124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Νομίσματα χρυσα νομισματα

Νομίσματα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές νομισμάτων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-09-08, 14:39   #1
morgan
Καθημερινό Μέλος

Το avatar του χρήστη morgan

Post χρυσα νομισματα

ξεκιναω αυτο το post ως αφορμη την τιμη του χρυσου, η οποια ανεβοκατεβαινει συνεχεια και αυτο εχει λογικα συμαντικη σημασια για την τιμη των χρυσων νομισματων, πλεον πιστευω πως εκτος απο απλη συλλογη οι περισσοτεροι συλλεκτες χρυσων νομισματων το βλεπουν ως μια μακροχρονια επενδυση που σιγουρα θα τους αποφερει περισσοτερα κερδη απο αυτα της απλη καταθεσης ταμιευτηριου!! και αυτο το στηριζω απο προσωπικη εμπειρια γιατι οσοι εχω συνεργαστει προτειμουν συνηθως ενα _εμπορικο_ νομισμα π.χ. λιρα αγγλιας, αντι για ενα δυσκολο συλλεκτικο κομματι που η τιμη του φευγει πολυ πανω απο την τιμη του χρυσου π.χ. πεντολιρα που μια λογικη τιμη για ενα κλασικο του 1985-87 ειναι 950-1000 ευρω ενω σαν μεταλλο εχει γυρω στα 700

θα ηθελα λοιπον οσοι γραψουν σε αυτο το ποστ να αναφερουν την αποψη τους για τα χρυσα νομισματα, ως συλλογη και ως επενδυση
Ο χρήστης morgan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-08, 16:14   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Ολα επένδυση ειναι..., και τα μέν και τα δέ..., και δεν ειναι απαραίτητο νάναι ντε και καλά χρυσά. Και στα χάλκινα κάποιοι κάνουν επένδυση, ή στα ασημένια

Οταν ο άλλος πληρώνει 10.000$ για να πάρει ενα χάλκινο Large cent, δεν κάνει επένδυση?

Οταν ξέρει, οτι ίσως εχει το μοναδικό στο κόσμο, που ειναι MS67, τα πληρώνει αυτά τα λεφτά

Και ξέρεις κάτι?
Αυτοί που αγοράζουν σπάνια, ή δύσκολα κομμάτια, πολύ πάνω απο την τιμή μεττάλου, εχουν περισσότερες πιθανότητες, να πάρουν περισσότερα χρήματα αργότερα

Το μόνο μεινέκτημα ειναι, οτι ειναι λίγο δυσκολοπούλητα, σε σχέση με τις κοινές λίρες, ας πούμε

Στα κοινά χρυσά νομίσματα, το εύρος τους ειναι περιορισμένο
Στην σπανιότητα ομως , οχι

Πήγε ο χρυσός $1000 η ουγγιά, πόσο ανέβηκαν οι λίρες? 20-30€?

Το ίδιο και τα 20άρικα του 1884
Ενα τάλληρο ομως του '45, μπορεί να τ' αγοράσεις σήμερα 20 χιλιάρικα, και σε 4-5 χρόνια, νάχει τα διπλά
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-08, 17:04   #3
morgan
Καθημερινό Μέλος

στελιο οντως ενα ταλληρο του 45 μπορεις να το αγορασεις σημερα 20 χιλικαρικα αλλα πιστευω πως για τυα επομενα 5 με δεκα χρονια δεν θα βρεθει καποιος να στο πληρωσει! γιατι καλως καλως αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχουν τοσο πλουσιες συλλογες αν υπαρχουν σιγουρα εχουν ηδη ολα αυτα τα νομισματα στην κατοχη τους,
αλλα αλλο ειναι το θεμα που ρωτησα εγω το πως βλεπει η πλεοψηφια του φορουμ μας ,τα χρυσα νομισματα, ως συλλογη η περισσοτερο ως επενδυση?

