124sold.gr
     Αρχική
         Forum
          Είσοδος

124sold.gr forum > Ειδικά Θέματα > Επιστήμες το τερας της καταθλιψης.

Επιστήμες Συζητήσεις σχετικά με επιστημονικά θέματα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-05-08, 19:30   #1
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη enantios

το τερας της καταθλιψης.

αγαπητοι μου φιλοι,ενας στους εξι ανθρωπους θα πασχουν απο καταθλιψη μεχρι το 2010.θα ηθελα λοιπον να προστατεψω οσους ανθρωπους μπορω,γραφοντας αυτο το σημειωμα.αλλωστε μονο ετσι μπορω να βοηθησω.θα απαντησω προθυμα σε ερωτησεις η αποριες σας.το κειμενο θα ειναι εκλαικευμενο για καλυτερη κατανοηση του.
ποιους χτυπαει η καταθλιψη;
η καταθλιψη δεν κανει διακρισεις.χτυπαει ΟΛΟΥΣ.κυριως ομως τα ατομα με ευαισθητο ψυχικο κοσμο που προερχεται απο ασχημα ,γεματα τραυματα,παιδικα χρονια.
ΠΟΙΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ;η καταθλιψη ξεκιναει απο την ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ.η ανασφαλεια προερχεται απο ελλειψη φιλοσοφιας και κεντρου ενδιαφεροντων.το ατομο αισθανεται μετεωρο,αμφιβαλλει για ολα ,δε μπορει να βρει στηριγματα ικανα να το κρατησουν σε συναισθηματικη πληροτητα και σιγουρια.η ανασφαλεια ΟΔΗΓΕΙ συντομα σε ΑΝΕΞΕΛΕΚΤΟ ΑΓΧΟΣ.ο ανθρωπος αισθανεται ΠΙΕΣΜΕΝΟΣ,πνιγμενος κυριολεκτικα,αδυναμος να λυσει το παραμικρο προβλημα.αισθανεται ψυχικη ταραχη.ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗ ΦΟΒΙΑ.ο φοβος εξαπλωνεται στην ανθρωπινη ψυχη.τα ποδια λυγιζουν,το προσωπο τρεμει ελαφρα αν κοιταξεις το ατομο στα ματια.ο φοβος με το αγχος δημιουργουν ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ.οσο ανεβαινει το αγχος,μεγιστοποιειται ο φοβος που επιδεινωνει το αγχος.ο ανθρωπος φοβουμενος οτι οι αλλοι θα αντιληφθουν το προβλημα,κλεινεται στον εαυτο του,απομονωνεται.Η ΦΟΒΙΑ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ.υπαρχει φοβος επικοινωνιας με τους ανθρωπους,η ψυχη τρεμει να γινει το κεντρο της προσοχης των αλλων,προτιμα τη σιωπη.Ο ΦΟΒΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ.Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΜΕΤΡΟΣ ΦΟΒΟΣ.τοτε η αναπνοη δυσκολευει,οι παλμοι ανεβαινουν,το τρεμουλο γινεται εντονο,τα συμπτωματα μοιαζουν με ΕΜΦΡΑΓΜΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.μετα απο 2-3 κρισεις πανικου το ερωτημα προβαλλει αμειλικτο για το ατομο.ΠΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ Η ΠΟΣΟ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΕΛΛΑ;Ο ΥΠΝΟΣ ΧΑΝΕΤΑΙ,Η ΕΝΤΑΣΗ ΚΟΡΥΦΩΝΕΤΑΙ,Η ΗΡΕΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ.μερικα ατομα σε παροξυσμο σκεφτονται την αυτοκτονια.ΠΡΟΣΟΧΗ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΜΗ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΩΣ ΑΣΤΕΙΟ.ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΡΑΓΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.τι πρεπει να κανουμε για να αντιμετωπισουμε την καταθλιψη,να ανακουφισουμε ΑΜΕΣΑ τον αρρωστο;...στο επομενο η θεραπεια.φιλικα...enantios.ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
Ο χρήστης enantios είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-08, 20:24   #2
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

H ΘΕΡΑΠΕΙΑ.

ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ,στον εαυτο σας η σε συγγενικο η σε φιλικο σας προσωπο,καντε τα εξης.ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΗΣ ΤΡΕΛΛΑΣ.εξηγηστε του οτι δεν ειναι τρελλος ΑΛΛΑ ΨΥΧΙΚΑ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ.αν δεν πεισετε τον αρρωστο ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.
το δευτερο βημα ειναι η επισκεψη στον ΨΥΧΙΑΤΡΟ.ο ψυχιατρος θα ακουσει τον ασθενη και ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΑΓΧΟΥΣ-ΦΟΒΟΥ.για το αγχος θα χορηγησει ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ,ωστε το ατομο να κοιμηθει,η ψυχη του να ξεκουραστει,το μυαλο του να απαγκιστρωθει απο σκεψεις ζοφερες,να δοθει χρονος στο υποσυνειδητο να σκεπασει τις ψυχικες πληγες.ταυτοχρονως θα χορηγησει ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ,ωστε η ψυχικη διαθεση να ανεβει,το χαμογελο να επανελθει στα χειλη του ασθενους.συνηθως αρχικα οι ποσοτητες των φαρμακων ειναι ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΕΣ για να πετυχουμε ανακουφιση του ατομου απο τα εφιαλτικα συμπτωματα.προιοντος του χρονου οι δοσεις ελαττωνονται και τελικα κοβονται παντελως.ΠΡΟΣΟΧΗ.η καταθλιψη ειναι ικανη να ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.ευτυχως αντιμετωπιζεται σχετικα ευκολα.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΑΣ.Η ΕΓΚΑΙΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ,με βαση τα συμπτωματα που προανεφερα,ΕΙΝΑΙ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ.
ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ.-----ΜΗ ΚΟΛΛΑΤΕ ΤΑΜΠΕΛΛΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΜΗ ΛΕΤΕ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΟΣ.Η ΨΥΧΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΑ.ΜΑΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΟΛΟΥΣ.
με την ελπιδα να ερριξα λιγο εστω φως στο τερας της καταθλιψης,προθυμως θα απαντησω στις οποιες ερωτησεις σας,αρκει φυσικα να ξερω.ευχαριστω πολυ για τον κοπο σας φιλοι μου.
Παλιά 17-05-08, 20:30   #3
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

ευχαριστιες.

απο καρδιας νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω το site ,που μου δινει τη δυνατοτητα εκφρασης,ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΕ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΙ.επισης ευχαριστω ολους σας,ειτε διαβαζετε τα γραφομενα μου ειτε οχι,επειδη με ανεχεσθε.οσο μου επιτρεπουν οι δυναμεις μου και η δικη σας ανοχη,θα βρισκομαι σε αυτο εδω το χωρο.πολλα χαιρετισματα απο εναν enantio.
Παλιά 17-05-08, 21:52   #4
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Πολύ καλό μου έδωσες ιδέα, κοίτα κι αυτό..

http://www.124sold.gr/forum/showthread.php?p=17242&posted=1#post17242
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-08, 22:06   #5
Syllektis
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Syllektis

απο καρδιας νιωθω την αναγκη να ευχαριστησω το site ,που μου δινει τη δυνατοτητα εκφρασης,ΧΩΡΙΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΕ ΛΟΓΟΚΡΙΝΕΙ.επισης ευχαριστω ολους σας,ειτε διαβαζετε τα γραφομενα μου ειτε οχι,επειδη με ανεχεσθε.οσο μου επιτρεπουν οι δυναμεις μου και η δικη σας ανοχη,θα βρισκομαι σε αυτο εδω το χωρο.πολλα χαιρετισματα απο εναν enantio.
Ασχολούμαι αρκετά σε επίπεδο προσωπικό ερασιτεχνικό με την ψυχολογία. Επιτρεψέ μου κατ' αρχάς να μιλάω στην δημοτική, για να μην ξενίζουμε και αυτούς που μας διαβάζουν.

Χαίρομαι που υπάρχουν ευαισθητοποιημένα άτομα σαν εσένα και ανακινούν τέτοια ζητήματα. Μίλησες για αγοραφοβία.... Απο τις πλέον συνηθισμένες ψυχικές διαταραχές, μπορεί όμως χωρίς έλεγχο και ιατρική επίσκεψη να μετατραπεί σε βίωμα. Διάβαζα κάπου στο ίντερνετ ένα blog μιας κοπέλας που έχει κλειστεί σπίτι της για 3 ολόκληρα χρόνια! Είναι τρομερό τι μπορεί να κάνει η ελλειπή ενημέρωση, και ιατρική φροντίδα.

