124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Συλλεκτικά > Γραμματόσημα Συλλογη γραμματοσημων (μεγαλης αξιας)

Γραμματόσημα Συζητήσεις σχετικά με τις συλλογές γραμ/μων.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-08-08, 15:23   #1
Thanos123
Νέο Μέλος

Συλλογη γραμματοσημων (μεγαλης αξιας)

Γεια σας φιλοι και καλος σας βρηκα,

Περασε στην κατοχη μου μια τεραστια συλλογη γραμματοσημων. Δυστηχως η ευτηχώς δεν μπορω ουτε να την συνεχισω αλλα ουτε και να την κρατησω, οποτε η πωληση της ειναι μονοδρομος.

Να πω οτι η συλλογη ειναι σε κλασερ (περιπου 40 μεγαλα) ανα χωρα, το καθε κομματι σε ποσετα και γενικα ειναι η πιο προσεγμενη συλλογη που εχω δει.
Υπαρχουν Ευρωπαικα ολες οι χωρες, ελληνικα και αμερικανικα αλλα και καποια επιλεγμενα κομματια Ιαπωνιας τουρκιας αιγυπτου και διαφορα αλλα , ολα ασφραγιστα, επισης booklets κ.α.

Τελοσπαντων, η συλλογη εχει εκτιμηθει με τιμες καταλογου YVERT 3 χρονια πριν σε ενα Α ποσον. Τι τιμη πωλησης να περιμενω? Το 30% ? Υπαρχει αγοραστικο ενδιαφερον για ολοκληρες συλλογες χωρων ? Να πω οτι δεν ενδιαφερομαι να πουλησω ξεχωριστα κομματια, αλλα ανα χωρα.
Επισης να ρωτησω αν το ιδιο υσχυει και για τα νομισματα-χαρτονομισματα.
Δηλαδη αν ενα νομισμα ειναι εκτιμημενο στα 2000 ευρω , τι τιμη πωλησης να περιμενω ?

Ευχαριστω και συγνωμη για την εκταση του θεματος
Ο χρήστης Thanos123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-08, 16:14   #2
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
Γειά σου φίλε,
αν και δεν ασχολούμαι με ξένα γραμ/μα, θα έλεγα οτι ενα 30% που λές, ειναι προσιτό
Μάλιστα, πιστεύω οτι αν την εβαζες εδώ στο 124sold, ίσως να πουλούσες

Στα νομίσματα, τα πράγματα ειναι λίγο διαφορετικά
Εξαρτάται απο την σπανιότητά του
Λές, για κάποιο που εχει εκιμηθεί 2 χιλιάρικα
Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο?, να σου πώ επακριβώς
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-08, 16:46   #3
Thanos123
Νέο Μέλος

Το 2000 ευρω ηταν παραδειγμα αλλα π.χ. το χρυσο 100δρχ του 1967 σε UNC κατασταση ποσο εκτιμαται? Θα συγκρινω αυτο που θα μου πεις με αυτο που εχω και θα επανελθω την δευτερα με περισσοτερα, Ευχαριστω
Παλιά 22-08-08, 17:19   #4
STEL2
Εθισμένος

γύρω στα 1200€
Παλιά 23-08-08, 02:31   #5
epop
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη epop

Στελιο το συγκεκριμενο εγω το εχω δει στο μεγαλο αμερικανικο να πουλιεται και 30% λιγοτερο απο οσο λες.Ολα ειναι υποκειμενικα κατα την δικη μου αποψη.Το νομισμα κανει τοσα οσα ο συλλεκτης ή ο οποιοσδηποτε ενδιαφερομενος ειναι διαθετειμενος να δωσει.Βαλε μια φωτο αν θελεις του νομισματος για να σου κανω και εγω την δικη μου εκτιμηση
Ο χρήστης epop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-08-08, 13:40   #6
Thanos123
Νέο Μέλος

Μολις μπορεσω θα ανεβασω φωτος. Παντως το χρυσο 100δρχ και 20δρχ εχουν σημείωση οτι κοστιζουν 3500 ευρω μαζι , και μου φενονται πολλα και ας ειναι και τα 2 UNC.