δεν διαφωνω με ολα αυτα που λες, αλλα εγω ρωτησα αποκλειστικα για τα χρυσα οπως γραφω στο παραπανω ποστ μου μιας και η εμπνευση μου ηταν η τιμη του χρυσου που κοιταγα σημερα
Παλιά 18-09-08, 17:22   #4
deleted_member
Banned

Το avatar του χρήστη deleted_member

Το θεμα αυτο που ανοιξες αγαπητε Διονυση απευθηνετε σε ειδικη μεριδα ανθρωπων και εδω μεσα ειναι μετρημενοι στα δακτυλα αυτοι και το καταλαβαινεις απο την απαντηση που πηρες απο τον Στελιο που απο την αποψη του εχει απολυτα δικιο!!!Υπαρχουν χαλκινα και ασημενια κομματια που αν επενδυσεις πανω τους θα εχεις μεγαλυτερο κερδος απο μια απλη Λιρα!!Απλα οπως σωστα το τοποθετησε ειναι δυσκολη η μεταπωληση του την στιγμη που θα χρειαστεις αμεσα χρηματα!!!Εκει αν σε πιεζει ο χρονος για ρευστο θα χασεις σιγουρα....Απο την αλλη η λιρα σου προσφερει μια σταθερη αποδοση και σε μια επενδυση ενος και μονου χρονου θα παρεις καλυτερα λεφτα απο μια καταθεση Τραπεζης!!!Αν την κυνηγησεις σαν χρηματηστηριο δλδ αγοραζω σημερα με 130 και τον αλλο μηνα βλεπεις μια μερα μια ανοδο του χρυσου 1000 ευρω και πουλησεις με παραδειγμα της 100 λιρες με αγορα 137 και πωληση 142 εχεις βγαλει με κεφαλαιο 13700 ευρω 500 ευρωπουλα σε εναν μηνα ..... (αυτο μπορεις να το πετυχεις και σε μια βδομαδα!! Π Χ πριν τεσσερις μερες ο χρυσος ηταν 1000 ευρω κατω!! ) Απο την αλλη αγαπητε Διονυση οσοι ασχολουντε με τον χρυσο το κανουν απο αγαπη προς το συγκεκριμενο μεταλλο και δεν εχουν την ταση να αγοραζουν-πουλανε.......Ειναι για αυτους ενα ακριβο σπορ αλλα το ευχαριστιουντε να βλεπουν οτι εχουν καποιες σπανιοτητες αναμεσα στης απλες καθημερινες λιρες.... Αυτα.
Ο χρήστης deleted_member δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-09-08, 17:29   #5
deleted_member
Banned

μια διορθωση διοτι οτι εγραψα πριν ηταν με την τιμη που ειχα απο χθες παρει απο την τραπεζα το ποσο κερδους ανα 100 λιρες θα ηταν 1000 ευρω διοτι χτες εκανε ενα αλμα 1000 ευρω και σημερα εκανε αλλο ενα!! Δηλαδη απο 17250 πριν τεσσερης μερες σημερα ειναι στα 19300 περιπου!!αν καποιος δηλαδη αγοραζε πουλουσε με την προμηθεια της Τραπεζας θα ειχε 1000 ευρω καθαρα στη τσεπη!!!
Παλιά 18-09-08, 17:43   #6
deleted_member
Banned