Δυστυχώς αν και οι νευροφυτικές αυτές διαταραχές χτυπάνε σιωπηλά μεγάλη μερίδα πληθυσμού, λίγοι τολμούν να μιλήσουν. Το θεωρούν ανάξιο λόγου, κάποιοι ντρέπονται να μιλήσουν.

Φίλε enantios, χαίρομαι που άνοιξες το θέμα αυτό......
Ο χρήστης Syllektis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-08, 23:10   #6
Vinyl Break
Μόνιμος Θαμώνας

Το avatar του χρήστη Vinyl Break

Ασχολούμαι αρκετά σε επίπεδο προσωπικό ερασιτεχνικό με την ψυχολογία. Επιτρεψέ μου κατ' αρχάς να μιλάω στην δημοτική, για να μην ξενίζουμε και αυτούς που μας διαβάζουν.

Χαίρομαι που υπάρχουν ευαισθητοποιημένα άτομα σαν εσένα και ανακινούν τέτοια ζητήματα. Μίλησες για αγοραφοβία.... Απο τις πλέον συνηθισμένες ψυχικές διαταραχές, μπορεί όμως χωρίς έλεγχο και ιατρική επίσκεψη να μετατραπεί σε βίωμα. Διάβαζα κάπου στο ίντερνετ ένα blog μιας κοπέλας που έχει κλειστεί σπίτι της για 3 ολόκληρα χρόνια! Είναι τρομερό τι μπορεί να κάνει η ελλειπή ενημέρωση, και ιατρική φροντίδα.

Δυστυχώς αν και οι νευροφυτικές αυτές διαταραχές χτυπάνε σιωπηλά μεγάλη μερίδα πληθυσμού, λίγοι τολμούν να μιλήσουν. Το θεωρούν ανάξιο λόγου, κάποιοι ντρέπονται να μιλήσουν.

Φίλε enantios, χαίρομαι που άνοιξες το θέμα αυτό......

Καθένας έχει και τις φοβίες του.. Ξέρεις πόσους ξέρω?.. Αν βρείτε έναν νορμάλ θα είναι κι αυτός ιατρικό φαινόμενο...
Η χειρότερη τρέλλα για μένα είναι η έλλειψη ενδιαφερόντων.. Βλέπω ανθρώπους που φαντάζουν απολύτως υγιείς, το μόνο τους ενδιαφέρον είναι το σπιτάκι τους, η οικογένειά τους και η καθημερινή τους επιβίωση...
Υποψήφιοι ψυχοπαθείς..
Η ρουτίνα είναι ο χειρότερος εχθρός του σύγχρονου ανθρώπου. Κάπου διάβασα ότι στην Ιαπωνία κάθε 10 χρόνια αλλάζεις υποχρεωτικά αντικείμενο εργασίας.. Κάτι ξέρουν αυτοί, έχουν βλέπεις και υψηλά ποσοστά αυτοκτονιών...

Να και ένα σχετικό άρθρο από τη σημερινή Ελευθεροτυπία..
http://www.enet.gr/online/online_tex...08,id=75689816
Ο χρήστης Vinyl Break δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-08, 02:29   #7
STEL2
Εθισμένος