Αλλα 2 που θυμαμαι αυτη τη στιγμη ειναι ενα νομισμα με ονομασια Χρονια της Γυναικας με μεγαλη αξια χωρις να θυμαμαι ποσο ακριβως αλλα και η χρυση τελευταια δραχμη με αξια 900 ευρω... πολλα δεν ειναι ?

Και για να γυρισουμε στο θεμα, ειναι καλη εποχη να πουλησεις γραμματοσημα - νομισματα - χαρτονομισματα?
Παλιά 25-08-08, 16:22   #7
STEL2
Εθισμένος

Μολις μπορεσω θα ανεβασω φωτος. Παντως το χρυσο 100δρχ και 20δρχ εχουν σημείωση οτι κοστιζουν 3500 ευρω μαζι , και μου φενονται πολλα και ας ειναι και τα 2 UNC.

Αλλα 2 που θυμαμαι αυτη τη στιγμη ειναι ενα νομισμα με ονομασια Χρονια της Γυναικας με μεγαλη αξια χωρις να θυμαμαι ποσο ακριβως αλλα και η χρυση τελευταια δραχμη με αξια 900 ευρω... πολλα δεν ειναι ?

Και για να γυρισουμε στο θεμα, ειναι καλη εποχη να πουλησεις γραμματοσημα - νομισματα - χαρτονομισματα?
Αμα μου δώσεις 1600€, στα δίνω και τα 2 μαζι...,ολα αυτα ειναι UNC..., δεν υπάρχουν κυκλοφορημένα

Της Γυναίκας το χρυσό του 1985, αμα ειναι σε κασσετίνα με πιστοποιητικό, σου δίνω 650€ να το πάρω

Και την χρυσή δραχμή, με 330€, αμα την θέλεις στην δίνω
http://www.124sold.gr/auctiondetails.php?id=2659373

Οσο για το τελευταίο.., οχι, δεν ειναι καλή εποχή..., ισως μετά τον Οκτόβριο, φτιάξουν λίγο τα πράγματα
Παλιά 25-08-08, 16:43   #8
STEL2
Εθισμένος

Στελιο το συγκεκριμενο εγω το εχω δει στο μεγαλο αμερικανικο να πουλιεται και 30% λιγοτερο απο οσο λες.Ολα ειναι υποκειμενικα κατα την δικη μου αποψη.Το νομισμα κανει τοσα οσα ο συλλεκτης ή ο οποιοσδηποτε ενδιαφερομενος ειναι διαθετειμενος να δωσει.Βαλε μια φωτο αν θελεις του νομισματος για να σου κανω και εγω την δικη μου εκτιμηση
Εγώ μιλάω, για τις τιμές (τις καλές τιμές), της αγοράς

Αυτό που λές, φίλε epop, ισχύει για τα κοινά νομίσματα...., οχι τα δύσκολα, και τα μεγάλης ζήτησης κομμάτια

Για να βγεί τώρα ενα 5λεπτο του 1836, που ολοι το ψάχνουν, να δούμε πόσο θα κλείσει !!
Παλιά 23-12-08, 19:07   #9
foxylady
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη foxylady

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι καινούριο μέλος καί θά ήθελα νά ρωτήσω πόσο μπορεί νά κοστίζει η σειρά γραμματοσήμων πού είχε βγεί μέ τόν ολυμπιονίκη της άρσης βαρών Λεωνίδα Σαμπάνη πού γρήγορα αποσύρθηκε από τήν αγορά λόγω ντόπινγκ τού αθλητή καί επιστροφή τού μεταλίου του.Έμαθα ότι κοστίζει αρκετά χρήματα η συλλογή αυτή καί θά ήθελα κάποιες περισσότερες πληροφορίες από κάποιον πού γνωρίζει τό θέμα. Ευχαριστώ έκ τών προτέρων.
Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-12-08, 19:22   #10
STEL2
Εθισμένος