Αυτα ομως που βλεπεις αγαπητε Διονυση ειναι ευκαιριακα αποτελεσματα λογω της διεθνεις κρισεις που ξεκινησε με την καταρευση της Τραπεζας στη Αμερικη!!Εγω συνιστω σε οσους θελουν να αγορασουν να μην το κανουν τωρα αλλα μετα απο μερικες μερες που θα επελθει ηρεμια στην αγορα!! Αυτα για τον χρυσο ως χρυσος... Εχουμε ομως και τα χρυσα νομισματα!!!Τα χρυσα νομισματα εχουν την δικη τους πορεια ανοδου και δεν επηρεαζονται απο το αν ο χρυσος ανεβει η ο χρυσος κατεβη (εξαιρητε η Αγγλικη Λιρα) μια πεντολιρα δεν περιμενη μια ανοδο η μια καθοδο!!!Η πεντολιρα οπως ειπες την παιρνεις σημερα 1100-1300 ευρω (αρκει να ειναι αυθεντικη και οχι ανατυπωση) την κρυβεις σε μια θυριδα η καποιο χρηματοκιβωτιο και την βγαζεις μετα απο δεκα εικοσι χρονια να την κανεις δωρο στο γαμο του παιδιου σου και κανει 10000-15000 μπορει και 20000 λεφτα εκεινης της εποχης που θα την ξετρυπωσεις!!Αυτο ειναι το κερδος σου αγαπητε Διονυση οταν επενδυεις σε τετοια νομισματα!!Και δεν το κανεις απο συμφερον (διοτι κανεις δεν εχει την υπομονη να περιμενει 10-20 χρονια) το κανεις απο αγαπη για το εν λογω νομισμα!!Ειτε αυτο ειναι πεντολιρα ειτε ειναι Γαλικο φραγκο ειτε ειναι Αμερικανικο δολαριο!!
Παλιά 18-09-08, 18:33   #7
STEL2
Εθισμένος

Λοιπόν, ακούστε

Το ετος 1957, η τιμή της λίρας, αν δεν απατώμαι, ήταν 100 δρχ, και σήμερα εν έτη 2008, ειναι 150-160€

Αν τότε, εξαργύρωνες μία λίρα, και αγόραζες 50λεπτα του 1957, επαιρνες 4 μασούρια, δηλ. 200 κομμάτια

Σήμερα, εν ετη 2008, που η λίρα οπως είπαμε κανει 150-160€, τα 5ολεπτα του 1957, και τα 200 κομμάτια, βρίσκεις να τα δώσεις στην ξεφτίλα 80-100€, το ένα..(αν εχεις την υπομονή να τα διαθέσεις ενα-ενα, κτυπάς απο 150-500€, για το καθένα, αλλά ειναι αμφίβολο πόσα θα μπορέσεις να δώσεις)

Τουτέστιν, παίρνεις 18.000-20.000 ευρώπουλα
Να τι σημαίνει επένδυση στα νομίσματα

Κοιτάξτε τι έγινε με το μπλιστεράκι του 2007 ηταν νομίζω (δεν ασχολούμαι και πολύ με τα ευρά), με τον Καζαντζάκη και την Κάλλας...40€, νομίζω (κάποιος που ασχολείται με το ευρώ ας μας πεί καλύτερα), τόδινε η Τράπεζα..., τώρα κτυπάει 80-100, και δεν βρίσκεται κιόλας..

Για μένα Γιώργο, η λίρα δεν ειναι επένδυση
Μήν βλέπετε τώρα, που λόγω συγκυριών, και λόγω της διεθνούς οικονομικής κρίσης, ανέβηκε κάπως...., και ανεβαίνει γιατί πάντα υπάρχει η σκιά του πολέμου, σε τέτοιες καταστάσεις, και ο χρυσός δεν χάνει ποτέ την αξία του

Για πές τε μου, πόσα χρόνια, ήταν σταθερή η τιμή της?

Τέλος πάντων, αν εχει κάποιος κανά χρυσό 40άρι, του ΄52, ας μου πεί τιμή, να πουλήσω το σπίτι μου, να τσοντάρω και κάτι ψιλά, να δούμε αν θα φτάσουν να το πάρω !
Παλιά 18-09-08, 20:16   #8
deleted_member
Banned