Το avatar του χρήστη STEL2

Περιοχή: Χανιά / Κρήτη
ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ,στον εαυτο σας η σε συγγενικο η σε φιλικο σας προσωπο,καντε τα εξης.ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΗΣ ΤΡΕΛΛΑΣ.εξηγηστε του οτι δεν ειναι τρελλος ΑΛΛΑ ΨΥΧΙΚΑ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ.αν δεν πεισετε τον αρρωστο ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ.
το δευτερο βημα ειναι η επισκεψη στον ΨΥΧΙΑΤΡΟ.ο ψυχιατρος θα ακουσει τον ασθενη και ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΑΓΧΟΥΣ-ΦΟΒΟΥ.για το αγχος θα χορηγησει ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ,ωστε το ατομο να κοιμηθει,η ψυχη του να ξεκουραστει,το μυαλο του να απαγκιστρωθει απο σκεψεις ζοφερες,να δοθει χρονος στο υποσυνειδητο να σκεπασει τις ψυχικες πληγες.ταυτοχρονως θα χορηγησει ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ,ωστε η ψυχικη διαθεση να ανεβει,το χαμογελο να επανελθει στα χειλη του ασθενους.συνηθως αρχικα οι ποσοτητες των φαρμακων ειναι ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΕΣ για να πετυχουμε ανακουφιση του ατομου απο τα εφιαλτικα συμπτωματα.προιοντος του χρονου οι δοσεις ελαττωνονται και τελικα κοβονται παντελως.ΠΡΟΣΟΧΗ.η καταθλιψη ειναι ικανη να ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.ευτυχως αντιμετωπιζεται σχετικα ευκολα.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΑΣ.Η ΕΓΚΑΙΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ,με βαση τα συμπτωματα που προανεφερα,ΕΙΝΑΙ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ.
ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ.-----ΜΗ ΚΟΛΛΑΤΕ ΤΑΜΠΕΛΛΕΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΜΗ ΛΕΤΕ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΟΣ.Η ΨΥΧΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΑ.ΜΑΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΟΛΟΥΣ.
με την ελπιδα να ερριξα λιγο εστω φως στο τερας της καταθλιψης,προθυμως θα απαντησω στις οποιες ερωτησεις σας,αρκει φυσικα να ξερω.ευχαριστω πολυ για τον κοπο σας φιλοι μου.
Mε συγχωρείς, αγαπητέ φίλε Γεώργιε. αλλά η θεραπία, δεν ειναι , ούτε η επίσκεψη σε ψυχολόγο, αλλά φυσικά και ούτε η θεραπεία με φάρμακα (αντικαθληπτικά, ηρεμηστικά, κλπ.)

Η θεραπεία, και πάντα κατα την γνώμη μου, ειναι κατ' αρχάς, το ατομο να συνηδητοποιήσει το πρόβλημα

Να καταλάβει δηλαδή, οτι εχει πρόβλημα
Το δεύτερο βήμα, ειναι να προσπαθήσει να βρεί, αυτό που στο παρελθόν, δημιούργησε το πρόβλημα (μιλάμε για αγοραφοβία)
Και το τρίτο ακριβώς βήμα, ειναι, να ΜΠΕΙ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Να το αντιμετοπίσει δηλαδή τετ-α-τέτ
Μόνο ετσι, μπορεί ισως μπορέσει να λύσει το πρόβλημα, κατι καθόλου εύκολο φυσικά
Η αναζήτηση φιλοσοφίας, και ενδειαφερόντων, ειναι ενα σημαντικό βήμα, για να μπορέσει κάποιος να ξεκινήσει

ΥΓ. Η συνειδηποποίηση του προβλήματος, δημιουργεί ενα επιπλέον πρόβλημα
Το πρόβλημα της αποτυχίας, που γεμίζει το άτομο με περισότερο άνγχος
Αυτό ειναι και το λεπτό σημείο, που χρειάζεται να ξεπεραστεί
Ο χρήστης STEL2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-08, 09:23   #8
Syllektis
Θαμώνας

Mε συγχωρείς, αγαπητέ φίλε Γεώργιε. αλλά η θεραπία, δεν ειναι , ούτε η επίσκεψη σε ψυχολόγο, αλλά φυσικά και ούτε η θεραπεία με φάρμακα (αντικαθληπτικά, ηρεμηστικά, κλπ.)

