδιναν δωρεάν όταν είχα κατάθεση παραπάνω από 10.000 δολ. Σιγά να μην τους κάνω τη χάρη να τους δίνω τα λεφτά μου...
Ανθρωπος είχε νομισματα αξίας χιλιάδων σε θυρίδα στη Ν. Ορλεάνη. Μαντέψτε που βρίσκονται όλα τώρα, στον πάτο του ποταμού...
Η θυρίδα είναι απολύτως προσωπική ευθύνη, δηλ. αν η θυρίδα καταστραφεί, τρέχα γύρευε...

Vinyl Break 21-08-11 07:30

[QUOTE=nikos12345;36700]οχι τραπεζα, οχι σπιτι = θαψιμο σε χωμα σττην αυλη ή σε χωραφι ή αλλο αγροτεμαχιο. γιατι αν δεν ειναι τραπεζα, δεν ειναι σπιτι τοτε σιγουρα θα ειναι θαμμενα στο χωμα ή σε πιο εξτρεμε εκδοση, τιποτα σε καμια κοιτη ποταμου, αλλα ειναι πολυ εξτρεμε για να ειναι αληθινο.
αληθεια, εκτος απο τραπεζα, σπιτι ή θαψιμο σε χωραφι ή αυλη, τι αλλο θα μπορουσε να ηταν; :p
μη μου πειτε κρυψιμο στο οχημα......[/QUOTE]

[QUOTE=gardenia1;36701]
Ανθρωπος είχε νομισματα αξίας χιλιάδων σε θυρίδα στη Ν. Ορλεάνη. Μαντέψτε που βρίσκονται όλα τώρα, στον πάτο του ποταμού...
Η θυρίδα είναι απολύτως προσωπική ευθύνη, δηλ. αν η θυρίδα καταστραφεί, τρέχα γύρευε...[/QUOTE]

[SIZE=3]Θυρίδα, τράπεζα εξωτερικού, αν δεν είναι μαύρα δε σας κουνάει κανείς, είστε απολύτως νόμιμοι.. Αυτές είναι οι λύσεις..

Τώρα αν πάνε οι θυρίδες στον πάτο του ποταμού ή έρθει τσουνάμι και μας πάρει όλους είναι μέσα στις πιθανότητες*.. Δε θα πάνε όμως από τη χρεωκοπία που απλά περιμένουμε πότε θα ανακοινωθεί...[/SIZE].

[SIZE=1]
Αν οι Τούρκοι φτάσουν μέχρι τη Μύκονο, τώρα έχουν την απόλυτη ευκαιρία, το τελευταίο που θα με νοιάξει είναι που έχω τα κωλολεφτά..[/SIZE]

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:32.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.