Φιλε Στελιο το 57 η λιρα κυμενοταν γυρω στις 300 δρχ αλλα εγω θα σε παω σε μια αλλη εποχη....... ειναι Οκτωμβριο-Νοεμβριος του 1944..... η Λιρα τοτε εκανε 80τρισεκατομυρια δρχ!!Αλλα αυτοι που ειχαν λιρες στα χερια τους δεν της ανταλλαζαν με δραχμουλες αλλα με χωραφια με κατσικια και οτι αλλο χρειαζοταν για να ζησουν...... ΑΚΡΑΙΟ???? Και ομως εγινε!!! Και δεν ξερεις αν θα ξαναγινει ποτε...... Γι'αυτο ο Ανθρωπος που ειναι σοφος δεν κανει της επενδυσεις του (μονοπαντα οπως λεμε εδω στην Κρητη) μονοπλευρα Ελληνηστι αλλα παιρνει αυτο, παιρνει το αλλο, παιρνει το παραλλο..... απο καπου μπορει να χασει αλλα απο καποιο αλλο θα κερδισει!!! Εγω αγαπητε φιλε ετσι το βλεπω το ολο ζητημα
Παλιά 18-09-08, 20:21   #9
deleted_member
Banned

Τέλος πάντων, αν εχει κάποιος κανά χρυσό 40άρι, του ΄52, ας μου πεί τιμή, να πουλήσω το σπίτι μου, να τσοντάρω και κάτι ψιλά, να δούμε αν θα φτάσουν να το πάρω !
Αγαπητε Στελιο δυστηχως το σπιτι σου δεν φτανει.........Εχω κανει συζητηση επι του θεματος αυτου και υπαρχουν ηδη δυο ατομα που εχουν στην ακρη βαλει ενα εκατομυριο και δεν το πειραζουν με τιποτα για το ενδεχομενο μηπως σκασει μυτη καποιο σε καποια δημοπρασια!!!Εμεις πιστευω θα αρκεστουμε στην φωτογραφια του
Παλιά 18-09-08, 20:52   #10
STEL2
Εθισμένος

Φιλε Στελιο το 57 η λιρα κυμενοταν γυρω στις 300 δρχ αλλα εγω θα σε παω σε μια αλλη εποχη....... ειναι Οκτωμβριο-Νοεμβριος του 1944..... η Λιρα τοτε εκανε 80τρισεκατομυρια δρχ!!Αλλα αυτοι που ειχαν λιρες στα χερια τους δεν της ανταλλαζαν με δραχμουλες αλλα με χωραφια με κατσικια και οτι αλλο χρειαζοταν για να ζησουν...... ΑΚΡΑΙΟ???? Και ομως εγινε!!! Και δεν ξερεις αν θα ξαναγινει ποτε...... Γι'αυτο ο Ανθρωπος που ειναι σοφος δεν κανει της επενδυσεις του (μονοπαντα οπως λεμε εδω στην Κρητη) μονοπλευρα Ελληνηστι αλλα παιρνει αυτο, παιρνει το αλλο, παιρνει το παραλλο..... απο καπου μπορει να χασει αλλα απο καποιο αλλο θα κερδισει!!! Εγω αγαπητε φιλε ετσι το βλεπω το ολο ζητημα
Aρα αγόραζες 600 50λεπτα, που για λογάριασε πόσο κάνουν σήμερα

Το είπα και εγώ παραπάνω, οτι ο χρυσός ανεβαίνει οταν υπάρχει οικονομική αστάθεια, υπό τον κίνδυνο του πολέμου, που δεν χάνει την αξία του

Αλλά για επένδυση, κατα την προσωπική μου άποψη, δεν συνιστάται
Παλιά 18-09-08, 20:55   #11
STEL2
Εθισμένος

Εμεις πιστευω θα αρκεστουμε στην φωτογραφια του
Αυτό ειναι σίγουρο
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 26000.JPG (70,4 KB, 135 εμφανίσεις)
Παλιά 19-09-08, 10:34   #12
morgan
Καθημερινό Μέλος