Η θεραπεία, και πάντα κατα την γνώμη μου, ειναι κατ' αρχάς, το ατομο να συνηδητοποιήσει το πρόβλημα

Να καταλάβει δηλαδή, οτι εχει πρόβλημα
Το δεύτερο βήμα, ειναι να προσπαθήσει να βρεί, αυτό που στο παρελθόν, δημιούργησε το πρόβλημα (μιλάμε για αγοραφοβία)
Και το τρίτο ακριβώς βήμα, ειναι, να ΜΠΕΙ, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Να το αντιμετοπίσει δηλαδή τετ-α-τέτ
Μόνο ετσι, μπορεί ισως μπορέσει να λύσει το πρόβλημα, κατι καθόλου εύκολο φυσικά
Η αναζήτηση φιλοσοφίας, και ενδειαφερόντων, ειναι ενα σημαντικό βήμα, για να μπορέσει κάποιος να ξεκινήσει

ΥΓ. Η συνειδηποποίηση του προβλήματος, δημιουργεί ενα επιπλέον πρόβλημα
Το πρόβλημα της αποτυχίας, που γεμίζει το άτομο με περισότερο άνγχος
Αυτό ειναι και το λεπτό σημείο, που χρειάζεται να ξεπεραστεί
Καλημέρα φίλε Στέλιο......

Δυστυχώς αν και η λύση αυτή είναι η πιο σωστή που αναφέρεις, χρειάζεται παιδεία και γνώση για να το κάνει κάποιος.

Στο σημείο αυτό έρχεται η επιστήμη με πειράματα, πρακτικές και γνώσεις ενός αιώνα στη ψυχολογία να δώσει τη λύση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Syllektis : 18-05-08 στις 17:15.
Παλιά 18-05-08, 12:21   #9
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

αγαπητοι μου φιλοι,ενας ανθρωπος που εχει να κοιμηθει μερες δεν μπορει να αντιμετωπισει λογικα το προβλημα.Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.αν μπορουσε να λογικοποιησει το προβλημα θα το ελυνε.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.για να λυθει το προβλημα η αρχη ειναι ο ΥΠΝΟΣ.ο υπνος θα μας δωσει το χρονο που θελουμε για να επεμβει το υποσυνειδητο,να σκεπασει τις πληγες.η ψυχικη αναπαυση-ανακουφιση θα ενεργοποιησει και τη λογικη δυνατοτητα αναλυσης-θεραπειας του προβληματος.ευχαριστω πολυ.
Παλιά 18-05-08, 17:15   #10
Syllektis
Θαμώνας

αγαπητοι μου φιλοι,ενας ανθρωπος που εχει να κοιμηθει μερες δεν μπορει να αντιμετωπισει λογικα το προβλημα.Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.αν μπορουσε να λογικοποιησει το προβλημα θα το ελυνε.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.για να λυθει το προβλημα η αρχη ειναι ο ΥΠΝΟΣ.ο υπνος θα μας δωσει το χρονο που θελουμε για να επεμβει το υποσυνειδητο,να σκεπασει τις πληγες.η ψυχικη αναπαυση-ανακουφιση θα ενεργοποιησει και τη λογικη δυνατοτητα αναλυσης-θεραπειας του προβληματος.ευχαριστω πολυ.
Συμφωνώ απόλυτα.
Παλιά 07-05-09, 02:38   #11
christos1968
Νέο Μέλος