Γειά σου φίλε,

κοίτα σ' αυτό το post..., ισως σε βοηθήσει να σχηματίσεις κάποια γνώμη
http://www.124sold.gr/forum/showthread.php?t=833
Παλιά 23-12-08, 19:31   #11
foxylady
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη foxylady

Αγαπητέ STEL2,έχω στήν κατοχή μου 1 φύλλο μέ 10 γραμματόσημα τού Σαμπάνη. Γνωρίζεις άν όντως μπορούν νά πωληθούν σέ αυτές τίς τρελές τιμές πού διάβασα;
Ο χρήστης foxylady δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-12-08, 05:02   #12
STEL2
Εθισμένος

Γειά σου φίλε και πάλι..

Εγώ σου εδωσα να διαβάσεις τα πόστ, για να βγάλεις συμπερασμα, για το τι παίχτηκε στο παρασκήνιο, και να διαμορφώσεις μια δική σου άποψη

Εσύ, δεν ξέρω, ίσως να κόλλησες στα τρελλά νούμερα

Αφού λοιπόν ρωτάς τιμή, θα σου πώ, οτι κατά την προσωπική μου άποψη, δεν αξίζει πάνω απο 60-70 ευρώ (προσωπική άποψη επαναλαμβάνω)

Φιλικά
Στέλιος
Παλιά 24-12-08, 16:48   #13
epop
Θαμώνας

Πεστα Στελιο.Ο κοσμος δεν πρεπει να ειναι προβατα και να τρεχει να αγορασει κατι επειδη καποιος ειπε μια μ.......α.Οσο ψηλα και αν στεκεται αυτος που το λεει.Δεν θα ξεχασω τον Παπαντωνιου(υπουργος οικονομικων) και αυτα που ειπε γαι το χρηματιστηριο ενα μηνα πριν την μεγαλη πτωση.Τα λογια ειναι τζαμπα.Ενα χαρτακι επειδη το αποσυρανε θα αξιζει δηλαδη οσο ενα κιλο χρυσαφι που μπορει να δουλευει ενα ολοκληρο ορυχειο γαι μια μερα για να το βγαλει! Ελεος πια ελεος!
Παλιά 24-12-08, 16:49   #14
epop
Θαμώνας

Και εγω εκει στα 50 το κοστολογω.Να δεις τωρα με την κριση ποσα θα βγαλουν οι εμποροι απο το σεντουκι.
Παλιά 03-01-09, 00:51   #15
s28ionian
Νέο Μέλος

Καλησπέρα & καλή χρονιά σε όλους.Σχετικά με το 5λ του 1836 δόθηκε σε δημοπρασία 2 φορές την τελευταία 20 ετια,οπότε φύσει αδύνατον να ξαναβγεί σε δημοπρασία εδώ στην Ελλάδα...πράγμα απίθανο.Από όσο θυμάμαι η αναφορά όπου δίνεται είναι ότι σώζονται γύρω στα 20 κομμάτια,προσωπικά εγώ το έχω δεί σε 3 συλλογές,ο ένας όπου το κατέχει κινείται πολύ στον συλλεκτικό χώρο δε ο άλλος δεν είναι εγεγραμένος σε σωματεία κ.τ.λ.π..Ακόμη ένα όπου πουλήθηκε χέρι με χέρι στην τιμή των 2.000.000 δρχ το 1997 από 'Ελληνα όπου είχε επιχειρήσεις στο εξωτερικό και είναι της κλάσεως Γ.Γ. για όποιον κατάλαβε ,δεν θα αναφερθώ περαιτέρω στο ζήτημα
Ο χρήστης s28ionian δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ταμπέλες (tags)
γραμ/μα , συλλογή

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:48.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.