Αυτα ομως που βλεπεις αγαπητε Διονυση ειναι ευκαιριακα αποτελεσματα λογω της διεθνεις κρισεις που ξεκινησε με την καταρευση της Τραπεζας στη Αμερικη!!Εγω συνιστω σε οσους θελουν να αγορασουν να μην το κανουν τωρα αλλα μετα απο μερικες μερες που θα επελθει ηρεμια στην αγορα!! Αυτα για τον χρυσο ως χρυσος... Εχουμε ομως και τα χρυσα νομισματα!!!Τα χρυσα νομισματα εχουν την δικη τους πορεια ανοδου και δεν επηρεαζονται απο το αν ο χρυσος ανεβει η ο χρυσος κατεβη (εξαιρητε η Αγγλικη Λιρα) μια πεντολιρα δεν περιμενη μια ανοδο η μια καθοδο!!!Η πεντολιρα οπως ειπες την παιρνεις σημερα 1100-1300 ευρω (αρκει να ειναι αυθεντικη και οχι ανατυπωση) την κρυβεις σε μια θυριδα η καποιο χρηματοκιβωτιο και την βγαζεις μετα απο δεκα εικοσι χρονια να την κανεις δωρο στο γαμο του παιδιου σου και κανει 10000-15000 μπορει και 20000 λεφτα εκεινης της εποχης που θα την ξετρυπωσεις!!Αυτο ειναι το κερδος σου αγαπητε Διονυση οταν επενδυεις σε τετοια νομισματα!!Και δεν το κανεις απο συμφερον (διοτι κανεις δεν εχει την υπομονη να περιμενει 10-20 χρονια) το κανεις απο αγαπη για το εν λογω νομισμα!!Ειτε αυτο ειναι πεντολιρα ειτε ειναι Γαλικο φραγκο ειτε ειναι Αμερικανικο δολαριο!!
αυτα που βλεπω φιλε γιωργο δεν ειναι ευκαιριακο απο τελεσμα λογω της κρισης, για μενα ο χρυσος οπως τα εχουμε πει και απο το τηλεφωνο, ειναι η μονη επενδυση που αντεχει στον χρονο. οσα χρονια και αν εχουνε περασει και αν περασουν εγω πιστευω πως ο χρυσος θα ειναι η μονη αναλοιωτη αξια, ειτε γινει πολεμος,ειτε επικρατει ειρηνη και φυσικα ειτε αν ερθει η αριστερα η δεξια
οσο για τα χρυσα νομισματα που λες ..ολα επηρεαζονται απο τη τιμη του χρυσου, οχι μονο οι λιρες ...πχ ενα γαλλικο 20φραγκο παιζει απο 120 εως 160 ευρω, αναλογα την κατασταση, σημερα λεμε ειναι σαν μεταλλο 116 ευρω ..αν αυριο παει σαν μεταλλο 135 δεν θα ανεβει και η τιιμη του σαν νομισμα..??
ενα πεντολιρο αυθεντικο ..ποσο ειχε το 1999 με τιμη χρυσου 300$ και ποσο εκτοξεφτηκε τωρα με 870$ που πολαπλασιαστηκε και η δηθεν συλλεκτικη του αξια(το λεω δηθεν γιατι για μενα το πεντολιρο της ελισαβετ δεν ειναι συλλεκτικο ειναι κοινο, μονο του γεωργιου ειναι συλλεκτικο κατ εμε)??
αλλο τωρα .. μια ανατυπωση πεντολιρου που λες και εσυ... που ειναι χαμηλοτερης περιεκτικοτητας χρυσος, και αυτο δεν ειχε μια τιμη τοτε?? αρα και αυτο δεν εχει αυξηθει και τωρα?? ρωταω γιατι δεν εχω σχεση με ανατυπωσεις.
τωρα για την αγαπη που λες για τα νομισματα ολοι οσοι εχουν στην κατοχη τους χρυσα, σιγουρα εχουν και αγαπη γι αυτα και γι αυτο τα αποκτησανε,
εγω δεν ξερω καποιον που να εχει στην κατοχη του κατι το οποιο δεν αγαπαει σαν νομισμα ή μεταλλο ή σαν μεταλλιο
Παλιά 19-09-08, 20:10   #13
partizan44
Banned

Το avatar του χρήστη partizan44

Μorgan αν καταλαβα καλα φοβασαι οτι ισως ξεσπασει πολεμος και χασουν την αξια τους τα χρηματα σου,και ετσι τα κανεις απο τωρα λιρες και χρυσο?
Οσο για να τα επενδυσεις σου προτεινω να αγορασεις γη απο τη μονη Βαλτοπεδιου στο Αγ.ορος...