Το avatar του χρήστη christos1968

ΟΧΙ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΤΟΥ ΕΥΚΟΛΟΥ ΔΡΟΜΟΥ

Φίλε μου Γιώργο(enantios), γνωρίζεις πολύ καλά τι άνθρωπος είμαι. Πιστεύω σύμφωνα με όσα διάβασα ότι πρέπει να είμαι επιστημονικό θαύμα! Ποιός θα άντεχε σε μια εξαμελή οικογένεια (μαζί με τους γονείς) να πάρει πάνω του όλες τις ευθύνες από οικονομικές έως τα προβλήματα υγείας όλων των μελών? Μου έθεσες κάποιο ερώτημα σε προσωπικό επίπεδο στις 03/5/2009 στον μικρό περίπατο που κάναμε. Θα απάντήσω ως εξής. Ήμουν ένας ξέγνοιαστος άνθρωπος ώσπου άρχισαν να με πολιορκούν μαζικά και ασταμάτητα τα προβλήματα. Αρχικά αυτό που σκέφτηκα ήταν, γιατί σε μένα Θεέ μου? Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα πως όλοι κρύβουμε μέσα μας δυνάμεις ανεκμετάλευτες και αστείρευτες. Εάν σ' έναν αγώνα στην πρώτη ή στις επαναλαμβανόμενες πιέσεις κάνουμε πίσω, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χάσουμε. Άρα πρέπει να ερωτευθούμε τη ζωή όπως μας δίνεται, το ταξίδι είναι αυτό που έχει την ομορφιά και όχι ο τελικός προορισμός. Ας ταξιδέψουμε από την παλιά Εθνική οδό, σίγουρα είναι ομορφότερη από την Εγναντία διότι η επάφη με τα χωριά και τους ανθρώπους μας κάνουν επικοινωνιακούς. ΟΧΙ ΣΤΑ ΤΟΥΝΕΛ ΤΟΥ ΕΥΚΟΛΟΥ ΔΡΟΜΟΥ. Αιτία της κατάθλιψης είναι η έλλειψη επικοινωνίας. Η απομόνωση από ανθρώπους και προβλήματα μας οδηγεί στην εσωτερική φυλακή μας (ΤΟΥΝΕΛ). Γιατί να οδηγούμαστε σ' αυτή με δικαστές και ενόρκους τα φαρμακα και τους γιατρούς? Η απάντηση είναι ότι για να οδηγηθούμε στην κατάθλιψη πρέπει να αποποιηθούμε απο τις ευθύνες μας και ν' αρχίσουμε να ενοχοποιούμε τους πάντες και τα πάντα. Για να ξεφύγη το μυαλό από την κατάθλιψη χρειάζεται επικοινωνία, σωματική δραστηριότητα, προγραμματισμό, λήψη πρωτοβουλιών, διασκέδαση, καθόλου βαθυστόχαστες σκέψεις και ερωτηματικά και τέλος ελεύθερη έκφραση των θέλων μας. Οτιδήποτε πιέζεται στο τέλος συνθλίβεται (νόμος της Φυσικής).
Η ζωή είναι απλή 1+1=2 Ας καθορίσουμε τη μοίρα μας όπως εμείς θέλουμε και όχι ν' αφήνουμε να καθορίζει αυτή εμάς. Ας ζήσουμε το όνειρο!

ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ

"Στο μέσο της δυσκολίας υπάρχει η ευκαιρία: Albert Einstain"
"Υπάρχει πελώρια ευτυχία στο να κάνω τους άλλους ευτυχισμένους παρά την δική μου κατάσταση. Μοιρασμένη λύπη είναι μισή λύπη αλλά η ευτυχία όταν μοιράζεται πολλαπλασιάζεται."
Όλοι ζούμε στους υπονόμους.. απλά μερικοί από εμάς κοιτάνε τα αστέρια...Oskar Wilde...
Χωρίς την θλίψη δεν μπορούμε να νιώσουμε την χαρά, και χωρίς το σκοτάδι δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε την λάμψη της καινούριας μέρας...
Ο άνθρωπος είναι θνητός με τους φόβους του, και αθάνατος με τις επιθυμίες του. ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ 570πχ - 480πχ

Παντοτινός σου φίλος, Χρήστος από ΑΘΗΝΑ
Ο χρήστης christos1968 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-09, 10:31   #12
enantios
Μόνιμος Θαμώνας

φιλε μου Χρηστο σε καλωσοριζω και σου ευχομαι ο,τι καλυτερο.ειλικρινα πιστευω οτι εισαι παραδειγμα προς μιμηση για την αποφυγη τετοιων δυσαρεστων ψυχικων καταστασεων.μακαρι ΟΛΟΙ ΜΑΣ να ειχαμε τη δικη σου δυναμη ,πιστη και θεληση για ζωη.φιλικωτατα...Γιωργος.ΙΩΑΝΝΙΝΑ.
Υ.Γ.περιττο να πω ποσο πολυ χαρηκα για την παρεμβαση σου.
Παλιά 07-05-09, 14:42   #13
laonikos6
Θαμώνας

Το avatar του χρήστη laonikos6

Πραγματικά μια αξιόλογη και σωστά τοποθετημένη άποψη. Να είστε πάντα καλά αγαπητέ.
Ο χρήστης laonikos6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Που θέλετε να σας πάμε;

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:47.

Copyright ©2011, 124sold.gr Online Auctions - Copyright ©2000 - 2009 Jelsoft Enterprises Limited - Forum by vBulletin Version 3.8.2
Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του 124sold.gr ως πηγή.