Σας παρακολουθω ολους εσας τους νομισματαδες-νομισματοφαγους,και παρατηρω οτι πεζει πολυ χρημα γυρω απο το σπανιο νομισμα,αν καταλαβα καλος..
Θα την πουλησω την παραγκα να την εκανω λιρες!
μα με τα φιλαρακια μου που θα πινω μπιρες?
Με φιλικη διαθεση παντα.
Ο χρήστης partizan44 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-08, 09:09   #14
morgan
Καθημερινό Μέλος

Μorgan αν καταλαβα καλα φοβασαι οτι ισως ξεσπασει πολεμος και χασουν την αξια τους τα χρηματα σου,και ετσι τα κανεις απο τωρα λιρες και χρυσο?
Οσο για να τα επενδυσεις σου προτεινω να αγορασεις γη απο τη μονη Βαλτοπεδιου στο Αγ.ορος...

Σας παρακολουθω ολους εσας τους νομισματαδες-νομισματοφαγους,και παρατηρω οτι πεζει πολυ χρημα γυρω απο το σπανιο νομισμα,αν καταλαβα καλος..
Θα την πουλησω την παραγκα να την εκανω λιρες!
μα με τα φιλαρακια μου που θα πινω μπιρες?
Με φιλικη διαθεση παντα.
καλη σου μερα φιλε και συντροφε χρηστο!! το μονο που πιστευω ειναι οτι η γενια μου δεν προκειτε να ζησει πολεμο, αλλα και να ζησει εγω θα ειμαι διπλα σου γιατι βαζω το χερι μου στην φωτια πως μαζι με τις στολες και τα κρανη ,σιγουρα θα εχεις στην καβατζα τιποτα αντιαεροπορικα και στανταρ 5-6 αρματα
οσο για την γη που πρεπει να αγορασω, εχω εξασφαλισει ηδη 2 μετρα γη οπως ολοι χαχα αλλα μεχρι να παμε εκει εχω εξασφαλισει καποιες ντουζινες στρεμματα ,για να μην πω εκατονταδες και γινω υπερβολικος

πουλα την παραγκα σου και φερε μου τις λιρες
και εγω σου εξασφαλισα 5 κασονια μπυρες
Παλιά 20-09-08, 19:08   #15
partizan44
Banned

Το avatar του χρήστη partizan44

καλη σου μερα φιλε και συντροφε χρηστο!! το μονο που πιστευω ειναι οτι η γενια μου δεν προκειτε να ζησει πολεμο, αλλα και να ζησει εγω θα ειμαι διπλα σου γιατι βαζω το χερι μου στην φωτια πως μαζι με τις στολες και τα κρανη ,σιγουρα θα εχεις στην καβατζα τιποτα αντιαεροπορικα και στανταρ 5-6 αρματα
οσο για την γη που πρεπει να αγορασω, εχω εξασφαλισει ηδη 2 μετρα γη οπως ολοι χαχα αλλα μεχρι να παμε εκει εχω εξασφαλισει καποιες ντουζινες στρεμματα ,για να μην πω εκατονταδες και γινω υπερβολικος

πουλα την παραγκα σου και φερε μου τις λιρες
και εγω σου εξασφαλισα 5 κασονια μπυρες
Ακριβα πουλας,θα ψωνισω παρακατω...
Ο χρήστης partizan44 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:00.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.